Laser fytyrës përtëritje - të cilat metoda moderne të zgjidhni


Koha relentlessly për të rinjtë. Por industria moderne bukuria nuk është ende në këmbë duke ofruar të gjitha mënyra të reja për të ndaluar procesin e plakjes. Një nga procedurat më të njohura në klinikat mjekësi estetike është bërë tashmë lazer përtëritje fytyrës.

Përmbajtje

  • Rishfaqet lazer dhe lazer lëkurë lëkurë
  • Biorevitalization lazer
  • Dottinh mikro apo nanoperforatsiya lazer 
  • Përtëritje pjesshëm lazer

Ketë pamje procedurat përtëritje për qëllim trajtimin e shtresës sipërfaqësore të epidermë nën ndikimin e lazer ftohtë mjekësore. Procedurat mjaft e re - lazer kozmetike përdoret më shumë se 15 vjet. Avantazhi ka injeksion, atravmatychnost, bezkontaktnist dhe plogështi relative.


Indikacionet për janë:

  • plakjen e lëkurës, humbja e elasticitetit, rrudhat, spote moshës;
  • puçrra fytyre, comedones, gjurmët e puçrra fytyre, zmadhuar poret;
  • plagët dhe plagët;

Kryejnë trajtime përtëritje të lëkurës kozmetike lazer përballen kundërindikuar për gratë shtatzëna, lactating gratë, njerëzit me sëmundjet infektive të lëkurës, neoplasms malinje, personat që vuajnë nga diabeti mellitus, inflamacion sistemike dhe imunitetit. Nga mënyra e ndikimit të disa lloje të përtëritje lazer.

Rishfaqet lazer dhe lazer lëkurë lëkurë

Kuptimi i teknikës është se rrezja lazer avullohet lagështi nga shtresat sipërfaqësore të epidermë, duke si djegia e tyre. Thellësia e depërtimit të rreze lazer është e kontrolluar nga një beautician, kështu që kjo procedurë kryhet në dy mënyra: rishfaqet thellë lazer ose dermabrasion dhe lazer peels më të butë lazer.

Pas shtresohem shtresa e vdekur të lëkurës, proceset rigjenerimin e indeve të trupit janë nisur, fillon prodhimin rritje e kolagjenit dhe elastin - substanca përgjegjëse për smoothness dhe elasticitet. Ulja e rrudhave, forcuar fytyrë ovale, sipërfaqe të lëkurës bëhet e butë, përmirëson çehre.

Restaurimi zgjat nga 3 muaj deri në gjashtë muaj. Megjithatë, rezultatet e para mund të ndjehen në disa javë. Efekti vazhdon deri në 5 vjet. Laser po rishfaqet është kryer nën anestezi, ndërsa lazer më sipërfaqësore lëkurë praktikisht pa dhimbje dhe nuk kërkojnë përdorimin e anesthetics.


Dermabrasion gradualisht po zhduket për shkak të ndikimit të tij dhe dhimbje neschadyascheho. Për trajtime të zonave të mëdha kanë nevojë për përdorimin mjekësor të anestezi, e cila është e krahasueshme me funksionim të plotë. Përveç kësaj, shqyrtimi i grave mbahet kjo procedurë mund të konkludohet se ënjtje dhe skuqje të lëkurës të mbeten disa javë, mos i lejuar ata që të kthehen në jetën normale pas disa ditësh përtëritje.

Biorevitalization lazer

Metoda tjetër e restaurimit lazer - një biorevitalization lazer acid Hyaluronic ose Mezoterapia lazer.

Acid hialuronik - një faktor hidratues i qelizës. Përqendrimi maksimal i acidit Hyaluronic në lëkurën e të porsalindurve, dhe me kalimin e viteve përmbajtjen e tij gradualisht zvogëlohet dhe lëkura bëhet i dehidratuar. Veçanërisht e dukshme është 40 vjet - mosha kur përqendrimi i acidit Hyaluronic është reduktuar nga pothuajse gjysma.

Rotate ndihmë trajtimet lagështi lëkurës "shpërndarjen" e acidit Hyaluronic në shtresat e thella të epidermë. Më parë, kjo është bërë vetëm nëpërmjet injektimit nënlëkurës, por me futjen e cosmetology lazer kishte asnjë alternativë injeksion - Mezoterapia lazer.

Së pari, lëkura është trajtuar me lazer, shtresa e sipërme zchyschayuchy brirë dhe hapja kanal transportit në pjesët më të thella të epidermë. Atëherë lëkurës smeared me një xhel të veçantë me një përmbajtje të lartë të acidit hialuronik trajtuar posaçërisht në formë të përbërjeve të ulët të peshës molekulare që shpejt penetron lëkurës me anë të këtyre kanaleve.


Teknika ofron hidratues lartë dhe heqjen e lëkurës. Ajo është e shpërndarë acid Hyaluronic shumë më shumë në mënyrë të barabartë se në rrjedhën e injeksioneve. Zvolozhatsya epidermë tëra dhe dermis e sipërme, pra zbut rrudhat efekt. Ai menjëherë e dukshme, pasi procedura e parë mbetet 5 deri në 20 ditë, nga kursi i efektit të trajtimit zgjat deri në gjashtë muaj. Kohëzgjatja 50 minuta.

Dottinh mikro apo nanoperforatsiya lazer

Dottinh ose lazer vrimë mikro lëkurës - Metoda e butë e përtëritje të lëkurës me një lazer. Metoda konsiston në krijimin e një mikrootvoriv lëkurës të cilat pastaj mbushen elastin dhe kolagjenit. Efekti është arritur për shkak të hundë të veçantë në makinë që shkelet me rreze lazer në mijëra Mikropromin. Hapje e krijuara prej tyre janë dendësia shumë e vogël prej 10,000 për 1sm².

Është e rekomanduar për të bërë 1-2 trajtime zgjasin 50-60 minuta, efekti është i dukshëm përmes 1.5-2 javë. Efekti zgjat për 4-5 vjet. Me vrimë lazer mund të hiqet përveç rrudhave dhe plagët, venat merimangë (rosacea fokus) në fytyrë.

Një procedurë nën painkillers butë në rast të pragut të lartë dhimbje të pacientit.

Pas trajtimit të lëkurës mund të skuq, prypuhnuty gjithashtu vuri në dukje një ndjesi djegie. Të gjitha ndjenjat e pakëndshme të shkojnë nëpër 1-3 ditë. Pas vrimë lazer kundërindikuar aplikuar kozmetike në lëkurën tuaj për 12 orë. Ajo duhet gjithashtu të jetë një vizitë 10-ditore të braktisin banja, sauna ose not.


Përtëritje pjesshëm lazer

Kjo metodë e ekspozimit i pjesshëm apo i vogël rreze lazer të lëkurës. Kështu, lëkura krijon një rrjetë, të përpunimit të mbajtur lazer me lëkurë të paprekur përreth. Metoda është shumë më i butë se lëkurës lazer po rishfaqet, por jo më pak efektive.


Në metodat e dy lloje: të termolis pjesshëm lazer dhe larguarit pjesshëm. Mundësia e parë është ndikimi pingul pjesshëm lëkurës lazer djeg rreze si ajo strips lëkurën e jo më shumë se 0.5 mm në diametër në një distancë nga njëri-tjetri pa dëmtuar shtresat e sipërme të lëkurës, ndërsa larguarit vaporizes qelizat e vdekura nga sipërfaqja e saj. Shumica e pajisjeve moderne për përtëritje pjesshëm është pajisje amerikanë bërë Fraksel.

Procedura fillon me pastrimin, atëherë zbatohet me krem ​​lidocaine dhe xhel hidratues që ofron rrëshqitje aparatit. Kohëzgjatja e jo më shumë se 20 minutave. Kundërindikimet përveç përbashkët për të gjitha trajtimet përtëritje lazer, në këtë rast do të ketë herpes, vitiligo, vizitë dhomë me diell më pak se një muaj para se të procedurës, përdorimi i retinoids për të trajtuar aknet. Kostoja e procedurës është rreth $ 1,000.

Të gjitha llojet e përtëritje lazer të kushteve të fytyrës lëkurës që kërkojnë klinika të specializuara dhe aftësitë e veçanta të një cosmetologist. Para kryerjes së ndonjë procedurë e nevojshme për t'u njohur me një certifikatë që konfirmon kalimin e kurseve të trajnimit të dhënat mjeshtër.