Krem i shënon shtrirje për gratë shtatzëna me duart e tyre


Shënon Stretch (striae Alias) mund të japë shumë probleme gra. Emocione të tilla askush nuk do të përfitojnë, dhe nënat shtatzëna vetëm - dhe edhe më shumë. Për fat të keq, për të marrë bandat qafe e indeve mbresë mbi trupi është pothuajse e pamundur, ju vetëm mund të bëjnë ato më pak të dukshme.

Përmbajtje

 • Formimi: si për të parandaluar shfaqjen
 • Krem shtëpi kundër shënon shtrirje gjatë shtatzënisë

Metodat më efektive janë procedurat të kushtueshme hardware, por ato nuk garantojnë rinovimit të menjëhershme të lëkurës. Rezultati varet nga madhësia e shënon shtrirje, kufizimet e tyre, numrin e seancave, stafit të cilësisë dhe kompetencës profesionale. Përveç kësaj, manipulime të tilla mund të kryhet vetëm pas lindjes dhe laktacionit.


Prandaj, mënyra kryesore për t'u marrë me këtë defekt estetike është për të parandaluar atë. Krem për shënon shtrirje për gratë shtatzëna, të bëra nga përbërësit e natyrshme që të ndihmojë lëkurën tuaj të rezistojnë presionin e në rritje të fëmijës, në çdo rast zashkodyvshy tij.

Formimi: si për të parandaluar shfaqjen

Shkaku i shënon shtrirje zakonisht - të fituar radikal dhe të shpejtë peshë. Ajo mund të jetë për shkak të overeating, ngarkuar nga pasiviteti fizik, çrregullime hormonale, dhe natyrisht, lindja e një jete të re. Cilat janë shënon shtrirje? Në thelb, ky ind mbresë formuar në terren mikrorozryviv lëkurës.

Rreziku i "hendekut" rrit me thatësi e tepërt e lëkurës dhe një predispozicion gjenetik. Nëse gratë në familjen tuaj ka shënon shtrirje, ka gjasa që ju nuk janë shumë të rrezikshme. Përndryshe, shteti duhet të kujdeset për lëkurën e tyre më parë - pastaj edhe në qoftë se shënon shtrirje ende duket, ata do të jenë të papërfillshme.

Është e rëndësishme për të kuptuar se elasticitet lëkurës varet jo vetëm nga faktorët e jashtëm. Është e pamundur për të arritur përmirësim në prodhimin e kolagjenit dhe elastin, dhe të përshpejtojë rritjen e qelizave të reja të dermis duke përdorur vetëm mjete të jashtme. Çmimi i lartë dhe premtime promovuese nuk garantojnë rezultate, dhe për të lëvduar - vetëm përvojë individuale, i cili nuk është i aplikueshëm për çdo grua.

Mbështetja në familje

Të shtrihet krem ​​shënuar të jetë efektive, është e nevojshme që të "ndihmë" atij. Pasur në ushqyesve të ushqyerit dhe adekuat përdorimi i ujit të pastër do të sigurojë materiale për strukturën e trupit të qelizave të reja të shëndetshme dhe për të ruajtur ato ekzistuese. Aktiviteti i moderuar fizik dhe masazh përshpejtojë këtë proces duke përmirësuar furnizimin me gjak të indeve.


Disa produkte janë veçanërisht të dobishme për prodhimin e kolagjenit dhe elastin, të cilat janë përgjegjëse për normale zgjateshmëri lëkurë peshk i kuq dhe prodhimet e detit (përfshirë algave), vaj flaxseed, mish gjeldeti, hikërror, pelte, karrota, majdanoz, qepë, domate, boronica, currants , kajsi, dardha, frutave agrume, drithëra dhe bishtajore. Diskutoni nuancat e dietën tuaj me mjekun tuaj, i cili shikon mbi "pozitë interesante" tuaj.

Gjatë shtatzënisë nevoja për vitamina, minerale dhe ushqyesve është përmirësuar në masë të madhe. Shumica e grave shtatzëna merr objekte të veçanta të përshkruara nga mjeku juaj. Në asnjë rast nuk do të përshkruajnë vetë në mënyrë të pavarur droga të tilla: tejkalimi i disa vitaminave mund të jenë të dëmshme për fëmijën. Nëse të ardhurat shtatzanisë pa komplikime, stërvitje të lehta, ecje dhe masazh të butë ju do të përfitojnë vetëm.

Trajtimit të ujit

Në kujdesin e jashtme e lëkurës është e rëndësishme jo vetëm kozmetike, por edhe qasja e drejtë të procedurave të higjienës. Çdo sapun dhe dush xhel, edhe më të mirë, të kontribuojë për tharje të saj, dhe - forcim.

Kjo ka kuptim për të krejtësisht braktisin përdorimin e tyre në zonat ku shënon shtrirje shpesh shfaqet pas lindjes, bark, kofshë, gjoks. Në vend të kësaj e automjete industriale shkumë mund të përdorni ujë të zakonshëm, hidrofilik pluhurat sapun vaj dhe bimëve.

Vaj hidrofilik për shpirtin

Përbërësit:

 • Vaj bajame - 35 ml
 • Walnut naftës - 35 ml
 • Polisorbate 80-30 ml
 • Lavender naftës - 5 pika

Të gjitha komponentët e përzierje. Përdorni gjatë larjes, fshij lëkurën lehtë (që ju mund të shtupë). Shitore gjalpë në frigorifer është fakultative. Në fazat e hershme të shtatzënisë dhe në prani të naftës thelbësore tepër i ndjeshëm add është e nevojshme.

Temperatura e ujit gjatë një dush ose vaske duhet të jetë i moderuar. Nëse nuk ka contraindications - hypertonus mitrës, venat me variçe, rosacea dhe vështirësitë e tjera - kompleton një dush të ftohtë. Sigurisht, pa përdorur për temperaturën drastike.

Një metodë e mirë ndihmëtar për të luftuar pamjen e shënon shtrirje është i rëndë e thatë. Ajo stimulon qarkullimin dhe frymëmarrje të lëkurës. Moms ardhshme kalojnë shumë procedurat intensive nuk janë të nevojshme - mocionet brushing mjaft të lehta në zonat e problemit para se të dush.

Moisturize lëkurën

Çdo banje, të aplikojnë moisturizer për të trupit. Nëse ju nuk keni një krem ​​të veçantë, përdorni një fëmijë normale - gjëja kryesore që nuk thatë lëkurën. Preferojnë përbërjen pa vajrat minerale për shkak se ata pengojnë shkëmbimin e ajrit. Një alternativë e mirë për kozmetike dyqan do të jetë i përgatitur personalisht përzierje të naftës.

Vaj për parandalimin e shënon shtrirje

Përbërësit:

 • Sesame Oil - 50 ml
 • Liri e naftës - 40 ml
 • Naftës u rrit hips - 10 ml
 • Neroli vaj esencial - 20 pika

Përzierja e vajrave duhet rubbed lehtësisht në lëkurë një herë ose dy herë në ditë.

Aplikimi aromamasel gratë në pozitë shkakton një shumë të polemikave - shumë i hollë dhe individualisht ndikimi i tyre në trup. Shumica e mjekëve kundërshtojë përdorimin e ndonjë esenca Phyto thelbësore për të shmangur rrezikun më të vogël.

Nëse ju keni një përvojë të keqe fëmijë parakohshme, çrregullime hormonale dhe alergjitë, të heqë dorë kozmetike aromatik natyrore, sidomos në muajt e parë dhe të fundit.

Aromatherapist prodhojnë vaj me përvojë të sigurt, relativisht të sigurt dhe kategorikisht pasigurt. Ky artikull përmban receta nga ajri i butë, por nuk e humbasin vigjilencën, shikojnë mirëqenien tuaj gjatë përdorimit të tyre. A nuk bie në vaj, duke u mbështetur vetëm në "protivostriynye" pronat e tyre - shumë prej tyre shkaktojnë kontraktimet e mitrës dhe të ndikojnë sintezën e hormoneve.

Fashë për gratë shtatzëna

A nuk e trajtojnë këtë këshillë lehtë. Saktë fashë Madhësia do t'ju ndihmojë në tremujorin e tretë të shtatzënisë për të shmangur rriten përsëri dhe për të përmirësuar shëndetin tuaj në përgjithësi. Ajo përkryer mbështet barkun e rëndë, parandalimin e tepruar shtrihen nga muskujt e barkut dhe të lëkurës natyrisht.

Shitjet janë opsione të gjithanshëm që mund të përdoret pas dorëzimit të lëkurës kthyer shpejt në gjendjen e tij origjinale, dhe të paturit e shënon shtrirje gjatë shtatzënisë kanë qenë më të dukshme.

Krem shtëpi kundër shënon shtrirje gjatë shtatzënisë

Nëna shtatzënë ka nevojë për kujdes të veçantë, dhe ajo kurrë nuk ka dëshiron të kini besim në bukurinë e tyre dhe feminitetit. Më thuaj nëse ju janë të lidhura me produktet e këtyre koncepteve të naftës, aromat sintetike, preservatives kimike? Sigurisht, produktet industriale të përmbajë dhe ushqyesve, por jo gjithmonë, ata vënë në doza efektive.

Komponente të tjera, në vend, rritjen e kostove, por jo efektivitetin e krem ​​dhe kremra, për shembull, kolagjenit nuk është në gjendje të depërtojnë në lëkurë, por parandalon avullimin e lagështisë nga sipërfaqja e saj.

Nëse sëmundje në mëngjes parandalon ju merrni në shtëpi magjike e kozmetikës aromatik, ju lehtë mund të gatuaj krem ​​efektive kundër shënon shtrirje gjatë shtatzënisë vetëm. Për këtë ju do të duhet: dy lojë me birila të vogla prej qelqi qeramike ose ngrohjes-rezistente, banjë me ujë, shiringa, lugë, jo prej metali, mikser-kapuchynator, jar ose shishe krem, alkool për sendesh, duart dhe sipërfaqet e punës.

Krem për parandalimin e formimit - 100 ml

Përbërësit:

Faza vaj

 • Vaj embrion gruri - 10 ml
 • Naftës u rrit hips - 10 ml
 • Kockat bukuroshe vaj - 5ml
 • Emulsifier Emulium Delta - 4 ml

Faza e ujit

 • Hydrosols Neroli - 34 ml
 • Ujë të distiluar - 30 ml

Faza aktive

 • Hyaluronate natriumi të lartë molekulare - 0.5 ml
 • Kyhelyy ekstrakt - 3 ml
 • Allantoin - 0.5 ml
 • D-Panthenol - 1 ml
 • Vitamina E - 2 ml
 • Mandarin vaj esencial - 10 pika
 • Palisandër Essential Oil - 8 prodhon pikat

Dezinfektoj pajisje sterilizimin apo alkool, të trajtuar në tryezë dhe duart - kjo është shumë e rëndësishme, sepse krem ​​do ruajtës. Ndërtimi i një banjë me ujë, në mënyrë që ajo mund të njëjtën kohë të strehojë dy gota. Hyaluronate dhe allantoin përhapur në tre ml të ujit të ngrohtë dhe të prisni derisa xhel është formuar.

Nuk kishte ujë dhe hydrosols të lidheni në një tas në të tjera - naftës dhe emulsifier. Vënë ato në një banjë me ujë. Kur një emulsifier është shkrirë mirë, hiqni dy anije nga dush. Shkruani e naftës në ujë, nxitje shpejtësi. Kur emulsioni është e qetë, dhe mundi mikser saj. Shto xhel Hyaluronic dhe të gjithë fazën aktive përbërësit e mbetur në krem ​​ftohur, nxitje atë çdo herë. Vënë mjete të gatshme për një kavanoz sterile të pastër. Done!

Mos harroni krem ​​gatuar nuk është i mbrojtur nga efektet e kërpudhave dhe baktereve - për të mbajtur atë në frigorifer çdo ditë dhe mos harroni të vënë në trup. Mblidhni një lugë të pastër do të thotë se ajo nuk është prishur në më pak se dy javë.

Aplikoni këtë krem ​​për shënon shtrirje gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, ndërsa më pas mund të plotësuar atë me më të fuqishme të vajrave thelbësore - rozmarinë, trëndafili, heranyevoe. Trajtimi i shënon shtrirje - procesi është i gjatë dhe i mundimshëm, por rezultati i dukshëm do ta bëjë atë më të fun!