Si ngushtë poret në fytyrën tuaj - recetave dhe këshilla për lëkurë të problemit


Lëkurës me vaj - në njërën anë, ky avantazh - një lloj i lëkurës nuk kërkon pushtet shtesë dhe janë më pak të ekspozuar në formimin e rrudhave dhe shenja të tjera të plakjes.

Përmbajtje

 • Masat restauruese
 • Kujdesen në shtëpi
 • Sallon Facials

Megjithatë, ky "avantazh" jep zonja e tij një shumë probleme - famë të theksuar, pikat e zeza, blackheads dhe zgjeruar poret. Veçanërisht e vështirë për të eliminuar poret gjerë në lëkurë. Si ngushtë poret në fytyrë dhe për të zvogëluar pamjen e karakteristika të tjera të lëkurës me vaj ?,


Ne e dimë se lëkura e njeriut - një lloj pasqyre e të gjithë organizmit. Është e rëndësishme për të identifikuar shkakun e problemeve të lëkurës dhe të rregulluar atë. Nëse merren ekskluzivisht manifestime të jashtme - lëkura dhe nuk i kushtoj vëmendje për parregullsitë e mundshme në organet e brendshme, rezultati nuk do të ketë asnjë. Sëmundja e traktit gastrointestinal, të ushqyerit e dobët, stresi kronik, çrregullime hormonale - të gjitha ndikimi menjëherë dhe ekskluzivisht negativ në lëkurën tonë.

Pse janë atje shkëlqejë dhe poret zgjeruar në fytyrën tuaj? Qelizat e lëkurës sintetizojnë sebum, e cila në rrethana normale krijon një mbulesë mbrojtëse, disi ushqen lëkurën.

Problemi kryesor i lëkurës me vaj - sasive të tepërta të sebum, e cila zgjeron poret. Gradualisht, bllokuar poret e lëkurës, comedones janë formuar (e ashtuquajtura pika të zeza), ka krijuar kushte të favorshme për puçrra Shfaqja pustular.

Fillimi më parë për të kryer një sërë masash kozmetike dhe tonik, më të shpejtë dhe më të menaxhuar në mënyrë efikase poret ngushta në fytyrë. Një prej rregullave të rëndësishme të produkteve të kujdesit të lëkurës të këtij lloji nuk është vetëm rregullsinë por moderim. Kujdesi i tepruar, seri e vazhdueshme e pastrimit dhe manipulime të tjera kozmetike nuk do të çojë në përmirësim, dhe keqësimi i situatës.

Kështu, plani i përgjithshëm për të luftuar zgjeruar poret:

 1. preferojnë dietë, ndërrimin e rregullt të punës dhe të pushimit;
 2. rregullisht të pastër lëkurën tuaj në shtëpi;
 3. rregullisht marrin pjesë në qendrën e cosmetology.

Masat restauruese

Rëndësia e të ushqyerit e duhur e di të gjithë, por jo të gjithë i përmbahet parimeve të tij. Në rast të lëkurës problemit - është pika e fillimit të programit për kujdesin dhe përmirësim. Është e nevojshme për të kufizuar apo të eliminuar mbi-skuqura dhe ushqime të yndyrshëm, ushqimi i përgatitur dhe produkte të tjera që përmbajnë preservatives, ushqim tepër djegëse, ëmbëlsirat dhe sode.

Përparësi duhet t'i jepet produktet e qumështit, drithëra dhe enët perime, mjaltë dhe fruta. Gjithashtu mos harroni në lidhje me rregullsinë e ngrënies, pajtueshmërisë me intervale të caktuara në mes të ngrënies.

Për të eliminuar stresin dhe pasojat e tyre duhet të caktojë kohë të mjaftueshme për gjumë qetësues dhe rekreacion, kalojnë kohë të mjaftueshme jashtë. Për të forcuar sistemin nervor dhe për të rritur rezistencën ndaj stresit mund të mësojnë praktikat e ndryshme shpirtërore ose kërkoni yoga.

Kujdesen në shtëpi

Se trajtime bukurie rregullsinë në shtëpi është më efektive. Salons një vizitë edhe më të mirë bukurinë nuk do të funksionojë në qoftë se kujdesit themelor në shtëpi është i pamjaftueshëm.


Për të ngushtuar poret në fytyrë duhet të pastrohen në mëngjes lëkurës dhe në mbrëmje agjentët pastrim neutrale (p.sh., sapun fëmija ose cleanser veçantë xhel). Pas larjes të jenë të përpunuara fytyrë tonik të ngushta poret. Të ketë një efekt të mirë do të thotë në bazë të shalqi, limon, komponenti salicili.

Krem ushqyes për lëkurë me vaj duhet të ketë një cilësi të lehta dhe reagojnë femrat e moshës. Eshtë e panevojshme në vend të mirë e ushqimit sjell vetëm të dëmtojë lëkurën me vaj. Mos përdorni bazën dhe tonale krem ​​- maskimin e defekteve të lëkurës duke shkaktuar bllokimin e mëtejshëm të poret dhe më tej zgjerimin e tyre.

Programi javor i kujdesit për lëkurën me vaj përfshin 2 pikat kryesore - këtë pastrim (mundësisht me sintetike, komponentët më pak traumatike në vend të gurëve fruta) dhe një maskë për të ngushtuar poret (mund të bëhet në shtëpi).

Përparësia e maska ​​shtëpi është e njohur se në përbërjen e saktë të natyrshme dhe të garantuar freski produktit. Maska duhet të jetë e trashë të mjaftueshme për të mos përhapur në fytyrë, dhe nuk duhet të jetë plotësisht e thatë në lëkurë. Përbërësit duhet të jenë të përziera në një gotë neutral enë, porcelani ose qeramike. Maska Valuta (10 ose më shumë procedurat) mund poret shpejt të ngushta në fytyrën tuaj në shtëpi.

Është e qartë se çdo maskë është aplikuar për të pastruar lëkurën për 15-20 minuta, mundësisht pas trajtimit pastrim. Maskë është hequr me një shpatull, rroba lëkure thith, e larë nuk duhet të jetë.

Ka shumë variacione të maska ​​për të lëkurës me vaj. Shumica janë të lehtë për t'u përgatitur si më poshtë:

 • mjaltë dhe maja - 2 lugë ëmbëlsirë e përzierje konvencionale maja me të njëjtën sasi të mjaltit të lëngshme, holluar me dendësinë e krem ​​toner, çaj jeshil apo lëng aloe;
 • yohurtovaya mjaltë - 4 lugë ëmbëlsirë e mjaltë holluar në të njëjtën sasi të ulët-yndyrë krem ​​kosi ose kos, shtoni disa pika lëng limoni;
 • proteina dhe patate - Rrihej me një majë e kripë përzierje vezë të bardhë me të integruar në një gjobë patate integruar të para;
 • proteina dhe bollgur maskë - Rrahur vezë bardhë përzier me 2 lugë ëmbëlsirë e thekon tërshërë, milled në një mulli kafeje; Ju gjithashtu mund të përzierje bollgur me kastravec apo lakër shëllirë;
 • Maskë klasik me kastravec të freskëta - Mëdha feta prerë kastravec dhe të vënë në fytyrë;
 • argjilë - Balta Farmaci derdh ujë të ngrohtë dhe të lënë për 2 orë, kujdes llokoçis deri në konsistencën e krem ​​i trashë, aplikoni në fytyrë dhe të mbuluar me një qese plastike;
 • proteina-apple - Një vezë përzierje e bardhë tërësisht me një rende gjobë rubbed në dy mollë këndshëm; Efektet ngjashme kanë tharë edhe rubbed pure kajsi, pjeshke, kumbulla, luleshtrydhe.

Maskë për të ngushtuar poret në fytyrë, natyrisht, nuk mund të jetë vetëm në shtëpi i bërë. Nuk është e nevojshme për të zgjedhur maskën më të shtrenjtë. Me kujdes të studiuar duhet të jetë asnjë tag çmimeve, dhe përbërjen dhe preferojnë masë të naftës pa.

Është e këshillueshme të zgjidhni një linjë kozmetike ose të paktën një prodhues për të përjashtuar ndërveprimet e mundshme negative përbërësit kozmetike. Në përgjithësi, kozmetike blerjes duhet të jetë e mirë objektivat e mëposhtme:

 • Dhjamor zbutur priza në poret dhe pastrimin e tyre;
 • Pengojnë rritjen e baktereve që stimulojnë puçrra fytyre;
 • Reduktuar prodhimin e sebum në zona me probleme të lëkurës;
 • Për të përmirësuar vetitë mbrojtëse të lëkurës, rritjen e imunitetit të njeriut;
 • Për të zvogëluar madhësinë e poret dhe të qetë;

Sallon Facials

Maskë forcon poret dhe kozmetika e tjera të brendshme ideale duhet të jetë e kombinuar me vizita në sallonet e bukurisë. Para së gjithash një arsye për të shkuar në një profesional - pastrimin e thellë të lëkurës. Përveç kësaj, edhe ju mund të përmirësojë lëkurës me vaj duke përdorur fizioterapi: darsonvalization, Cryotherapy, electroplating, Electrophoresis.

Darsonvalization - një efekt qelqi me frekuencë të lartë rrymës alternative. Ky lloj i ndikimit elektrike ka jo vetëm lëkurën pidsushuvaty aftësinë dhe ngushtoj poret, por edhe shërimin efekt, ajo mund të përdoret në praninë e akneve. Ndikimi darsonvalization nuk duhet të jetë shumë e gjatë, sa të jetë e mundur lëkurën djegur.

Galvanizing - është ndikimi i rrymës së drejtpërdrejtë, e cila rrit qarkullimin lokal të gjakut, duke lehtësuar procesin e pastrimit. Nëse ka vskryvshihsya artikuj puçrra është kundërindikuar për përdorim.

Terapi mikrovalë - një fushë elektromagnetike që mund të shkatërrojë bakteret, të përshpejtojë shërimin dhe ngushtimi larg.

Cryotherapy - një nga procedurat më të pëlqyeshme - trajtimi i azot të lëngshëm. Efekti këndshme ftohje e kombinuar me të thata dhe shërimin efekt.


Në një përpjekje për të përmirësuar lëkurën me vaj (të ngushta poret, të zvogëlojë shndrit me yndyrë, të eliminuar aknet) duhet të kombinohen si duhet në shtëpi dhe trajtime bukurie sallon, t'i përmbahen parimeve të ushqim të shëndetshëm dhe gradualisht të marrë një zakon të mirë për të monitoruar rregullisht gjendjen e lëkurës.