Maskë për lëkurë me vaj zgjidhni ilaç më të mirë për yndyrshëm


Çfarë mund të jetë më e keqe se sa zgjohen në mëngjes dhe të urrejnë reflektimin në pasqyrë! Por si mund të dojë bllokuar poret, skuqjen dhe "vaj" faqet? Jo të gjithë natyra na ka dhënë një lëkurë të përsosur, që do të thotë që ju duhet të punojnë shumë më vete! Për të na ndihmuar të ardhur maskë për lëkurë me vaj.

Përmbajtje

 • Shkaqet e lëkurës me yndyrë
 • Cilat janë përbërësit në kozmetikë duhet të shmanget?
 • Vajra esenciale për të lëkurës me vaj
 • Maska për të lëkurës me vaj
 • Rregullat e rëndësishme e kujdesit për lëkurën me vaj

Shkaqet e lëkurës me yndyrë


Fytyra jote shkëlqen pas një ore apo dy pas trajtimit? Makeup "mrekullisht" rrëshqet? Lëkura është pika e zezë, gunga të bardhë ose puçrra fytyre? Seasons rritur dukshëm, sidomos në hundë, mjekër dhe ballin? E pra, ju keni rritur sebum, të marrë atë për të dhënë. Dhe disqet mund të jenë:

 • Trashëgim;
 • Dietë të rreptë çekuilibruar;
 • Dështimi hormonal;
 • Shtatzënia;
 • Pranimi i pilula kontraceptive;
 • Kozmetike varfër që përmbajnë Parabens dhe vajrat minerale;
 • Lagështia e lartë dhe motit të nxehtë;
 • Adoleshenca.

Cilat janë përbërësit në kozmetikë duhet të shmanget?

Kozmetikë për lëkurë me vaj nuk ka gjithmonë të kryer detyrën, dhe mbishkrimet vaj-lirë dhe jo comedogenic jo gjithmonë them të vërtetën.

Si të mos për të bërë zgjedhjen e gabuar dhe jo të përkeqësojë situatën tashmë të mjerueshme? Të mësuarit për të lexuar dhe kuptuar aksioneve!

Përbërësit Komedohennymi në produktet kozmetike janë:

 • heksylenhlikol;
 • hydrogenated vaj perimesh;
 • Isoparaffins;
 • vaj misri;
 • lanolinovaya dhe acid lanolinë;
 • vaj mineral;
 • acid oleik;
 • Vazelinë;
 • sojë të naftës;
 • stearate butyl.

Vërejtur përbërësit të dhënave në krem, pluhurat, tonics ose serums, të ndjehen të lirë për të vënë flluska prapa dhe nuk mendoj edhe për të blerë, përndryshe lëkura mund të sjellë shumë surpriza të pakëndshme!

Vajra esenciale për të lëkurës me vaj

Në një shishe të vogël prej qelqi të errët fokusuar forcë të frikshëm. Kurë e vërtetë njëqind sëmundje - më mirë të mos thonë. Mendoi se çfarë do të diskutohet?

Çdo vaj esencial ka cilësitë e veta të veçanta. Si pjesë e subjektit të sotëm, le të shohim se është e mundur që të përdorin vajra esenciale për të lëkurës me vaj:

 • postacne - vaj farë karrota, livando, borzilok.
 • shndrit - temjan vaj, patchouli, dru sandali, balsam limon, dëllinjë, karamele mente.
 • poret zgjeruar - lemongrass të naftës, u rrit, kedri, mersina.
 • inflamacion dhe skuqje - vaj Helichrysum, i urtë, engjëll, pemë çaji.
 • pika e zezë (comedones) - vaj koriandër, karamele mente, rozmarinë.
 • për efekt antibacterial - vaj grejpfrut, yarrow, limon.
 • E fytyre - vaj trumzë, livando, barbarozë, vetiver, qiparisit.

Shënim - vaj engjëll dhe vajra agrume nuk mund të përdoret para se të shkojnë jashtë në diell, dhe brenda dymbëdhjetë orë pas diellit apo diell - një rrezik të madh të pigmentim. Kjo është arsyeja pse procedura duhet të kryhen gjatë natës.

Esenca esenciale janë të maskuar të përkryer. Dhe të cilat mund të kombinohen përbërësit, shih më poshtë.


Maska për të lëkurës me vaj

Kështu që lëvizin për në pjesën e fun - recetave maska. Por së pari një dalje nga tema pak. Natyrisht, maska ​​dhe kozmetike të veçanta - është e mirë, por në luftën për lëkurë të shëndetshme pa shëndetin në vetvete nuk mund të bëjë. Jo tërësisht, shkoni në endokrinolog dhe të sigurohemi që hormonet në rregull. Shëndetshme dietën tuaj dhe të heqë dorë nga zakone të këqija.

Maska balta për të lëkurës me vaj dhe e problemeve

Në qoftë se njolla e zezë dots - vizitorët tuaj të shpeshta, kërkoni ndihmë nga balta, domethënë blu, të bardhë, të gjelbër dhe të zi. Shkathtësi e pluhur balta është se ajo mund të përdoret "solo", vetëm pak i holluar me ujë.

Kombinimi ideal është balta për të lëkurës me vaj, vajra esenciale dhe vaj bazë hydrating. Për shembull, për t'ju ndihmuar të shkëlqejë varg balta gjelbër karamele mente efirki dhe vaj jojoba.


Në të shkurtër, eksperiment, në mënyrë aktive përdorin listën e mësipërme të vajrave thelbësore dhe prismireet lëkurës me vaj.

Maskë domate kundër krh avancuar

Domatet janë shumë të efektshme për trajtimin e lëkurës si lehtësojë shpërbërjen e ngjeshur dhjamor dhe për të zvogëluar madhësinë pore. Kjo perime ka veti astringent natyrore, të cilat ndihmojnë për të luftuar shndrit dhe skuqje të lëkurës. Le të fillojnë të veprojnë?

Që të filloni të oshparteokropom çdo domate dhe për të hequr atë nga lëkura. Nuk ishte pure butësi, shtoni një lugë gjelle nga balta blu dhe një lugë çaji vaj jojoba. Koha e maskë - rreth pesëmbëdhjetë minuta.

Përdorni recetave mëposhtme mund të jetë tri herë në javë. Kjo do të bëjë fytyrën tuaj një të shëndetshme, të fortë dhe të përsosur, dhe për të ndihmuar të heqin qafe e lëkurës me vaj!

Mjaltë maskë inflamator

Kjo maskë shtëpi fytyrës është shumë efektive për të lëkurës me vaj. Make it goxha e lehtë, por nuk janë patjetër përbërësit e nevojshme në kuzhinën tuaj. Pra, të marrë një lugë gjelle e bollgur para-steamed, të njëjtën sasi e mjaltë dhe një lugë çaji me lëng limoni.

Përhapjen përzierje në lëkurë, duke shmangur me kujdes zonën e ndjeshme të syve. Lini maskë në për dhjetë minuta dhe për të hequr me një shtupë pambuku të lagur. Kjo lëkurës ilaç me vaj të ndihmojë në parandalimin e akneve dhe të japin dullness urryer.

Maskë për lëkurë me vaj e mollë

Merrni një mollë të mesme, të pastër atë nga lëkura dhe thelbi, të prerë në feta dhe bluaj në një blender për të pure shtetin. Pastaj shtoni një lugë mjaltë dhe përzierje tërësisht përbërjen.

Aplikoni pastrues për fytyrën dhe për të hequr pas pesëmbëdhjetë minuta. Kjo recetë është një përshtatje të përsosur në kujdesin e lëkurës me vaj, shtoni një ndjenjë e pastërtisë dhe freski, të pezullojë rritjen e baktereve, një postacne pak shkëlqejë dhe, e rëndësishmja, nuk peresushyt lëkurës.

Maskë hidratuese për lëkurë me vaj me kastravec

Ton, lagështi dhe freski - që mund të arrihet duke përdorur maskën e mëposhtëm për të lëkurës me vaj. Në qoftë se ju zgjoheni në mëngjes "dented" shtetin, dhe pas një ore duhet të duken magjepsëse, kjo recetë është për ju.

Ozbroytesya një gjysmë kastravec, vezë e bardhë, lëng limoni dhe një bandë e vogël të nenexhik (ju mund të zëvendësojnë disa pika vaj esencial të mente).

Bëni një blender, pure gjithë përbërësit, vendin në frigorifer për dhjetë minuta dhe me guxim të shkojnë në mëngjes. Aplikoni maskë të ftohtë në fytyrën tuaj, dhe pas pesëmbëdhjetë minuta pastaj hiqni duke përdorur një sfungjer kozmetike.

Pamjen e gunga është zhdukur, lëkurë të shtrënguar, të pastër, ushqyer me lagështi dhe, më e rëndësishmja, i mbrojtur nga të shkëlqejë manifestimit të shpejtë. Dhe tani përpara, për të pushtuar botën!

Strawberry Exfoliating Mask

Kos dhe luleshtrydhe të ndihmuar rivendosjen e pH natyral dhe të përkryer për të hequr veshje e guaskës vdekur. Për të bërë një maskë të bazuar në to, të vendosur disa luleshtrydhe pjekur në një tas dhe pure duke përdorur një pirun.

Shto një lugë çaji kos pa aditivëve dhe llokoçis për përzierje bë homogjene. Koha do të thotë - pesëmbëdhjetë minuta.

Acid Ellahovaya përfshira në maskë lulushtrydhe përkryer të përballen me bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre, parandaluar formimin e tubercles nënlëkurës dhe për të përmirësuar çehre dhe kos nuk do të shfaqet krisur dhe për të rritur elasticitetin e lëkurës. Me këtë recetë, lëkurë shumë vaj - mos u mërzit!

Rregullat e rëndësishme e kujdesit për lëkurën me vaj

Natyrisht, një avantazh i madh i lëkurës me vaj është se ajo po plaket më ngadalë se llojet e tjera. Por intereson ajo merr shumë më shumë kohë dhe përpjekje. Për të lehtësuar punën dhe për të shmangur gabime të pakëndshme, të përpiqet të ndiqni këto udhëzime:

 1. Pastrimin e lëkurës tuaj, për të shmangur "të fortë që" peels dhe scrubs - kjo është vetëm provokojnë prodhimin e sebum. Si rezultat i kësaj, ju nuk mund të dëmtojë lëkurën, por edhe "zablestet" edhe më shumë.
 2. Mbani çdo gjë të pastër ballafaquar gjithsesi me lëkurë - liri krevat, telefon celular dhe natyrisht dorën.
 3. Para se të aplikoni grim, përdorni një krem ​​antiseptik ditë me komponentët aktiv - ndërsa ju jeni të zënë punët, do të thotë "do të" lëkurën tuaj. Në hapësirën e ndezur gjithashtu mund të aplikoni pemë çaji vaj, dhe pastaj tonin ose pluhur.
 4. Mos përdorni sapun të zakonshëm larëse, agjentët alkool-bazuar dhe ujë të nxehtë. Kjo thahet epidermë, duke provokuar çfarë? Saktë, prodhimi i sebum.
 5. Për të hequr grim me të lëkurës me vaj është vaji i mirë hidrofilik. Kjo në mënyrë efektive shkrin sebum dhe lidh grimcat dirt, parandalimin e tyre të fshehur në poret. Nga rruga, në qoftë se ju përdorni BB krem, mos harroni se ata duhet vetëm të hequr të naftës hidrofilike - përndryshe gjysma e fondeve do të përfundojë në fytyrën tuaj.

Në qoftë se lëkura filloi lëkurë çuditshëm, ky problem mund të eliminohet duke përdorur pastrim exfoliant thellë dhe duke aplikuar moisturizer gjatë natës. Pirja e duhanit nxit poret dhe do të keqësojë shëndetin e përgjithshëm të lëkurës - hedhin zakone të këqija!

Ndiqni dietë - hani shumë proteina dhe kufizojnë sheqerit, lëngjeve dhe kripë. Do të jetë tepër e dobishme perimet jeshile dhe fruta të freskëta. Shmangni mish derri dhe skuqur dhe ushqim shumë erëza. Provoni steamed dhe të zëvendësojë naftën e zakonshme gatim të ullirit ose susam. Mbi rreziqet e ushqimit të shpejtë nuk është edhe vlerë të përmendet - kjo është e qartë.


Pini shumë ujë për ta mbajtur lëkurën hydrated dhe të turret nga toksina. Jo "nakydaytesya" në pije e butë ose alkoolike.

Prandaj, duke gjetur shkaqet vaj picking lëkurës dhe kujdesin e duhur, ju mund të përmirësojë pamjen dhe të bëjë ëndrrat e tyre pak më të vërtetë! Mjafton të duan!