Lantoks komente, contraindications, foto para dhe pas injektimit


Të gjitha gratë konsiderohet rrudhat kryesore e tyre armikut. Që nga kohët e lashta, ato janë një luftë e vazhdueshme me moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës. Sot, në sajë cosmetology estetike, shënoi një përparim të madh në luftën kundër rrudhave.

Përmbajtje

 • Toksina kineze botulinum
 • Indikacionet për injeksione kozmetike Lantoksa
 • Hyrja Procedura Lantoksa
 • Efekte anësore dhe negative

Botulinoterapiya është metodë e zgjedhjes në rrudhave. Në mënyrë tipike, të gjitha botulinoterapiyu lidhur me Botox. Por industria farmaceutike është zhvilluar me shpejtësi, kështu që nuk është një origjinal toksina botulinum analog. Ky artikull do të diskutojnë përgatitjet për botulinoterapii prodhimit kinez - Lantoks.


Toksina kineze botulinum

Krijuesi Lantoksa është Inchun Dr Wong. Ai u paraqit me një kulturë e Clostridium botulinum tipit A nga Ushqimit Instituti i Wisconsin Kërkimeve për të studiuar toksina botulinum në Kinë në vitin 1984.

Për një kohë të gjatë mjeku me kolegët e tij ka punuar në krijimin e toksina botulinum pastër ishte në gjendje për të arritur vetëm në vitin 1988. Filloi hulumtimet klinike në vitin 1997, Ministria e Shëndetësisë e Kinës ka lëshuar një licencë për të prodhuar toksina botulinum drogës shkruani një institut Lanchzhousskomu e produkteve biologjike nën Lantoks emri tregtar (Lantox).

Në vitin 2001, drogës Lantoks një PMP certifikatë, duke konfirmuar cilësi të lartë të produktit. Sot kjo droge të përdorur në mbi 10 vende. Në Lantoks regjistruar në vitin 2008.

Që nga viti 1997, një numër i madh i personave që ishin terapi të suksesshme Lantoksom në okulisti, Gastroenterology, neurologji, gjinekologji, kirurgji, urologjisë, ortopedi dhe cosmetology. Sigurinë dhe efikasitetin e toksina botulinum Kina konfirmoi një numër të madh të hulumtimeve klinike në vende të ndryshme.

Medikament prodhuar ne shishe 50 dhe 100 njësi aktiv, në formën e një pluhuri të bardhë të solucion për injektim. Si ekscipientëve përdoret xhelatinë, sukroze dhe Dextran. Përdorimi i xhelatinë, sipas krijues, siguron qëndrueshmëri të veçantë neurotoxin molekulë, duke e bërë përhapjen e drogës (migrimit për indet fqinje) është minimal. Kjo zvogëlon dozën e duhur dhe të sigurojë saktësinë ekspozim të lartë toksina zgjedhjet në fibrat individuale të muskujve.
Mekanizmi i veprimit të drogës është e ngjashme me të gjitha toksina botulinum.

Pas injeksion Lantoksa blloqe neurotoxin lirimit të acetilkolinës në synapses neuromuskular, duke çuar në relaksim të muskujve. Zhvilluar paralizë të përkohshme të muskujve të fytyrës dhe zbutjes rrudhave. Me kalimin e kohës (3-6 muaj), fillon të rrjedhë përsëri acetilkolinės në Synapse dhe efektin e drogës kalon.

Përfitimet Lantoksa

Lantoks ka disa avantazhe të rëndësishme në krahasim me homologët e tyre:

 1. Paketimin përshtatshëm. Në dispozicion në 50 dhe 100 njësi, e cila kursen paratë nëse është e nevojshme për të proceduar një zonë të vogël. Për shembull, Botox prodhojë vetëm 100 njësi.
 2. Një njësi kineze e toksina botulinum është njësi përgjegjëse aktivë të Botox.
 3. Çmimi njësi Lantoksa rreth 30% më pak se Botox (mesatare 250 rubla).
 4. Difuzioni minimale e drogës, e cila minimizon efektet anësore si ptosis e qepallë e sipërme, personat asimetri ballë ptosis dhe të tjerët.
 5. Krahasuar me homologët e tjerë efekt Botox zgjat më Lantoksa (3-6 muaj) dhe zhvillon më të shpejtë (brenda 24 orë pas injektimit).

Indikacionet për injeksione kozmetike Lantoksa

Kjo toksina botulinum përdorur në mënyrë aktive, jo vetëm në kozmetikë, por edhe në fusha të tjera të mjekësisë. Në përgatitje estetike kozmetike përdoret në rastet e mëposhtme:

 • rrudhat vertikale dhe horizontale në ballë;
 • folds mizhbrovni;
 • peryoralnoho (rreth gojës) rrudhave radiale;
 • rrudhat në qoshet e syve;
 • Korrigjimi në qoshet fshirjen e gojës së tij;
 • Personi asimetri;
 • Folds nazolabialnyy cekët;
 • Rrudhat në qafë dhe dekoltin;
 • Djersitja e tepërt e palmave dhe sqetull.

Hyrja Procedura Lantoksa

Dallimet në futjen e përgatitjeve të ndryshme të toksina botulinum atje. Injections duhet të kryejë cosmetologist kualifikuar që kaloi trajnim të veçantë. Timestamped Lantoks kanë në frigorifer (në një temperaturë prej minus 5 deri minus njëzet gradë).

Për të filluar, mjeku duhet të shqyrtojë të klientit të marr atë histori. Specialist vlerëson lëkurës, kryen testet e fytyrës, zgjedh qark korrigjim. Atëherë klienti duhet të sigurojë të gjithë informacionin e sinqertë për të drogës, të rezultateve të mundshme, efekte anësore, contraindications. Pas nënshkrimit të marrëveshjes informacion, procedojë drejtpërsëdrejti në procedurë.

Lantoks ndarë vetëm para një e shtënë në prani të pacientit. Kështu që ju mund të kontrollojë respektimin e të gjitha rregullave, kur kanë të bëjnë me drogë. Pastaj mjeku bën anestezi aplikimit (injeksion faqe dhimbje vajosje xhel). Pastaj do të vazhdojë për injeksione më ekspert. E gjithë procedura zgjat nga 10 minuta në një orë.

Kur administrata e drogës është kundërindikuar?

Ne nuk mund të përdorë botulinoterapii në rastet e mëposhtme:

 • sëmundjet që lidhen me shkeljen e transmetimit neuromuskular;
 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • hypersensitivity individuale për çdo komponent të drogës;
 • Sëmundjet e gjakut, të shoqëruar nga tkurrja e saj e dobët;
 • inflamator, nahnoyitelnyye proceset e sëmundjeve dermatologjike në administrimin e toksina botulinum;
 • tumor malinj i çdo lokalizimit;
 • rritja dhe sensibilitet për plagët keloid;
 • duke marrë medikamente të caktuara (antibiotikë, anticoagulants, etj);
 • patologji somatike në fazën e dekompensimi;
 • sëmundje mendore dhe epilepsi;
 • sëmundje akute infektive;
 • alkoolizmi dhe varësia e drogës;
 • ethe.

Rekomandime për kujdesin pas injeksione

Për efekt nga injeksione të toksina botulinum ka qenë maksimumi, dhe efektet anësore nuk janë të dukshme, ju duhet të ndiqni disa rekomandime mjekësore:

 • Pozicioni vertikal trupi menjëherë pas injeksione për 3-4 orë (ndalohet shtrihem dhe të bëj kokën tuaj);
 • Mos e fshij masazh dhe nuk vendosin administratën neurotoxin;
 • gjatë javës së parë për të përjashtuar të gjitha procedurat termike (sauna, banjo me avull, dhomë me diell);
 • gjatë 10 ditëve të para nuk pinë alkool;
 • 04:00 për të parë kërkohet lëvizjet aktive të muskujve të fytyrës;
 • menjëherë pas injeksione është e rekomanduar për të vënë të ftohtë për të reduktuar ënjtje dhe bruising;
 • mos përdorni antibiotikë brenda 2 javësh pas procedurës.

Efekte anësore dhe negative

Duke gjykuar nga kritikat e Lantokse, efektet anësore të ndodhë shumë rrallë. Midis tyre mund të jenë të pranishëm:

 • blanë në vendin e injektimit;
 • inflamacion faqe injeksion;
 • Fushat dhimbje lokale të personit;
 • ënjtje rreth syve;
 • dhimbje koke;
 • faqe pandjeshmëri e zgjidhjes injektimit;
 • reaksione alergjike;
 • hrypopodibnyysyndrom;
 • ptosis;
 • vizion të dyfishtë (Diplopia);
 • ballë ptosis (Blefaroptoz mesme);
 • Personi asimetri;
 • "Maskë efekt" për shkak të mbidozë;
 • sagging qepallë më të ulët (lagophthalmos);
 • probleme me qartësinë e fjalës, gëlltitjes;
 • keq shpeshta pavullnetshëm.

Në qoftë se ju të vini një klinikë të mirë dhe një mjek të kualifikuar, më shumë gjasa, ka ngjarje negative nuk preken. Pas të gjitha, shumica e tyre për shkak të vetëm aftësi e një cosmetologist. Në këtë rast, pas 7-10 ditësh ju do të jetë në gjendje të gëzojnë bukurinë e saj dhe të të rinjve fituar përsëri.

Më shumë për këtë produkt mund të gjendet në zyrtare teknologjisë korrigjimi defekteve neyrokosmeticheskih drogës "Lantoks» (pdf, 35 faqe).