Maskë me mjaltë ose përfitime të ëmbël për lëkurën tuaj


Ka shumë faktorë që ndikojnë në lëkurë, si një humor të keq, motit me lagështi ose shumë të thatë në të kundërtën, dietë të varfër, krem ​​të pahijshme, etj Por kjo do të çojë atë në mënyrë që të bëjë një të butë, i përkulshëm por në të njëjtën kohë dhe të butë, ju mund të përdorni mjaltin rregullt. Maskë mjaltë - një mënyrë e thjeshtë dhe të përballueshme për të përmirësuar lëkurën dhe pasuruar të mirë ajo micronutrients dobishme.

Përmbajtje

  • Dobia e maska ​​fytyrës mjaltë
  • Përgatitja e lëkurës para se të aplikoni maskë
  • Recipes maska ​​mjaltë


Dobia e maska ​​fytyrës mjaltë

Pra, çfarë është aq e dobishme mjaltë maskë fytyrën? Së pari, fakti se mjalti është një lëndë ushqyese që trupi ynë mëson mirë. Së dyti, këto maska ​​të përkryer moisturize lëkurës se çfarë ajo ka nevojë keq, veçanërisht në mot të thatë. Jo më kot Kleopatra gjithmonë nezhilas një banja qumësht-mjaltë. Edhe atëherë ajo tashmë e dinte në lidhje me aftësitë magjike e mjaltit. Por tani një kontroll mbi këto prona mjaft lehtë.

Një përdorim i tillë i gjerë i maskave mjaltë depërtoi atë ndeshje pothuajse çdo gjë. Por ka ende contraindications - intoleranca personal përbërës kryesor - që e mjaltë.

Para se të bëni, sigurohuni që për të provuar testin maskë, domethënë, të aplikoni disa pika në një duart përkulem protrymayete orë \ orë dhe të shohim reagimin.

Në mënyrë të ngjashme e dëshirueshme që të përdorin një maskë, nëse ju keni diabet.
Megjithatë, mjalti ndihmon poret ngushta, e cila është shumë e rëndësishme për njerëzit me llojin e lëkurës me vaj. Shumë shpesh kthehet në cosmetologists me këtë çështje dhe në shumicën e rasteve një përgjigje - përdorni maska ​​fytyrë me mjaltë, e cila e bën lëkurën tonë më stresostiykoyu.

Përgatitja e lëkurës para se të aplikoni maskë

Çka është e tillë një fazë e rëndësishme dhe se si për të përgatitur lëkurën para se të aplikoni maskë të këtij lloji? Është e rëndësishme të dini se ky proces i thjeshtë, sepse në qoftë se ajo nuk është, efekti - është minimal.

Ne të gjithë e dimë se ju keni nevojë për të vënë në maskë parë dhe pastruar fytyrën pėrshkueshmėrisė të favorshme për të gjitha vitaminat dobishme dhe minerale. Kjo do të thotë se është e nevojshme për të vënë maskë në lëkurën pastruar në tuaj tonalki, krem, skuqem, bojë për vetulla, ose diçka tjetër.

Çfarë do të jetë mënyra më e mirë për të pastruar lëkurën, përdorni një locion, qumësht, tonik cleanser ose ndonjë mënyrë të përshtatshme për ju. Pastaj përdorni një pastrim të lehta fytyrës që do të otshelushyt qelizat e vdekura. Nëse ju keni përmbushur të gjitha kushtet, lëkura juaj është plotësisht e gatshme për të llak maskë.

E gjithë kjo është lënë të bëni është që të zgjidhni opsionin e duhur për ju me maska ​​të shënuara më poshtë.

Recipes maska ​​mjaltë

Ballë për ballë me mjaltë në mënyrë popullore, jo vetëm për shkak se ata janë ideale për hotelieri, pastrimin, zbutjen, zbutjen e lëkurës, por për faktin se ai është i përshtatshëm për të bërë në shtëpi. Të gjitha komponentët janë në çdo dyqan, dhe gatim merr disa sekonda.

Maskë me mjaltë puçrra fytyre

Komponentët kryesorë të maska ​​të tilla - mjaltë, limon dhe sode. Se soda na ndihmon të merren me shumë të metat e lëkurës sonë, për shembull me pimples dhe blackheads; limon dhe mjaltë kanë efektin e ngushtuar poret dhe për të hequr të shkëlqejë. Vetëm një maskë të tillë ka zbardhjen efekt.

Për përgatitjen e tij ne kemi nevojë për përzierje lëng limoni, sode dhe mjaltë i shkrirë (temperatura më pak se 70 gradë, në qoftë se më shumë mjaltë humbet vetitë e tij të dobishme) është 1 tbsp. l. Pastaj aplikoni butësisht në fytyrë për 10-15 minuta (kjo është e mjaftueshme), pastaj pije.

Nëse ju ndjeni siklet, djegie apo kruajtje, duhet menjëherë pije maskë dhe të marrë lëng pak limoni, 2-3 pika të tilla.

Maskë me mjaltë dhe kanellë

Kombinimi i kanellë dhe mjaltë përkryer përmirëson ngjyrën dhe e bën gjakun të lëvizë më mirë në të anijeve tona, si dhe kjo maskë e madhe ushqen lëkurën tonë dhe i jep asaj një shkëlqim të shëndetshme.

Ne kemi nevojë për gjysmë 1 h. L. pluhur kanelle dhe 1 ch. L. mjaltë. Lidhu vetëmlinduri në cilësi dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë. Pas 15 minutash pije me ujë të ftohtë e nevojshme.

Në mënyrë të ngjashme, në qoftë se ju shtoni kripë dhe sheqer për 1 h L. -. Ju merrni një pastrim i madh maskë, e cila është aplikuar lëvizjet masazh për 3-5 minuta, të lënë për 15 minuta dhe del me të larë me ujë të vakët.

Hydrating maskë me mjaltë dhe djathë

Ky kombinim i mjaltit dhe djathit të përkryer pasqyron shëndetin e fytyrat tona. Para së gjithash, kjo maskë ushqen lëkurës ftohtë, dhe së dyti, ajo replenishes mikroelemente të dobishme dhe aminoacidet, si dhe ngadalëson plakjen.

Për përgatitjen, ne duhet shkrirë vetëm djathë dhe mjaltë (mendje ju, temperatura mjaltë duhet të jetë në afërsi të dhomës) 1 tbsp. l. Kjo fshij horoshenechko dhe transferimi në lëkurë. Pas një farë kohe (gjysmë ore) del me të larë me ujë.

Maskë ushqyese me mjaltë dhe mollë

Ky lloj maskë ndihmon ton të përkryer dhe të mbarsur lëkurës vitamina tona të dobishme që gjenden në mjaltë dhe mollë.

Për prodhimin e maskë duhet 1 mollë të mesme dhe 1 tbsp. l. mjaltë. Apple pres në rende dhe i holluar me mjaltë. Pastaj aplikoni masazh linjat ballë. Në fund të një minimum prej 25 minuta del me të larë me ujë të ftohtë.

Maskë me mjaltë dhe aspirina

Aspirina maskë me mjaltë është mjaft i popullarizuar në mesin e njerëzve të cilët kanë llojin vaj e personit, për shkak se aspirina redukton skuqje dhe pastron lëkurën nga puçrra fytyre dhe mjaltë ushqen dhe zbut lëkurën pas pak aspirina agresive.

Për të përgatitur maska ​​ne kemi nevojë për të zgjas 4 tableta të aspirina, pour 1 tbsp. l. pastruar me ujë të vakët dhe mjaltë i shkrirë. Kjo maskë duhet të aplikojnë atë në nivel lokal në fushat me probleme. Pasi dries zgjidhje, pije atë me ujë të ftohtë.

Maskë me mjaltë dhe xhenxhefil

Maskë me mjaltë dhe xhenxhefil vetëm shumë të përshtatshme për të cilat do të minimizuar inflamacion, pimples dhe puçrra fytyre janë të shumta. Me këtë maskë lëkura juaj do të jetë më të çlodhur, revitalizuar dhe plot forcë. Përdorimi i rekomanduar - 3-4 herë në muaj.

Çfarë do të bëjë një maskë, ne kemi nevojë për të bluaj xhenxhefil integruar që do të vinte një shekull. l. dhe shtoni të njëjtën sasi të mjaltit. Por në qoftë se ju keni një kos konvencional frigorifer, dhe shtoni atë (1 h. L.), ai vetëm të rritur efektin. Horoshenechko përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikoni në fytyrë dhe qafë.

Nëse ju ndjeni një otdayuschehosya pak të ngrohjes, në rregull, kështu që ajo duhet të jetë. Pas 30 minuta maskë del me të larë me linjë të ngrohtë, dhe pas kësaj ujë të ftohtë.

Rekomandimet se si për të vënë maska

Pasi të keni përgatitur lëkurën dhe zgjedhur maskë duhet të dinë se si të aplikojnë përzierje në lëkurë.

  1. Vendosni se si ju do të aplikoni maskë, butësisht me majë të gishtave tuaj ose një gur të veçantë.

  2. Flokët duhet të mblidhen, të cilat nuk do të pista dhe se ata nuk do të shqetësojë procedurën.

  3. Aplikoni maskë duhet të fillojë me mjekër (ose qafë), dmth lart, përjashtuar cik dhe zonën e syve.

  4. Pas maska ​​aplikimit dhe nuk flasin, për të shmangur ndonjë lëvizje. Kthehet në muzikë të butë, shtrihem, të pushojnë dhe të argëtohen.

  5. Nëse recetë thotë për të mbajtur përzierje mbi 10 minuta, që do të thotë 10 minuta në vend: "Oh, për efekt të madh do ta mbajë atë më shumë." Nuk Peretrymuvaty nevojshme. Sidomos me një maskë me aspirina dhe kanellë.

  6. Nëse ju mendoni se ju maskë shkakton siklet, mos prisni dhe menjëherë pije atë. Kështu që ju mund të shmangur pasojat e pakëndshme.

Në mënyrë që të del me të larë maskë, ju nuk keni nevojë për ndonjë pajisje të veçantë, vetëm me ujë (të ngrohtë ose të ftohtë - në varësi të recetë). Pastaj thjesht aplikoni moisturizer tuaj të preferuar për fytyrë.

Tani ju e dini të gjithë rreth maska ​​natyrale të fytyrës e mjaltë. Për ata mjaft të lehtë për të përgatitur në shtëpi. Pas tyre, lëkura juaj do të jetë i butë në të prekur, elastike, hydrated dhe vetëm do të këndshme për syrin përreth njerëzit. Ju uroj fat të mirë, dhe mos harroni se çdo gjë varet nga ju dhe bukurinë tuaj duke përfshirë!