Si për të bërë spastrimin kozmetike në shtëpi


Mos harroni shprehjen e shkrimtarit të famshëm dhe mjeku Anton Chekhov në lidhje me njeriun? Klasik i madh argumentuar se një person çdo gjë duhet të jetë e bukur: në fytyrë dhe veshje, dhe shpirtin dhe mendjen. Në radhë të parë - njoftimin e personit? Është kjo pjesë e fytyrës njerëzore pasqyron botën tonë të brendshme. Se ajo ishte gjithmonë i freskët dhe tërheqëse, madje edhe pastrimin në shtëpi bëhet procedura e përhershëm dhe të rregullt për çdo grua.

Përmbajtje

 • Kujdesi për lëkurën - kusht themelor Bukuri
 • Si për të pastruar lëkurën
 • Lëkurë të qartë Faqja kryesore
 • Marrja maska ​​MIRA

Tiparet e fytyrës njerëzore mund të ndryshojë vetëm një kirurg plastik. Por, edhe me përmasa ideale, gruaja forca për të bërë kartën e biznesit të personit shumë tërheqës. Çehre të shëndetshme, lëkurë cilësi të shkëlqyera, sytë e hapur dhe buzëqeshje miqësore do t'ju ofrojë me dashuri të të tjerëve. A jemi, gra, përpjekje rezervë dhe koha të jetë e bukur?


Kujdesi për lëkurën - kusht themelor Bukuri

Le të bëjë kujdesit të lëkurës nuk është vetëm një zakon i mirë dhe një kult i vërtetë i jetës sonë. Kujdesi fillon me pastrimin, ajo është kjo procedurë do të fillojë në drejtim lëkurë të pastër dhe të shëndetshëm.

Çdo person ka strukturën e tyre individuale të lëkurës. Natyra dikush ka pajisur lëkurë të butë dhe delikate që ka nevojë për më shumë përpjekje për përmirësimin e tij, dhe dikush kishte për të vazhdimisht luftojnë për ankimin e tyre individuale. Një shumë probleme dërgimin vaj, lëkurë poroze.

Për pronarët e lëkurës me vaj nevojë për pastrim profesional të cosmetologist. Le të shikojmë në një sallon bukurie dhe potsikavymosya se si për të ndihmuar gratë të bëhet bukuri e vërtetë, pavarësisht nga të gjitha trillet zonjat fiziologjisë së.

Si beauticians

Pavarësisht nga kjo, një mori e metodave të reja, të ulët-traumatike të pastrimit fytyrën, metoda tradicionale e pastrimit të dorës nuk bëhet histori. Gishtat profesional dhe me përvojë beautician - një krah unik biologjike, me të cilat ju mund të përkryer të pastruar lëkurën e fëlliqur, ngjeshur dhjamor, të heqin qafe e puçrra fytyre.

Sa është spastrim beautician mekanik?

 • Hapi i parë është një heqje të plotë të kozmetikës.
 • Duke përdorur një maskë të veçantë ose avull avuj lëkurën e fytyrës, duke u përgatitur për procedurën.
 • Nëse ndotje është shumë i fortë, aplikuar pastrim që zbut dhe exfoliates shtresa sipërfaqësore yndyrat tape të lëkurës.
 • Përdorimi i instrumenteve të veçanta (lugë Uno, hala Vidal, filtër) beautician kujdes heq priza yndyrat, butësisht squeezing pimples. Nëse është e nevojshme, të aplikojnë një furçë të veçantë që pastron sipërfaqen e lëkurës.
 • Pas pastrimit duhet qetësues maskë është aplikuar. Në lëkurën e qetë, ajo ka efekt antiseptik, heq skuqje, forcon poret.
 • Heq me të larë maskë është aplikuar për të pastruar krem ​​të lëkurës. Komponentët e tij të dobishme lehtë depërtojnë në lëkurë dhe të intensifikojnë veprimet e tyre në mënyrë të përsëritur.

Menjëherë pas një të plotë personi pastrimi manual është pastrimi duart, nuk përballen gjejnë një look perfekt. Nuk do të jetë ënjtje të lehtë dhe skuqje. Por disa ditë këto simptome zhduken, lëkura do të vijë në pamje të shëndetshme, të freskëta. Dullness zhduket, ajo do të bëhet e qetë dhe të këndshme në të prekur. Gjasat e shpërthimeve të reja dhe ndotja reduktohet.


Për spastrim në kabinën kohë ju i kënaqur me rezultatin, ditët e para pas procedurës nuk është e rekomanduar:

 • shkoni në banjë ose sauna;
 • ushtrim;
 • shko në dhomë me diell apo në diell.

Të gjitha këto masa të kontribuojë në forcimin e lëkurës saloobrazovaniya dhe mund të shkatërrojë rezultatet e beautician punës.

Spastrim Mekanike - një procedurë e cila nuk duhet të shkojnë shumë shpesh. Nëse keni lëkurë me vaj, fytyrë të pastër mund të jo më shumë se 1 herë në 2 javë. Në lëkurë normale - 1 herë në muaj, kur thatë - 1 herë në muaj ose gjysmë.

Pastrimit vazhdon në perëndim për rreth një orë e gjysmë. Çmimi i shërbimeve përfshin konsultimin me një specialist, punë cosmetologist, kostoja e kozmetikës të përdorura. Çdo kabinë çmimet e tyre, por institucionet mesatare të mirë të treguar për 2-3 mijë. Rubla.

Lëkurë të qartë Faqja kryesore

Çdo grua nën forcën në mënyrë të pavarur të kryer procedurën e pastrimit. Ju thjesht duhet të ndiqni rregullat e higjienës që mbrojnë nga marrja e infeksioneve në lëkurë. Nuk është e nevojshme për të pastruar në qoftë se ka një shumë të skuqjen ose inflamacion. Nuk kryen atë në prani të çdo lloj virusi, infeksioni mund të përhapet shpejt.

Pas procedura nuk është e nevojshme për të dalë, jepni lëkurën tuaj më të mirë të qetësuar. Le të shkojë skuqje, dhe të mbyllur poret. Mos i lani me ujë çezme disa ditë, përdorimin më të mirë për pastrimin e kremra që përmbajnë alkool.

Në shtëpi, ju mund të kaloni një pastrim të ulët-traumatik profesionale duke përdorur pajisje të veçanta kozmetike. Këto masa përfshijnë pastrimin vakum. Për zbatimin e tij duhet për të blerë njësi vakum.

Në këtë pajisje, diçka si berber është grykë vakum. Ajo krijon një presion negativ. Prekur sipërfaqen e një personi, pajisja tërheq një kontaminimi, tërësisht pastron lëkurën. Fshin grimcat e lëkurës vdekur, të hapur poret. Lëkura fillon të "frymë". Njëkohësisht, stimulimi i qarkullimit të gjakut dhe kullimit limfatik.

Nëse keni lëkurë me vaj me shumë pika të zeza dhe priza dhjamor, të tilla si metodë të pastrimit mund të jetë shumë i dobishëm, por për efikasitet më të madh duhet të kombinohet me pastrimin mekanik duke përdorur një procedurë vakum si një fazë përgatitore për manipulim chiropractic. Efekti do të jetë e shkëlqyer.

Por, për procedurat e pastrimit vakum ka contraindications:

 • Ju nuk mund të mbajë zonjat e saj me gjobë dhe me lëkurë të thatë;
 • Procedurat e kundërindikuar për lëkurë të prirur për rosacea;
 • Për lëkurë me enët e zgjeruara të gjakut ose janë shumë afër në sipërfaqe;
 • Në të sëmundjeve akute ose kronike të inflamacionit të lëkurës.

Para pastrimi vakum është e rekomanduar për të avull fytyrën apo të aplikoni një zbulim të veçantë xhel pore. Grykë veprim njësi në të gjithë fytyrën në një lëvizje rrethore përgjatë linjave masazh. Maja e pajisjes periodikisht fshij zgjidhje dezinfektues. Kohëzgjatja e trajtimit jo më shumë se 15 minuta.

Pas - aplikoni maskë e lëkurës, poret. Pas ushqyese të saj ose moisturizer.

Përsëriteni këtë pastrim mund çdo muaj ose më pak shpesh në varësi të gjendjes së lëkurës.

Procedura e pastrimit Hardware zvogëlon rrudhat, zbut sipërfaqen lehtësim, rejuvenates fytyrën. Ngjyra e saj po ndryshon para syve tanë më të mirë, ka edhe një shkëlqim të bukur.

Vakum njësi me një sërë këshilla dobishëm mund të blihen për 1500-2000 rubla urdhërojnë dyqan online ose vizitoni kozmetike profesionale dyqan pro. Por, para se të fillojë procedura e ndërtimit, të konsultoheni me një ekspert cosmetologist.


Marrja maska ​​MIRA

Spastrim të thellë mund të kryhet jo vetëm mekanikisht ose hardware do të thotë. Ka shumë receta të veçanta për maska ​​që ndihmojnë të pastruar fytyrën tuaj dhe të kthehet ajo ndriçim dhe freski. Le ta opsione të thjeshta dhe efektive.

Maskë nga balta kozmetike

Aftësitë e mrekullueshme spastrim kanë maska ​​të veçanta bazuar balta kozmetike. Veçanërisht i mirë për pastrimin dhe shërimin e lëkurës balta blu.

Këtu është një recetë e thjeshtë për një maska ​​të këndshme dhe të dobishme:

Merrni në proporcione të barabarta pluhur balta blu dhe mjaltë të cilësisë të freskëta. Për shembull, një lugë çaji. Llokoçis përzierje dhe të holluar të njëjtën pjesë (një lugë çaji) me ujë të valë. Përsëri përzierje mirë dhe menjëherë vihet në lëkurë. Dërgo në për 10 minuta. Pastaj lani me ujë të ngrohtë.

Një recetë e madhe nga molla

Gjysma e zhvishem mollë dhe hekura. Drain lëngshme tepërt. Në applesauce shtoni:

 • 3 teaspoons vaj jojoba (nëse lëkura është shumë e me vaj, ju mund të përdorni vaj bajame);
 • Një lugë gjelle mjaltë;
 • Një lugë gjelle uthull molle;
 • Një vezë e verdhë veze.

Mix mirë përbërësit dhe të aplikoni në fytyrën tuaj. Dërgo në për 10-15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kjo maskë spastrimit përveç detyrës kryesore të përkryer të përballen me funksionin e lëkurës të ushqyerit, përtëritje të saj.

Maskë sode bazuar (për lëkurë me vaj)

Nëse keni lëkurë të problemit me yndyrë të lartë dhe poret shëmtuara pista në këtë rast do të jetë maskë e përshtatshme kundër pika të zeza. Është shumë e lehtë, nuk kërkon shumë kohë për t'u përgatitur, por efektive.

Gatim "qull me miell misri" si më poshtë:

 • Pjekje sode - 1 lugë gjelle;
 • Kripë gjobë (mundësisht "Extra") - 1 lugë gjelle;
 • Cleanser xhel që ju përdorni. Gjithashtu në lidhje me të njëjtën.

Të gjitha trazim dhe vend direkt në zonat problematike të një personi i cili para se të procedurës dhe të qartë e ndotjes. Ne të mbajë 5 minuta, lani me kujdes dhe të fshijë tonik lëkurës. Pastaj aplikoni një moisturizer. Rezultati i procedurës do të jetë menjëherë "në fytyrë." Pika e shëmtuar nuk do të në mënyrë të dukshme, posvizhishaye lëkurës. Ju mund të keni një pak durim, lëkurë sode poschiplet. Por kjo nuk është e tmerrshme, dhe rezultati është e vlefshme.

Një recetë e mirë për marrjen e shpëtoj dots-comedogenic urryer zeza.

Të mbajë 10-12 minuta fytyrën mbi avull. Në ujë të valë mund të shtohet infusions e bimëve (kamomil, gëlqere), një lugë kripë. Pastaj butësisht shtrydh duart patjetër të pastër comedones. Fshini Face Lotion. Tani një nevojë urgjente për të mbajtur ngjarje në ngushtimin e trajtuar tani.

Për ta bërë këtë, të bëjë një maskë nga efekti pagesë: e bardhë veze shtoni një lugë gjelle lëng limoni të freskët dhe të aplikoni në fytyrë. Të mbajë maskë 15-20 minuta. Pastaj të lajë dhe të fshij fytyrën me kube akulli. Kjo procedurë mund të kryhet jo më shumë se 1 herë në javë.

Maskë xhelatinë është një nga procedurat më të thjeshta dhe më efektive për pastrimin tani. Më shumë për xhelatinë në shtëpi maskuar lexoni artikullin tonë të mëparshëm http://ladymadonna.ru/рецепт-желатиновой-маски-для-лица

Kujdesi për fytyrën është patjetër e nevojshme. Por le të mos harrojmë se cilësia e lëkurës nuk varet vetëm nga faktorët e jashtëm. Është e rëndësishme për të vëzhguar regjimin e punës dhe pushimit, hani e drejtë, të heqin qafe e zakone të këqija. Për bukurinë e çdo gruaje individit është vendimtare. Dhe të mos jetë e bukur "duhet të vuajë" duhet të jetë vetëm një përpjekje të vogël. Për veten time - vetëm!