Shëndetin Korneoterapiya kozmetike roje


Lëkura e çdo gjitar, duke përfshirë - njerëzore, është një mekanizëm thelbësor mbrojtjes në trupin e tij. Funksionet pengues që ajo kryen, të na mbrojë nga mekanike, toksike, oxidizing, termike dhe të tjera lloje të dëmit. Njeriu i mbuluar vetë ka edhe mbrojtjen e vet - e jashtme corneum shtresë e hollë.

Përmbajtje

 • Shkenca e lëkurës bukuri
 • Rrezikut kozmetike tradicionale
 • Korneev-kozmetike

Procesi i formimit të saj, të rivendosur dhe për të ruajtur e interesit korneoterapiya - një qasje që kombinon mësimet e qëllimit dermatologjike dhe kozmetike.


Shkenca e lëkurës bukuri

Si një sistem të metodave që synojnë ruajtjen dhe korrigjimin e lëkurës, ajo u shfaq në fund të shekullit të njëzetë, por parakushtet për këtë të pasur më herët. Në vitin 1964, një profesor amerikan i dermatolog, themelues dhe korneoterapiya kosmetsevtiky, Albert Klyhman në një nga veprat e tij përmblodhi hulumtimet e tyre: shtresa me brirë njerëzore të epidermë - nuk është vetëm një produkt i rigjenerimit fiziologjik, por edhe të veçanta, me mençuri të rregulluar sistemin e mbrojtjes me mekanizmat e saj të punojnë.

Shtresa me brirë (shtresë corneum) - shtresa e lartë e epidermë, i cili përbëhet nga thekon të vogla të prodhuara në plotë-keratinocite vdekjes qelizore. Këto qeliza të formuara më thellë në jetën ata gradualisht të rriten më të larta dhe më në fund shtyrë në sipërfaqe të lëkurës, të cilat marrin formën e keratin dhe janë të lidhura me çdo film tjetër lipidet.

Përbërja e këtij të thjeshtë, në shikim të parë, struktura është në të vërtetë mjaft komplekse. Këtu microflora dhe produktet e jetës së tij, dhe ashtu-quajtur "faktor hidratues natyrore" (GUF ose NMF), e cila, nga ana tjetër, përbëhet nga shumë minerale dhe substancave organike, dhe pak ujë.

Corneum shtrese vazhdimisht duke përjetuar një shumë të stresit, modifikuar dhe të përditësuar. Struktura e saj varet nga shumë faktorë. Kështu, corneum shtrese e palmave dhe këmbët është shumë më e trashë se sa të tjera, më pak të ekspozuar ndaj zonave të ndikimit fizike të trupit. Kushtet atmosferike dhe temperatura në kohë të ndryshme të vitit, si dhe gjendja e brendshme e trupit, të ndikojë edhe në bilancin e saj, ajo dobëson funksionin mbrojtës të epidermë, pastaj rivendosjen e tyre.

Në një person të shëndetshëm natyrisht shtresa me brirë tenton rilindur shpejt. Me moshën, ky proces ngadalësohet, dhe kjo është, nga pikëpamja korneoterapiya shkaktuar probleme të mëdha të lëkurës. Pa një film koherent, mjaft të dendur mbrojtëse ajo fillon për të humbur lagështi, duke rritur ndjeshmërinë e tij ndaj rrezatimit diellor, oksidimi ndodh shumë më të shpejtë në qelizat e imunitetit të dobësuar lokale.

Rezultati ende po zgjerohet, humbje e elasticitetit, puçrra fytyre, inflamacion lokal, dermatit, hyperpigmentation, rrudhat e hershme. Shumica e sëmundjeve dermatologjike, duke përfshirë edhe ekzemë, psoriasis, ichthyosis, mund të shkaktohet nga një shkelje të integritetit të ujit shtresë corneum dhe ekuilibër yndyrë në të.


Mbështetësit korneoterapiya telefononi devijuar rolin kryesor në kujdesin e lëkurës është ruajtja e shtresës brirë të epidermë, si garantues i shëndetit dhe rinisë së saj. Për ta bërë këtë:

 • absorbuar efektet e jashtme të dëmshme mbi sipërfaqen e trupit;
 • stabilizimin proceset e brendshme;
 • mbushur boshllëqet dhe deficitet substancave në brirë mbulon vetëm ngjashme dhe të sigurt jashtë.

Cili është dallimi themelor në mes të fondeve konvencionale Kujdesi për lëkurën nga korneoterapevticheskih?

Rrezikut kozmetike tradicionale

Shumica e produkteve moderne kozmetike në dispozicion në një gamë të gjerë të konsumatorëve, bazuar në përdorimin e substancave të ndryshme që ndryshojnë marrëdhëniet e zakonshme mes ujit dhe yndyra.

Në krem, kremra, krem ​​roli i luajtur nga emulsifiers ndryshme në shampoos, soaps, dush xhel - pak a shumë i fortë surfactants që prishen yndyrat dhe papastërtitë, alkoolet dhe tretës. Në mënyrë tipike, prodhuesit e kozmetikës të fillojnë të paguajnë vëmendje të shtojcave, por jo ujë, që mbante të produkteve yndyrë-bazuar. Por efikasiteti dhe siguria e tyre, nuk përcaktohet më pak nga pronat e emulsioni shkak se ajo siguron transportin e përbërësit aktiv.

Por çfarë ndodh kur përdorni emulsifiers konvencionale në corneum shtrese?

Struktura e sipërfaqes së epidermë, kryesisht i varur në komponentin lipidet nën ndikimin PAVov dobësuar marrëdhëniet mes peshore keratynotsytov. Yndyrna shkatërroi natyrore mund të mbajë më integritetin e këtij mburojë natyrore, dhe shtresat e thella të lëkurës janë gjithashtu të prekshme ndaj substancave sipërfaqe-aktive. Lëkura është e irrituar, e thatë dhe u bë pre e lehtë për organizmat patogjene. Përfundim: përdorimi i rregullt i këtyre fondeve nuk është në gjendje të beneficially ndikojnë në lëkurë, dhe vetëm forcon problemet e saj. Por pse njerëzimi vazhdon të përdorni krem ​​të përbashkëta dhe madje gjen ata mjaft efektive?

Karakteristikat më të rëndësishme të produkteve konvencionale Kozmetikë industri - një cilësi të këndshme, aromë, jetë të gjatë raft, menjëherë zbutjes dhe zbutjen efekt, rrezik minimal të reaksioneve alergjike. Ata arritur futjen e stabilizant, shije, preservatives, vajrat minerale, NDRYSHME, silikone, aditivëve sintetike dhe një reduktim të substancave të vërtetë.

Të gjitha këto komponente kanë të bëjnë asgjë me ato, të cilat me të vërtetë nevojë dhe shtresa të lëkurës me brirë - në veçanti. Pavia në një krem ​​promovon depërtim të thellë e përbërësve agresive dhe efekti përfundimtar mund të përmbyset origjinale. Shpejtë dhe të fortë këto efekte ndjerë nga pronarët e gjendjes problematike të lëkurës në të cilën corneum shtrese dhe kështu është i varfër.

Këto mjete të njohura të tilla si peels acidit ose enzimë dhe scrubs mund të jetë mjaft katastrofike. ANA-acid përshpejtuar lulëzim, por përdorimi i shkujdesur (p.sh., aplikimi të përbashkët me avull), ata thjesht i heq lëkurën e mekanizmit të mbrojtjes natyrore. Sidomos këto masa brutale kundër të thatë, të mbuluar krisur, e cila staradayut rritur ndjeshmërinë ndaj dritës UV.

Kozmetike themeluar në përputhje me parimet korneoterapiya marrë parasysh të gjitha veçantitë e lëkurës dhe janë zgjedhur në mënyrë individuale. Ata nuk e bëjnë detyrën çastit zgjidhjen e problemit, por e fokusuar në rezultate të qëndrueshme. Ata në mënyrë të konsiderueshme për të përmirësuar efikasitetin e trajtimit mjekësor për sëmundjet dermatologjike dhe për të përmirësuar gjendjen e lëkurës në përgjithësi.

Korneev-kozmetike

Është e qartë se substanca degradojë corneum shtrese të lëkurës, por ajo që komponentët ndihmojë atë? Si mund korneoterapevticheskie krem, serums dhe kremra?

Baza e këtyre fondeve - lamellyarnaya emulsioni e yndyrë dhe ujë, një lidhje në këtë rast janë të ashtuquajturat struktura membrana Derma (DMS). Ata janë patentuar në vitin 1990 dhe e përbërë nga phytosterols, ceramides dhe fosfolipide (lecithin modifikuar). Këto Përbërja lipidet është substanca analoge përfshira në shtresa me brirë të epidermë dhe janë një burim i mirë i "blloqe ndërtimi" për të.

Substancat aktive janë vendosur në një strukturë zhytur siç duhet dhe pa një gjurmë. Kjo lejon ekuilibrin gidrolipidnyj e lëkurës dhe për të eleminuar problemet që lidhen me shkeljen. Sigurisht, përbërësit e lejuar për përdorim ekskluzivisht me origjinë natyrale dhe identike (ose si të ngjashme me ato të prodhuara) vetëm në trup. Midis tyre:

 • Acidet yndyrore polyunsaturated
 • Prebiotics
 • Acid laktik
 • Acid Hyaluronic
 • D-Panthenol
 • Allantoin
 • Format liposome e vitaminave
 • Minerale

Ju mund të gjeni në vajra bimore dhe ekstrakte, por nuk do të gjejnë scents - nuk sintetike apo thelbësore. Silicones që mund të përmbahen në Korney, kozmetikë, duhet të keni një luhatshmëri që shpejt zhduket nga lëkura dhe nuk ndikojnë në statusin e saj.

Si interesi rritet korneoterapiya fluturues, prodhuesit gjithnjë e më shumë janë duke u përpjekur për të krijuar produkte që plotësojnë parimet e saj. Megjithatë, të jenë të kujdesshëm përbërja e shpenzimeve të studimit, sepse nuk janë të markave kozmetike që keqpërdorin besimin e konsumatorëve.