Laser prova blepharoplasty, llojet dhe përfitimet


Nuk është çudi ata thonë se sytë - një pasqyrë e shpirtit njerëzor. Por lëkurë të ndjeshme rajoni syrit kërkon vëmendje shumë të kujdesshëm dhe mirëmbajtje të kujdesshëm.

Përmbajtje

 • Moshës lidhur me ndryshimet në lëkurën e qepallat
 • Cila është procedura
 • Avantazhet e korrigjim lazer
 • Indikacionet dhe Anëshkrim
 • Plastikë me një qepallë lazer
 • Shërim postoperative

Çdo ndikimet negative (stresi, lodhje, dietë paekuilibruar, dehidratim, ekoobstanovka negative, diellit, etj). Çon në probleme të tilla si ënjtje, qepallave sagging, arsimore e njohur "çanta" nën sytë.


Përveç gjithë kësaj shtuar dhe ndryshimet e lidhura me moshën (rrudhat dhe graviteti folds). Por çdo situatë në dukje të pashpresë ka zgjidhjet e saj.

Përballen me defekte cosmetology Syri na premton një teknikë të re - blepharoplasty lazer. Metoda e promovuar në mënyrë aktive nga marketers klinika, por është e mirë? Le të merren ...

Moshës lidhur me ndryshimet në lëkurën e qepallat

Të rinjtë zonë lëkura syrit është e karakterizuar nga:

 • fleksibilitet dhe elasticitet;
 • Mungesa e "këmbët në anët e syve" dhe rrudha horizontale nën qepallë më të ulët;
 • Zona e tranzicionit zonë syrit faqe qetë dhe thuajse të padukshme - ka protrusions ose thellimin e lëkurës, hyperpigmentation.

Me moshën, këto karakteristika janë të humbur dhe të zhvillojnë shenja tipike të syve plakjes:

 • Zhvillimi i rrjetë të vogël rrudhave të fytyrës dhe "këmbët në anët e syve";
 • nososlozova hulli thellon;
 • ka folds gjatësisë nën qepallë më të ulët;
 • sagging lëkurës nga qepallat e sipërme;
 • sagging qepallë më të ulët;
 • formimi i psevdohryzh yndyrë ose "çanta" nën sytë (përhapja e tepërt e rajonit yndyrë okolohlaznychnoy);
 • humbje e elasticitetit dhe elasticitetin e lëkurës;
 • të ulë tonin e muskujve rrethore e syrit;
 • paraqitja e zonën e syve pigmentim;
 • zhvillimi i linjave të thella shprehjes (rrudha vertikale mbi qepallat).

E vetmja metodë që do të ndihmojë për të hequr çanta nën sytë është blepharoplasty. Ky është operacioni për të ndryshuar të shekullit. Gjatë operacioni heq lëkurën dhe yndyra e tepërt, të forcuar dhe të kthehet ish muskujt formë anatomike orbitale dhe suhozhylyyam tyre.

Blepharoplasty - është një kirurgji plastike që përdoret më së shpeshti. Përpjekjet e para për të hequr qafe e shenjave të syve plakjes janë bërë 200 vjet më parë. Por shkenca nuk qëndrojnë ende dhe për të zëvendësuar një operacioni konvencionale duke përdorur një bisturi erdhi metodë novatore të blepharoplasty lazer.

Cila është procedura?

duket si një pjesë të lazer sipërme qepallë

Restaurimi dhe plastike qepallë me një lazer - një teknikë minimalisht invazive dhe efektiv në të cilën autopsi dhe heqja e lëkurës, yndyrë, muskujt dhe indet e tjera kryhet me lazer.

Për shkak të kësaj, kirurg mund të arrijë më shumë saktësi dhe saktësi të gjitha procedurat kirurgjikale.

Rrezatim lazer mbart më shumë energji se penetrimi në indet biologjike është konvertuar në nxehtësi. Është ky efekt dhe është përdorur në kirurgji. Efekti termik i rrezatimit lazer çon në dy procese:

 • koagulimit - proteinat koagulimit nga të nxehtit, duke lejuar analizoj strukturat anatomike metodë pothuajse zbetë (enët e gjakut gjatë ndarjes së tyre menjëherë "spoyuyutsya" që parandalon gjak të përhap nga zgavrën e tyre);

 • Larguarit - pëlhura avullimit që mund të zvogëlojë sasinë e indeve ku është e nevojshme, për shembull, të heqin qafe e yndyrë të tepërt.

Natyrisht, jo të gjitha lasers janë të përshtatshme për një operacion të tillë si shekulli blepharoplasty lazer. Rrezatimi Vybirate, e cila nuk ka ndikim negativ në funksion të. Konfigurimet më të zakonshme në bazë të dioksidit të karbonit dhe lazer erbium.


Avantazhet e shekullit korrigjim lazer

Rindërtimi i qepallave dhe për të hequr çanta nën sytë lazer ka përparësi të shumta:

 • të zvogëluar rrezikun e infeksionit;
 • shkurtuar në mënyrë të konsiderueshme hollë se me një bisturi;
 • Depërtimi dhe ndikimi pikë rregulluar me kompjuter, e cila eliminon gabimet lidhur me faktorin njerëzor;
 • reduktuar kohëzgjatjen e transaksionit;
 • procedura mund të kryhet në një bazë pacient i jashtëm dhe nën anestezi lokale;
 • pothuajse manipulimi pagjak, e cila minimizon efektet e padëshiruara të tilla si bruising, hematoma pas operacionit, respektivisht, periudhë shumë të shkurtër shërim;
 • Efekti selektiv, për shembull, vetëm dhjamor apo indet e muskujve;
 • plagët padukshme pas operacionit;
 • trauma minimale dhe periudha e shkurtër postoperative.

Indikacionet dhe contraindications për kirurgji

Korrigjimi dhe heqjen qepallat me një blepharoplasty lazer është treguar në rastet e mëposhtme:

 • eliminimi i moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës rreth syve;
 • rindërtimi i karakteristika të lindura formë të moshës, formë syri, eliminimin e disa anomalive kongjenitale, ndryshimet post traumatike;
 • hequr çanta nën sytë lazer (psevdoblefaroplastika lazer);
 • Pacienti dëshiron të ndryshojë formën e syve;
 • asimetri e syrit;
 • ptosis e qoshet e syve.

Duke përdorur blepharoplasty lazer njerëz të të gjitha moshave dhe për arsye të ndryshme. Shpesh ky transaksion është gati eliminuar shenjat e plakjes gratë pas 40 vjetësh.

Ky manipulim nuk mund të kryejnë?

Ndërsa lazer kirurgji të rajonit lëkurës orbitale, edhe pse minimalisht invazive, por ende operacion, të contraindications dhe kjo është shumë. Pikat kryesore përfshijnë:

 • Sindromi i syrit të thatë;
 • Sëmundja somatike në dekompensimi akut ose;
 • diabeti;
 • sëmundje të rënda të sistemit endokrin dhe organet kardiovaskulare;
 • Tumoret malinje të çdo lokalizimin;
 • patologji, i shoqëruar nga koagulimit të gjakut të dobët;
 • sëmundjeve infektive;
 • ethe;
 • çrregullime mendore dhe epilepsi;
 • kirurgji plastike konfiskimi i parregullt;
 • Shtatzënia dhe periudha e dhënies së gjirit.

Plastikë me një qepallë lazer

Kirurge plastike ka disa varieteteve të kësaj procedure, si korrigjim hije me një lazer:

 1. Blepharoplasty i qepallat e sipërme - mund të zgjidhin probleme të tilla të përbashkëta si overhanging indet e syrit. Prerje realizohet përmes rrudhë natyrale e lëkurës së qepallë e sipërme, e cila çon në faktin se gjurmët e operacionit plotësisht të dukshme.
 2. Blepharoplasty qepallë më të ulët - zgjidh problemet e tilla si sagging lëkurës, çanta nën sytë, linjat e bukura. Varësisht nga qasja, kanë identifikuar një numër të opcioneve operacion të tillë - Qasja nëpërmjet lëkurës (prerje mbi buzë ciliar të qepallë më të ulët), qasje nëpërmjet konjuktiva (prerje brendshme sipërfaqe mbi qepallë më të ulët), qasje përmes mukozës orale duke përdorur teknika endoskopike. Për çdo pacient zgjedhur qasjen tuaj (e cila është e lidhur me detyrat që përbëjnë një kirurg).
 3. Pie blepharoplasty - plastike dhe përfshin sipërme dhe të poshtme qepallë.
 4. Korrigjimi i formës sy.
 5. Kantopeksiya - qoshet shërimin e syve me mosveprim tyre.

Shërim postoperative

Operacioni zgjat 1 deri ne 3 orë, në varësi të shkallës së ndërhyrjes. Mbajnë atë mbi një bazë pacient i jashtëm dhe nën anestezi lokale. Gjatë të gjitha manipulimet e syrin e pacientit është e mbrojtur nga një kapak të veçantë, i cili nuk përcjell rrezatimit lazer.

Në orët e para pas operacionit ju mund të ndjeni disa parehati, shurdhim, iritim në sy, dhimbje të lehtë. Jashtë mund të jetë ënjtje të pranishëm, bruising, cianozë, por në krahasim me kirurgji konvencionale janë minimale.

Të gjitha rehabilitimi merr 1 deri 2 javë. Gjatë kësaj periudhe, ne rekomandojmë duke shmangur aktivitet fizik, përdorni make-up, veshin lentet e kontaktit, mos e lagësht 3-4 ditët e para lëkurën rreth syve. Ndiqni të gjitha rekomandimet e kujdesit mjek i plagës postoperative (ointments, pika dhe medikamente të tjera).

Në mënyrë tipike, nuk ka nevojë për të marrë jashtë seams (duke përdorur material biologjik qepje që shkrin veten). Nga java e dytë që ju mund të bëni ushtrime për sytë se do të rekomandojë një mjek. Për të shkurtuar më tej periudhës së rimëkëmbjes, ju mund të marrë kursin e terapisë fizike.

Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet mjekësore, komplikimet do të lindin, dhe pas 2 javësh ju mund të gëzojnë reflektim tuaj të re në pasqyrë.