Krem për spote moshës zbulojë një sekret Snow White


Të shëndetshëm, uniforme çehre - baza e bukurisë femërore. Por, çfarë nëse në mënyrë për të arritur atë ka pengesa në formën e spote moshës jetës helm? Mbulojnë një shtresë të trashë concealers lëkurës? Shkoni në sallon për procedurat e shtrenjta të rregullta? Blej dhjetën në një rresht krem ​​e spote pigment dhe shpresën për efektshmërinë e saj?

Përmbajtje

 • Çrregullime pigmentim Natyra
 • Si për të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë apo trup?
 • Përgatitja e pigment spote krem ​​me duart e tyre

Gjëja e parë që bëni - për të kuptuar shkaqet e kësaj ngjarje fatkeqe të hyperpigmentation.


Çrregullime pigmentim Natyra

Në lëkurën e njeriut përmban melanocytes qelizat. Ata ndikuar në tyrosinase enzimë me ndodh sintezë tyrosine melaninës. Ky pigment se ngjyrat dhe lëkurës, dhe iris e syve dhe flokëve. Por funksionet e kryera nga ana e tyre në trup, nuk janë të kufizuara. Objektivi kryesor i melaninës - për të mbrojtur efektin frenues të rrezatimit diellor, sepse ajo është antioxidant më të fuqishme.

Rrezet ultravjollcë bie në lëkurë dhe stimulon procesin e marrjes pigment. Normalisht kjo është reflektuar në djegien nga dielli arsimit. Për shkak të shumës së ulët të melaninës svetlokozhye njerëzit shpesh kanë tendencë djegur në diell. Dhe ata janë më të prirur të vuajnë nga shfaqjen e çrregullimeve të ndryshme pigmentim - chloasma, melanoma, Freckles.

Këto procese janë aktivizuar me moshën, dhe në kundërshtim me integritetin e lëkurës. Po, zeroja e vogël, në qoftë se nuk e fshehin atë nga rrezatimi ultravjollcë, mund të kthehet në spote.

Por probleme të tilla mund të shfaqen jo vetëm në "zbehtë." Shpesh shkaqet e tyre janë ndryshime të brendshme. Pabarazitë hormonal të shkaktuara nga shtatzënia ose duke marrë kontraceptive mund të jetë një shtysë e madhe për shfaqjen e "leopard ngjashmëri."

Për fat të mirë, kjo samousuvayetsya pakëndshme efekt: pas lindjes - brenda gjashtë muajve pas ndërprerjes së drogës - shumë më të shpejtë. Në menopauzës reduktojnë ndjeshëm pamjen e hyperpigmentation do të përputhet saktë terapi hormonale.

Në çdo rast ndryshime pozitive nuk do të ndodhë - të jetë i sigurt për të kontaktoni doktorin tuaj. Spote Pigment në fytyrë mund të jetë një shenjë e mosfunksionim e shumë sisteme - nga maji deri urogjenital. Dhe ndoshta ju krejtësisht të gabuar, dhe problemi është mjaft e një natyrë të ndryshme, për shembull - fungale.


Vetëm një mendim me përvojë profesionale, i mbështetur nga analizat dhe anketat do të ndihmojë për të gjetur shkaqet e sinteza parregullt melaninës dhe ta sjellë atë përsëri në normale.

Si për të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë apo trup?

Hapi kryesor në zbardhjen e lëkurës - mbrojtur atë nga rrezet ultravjollcë. Nëse keni lëkurë të errët dhe dielli nuk është shumë aktive, përdorni një krem ​​me SPF 10-15. Për lëkurë të lehta dhe posaçërisht të nxehtë nivel mbrojtje në kohë mund të arrijnë 50. Sigurisht, mos harroni në lidhje me gjerë-brimmed kapelë, syze dielli dhe kapele.

Kujdesi i tillë nga manifestimet lëkurës jo vetëm të reduktuar njollat, por edhe të zgjasin në mënyrë të konsiderueshme të rinjtë e saj. Veçanërisht e rëndësishme është gjatë procedurave të veçanta sallon që synojnë marrjen e shpëtoj nga efektet e hyperpigmentation. Photorejuvenation, kirurgji lazer, teknikat invazive dhe të thellë të peels - ato rrisin ndjeshmërinë e lëkurës ndaj diellit, siç rekomandohet në vjeshtë dhe dimër.

Të gjitha metodat e jashtme e duke u shpëtoj pigmentim të tepërta mund të ndahet në disa lloje sipas fuqisë së ndikimit dhe të sigurisë:

I veshur me susta

Këto përfshijnë mjete të tilla si lëng kastravec, piper dhe majdanoz, lëng mishi kamomil, balte të bardhë, vajra esenciale e livando, palisandër, eukalipt, pemë çaji dhe vaj pluhur.

Avantazhi i pamohueshëm është disponueshmëria e tyre, mungesa pothuajse e plotë e contraindications (përveç për alergji) dhe efektet anësore. Ato mund të përdoren në çdo kohë të vitit.

Por këto metoda kanë një efekt të theksuar. Vetëm afatgjatë dhe përdorimi i rregullt mund të bëjë lëkurën lehta.

Surfactants

Shpenzimet, duke përfshirë edhe njerëzit që përmbajnë acide organike (lëng limoni, luleshtrydhet, u rrit, qershi, lakër turshi, produktet e qumështit) janë gjithashtu sipërfaqësore, por në mënyrë më efikase. Rezultate të ngjashme mund të arrihet duke përdorur agrume vajra esenciale dhe enzimet (PAPAIN).

Kjo sjell në mendje peroksid hidrogjeni - një nga mjetet më të popullarizuara për spote ndriçimi, por ajo është oxidant. Kjo do të thotë se përdorimi i saj i rregullt mund të rezultojë në lëkurë të thatë dhe letargji.

Rekurs për këto çështje më të mirë në sezonin e ftohtë. Ata shtresohem qelizat e lëkurës vdekur dhe të bëjë atë më të ndjeshëm. Shpesh kjo luftë me pigmentim të çojnë në acarim, flaking dhe reaksione alergjike, kështu që është e rëndësishme që të mos tejkalojë përqendrimit dhe përdorimi moisturizer.

Potencialisht të rrezikshme

Metodat që nuk do të rekomandojë ndonjë ekspert, por nuk gjeti përgjigje të madhe në mesin e të dëshpëruar dhe të dëshpëruar.

Agjentët medicinale e jashtme të tilla si sinaflan vaj hormon ose retinoid Tretinoin, ndikojnë jo vetëm shtresat e thella të lëkurës, por edhe në të gjithë organizmit.

Spote Pigment në trup apo fytyrë nuk është një tregues për përdorimin e tyre. Ndër efektet anësore - flokët e trupit, ose, alopecia, dermatit, mbindjeshmërisë, pruritus, inflamacion, probleme në sistemet e brendshme dhe (Kujdes!) Shkelja e pigmentim.

Megjithatë, jo vetëm ilaçe mund të shkaktojnë dëme të pariparueshme për shëndetin tuaj. Edhe kozmetike popullore e spote pigment do të mbajnë rrezikun potencial në qoftë se përbërja e tij është Hydroquinone. Kjo substancë me seri fenoli jo vetëm që shkatërron melaninës në shtresat e sipërme të lëkurës, por edhe ndikon në prodhimin e saj si një e tërë.

Ka fotosensybylyzyruyuschym, mutagjene dhe efektet toksike. Duke pasur parasysh këtë rrezik, ai u ndalua plotësisht në Evropë, Kanada dhe Japoni, dhe pjesërisht - në SHBA. Kohët e fundit Hydroquinone u përjashtua nga epoka sovjetike me krem ​​famshëm bullgar "Ahromin", e cila është reflektuar në punën e saj.

E tillë do të thotë "ahroyit Faktori" dhe "ahroyit Shko" dhe kozmetike Korean, prodhimi indiane dhe kineze është e paqartë që përmban këtë komponent. Eshtë e panevojshme të vë veten të rrezikojnë, edhe pa garancinë rezultat - ju vendosni.

Alternativë moderne për Hydroquinone Arbutin është - origjina e tij origjinale bimore. Kjo është jo-toksike dhe nuk ndikojnë në procesin e sintezës së ADN, por gjithashtu nuk rekomandohet për përdorim në verë.

Një tjetër përbërës kozmetike - Ahromaksil ose ekstrakt përdhunimin - shpesh shtohet krem, maska ​​dhe kremra për të hequr njollat ​​e moshës. Ajo është konsideruar komponent absolutisht e sigurt dhe shumë efektive për të dy profesionistë dhe shtëpi kozmetike. Një plus i madh për këtë çështje - mundësia e përdorimit të të gjithë vitit.

Përgatitja e pigment spote krem ​​me duart e tyre

Ilaç i propozuar mund të zbatohet në natën si fytyrë tërë dhe në nivel lokal - në fushën e hyperpigmentation. Në zbardhues, ajo ka një rinovimin e lëkurës dhe efekt freskuese. Rekomandimi kryesor - ditë përdorimi sunscreen. Summer duhet të përjashtohen nga anëtarësia e saj koyevuyu vaj acid dhe esencial e limon.

Krem Whitening (50 g)

Faza vaj

 • Ketamine - 2.5 g
 • Lajthi të naftës - 7.5 g
 • Delta Emulium - 1.8 g

Faza e ujit

 • Hidrolat majdanoz - 19 g
 • Ujë të distiluar - 13 g
 • Distearat saharoze - 0,7 g

Faza aktive

 • Ahromaksil - 1.1 g
 • D-Panthenol - 0.5 g
 • Acid Kojic - 1 g
 • Kamomil Ekstrakt - 0.5 g
 • Luleradhiqe Ekstrakt - 1 gram
 • Lavender vaj esencial - 10 pika
 • Vaj esencial limoni - 10 pika
 • Kaliumi Sorbate - 1 g

Përgatitja:

Katër gram ujë për të shpërndarë ekstrakte, Sorbate kalium dhe acid koyevuyu.
Mix përbërësit e yndyrë dhe ujit faza në disa tas ngrohjes-rezistente dhe vendin në banjë me ujë. Ujore llokoçis Faza minimikserom të saharoze shpërndahet mirë.

Kur të dy lëngjeve është e qetë, largimin e tyre dhe të lidheni me vaske, lugë intensivisht nxitje apo shpatull, pastaj - një mikser. Shkruani zgjidhja përgatitur nga përbërësit aktiv trokas. Shto ahromaksil, D-Panthenol dhe vajra esenciale, çdo herë duke përdorur një mikser.

Emulsioni përfunduar vendoset në shishe akrilik apo qelqi me një pompë ose dozimin tubth. Është e dëshirueshme për të ruajtur në frigorifer.


Spote Pigment - nuk është një dënim. Një qasje e integruar për zgjidhjen e këtij problemi dhe këmbëngulja ju ndihmojë të arritur rezultate të shkëlqyera, por mos harroni se shëndetin - nuk është viktimë, e cila kërkon bukuri.