Krem për lëkurën rreth syve apo përgatitjen e vetë të zgjedhur


Gjyshet tona koha e tij do të jetë shumë i befasuar për të thënë atyre se fillimi kujdeset për ruajtjen e bukurisë domosdoshmëri në rininë e tij. Naturalness, pastërtia dhe modesti - kjo është ajo që është marrë për të bërë normën bazë në ndjekje të zemrave meshkuj.

Përmbajtje

 • Çdo gjë ka kohën e vet
 • Krem për lëkurë të lodhur rreth syve

Next Generation - nëna jonë - kushtuar kujdes shumë më të gjatë për veten e tyre, dhe epidemi mangësi detyruar ata të shkojnë në truket të ndryshme. Disa prej tyre (p.sh., maskë natyrore) ishin plotësisht efektive, ndërsa të tjerët - sinqerisht të rrezikshme. Është femrat nuk duhet të përdorin lapsa kozmetikë kimike, kreu bojë kalium permanganat dhe për të mbrojtur fytyrën nga yndyrë brendshëm acar - në dispozicion të tyre një arsenal mjetet e nevojshme, duke përfshirë edhe krem ​​për lëkurën rreth syve. Por dy dekada më parë në këtë post rreth këtij koncepti dëgjuar edhe!


Ky produkt ka për qëllim të parandalojë ose të qetë nga rrudhat janë shfaqur "këmbët në anët e syve" për të mbrojtur lëkurën e ndjeshme nga efektet e dëmshme të diellit dhe temperaturave të ulëta. Për më tepër, kjo e bën çanta më pak e dukshme dhe qarqet nën sytë, dhe maskuar dhe të bien hije mbi të në mënyrë të barabartë. Cream Eyeshadow dritë ndryshe cilësi, të ulët në yndyrë - të tilla që asnjë shkaktojë paraqitja e ënjtje dhe miliumy - dhe një dozë të veçantë i substancave biologjikisht aktive.

E pra, në qoftë se një ilaç i tillë do të jetë shoku juaj besnik para se të shënojë njëzet e pesë vjetorin. Ju mund të përgatisë vetë, dhe ju mund të besimit në prodhuesit e provuar. Por në këtë rast, zgjidhni krem ​​të përshtatshme?

Çdo gjë ka kohën e vet

Parulla Colorful, faqet e revistave dhe reklama televizive ofron carousel simpatik mund të dëbojë ju i çmendur gruan më të ndjeshme. Duke i bërë jehonë si një magji përbërësit emrin magji dhe markave të reja të shtrenjta, kjo është një dyqan bukuri ... por premtimet me zë të lartë - kjo nuk është diçka që duhet të udhëhiqet në zgjedhjen krem ​​për lëkurën rreth syve.

Faktori përcaktues duhet të shërbejë moshës.

15-20 vjet

Vajzat e reja kanë tendencë për të lënë pas dore shumë rregulla - demakijazha kohë, mënyrën e pushimit, ushqimin e duhur. Freski dhe mungesa e rrudhave duket ta pashërueshme merret si e mirëqenë - është e vështirë të besohet se disa gjëra, të tilla si krem ​​sy mund të lehtësojë atyre për këtë.

Gabimi i parë që shpesh lejojnë për këtë - përdorimin e fytyrës të veçantë në vend. Hidratues, shumë më tepër - një krem ​​i pasur mund të prishin ujë dhe yndyrë bilancit moshën e lëkurës të ndjeshme, të shkaktojë pengim delikate kanal (shprehur në pamjen e një të ngurta "kokrra" të bardha - miliumy ose Prossyanuk) shkaktojnë ënjtje dhe madje edhe inflamacionit - elb.

Gabimi i dytë - përdorimi i "rritur" do të thotë. Krem Mami, i pasur me aditivë, stimulimin sintezën e kolagjenit dhe elastin, vajza adoleshente mund ta bëjë vetëm dëm. Këto përbërës si Retinol, lëkura mund të mësojnë për të dopingut, sepse ajo do të jo vetëm mbi atë se si për të ruajtur strukturën e tyre. Përbërësit aktiv hidratues - acid Hyaluronic dhe kolagjenit - do të çojë në lagështi të tepërt që menjëherë të kthehet çanta nën sytë. Acidet për të përshpejtuar ndarjen e qelizave të vdekur epiteliale dhe zbardhues lëkurës mund të çojë në acarim dhe shek mbindjeshmërisë.

Shumica e vajzave të reja krem ​​duhet të sigurojë, para së gjithash, për të mbrojtur lëkurën delikate nga rrezatimi ultravjollcë dhe minimizuar përbërjen thatë dhe ngacmues.

Çfarë duhet të përmbajë krem ​​për lëkurë të rinj rreth syve? UV-filter (SPF-10 ili15), ekstrakte butë qetësues - aloe, kamomil, çaj të gjelbër - dhe të paktën disa vajra. Në thelb, ju mund të bëni bezzhyrovu mjet - xhel lehtë.

20-30 vjet

Në këtë gjendje moshë në vajzat e moshave të ndryshme mund të jenë të ndryshme. Dikush afrohet tridhjetë kthesë, mburret me një lëkurë absolutisht të qetë dhe të freskët, dhe dikush vëren në "rrezet" rrudhave të përhershme dhe bruises nën sytë e tij janë të njëzet. Arsyet për këtë mund të jetë shumë: trashëgim, probleme shëndetësore, mënyrën e jetesës, imitator aktivitetin e gabimeve në kujdesin dhe kështu me radhë.

Para se të "ilaç" një krem ​​rinovimin, të përpiqen për të rivendosur lëkurën tuaj nga brenda. Ndoshta kjo do të zgjidhë të gjitha problemet tuaja.

 • Rritja e ujë të pastër për të pirë gjysmë deri në dy litra në ditë.
 • Kushtoj vëmendje të dietën tuaj: ajo duhet të jetë i shëndetshëm, të ndryshme dhe përfshijnë të gjitha grupet e ushqyesve.
 • Diskutoni me mjekun tuaj nevojën për të marrë vitamina dhe minerale komplekset.
 • Të heqë dorë zakone të këqija.
 • Ndiqni pushimi regjimin pa zasydzhuytesya vonë në kompjuter.
 • Stimulojë proceset e brendshme të aktivitetit fizik.
 • Sigurohuni des e lëkurës, paraqitja e ënjtje dhe hijet nën sytë nuk është i lidhur me çekuilibër hormonal apo çrregullimeve tjera në trup.
 • Shmangni stresin, të mësojnë për të kontrolluar gjendjen e tyre emocionale.

Në këtë moshë do të jetë më efektive mjet natyrore bukuri. Maskat nga kastravec, patate, majdanoz ose bukë e bardhë, çaj dhe fasha bimor, akull dhe fërkim masazh naftës - është koha për të i kushtoj vëmendje të tyre. Këto procedura të thjeshta do të vonojë aplikimin e fondeve anti-moshës për një kohë të gjatë.


Në qoftë se ndryshimet në lëkurën rreth syve ende kanë krem ​​pakthyeshëm ozbroytesya që përmban përbërës hidratues (acid Hyaluronic) dhe vitamina A, C dhe E. shëndoshë do të thotë të jetë e ulët, ju janë ideale tejdukshëm lehta krem-xhel me funksione sunscreen.

Mëso nga gratë që përdoren për të eliminuar rrudhat në zonën e syrit të farmacisë drogës "Blefarohel 1". Ai përmban acid Hyaluronic, aloe, i projektuar për të hequr acarim, inflamacion i qepallat dhe lodhje. Cilësi e butë dhe struktura të lehta e bëjnë të sigurt, por kjo nuk përjashton mundësinë e reaksioneve alergjike.

30-45 vjet

Ndryshimet që po ndodhin në trup, pas tridhjetë vjetësh, duke çuar në humbjen e elasticitetit të lëkurës. Dobësimi i fibrave të indeve dhe mungesa e lagështisë në qelizat fillon të tregojë tolerim dhe rrudhat. Lëkura bëhet më e hollë dhe moshën më pak rezistonin forcën e gravitetit mund të jetë rrjetë dhe pigmentim vaskulare çrregullime të dukshme.

Në këtë kohë, është e dëshirueshme që të përdorin krema që përmbajnë jo vetëm aditivët hidratues, por komplekset e tjera biologjikisht aktive. Për shembull, disa peptides janë në gjendje për t'u çlodhur muskujt e fytyrës, dhe aminoacidet - për të forcuar strukturën e lëkurës dhe të stimulojë rinovimin e saj. Vitaminat dhe vitaminë si substancë - Retinol, acid Askorbik, acid yndyror polyunsaturated, ubiquinone - pasqyrojnë off radikalet e lira dhe ushqyer lëkurën.

Mos të jetë i ekstrakte bimore të tepërta, të cilat forcojnë enët e gjakut - gështenjë kali, xhinko Biloba, Gotu rrushi kur të kuqe. Për lëkurë rrufetë vajra të përshtatshmet apo ekstraktet e limon, kamomil, majdanoz, kastravec.

Për përdorim periodik të hirrë janë të mira për lëkurën rreth syve me një përqendrim të lartë të substancave aktive.

Nevoja për mbrojtje nga rrezatimi diellor dhe acar bëhet edhe më urgjente. Por mos harroni: nata nuk do të thotë përmbajnë ndonjë filtra ose NDRYSHME, apo yndyrna të tilla si lanolinë rënda.

Pas 45 vitesh

Jo të gjitha "manaferrat përsëri", për fat të keq, mund të krahasohet me të shijshëm fruta të pjekur. Personi dhe edhe më shumë - sytë, gratë në këtë moshë mund të them se sa përpjekje ajo e ka bërë për të ruajtur bukurinë e saj. Mjetet mosha lëkurës replenished me komponente të reja dhe janë më shumë kalori.

Shumë vuri në dukje se me fillimin e menopauzës është plakjen e shpejtë të lëkurës. Të tjerët - edhe pse ata janë një pakicë, ankohen për yndyrë të tepërt. Shkaku i këtyre ndryshimeve qëndron në riorganizimin hormonal të organizmit.

Kjo periudhë mund të rekomandohet krema që përmbajnë phytoestrogens. Ndihmë harmonizuar ekuilibrin hormonal dhe vajra esenciale të barbarozë, mirrë, u rrit.
Syri rrudhë krem ​​për gratë e moshës duhet të ketë një efekt të fortë heqjen. Përveç kësaj, ajo mund të përfshijë grimcave reflektuese dhe pigmente - ato rrudhat me sy të qetë dhe barazuar tonin e lëkurës.

Krem natë për lëkurë të lodhur rreth syve. 20 ml

Ky krem ​​do të vijë pas tridhjetë vjet femrat lëkura e të cilëve ka humbur tonin e saj të mëparshëm dhe filluan të mbulohen me rrjetë gjobë e rrudhave.

Për të bërë atë që ju duhet një shiringë për të matur sasinë e duhur të përbërësve (për përdorim shiringë të madhe me një hundë të prerë ose lugë matëse), tre enë të vogla qeramike, mini-mikser, lugë, dush me ujë, termometër, jar antiseptik për ruajtje.

Faza vaj

 • Rajs embrion të naftës - 2 ml
 • Kokosit naftës - 1 ml
 • Emulsifier Esther - 0,4 ml

Faza e ujit

 • Ujë të distiluar - 15 ml
 • Saharoze dystearat - 0,4 ml

Faza aktive

 • Dexpanthenol - 0.1 ml
 • Acid Hyaluronic - 0.1 ml
 • Allantoin - 0.1 ml
 • Ekstrakt i thatë bambu - 0.2 ml
 • Tocopherol - 0.2 ml
 • Retinol acetat - 0.2 ml
 • Acid sukcinik - 0.1 ml
 • Ruajtës Suttocide - 0,1 ml
 • Rose vaj esencial - 3 pika
 • Temjan vaj esencial - 2 pika
 • Vaj esencial limoni - 2 pika

Treat duart dhe pajisjet me antiseptik. Të shpërndarë në tre ml e allantoin ujit, ekstraktin e bambu, qelibar dhe acidit Hyaluronic. Prisni derisa të lëngshme nuk kthehet në një xhel.

Në dy kontenierë të tjerë të lidheni komponentët me vaj dhe faza ujore. Vendos si ngrohur në një banjë me ujë.

Për dystearat saharoze tretur, lëvizje atë kur të nxehtë mikser.
Kur të dy fazat bëhet homogjene dhe temperatura arriti në 70 gradë, largimin e tyre nga banjë me ujë. Gradualisht të hyjë në ujë në yndyrë, nxitje me kujdes.

Në përzierje ftohur pak shtesë të para-përgatitur shtesa xhel, Retinol, tocopherol, Panthenol, vajra esenciale dhe preservatives. Çdo emulsioni trajtuar një mikser derisa ajo është plotësisht i ftohtë, dhe përsëri - pastaj, kur ajo ishte një "tjetër" pak.

Vënë krem ​​në një kavanoz të gatshëm. Pavarësisht nga prania e preservatives dhe antioksidantë kozmetike në shtëpi janë mbajtur mirë në frigorifer.
Krem i përsosur që do të jenë efektive për ju, ndonjëherë - rezultat i një kërkimi të gjatë dhe eksperimente. Por të jetë i sigurt përpjekjet tuaja do të shpërblehet me rrezatues, rinore dhe lëkurë të butë!