Trajtimi i rosacea që të merrni shpëtoj venat merimangë


Lëkurë të shëndetshme dhe të qetë fytyrës është një burim krenarie për shumë vajza dhe gra.

Pronarët e lëkurës të tilla nuk kanë për të maskuar defektet e tyre të përditshme nën një shtresë të trashë të themelimit ose të përdorë mjete të shtrenjta të luftimit të subjekteve të padëshirueshme. Pimples, puçrra fytyre, venat merimangë, dhe patologji të tjera të lëkurës të sjellë shumë telashe dhe probleme dashnoren e tij.

Dhe në qoftë se dy të parët e tyre janë kryesisht të përkohshme në natyrë, spider veins shfaqur një herë, për shumë vite mbeten në fytyrë dhe në gjendje për të shpëtuar të tyre. Sigurisht, cosmetology moderne dhe dermatologji para shumë mënyra për të hequr venat merimangë në fytyrë. Por më shumë se më vonë. Le të parë të marrë parasysh se çfarë janë këto yje dhe çfarë shkaqet e tyre.


Rosacea ose merimangë venat

Spider veins - një zgjerim të vogël të qëndrueshme vaskulare, e cila dukej të shkëlqejë nga lëkura dhe e dukshme me sy të lirë. Ata janë patologjike. Në kushtet e kozmetikës shpesh të quajtur rosacea, por mjekësore - telangiectasias.
Ata vijnë në arterial, venoz dhe kapilar.

Përkundër faktit se këto formacione janë quajtur venat merimangë, ata kanë një formë të ndryshme. Për shembull, ka telangiektazisë në një pemë, rrjetë, spiralet, pika, vija dhe i yjeve. Për më tepër, ata mund të jenë të vendosura në të gjithë trupin, por shumica siklet sigurisht dorëzojë ata që janë në fytyrë, cheeks, mjekër dhe sinuseve.

Shkaqet e venat merimangë në fytyrë

Arsyet kryesore janë:

 • predispozicion gjenetik;
 • Sëmundjet kronike (p.sh. të mëlçisë dhe hipertensionit);
 • valvulave mosfunksionim kapilar;
 • pamjaftueshmëri zgjatur venoz;
 • çrregullime hormonale;
 • Shtatzënia dhe lindja e rëndë;
 • dëmtimi;
 • ushtrim i madh;
 • përdorimin e tepruar sauna, sunbathing, dhomë me diell;
 • mënyrë jetese të sëmurë.

Sipas një hulumtimi mjekësor kjo sëmundje prek më shumë se 70% të popullsisë së planetit. Dhe çdo sëmundje që kërkon trajtim. Natyrisht, më parë një vuajtje pacient nga kjo sëmundje, apel për ndihmë mjekësore, kështu që ai do të jetë më shumë gjasa për të hequr qafe të formacioneve unaesthetic e lëkurës, si dhe siklet mendore që ata shkaktojnë atë.

Pas telangiektazisë kanë aftësinë për të progresit. Dhe njësia mezi të dukshme venat merimangë në të ardhmen e afërt mund të bëhet një vend i madh dhe i qartë errësirë ​​në fytyrën e tij.
Pra, nëse ju gjeni veten shenja të sëmundjes, nuk do të vonojë për çireshin dermatolog vonë. Pas trajtimit, ose fshini manifestime individuale e rosacea është shumë më e lehtë dhe më të sigurt.


Para fillimit të trajtimit, ju do të duhet të jenë të diagnostikuar dhe për të gjetur rrënjët e sëmundjes. Ju mund të duhet të kalojnë nëpër ultrazërit për të përcaktuar plagë e enëve të gjakut dhe clots gjakut

Metodat e depozitimin dhe trajtimin e rosacea

Deri kohët e fundit, heqja e enëve të gjakut në fytyrë ishte vetëm duke përdorur electrocoagulation apo cryodestruction. Kur injektuar nën elektrodë electrocautery lëkurës dhe thaj anijeve të dobishme. Dhe kur cryodestruction ylli ndikojë temperatura shumë të ulëta - azotit të lëngshëm.

Sot heqjen e venave merimangë kryesisht ndodh me një lazer. Përparësitë kryesore të largimit lazer të këtyre lezioneve është zhdukja e tyre pakthyeshme, mungesa e relapses, dhëmbëza dhe çdo siklet.

Në dermatologji moderne duke përdorur disa lloje të lazer. Megjithatë, jo të gjithë prej tyre janë po aq efektive.


Si rezultat, studime të shumta mjekësore kanë treguar se metoda më efektive e largimit të rrjeteve vaskulare kanë një rrugë, e cila përdor një lazer që lëshon një spektër të verdhë dhe të gjelbër. Kjo është për shkak se drita në këtë varg të dritës absorbohen enët kryesisht Dilated gjakut, jo në lëkurë, duke shmangur dëmtimin e veshje e guaskës. Përdorimi lazer të tjera ngjyra më pak efektive.

Një faktor tjetër që ndikon në efektivitetin e trajtimit është madhësia e vend të lehta. Ajo duhet të jetë një diametër prej të paktën 3 mm. Gjithashtu, për qëllime të sigurisë duhet të ketë sistem të veçantë të ftohjes lazer për të mbrojtur lëkurën nga urth apo ndjesi shpimi gjilpërash.

Numri i procedurave të varet nga madhësia e plagë dhe yjet. Për zgjerimet e mëdha nganjëherë duhet të mbështetet në pesë ose më shumë procedura.

Megjithatë, nëse ju bëni kundër metodat e mësipërme dhe kanë frikë të përdorë ato, mjekësi tradicionale ofron disa mënyra për të trajtuar venat merimangë.

Metodat tradicionale për të luftuar rosacea

 • Quite një mjet efektiv konsiderohet lëng domate papjekur. Është e nevojshme që të njomet një disk pambuku dhe aplikoni në zonën e prekur për 3 minuta. Kursi i trajtimit zgjat 10 ditë.

 • Në një tjetër metodë, ju keni nevojë për të pastruar fytyrën brewed fllad çaj, dhe yndyrat një copë aloe, e cila kaloi disa ditë në të ftohtë. Nevoja për të kryer këtë procedurë çdo ditë të tjera për 20 ditë.

 • Gjyshet tona besonin se të hiqni venat merimangë në fytyrë, ju mund të përdorni majdanoz zakonshme. Insistojnë majdanoz për 15 minuta, tendosje dhe holluar qumështin pas proporcion 1/2. Çdo ditë, aplikoni kompresa.

 • Yarrow është gjithashtu një mënyrë e mirë për të luftuar telangiektazisë. Ajo duhet të jetë rubbed edhe disa nga lulet e tij, pastaj 1 lugë çaji e slurry rezulton të përzier me 1 lugë. Nga mjaltë, 3-4 pika lëng limoni dhe një vezë e verdhë veze.

Parandalimi i venat merimangë

Sepse shkaku i Peveril teleanhioektaziy nga ana e tij është i lidhur me trashëgim, mënyra më e mirë për të luftuar ato është parandalimi. Nuk ka nevojë për t'u ulur dhe prisni deri sa ju filloni duke parë zgjerimin e enëve të gjakut, veçanërisht në qoftë se ju të gjeni ato në të afërmit tuaj të vjetër. Është më mirë për të parandaluar ndodhjen e tyre, duke ndjekur disa nga këshillat tona.

Së pari, është e nevojshme për të forcuar muret e venave. Dhe me këtë detyrë më të mirë duke përdorur vitamina mëposhtme:

 1. Vitamina C. Ajo është e përfshirë në formimin e substancave të veçanta, kolagjenit, "forcimi" muret e kapilar. Vitamina C është gjetur në lakër, një piper gjelbër, një limon dhe të tjerët.
 2. Vitaminë C. Kjo redukton pėrshkueshmėrisė dhe rrit murin e enëve të gjakut. Vitamina K butë i pasur, u rrit egra, acaroj dhe të tjerët.
 3. Vitamina R. Përmirëson rezistencën kapilar në faktorët e dëmshëm të jashtëm dhe zvogëlon brishtësinë e tyre. Ajo është gjetur në fruta agrume, disa manaferrat, kajsi dhe mollë në.

Dhe, sigurisht, duhet të ndjekin një mënyrë jetese të shëndetshme që nuk helmojnë trupin me nikotinë dhe alkool, stërvitje dhe hani e drejtë.