Si të hiqni shënon shtrirje pas praktikave më të mira dhe të ofrimit të parandalimit


Për fat të keq, ndodhi e defektit të tillë të pakëndshme, si pamjen e shënon shtrirje pas lindjes, asnjë grua nuk është imun. Nëse jeni me fat, dhe natyra nuk ju shpërblehet lëkurë shumë elastike, atëherë ka shumë të ngjarë që ju do të ballafaqohet me këtë fenomen të pakëndshme. Por nuk do të jetë i mërzitur dhe të heqin dorë, sepse mjekësia moderne ka një numër të teknologjive që ndihmojnë për të hequr shënon shtrirje pas lindjes pothuajse pa një gjurmë.

Përmbajtje

 • Shtrihen: çfarë është dhe pse ata duket
 • Parandalimi - është trajtimin më të mirë
 • Metodat jo radikale në luftën kundër Striy
 • Metoda lazer
 • Terapia kundër shënon shtrirje
 • Abdominoplasty


Shtrihen: çfarë është dhe pse ata duket

Stretch Marks në lëkurë (striae) - një microtrauma, që rezulton nga prodhimi i pamjaftueshëm i kolagjenit dhe elastin në rritje të mprehtë në trup. Trupi aktivizon mekanizmat e saj mbrojtëse për të shmangur dëmtimin e integritetit të lëkurës dhe fillon sintezën e indeve mbresë në të çara.

Ky ind lidhës "çimento" defektet, por, për fat të keq, bukuria dhe estetikë ajo nuk kujdeset. Rezultati është dhëmbëza në vendin e lëkurës plasaritur me të shëmtuara, edges dehur. Së pari, ata kanë një ngjyrë të ndritshme rozë, por në fund të zbehet dhe të bëhet e bardhë.

Shënon Stretch gjatë shtatzënisë është prodhuar zakonisht në vende të tensionit të madh (bark, kofshë, gjoks, këmbë). Për fat të keq, shënon shtrirje nuk vijnë vetëm, ata janë të vendosura në trupin e grupeve të tëra. Njohin ato nga pamja e tyre është shumë e lehtë - një linjë e zgjatur, e bardhë me tehe të shqyer.

Ndër shkaqet kryesore të shënon shtrirje përfshijnë si në vijim:

 • Shtatzënia. Vendin e parë ndër shkaqet e këtij fenomeni. Gjatë shtatzënisë, një kohë të shkurtër është një rritje në vëllimin e trupit (sidomos bark). Qelizat nuk kanë kohë për sintetizimin e kolagjenit shumën e nevojshme për të siguruar elasticitetin e dëshiruar të lëkurës, prandaj, ka microtrauma dhe mbi të konsideruar formimin e shënon shtrirje.
 • Rritja e Horse Racing në adoleshentët. Me aktivizimin e rritjes në adoleshentët, kur skeleti po rritet më shpejt se të indeve të buta mund të ndodhë në zonat që shtrihen tensionin e lëkurës.
 • Formimi i numrit shpejtësi në masë të muskujve në atletët. Mekanizmi i këtyre shtesave është e ngjashme - lëkura nuk ka kohë për të rritet me rritjen e vëllimit të muskujve.
 • Ndryshimi i shpejtë peshë. Ky është shkaku i dytë më i zakonshëm i shënon shtrirje. Me grupin aktiv të kilogramëve shtesë, përveç dyspnea, diabeti, sëmundjet e nyjeve, mund të blihen dhe të shtrihen.
 • Sëmundjet e sistemit endokrin (trashje hypothalamic, sëmundja Cushing).
 • Rol të rëndësishëm ka luajtur në formimin e trashëgim, dietë e duhur dhe të balancuar, bilancin e ujit.

Parandalimi - është trajtimin më të mirë

Mënyra më e mirë për të parandaluar shfaqjen e shënon shtrirje në bark pas lindjes është parandalimi. Pasi problemi është më e lehtë për të parandaluar se sa për të luftuar atë.
Efekti i mirë paralindjes ka veshur fashë. Kjo pajisje mban mur shkëlqyer mëparshëm të barkut, mban pozitën normale fetusit dhe zvogëlon ngarkesën në shpinë shtatzënë.

Veshur një nevoja fashë, duke filluar nga 20 javë të shtatzënisë, ajo duhet të xhiruar vetëm gjatë natës. Pas dorëzimit (deri në 6 javë) të bëjë pozitiv fashë pas lindjes veprim. Pajisje e tillë e thjeshtë do të ju ndihmojë të shmangur shfaqjen e shenjave të shtrihet dhe do të lehtësojë të njëjtën shtatzënisë. Mos harroni në lidhje me sytjena, i cili duhet të jetë vetëm nga pëlhura natyrore.


Efekti pozitiv në lëkurë dhe larja e saj të rregullt me ​​ujë të ftohtë dhe të qetësohem sfungjer ashpër ose peshqir.
Industria kozmetike ofron një shumë të objekteve që kujdesen për të lëkurës gjatë shtatzënisë, rrit elasticitetin e vet dhe për të parandaluar formimin e microcracks. Ndër këto krema janë me vlerë të përmendet:

 • Krem për shënon shtrirje "Nëntë muaj."
 • Krem për shënon shtrirje "Mustela".
 • Krem për shënon shtrirje "Vichy".
 • Krem për shënon shtrirje "Mama Somfort."
 • Krem për shënon shtrirje pas lindjes "Lierac" dhe të tjerët.

Nëse ju nuk jeni një tifoz i kozmetikës shtrenjta, ju mund të përgatisë mallin e tyre për parandalimin e lëkurës shtrihen. Për këtë ju duhet vaj ulliri, vaj jojoba, u ngrit dru, bajame, farë rrushi, pjeshke dhe çdo vaj të tjera thelbësore.

Këto komponente mund të jenë të përziera lehtë në çdo kombinim ju ka pëlqyer dhe proporcione. Ju mund të shtoni në këtë përzierje pak e vitaminës A dhe E, kjo është vetëm forcimin efekt. Çdo ditë ju keni nevojë për masazh fushat me probleme me këtë përbërje të naftës.

Megjithatë, në qoftë se ju kap striae, mos u bëni merak, cosmetology moderne ka një numër të metodave efektive për të ndihmuar të hequr shënon shtrirje në trup pas lindjes.

Metodat jo radikale në luftën kundër Striy

Duhet të kuptohet se këto metoda nuk janë plotësisht të çlirojë ty nga këto defekte kozmetike, por ata mund të bëjnë shënon shtrirje më pak të dukshme.

 1. Lëkurë - rezervat ku ju mund të gatuaj veten apo të blerë të gatshme. Heqja shënon shtrirje është përmes lëkurë të mirë me kafe ose kripa e detit. Kjo procedurë zbut lëkurën, stimulon qarkullimin dhe kolagjenit sintezë.
 2. Masazh duke përdorur vajra esenciale - kjo procedurë është i përshtatshëm si për parandalimin dhe për të reduktuar defektet.
 3. Fërkim fushat me probleme peshqir të vështirë ose shtupë. Këto masa të përkryer të stimuluar qarkullimin e gjakut dhe aktivizon sintezën e pjesë të tjera të kolagjenit, duke e bërë lëkurën të bëhet më elastike, dhe defekte në dispozicion të bëhen të padukshme.
 4. Përfundon me vajra bimore shtuar.
 5. Dush të veçantë.
 6. Krem të shtrihen.


Në qoftë se këto procedura nuk japin efektin e dëshiruar, ju duhet të mendoni për metoda më radikale, si për të hequr shënon shtrirje në pjesët e barkut dhe të tjera të trupit.

Metoda lazer

Është e vështirë të imagjinohet ndonjë degë të mjekësisë pa trajtimet me lazer. Përjashtim nuk bëhet dhe cosmetology. Heqjen Laser shënon shtrirje në kërkesa të mëdha, dhe për arsye të mirë. Me lazer mund të jetë krejtësisht pa dhimbje dhe të shpejt të të hequr shënon shtrirje pas lindjes në bark, gjoks, kofshë dhe pjesë të tjera të trupit. Laser rishfaqet heq plagët shënon shtrirje thellësi prej 1 mm dhe stimulon formimin e ri të lëkurës, të rinj.


Efektet anësore të kësaj procedure janë minimale - vendi i veprimit të lazer mund të jetë ënjtje e lehtë dhe skuqje se së shpejti do të zhduket. Në qoftë se ju vendosni të përdorni këtë metodë, ju duhet për të filluar trajtimin menjëherë pas ndërprerjes së ushqyerjes me gji, ndërsa ende i freskët dhe shtrihen edhe për korrigjim.

Për të shtuar trajtim lazer duke përdorur Mezoterapia (injeksion në dermis e substancave të veçanta që stimulojnë prodhimin e qelizave të lëkurës kolagjenit). Ky kombinim ju lejon të shpejt të të shpëtoj prej çdo defekteve dhe për të rivendosur ankesën.

Terapia kundër shënon shtrirje

Terapia - Kjo lëkurë rishfaqet zonat e problemit duke përdorur microcrystals. Kjo procedurë zbatohet në lulëzim mekanike. Shtresa e lartë e veshje e guaskës me shënon shtrirje zhduken dhe në vend të saj formuan një lëkurë të re dhe të bukur. Terapia është bërë e mirë në sezonin e ftohtë, sepse pas kjo teknikë mund të bëj banja dielli dhe përdorimi i alkoolit do të thotë për trupin.

Abdominoplasty

Kjo mënyrë e që kanë të bëjnë me shënon shtrirje si abdominoplasty janë masa ekstreme. Kjo kirurgji, e cila është për të hequr defektet e lëkurës. Në fakt - kjo kirurgji plastike, të cilat nuk mund të konsiderohet më e lirë. Ashtu si çdo operacion tjetër, abdominoplasty ka contraindications, rreziqet operacionale dhe komplikime.

Periudha e shërimit është shumë i gjatë dhe i dhimbshëm. Ne duhet të marrë parasysh se kjo procedurë është vetëm i përshtatshëm për bark të ulët dhe kofshët. Për të kryer këtë operacion nuk mund të jetë më herët se 6 muaj pas lindjes, në qoftë se ju nuk keni contraindications të tjera për manipulime.

Siç shihet nga lart, hiqni shënon shtrirje pas shtatzënisë është e mundur. Gjëja më e rëndësishme është që të zgjidhni metodën që ju përgjigjet.