Karboksyterapiya - komente, Kundërindikimet dhe përshkrim i detajuar i procedurës


Siç e dini, lëkura jonë - është një tregues i shëndetit. Ajo është e para për t'iu përgjigjur ndonjë problem në trup edhe në mesin e parë subjekt i plakjes. Që nga kohët e lashta, njerëzit kërkonin mënyrën mrekulli për të ndaluar moshës lidhur me ndryshimet dhe të kthehet në ish rininë dhe bukurinë e saj.

Përmbajtje

 • Çfarë Karboksyterapiya?
 • Si punon kjo
 • Metodat e sigurisë
 • Kur tregohet Karboksyterapiya
 • Procedura

Sot, në sajë të aktivisht zhvillon mjekësi estetike dhe cosmetology, e bëjnë atë mjaft e vërtetë. Nëse dy dekada më parë është dashur të zgjedhin në mes të kirurgjisë plastike e fytyrë të hequr apo rrudhat dhe çanta nën sytë, tashmë të përdorur gjerësisht dhe zhvilluar metoda jo-kirurgjikale për përtëritje të ndryshme dhe efektive. Një nga zhvillimet më të fundit të cosmetology se forca e efektit të saj është i krahasueshëm me Botox është Karboksyterapiya.


Çfarë Karboksyterapiya?

Baza e kësaj procedure kozmetike është futja nën lëkurë ose në brendësi të dioksidit të karbonit. Nëse ju gërmoj më të thellë, kjo nuk është një metodë e re dhe inovative. Në mjekësi, kjo metodë është përdorur për më shumë se 70 vjet, dhe në cosmetology - të gjitha 15 vjet.

Ne praktike klinike, trajtimi me dioksid karboni përdoret sukses ne trajtimin e komplikacioneve diabetit (angiopatin), psoriasis, dermatitis alergjik, ulcerat venoz, kyçeve kronike të eliminuar dhe dhimbje muskulare.

Moderne Karboksyterapiya ekziston në dy versione:

 • invazive Karboksyterapiya (injeksion prej dioksidit të karbonit);
 • Karboksyterapiya jo-invazive (kjo metodë i përmirësuar i dioksidit të administratës transdermal thellë në lëkurë me një armë të veçantë, me funksion pengesë e lëkurës nuk është e thyer dhe rrezikun e komplikimeve të tilla si hemorragji, infeksioni është shumë më pak).

Ajo duhet të mbahet mend se teknika mund të krahasohet me kirurgji plastike performancës, mos shikoni për një efekt të theksuar heqjen. Por injeksione e dioksidit të karbonit një punë të shkëlqyer me detyra të tilla si manifestime ndenjur, edemë, çanta nën sytë, duke ofruar ngjyra të freskëta dhe të shëndetshme të lëkurës, zvogëlon pigmentim, zbut rrudhat e vogla.

Si funksionon kjo gjë?

Çdo vit anijet tona më të moshës dhe të përjetojnë ndryshime patologjike, për shkak se ata nuk janë në gjendje për të siguruar numrin e nevojshëm të indeve periferike të oksigjenit. Kjo çon në çrregullime metabolike në nivel qelizor, akumulimi i substancave toksike dhe të rrezikshme, zvogëluar aftësinë për të riprodhuar qelizat dhe kolagjenit. Mjerisht, kjo është vetëm një rreth vicioz vicioz të çon në plakjen e lëkurës, ndonjëherë para kohe.


Për pauzë procesin duhet së pari të sigurojnë qelizat me oksigjen. Por si? Injection Karboksyterapiya dhe asnjë injeksion ka për qëllim zgjidhjen e këtij problemi.

Përkundër faktit se dioksidi i karbonit që është injektuar gjatë procedurës, që rrjedhin tërësisht nga trupi pas 30 minutash, por gjatë kësaj kohe ai arrin të bëjë atë që është e nevojshme.

Në gazit injeksion është nën aktivizimit të rëndësishme të qarkullimit të gjakut dhe limfatike. CO2 - një substancë të fuqishme vasodilator (në mënyrë të konsiderueshme zgjeron gjakun dhe enët limfatike). Kjo çon në një fluks të një numri të madh të gjakut me oksigjen dhe ushqyesve të tjera për përmirësimin e kullimit limfatik, aktivizimin e proceseve metabolike, rinovimin e qelizave epiteliale, kolagjenit dhe të tjerët.

Plus i madh në këtë rast është se aftësia për të lidhur të hemoglobinës në qindra e CO2 e herë më e lartë se ajo e oksigjenit. Kjo kontribuon në faktin se injektimi i gazit, ajo zhvendosjen e oksigjenit nga komponimet e hemoglobinës që qelizat përdorin për qëllimet e tyre.

Avantazhet e injeksione gazit

Duke folur për karboksiterapii duhet të identifikojnë përparësitë kryesore të metodës:

 • Metoda absolutisht të sigurt të injektimit përtëritje;
 • nuk ka efekt toksik;
 • ka efektin e vet të veçantë anti-inflamator dhe antiseptik, të cilat në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e infeksionit në vendin e injektimit;
 • Metoda shkathtësi - i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës dhe njerëz të të gjitha moshave;
 • të kombinuar me metodat e tjera të përtëritje;
 • zgjidh gamë të madhe të problemeve kozmetike;
 • ka contraindications dhe efektet anësore shumë pak.

Metodat e sigurisë

Duke gjykuar nga kritikat e konsumatorëve karboksiterapii dhe cosmetologist, ajo është plotësisht procedurë e sigurt. Dioksidi i karbonit nuk i përket embolohennyy rrezikun e emboli ajrore minimizohet.

Për më tepër, CO2 nuk është i huaj substance të trupit. Edukimi i tij - ky është një proces normal fiziologjik të frymëmarrje indeve. Prandaj nuk ka të dhëna jashtë sjell efekte anësore dhe pasojat.

Mos kini frikë dhe mundësitë e helmimit dioksidit të karbonit. Kjo kërkon një sasi të madhe të gazit që nuk mund të hyjnë në trup gjatë procedurës karboksiterapii.

Ashtu si me çdo teknikë injeksion Karboksyterapiya - një procedure invazive, sepse rreziku i bruising, infeksion faqe injeksion ende ekziston, por është minimal për shkak të përdorimit të injectors moderne dhe pronat antiseptik të gazit.

Contraindication

Si me çdo procedurë invazive, Karboksyterapiya ka contraindications:

 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • ndryshimet inflamatore dhe sëmundjeve dermatologjike në pikë;
 • çrregullime mendore dhe epilepsi;
 • diabeti decompensated;
 • sëmundje akute infektive me ethe;
 • që marrin medikamente të tilla si inhibitorët anhydrase karbonike.

Kur tregohet Karboksyterapiya?

Heqja e lëkurës dhe përtëritje të saj

Për shkak të aktivizuar prodhimin e kolagjenit, injeksione të dioksidit të karbonit dhe me disa ndryshime të lidhura me moshën e lëkurës;

 • eliminon puffiness dhe çanta nën sytë, forcon qepallat sagging;
 • ndriçon tonin e lëkurës, të eliminuar njollat ​​hiperpihmentirovannye shton një pamje të shëndetshme dhe i pastër;
 • zbut rrudhat cekët në fytyrë dhe dekoltin;
 • rrit qëndrueshmëri dhe elasticitetin e lëkurës;
 • zbut shenjat e photoaging.

Terapia Cellulite

Deri më sot - kjo është një nga metodat më efektive të trajtimit të celulitit. Gjatë futjes së gazit në indin yndyror nënlëkurës janë përmirësuar proceset lymfoottoka, e cila kontribuon në zhdukjen e celulitit.

Përveç kësaj, CO2 kontribuon në zhdukjen e adipocytes (qelizat e yndyrës), kështu që Karboksyterapiya gjithashtu efektive për humbje peshe. Sigurisht, akumulimi i madh të eliminuar yndyrë nuk është e mundur, por si një metodë për të luftuar mjekër të dyfishtë apo parregullsi pas Liposuction është mjaft e dobishme.

Korrigjimi i plagët dhe shënon shtrirje

Metoda karboksiterapii copes me probleme të tilla si dhëmbëza pas fytyre, shënon shtrirje Postpartum dhe lloje të tjera të dhëmbëza.

Lufta kundër humbjes së flokëve

Pas futjes së dioksidit të karbonit në lëkurë e kokës, aktivizon proceset e qarkullimit të gjakut, duke përforcuar pushtetin e follicles flokët. Si rezultat i rrjedhës së trajtimit të flokëve merr pamje të shëndetshme dhe të rritet shpejt likuiduar humbjen e tyre.

Procedura

Metoda nuk ka marrë shumë kohë, mesatarisht, zgjat rreth 15-30 minuta (në varësi të zonës së faqes që do të jenë të përpunuara). Nuk kërkon anestezi. Periudha e rehabilitimit mungon.

Mjeku më injeksion bën duke përdorur një shiringë të veçantë dhe gjilpërë apo një pajisje e hollë-injeksion. Aplikimi për të shtëna me armë në mënyrë më efikase. Në këtë rast, eksperti mund të rregullojë me saktësi thellësinë e gjilpërës, në varësi nga qëllimet. Përveç kësaj, këto injeksione janë më pak të dhimbshme rrezik infeksioni plagë është minimale, duke e lejuar për një proces zonë të madhe në një periudhë të shkurtër kohe.


Udhëzime të veçanta pas e jo injeksione, në e parë 04:00 këshillueshme të mos lag faqen injeksion, për të mos aplikojnë trajtime të ndryshme termike (sauna, banjo, sauna, dhomë me diell, etj). Pas injeksione në trup nuk mund menjëherë të veshin të brendshme me efekt hollim.

Për të arritur rezultate, është e nevojshme për të marrë normat karboksiterapii. Skema më e zakonshme - 5-6 seanca për 2-4 javë çdo vit.

Karboksyterapiya - një mënyrë e madhe dhe të përballueshme për ta kthyer një shëndetin dhe të rinjve lëkurën e tyre.