Maskë për të ngushtuar poret në fytyrën tuaj - të bëjë lëkurën tuaj të freskët dhe të qetë në shtëpi


Problemi zgjeruar tani ka shumë gra. Shumica vuajnë nga lëkura pronari vaj. Si për të zgjidhur një problem të keqe?

Përmbajtje

 • Rregullat e maska ​​për të ngushtuar krh
 • Pastrimin maskë dhe ngushtimi poret në fytyrën tuaj nga balta
 • Maskë nga bollgur
 • Foam maskë, forcon poret
 • Gjendja domate

Maskë për të ngushtuar poret në fytyrën tuaj do të bëhet një magjistare, do të bëjë lëkurën tuaj të freskët dhe me ngjyra të ndezura, admiring shikimet tërheqjen e burrave dhe grave shikimet ziliqar.

Produktet e vërtetë bukuri dhe ofron gamë të gjerë të shërbimeve përmes të cilit ju mund të kapërcyer këtë fenomen të pakëndshme. Por produkte me cilësi të lartë dhe shërbimeve sipas një cosmetologist kualifikuar janë një shumë të shpenzimeve. Zgjidhur këtë problem mund të jetë në shtëpi vetëm, duke kursyer kohë dhe para.


Rregullat e maska ​​për të ngushtuar krh

Për të maskë dha një rezultat të mirë, ju duhet të mbani mend disa rregulla për zbatimin e tyre.

 1. Para se të aplikoni ndonjë maskë duhet të konsultoheni me një specialist në lidhje me zgjedhjen e komponentëve për maskë. Përveç kësaj, jetese e rëndësishme, të ushqyerit, dietë dhe medikamente.
 2. Për efekt përdorimin e maskave ishte shtrëngim maksimale pore duhet të zbatohen në mënyrë sistematike ato.
 3. Për të marr përbërësit për maska ​​që ndihmojnë pastruar poret, zvuzytysya i bëjnë ato më pak të dukshme, ajo duhet të identifikojë saktë llojin e lëkurës dhe gjendjen e saj.
 4. Aplikimi i duhur i maska ​​për të pastruar lëkurën ndihmon të arritur efektin maksimal. Në qoftë se ne neglizhojmë para-trajtimin e lëkurës, mund të përkeqësohet inflamacion dhe skuqjet në lëkurë. Kur pastrimin e lëkurës duhet të kuptohet larje të përditshme duke përdorur mjete të posaçme (xhel, shkume, qumësht) dhe përdorimi i scrubs që do të ndihmojë të shpëtoj e qelizave të lëkurës vdekur.
 5. Të vendosë një maskë në fytyrë duhet të jetë nga maja e deri në fund në drejtim të linjave masazh.
 6. Për të përmirësuar efektin pas aplikoni maskë duhet të shtriheni dhe relaksoheni. Ju mund të përfshijnë muzikë të qetë apo vendim-maska ​​për të kombinuar me meditim ose vizualizimi.
 7. Lani maskë duhet ujë të butë të ngrohtë zier, ujë bimor ose mineral.
 8. Është e rëndësishme për të moisturize lëkurës pas aplikimit një maskë. Pas heqjes maskë nga fytyra, nuk duhet të nxitojnë fshihen me një peshqir. Të jetë i sigurt për të vënë në një lëkurë pak të lagur ushqyes dritë krem.


Mos harroni për të monitoruar rezultatet e përdorimit të maskave dhe lëkurës. Në rast të acarim, skuqjen, thatësi ose sasive të tepërta të yndyrshëm, ju duhet të rishikojë përbërësit e maskë. Ajo është e mirë që të konsultoheni me një specialist i cili do t'ju ndihmojë të zgjidhni përbërësit e përkryer për një maskë.

Pastrimin maskë dhe ngushtimi poret në fytyrën tuaj nga balta

Maska më efektive për pastrimin dhe ngushtimin e poret në fytyrë, e bërë nga balta, pronat medicinale e të cilit kanë qenë prej kohësh i njohur. Balte kozmetike maskë bërë në dispozicion mbi counter. G

Lin është një ngjyrë të ndryshme varësisht nga përbërja e tij dhe praninë e mineraleve në të. Për të përgatitur maska ​​të tilla duke përdorur të bardhë, e kuqe, blu, jeshile, të verdhë dhe të zezë balta.

Maskë balta pastron, forcon poret dhe ushqen lëkurën me minerale. Për më tepër, ajo i jep një efekt të mirë shtrëngim (recetave të thjeshta tërhequr maska ​​mund të). Për ta bërë këtë, përzierje sasi të barabarta nga balta me ujë dhe vaj perimesh. Shtoni disa pika të çdo vaj esencial e zgjedhjes suaj (livando jep efekt zbardhjen, rozmarinë - rinovimin dhe konfirmohen, nenexhik - freskuese) dhe një lugë çaji mjaltë.

Duke përzier me baltë me lëng e aloe, çaj të gjelbër ose ujë të zier të thjeshtë, mund të jetë një mjet i shkëlqyer. Ajo pastron poret, thith përmbajtjen e tyre, dezinfekton, heq skuqje dhe acarim, redukton sekretim yndyrë jep lëkurës një ngjyrë të shëndetshme dhe pamjen freskëta.

Clay shtresë errët maskë është aplikuar për të pastruar lëkurën. Pas 15 minutash, del me të larë me ujë të ngrohtë.

Maskë për të ngushtuar poret nga bollgur

Një përgatitje e sigurt dhe shumë efektive, universalisht të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës dhe të lehtë do të thotë është një maskë për të ngushtuar poret në shtëpi, të bëra mbi bazën e një bollgur thjeshtë. Shumë gra zgjedhin këtë opsion, plotësimin me përbërësit e ndryshëm.

Maskat me bollgur mirë ndihmon skuqje fytyre luftojnë, aknet dhe pikat e zeza. Efekt veçanërisht i mirë në lëkurën e problemit, duke hequr proceset inflamatore, duke e bërë poret më pak të dukshme. Për këtë të zaparenoyu bollgur para se të aplikoni të shtoni një lugë sode. Ngjyra të freskëta dhe të shëndetshme në kërkim të lëkurës garantuar.

Të njëjtën kohë të pastër dhe dezinfektoj të gjatë për të mbajtur maskë duhet të përfshijë aspirina.

Për pastrimin efektiv dhe shtrëngim pore duke përdorur një maskë bërë nga 1 lugë gjelle bollgur zaparenyh, dhe të njëjtit të ulët-yndyrë pjesën e salcë kosi. Ata shtoni 1-2 lugë lëng limoni.

Maska, të bëra nga bollgur, më fal, kështu që ju mund të bëni dy herë në javë.

Foam maskë, forcon poret

Një mënyrë efektive dhe të përballueshme për të ngushtuar poret maskë është përgatitur bazuar në vezë. Një tjetër këto maska ​​janë quajtur shkumë, si një bazë për të ardhur shkumë të trasha vezë e bardhë whipped. Opsionet janë shumë fondet e tilla, secila grua zgjedh të shijojnë ndonjë prej tyre.

 • Bardhë veze whipped në shkumë të ftohtë, përzierje me gjethe delli grimcuar lë në formimin e ndritshme gjelbër qetë.
 • Përzierje proteina me një lugë çaji lëng limoni. Nëse lëkura është shumë vaj dhe poret veçanërisht e dukshme, shtoni një lugë çaji shap.
 • Bardhë rrahur vezë e holluar miell bollgur deri në një slurry trashë.
 • Veza bardhë përzier me një lugë çaji lëng të currants kuqe.
 • Maskë të thellë pastrimi bërë nga whipped bardhë veze lëng e aloe (Aloe Vera) dhe lugë gjelle zaparenyh e bollgur ose krunde ndihmë problemeve bilancit lëkurës, hiqni sebum, pastroni poret dhe i bëjnë ato më pak të dukshme.
 • Proteina-Berry koktej - maskë e shkëlqyer zvogëlon poret në fytyrë. Për këto qëllime, është e rekomandueshme të përdorni kokrra të kuqe natyrore dhe acide frutash, duke e përdorur atë si një përbërës për të bërë maska. Pjesa më e mirë e maska ​​shkumë rrush pa fara të përshtatshme, limon, qershi, qershi, boronicë. Lëng të freskët është e përzier me pjesë të barabarta proteina. Acid përkryer pastron poret, dhe proteina ndihmon atyre styahtysya.

Maska proteinave nuk duhet të bëhen më shpesh 2-3 herë në muaj.

Gjendja domate

Domatet janë të pasura në ushqyesve të ndryshme dhe vitamina (vitaminë A, C, PP), në mënyrë që ata janë të mira për shëndetin e grave dhe bukurinë.

Domate maskë është e dobishme për të lëkurës me vaj. Domate të ndihmojë për të normalizuar acid-alkaline rigjenerimin e qelizave të lëkurës bilancit. Pronave anti-inflamator të domates janë të domosdoshme për probleme të lëkurës.

Për të përgatitur maskë të thjeshtë për të ngushtuar poret mjaftueshem domate të pastër prerë në feta dhe përhapur mbi fytyrë, duke shmangur zonat përreth syve. Për lehtësi, është e rekomandueshme që të shtrihem dhe të mbuluar të lartë me garzë.

Për të ngushtuar maskë pore do të vijë e ardhshme me domate. Domate peeled hekura ose të sjellë poshtë një blender, shtoni një niseshte pak patate integruar ose patate, mix, duke shtuar disa pika të ndonjë vaj perimesh. Homogjene Pulp aplikoni në fytyrë.

Maskë domate pas 15-20 minuta pije me të ngrohtë zier ujë.

Çdo grua e dashur veten zgjedh një bukuri recetë. Por është e rëndësishme të kujtoni se problemi është më e lehtë për të parandaluar se sa për të luftuar atë. Me kujdesin e duhur të lëkurës dhe të rregullt të personit të pastrimit e trajtimit kozmetike tij profesionale mund të bëjë poret më pak të dukshme, duke shmangur clogging dhe inflamacion.

Dashuria veten! Jepini vetes dashur kohë dhe kujdes. Share receta me miqtë bukurisë. Dhe pastaj lëkurë të shëndetshme dhe të freskët të fytyrës do të kënaqet çdo zonjë dashur dhe të kthehet vëmendjen e të tjerëve. Të jetë e bukur!