Strawberry maskë fytyrës manaferrat mbretëresha shëndetin e lëkurës tonë


Strawberry - delikatesë shumë të shijshme, i njohur që nga lashtësia. Preferuar e familjes mbretërore franceze, fitoi famë jo vetëm si një produkt të shijshme dhe të shëndetshme (100g luleshtrydhe përmban vetëm 37kkal), por edhe një kozmetike mrekullueshme. Maskë Strawberry për fytyrë ka një efekt të lehtë zbardhues - lightens lëkurës, ushqen, freskon dhe tonet atë.

Përmbajtje

  • Si të dobishme lëkurës lulushtrydhe
  • Si për të bërë një maskë e strawberries në shtëpi
  • Pak "luleshtrydhe" historinë

Si të dobishme lëkurës lulushtrydhe


Në lulushtrydhe vitaminë C dhe micronutrients minerale (hekur, mangan, fosfor, zink, selen). Kjo kokrra të kuqe është e pasur me vitamina B5, A dhe E, dhe përmban acide natyrore: folik, salicili, malic. Kjo e lejoi luleshtrydhe terren të fortë në mjekësinë popullore si anti-inflamator, rinovimin dhe agjent tonik.

Pronat e dobishme e luleshtrydhe përdorur si një ilaç diuretik popullore për fonde për pastrimin e zorrëve, si një mjet për uljen e kolesterolit dhe parandalimin e një goditje, sulm në zemër, dyscirculatory encefalopati.

Strawberry, përveç se këtë trajtojnë shijshme, dhe mund të përdoret si një kozmetike të pavarur. Ballë për ballë me luleshtrydhet, varësisht nga komponentët shtuar me ta, mund të përdoret për zbardhues dhe për hydration dhe përtëritje të gjitha llojet e lëkurës.

Si për të bërë një maskë e strawberries në shtëpi

Ballë për ballë me luleshtrydhe të ndihmojë për të hequr gjurmët e lodhjes, refresh çehre, të bëjë lëkurën tuaj të butë dhe mëndafshi.

Recipes me luleshtrydhe për lëkurë të thatë

Maskë me vaj ulliri

Për të përgatitur këtë maskë ne kemi nevojë për:

  • tre ullinj të mëdha gatuaj me një lugë;
  • Shto një lugë gjelle djathë;
  • 1 lugë vaj ulliri;
  • disa pika të vitaminës A dhe E.

Të gjithë përbërësit përzierje, të aplikojnë maskë në për 10-15 minuta.

Maskë me mjaltë

Pesë manaferrat lugë gatuaj, përzierje krem ​​kosi me yndyrë dhe mjaltë të marra në një lugë çaji (mjalti duhet të jetë i freskët).

Maska e verdhë veze veze

Luleshtrydhe e përdorur për fytyrën dhe mund të si lulushtrydhe lëng. Ky lëng ju duhet vetëm një lugë çaji. Ajo duhet të jetë përzier me një vezë e verdhë veze, një gjysmë lugë gjelle gjalpë dhe gjysmë një lugë salcë kosi. Nëse ju nuk bëni si një qëndrueshmëri të lëngshme, shtoni thërrime bukë. Shpëlaj ekstrakt kjo maskë më të mirë holluar të çajit të gjelbër.

Maska për hydration lëkurës

I përshtatshëm për lëkurë të thatë dhe overdry, thellësisht ushqyer dhe moisturize. Për efekt më të mirë është e rekomandueshme që të përdoret rregullisht, larë zierje më të mirë të luleve të gëlqeres apo ujë të ngrohtë.

Maska e luleshtrydhe dhe bollgur

Merrni një enë prej druri në të cilën ju përzierje në proporcione të barabarta manaferrat nevrikosur, bollgur, mjaltë dhe gjalpë. Si rezultat i përzierjes duhet formuar një paste homogjene, e cila është aplikuar për një fytyrë të pastër për njëzet minuta dhe pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë.

Krem maskë

I përshtatshëm për lëkurë të thatë dhe normale. Ju duhet një krem ​​gjalpë (tre lugë) mjaltë të lëngshme (1 lugë çaji) dhe pesë pure në luleshtrydhe qull me miell misri.

Maskë recetë e luleshtrydhe për zbardhjen e lëkurës

Strawberry ka qenë prej kohësh i njohur si një dritë, mjetet e ndriçimit natyral përballen. Recetave e mëposhtme do të ju ndihmojë nëse ju nuk merrni shpëtoj Freckles dhe monumentit të moshës, ajo reduktojnë ndjeshëm pamjen e tyre në lëkurë.

Ndriçim maskë recetë me limon

Gjashtë deri në tetë manaferrat shumë pjekur luleshtrydhe të përziera me lëng limoni dhe salcë kosi, të marra në një lugë çaji. Apliko për 10 minuta.

Maskë me salcë kosi

Kjo maskë mund të aplikohet në qoftë se ju do të shpenzojnë një kohë të gjatë në rrezet e diellit pryamymm të jetë e mundur për të arritur efektin e kundërt. Për të për përzierje një lugë gjelle salcë kosi dhe mjaltë me disa luleshtrydhe pjekur. Madhe për të lëkurës me vaj dhe kombinim.

Maska e kos

Tul nga luleshtrydhe përzier me gjysmë lugë gjelle miell dhe një lugë kos. Llokoçis në mënyrë që të ishte e paste homogjene, të vënë në 10 minuta.

Klubi maskë kundër akneve

Luleshtrydhe janë një agjent të shkëlqyera natyrore antibacterial. Përmban vitaminë E, oksid salicili, dhe ka pH-balancë të ngushtë për të balancuar pH-njeri.

Maskë e limon dhe proteinave

Gjysma një lugë gjelle lëng limoni, gjysmë filxhan luleshtrydhe, dy proteina, 3 lugë përzierje mjaltë. Kjo maskë është shumë e mirë në qoftë se ajo aplikohet dy herë në javë për dy muaj.

Maska e glicerinë

Shtrydh lëng 3 luleshtrydhe, erdhi tek ai tre lugë. Tani këtu, shtoni një lugë gjelle glicerinë. Kjo përzierje duhet të aplikohet në gazë dhe garzë në fytyrë, por zonën rreth syve. Shpëlaj me ujë të ngrohtë mbetet maskë pas 20 minutave.

Maska e luleshtrydhe dhe aspirina

Së pari të pastruar fytyrën lubricates lëng luleshtrydhet, pastaj aplikoni direkt në maskë shumë. Për përgatitjen e saj duhet të marrë 2 teaspoons e tul lulushtrydhe (nga të cilat ju shtrydhur lëng), i cili duhet të jetë i përzier me proteina një vezë deri sa të qetë. Pastaj shtoni gjysmë tabletë imët bluaj e aspirina.

Gjëja kryesore në përdorimin e maska, ata janë gatuar plotësisht në baza natyrore dhe pa preservatives potencialisht të dëmshme dhe ngjyra. Natyrisht, para se të përdorni ndonjë maskë për t'u siguruar që ju nuk keni alergji ndaj përbërësve të tij. Për ta bërë këtë, aplikoni një sasi të vogël të përzierje gatuar në zonën tuaj dore për 10 minuta dhe të shikojnë - iritim dhe parehati nuk duhet të jetë.

Pak "luleshtrydhe" historinë

Vetë Berry është quajtur si duhet "luleshtrydhe". Ajo ka një numër të madh të varieteteve. Dhe pronat e saj medicinale janë vlerësuar për merita Hipokrati (ai e ka përdorur atë si një "burim" i zink, kalium, magnez, mangan).

Në Evropë luleshtrydhe importuara oficer francez i ushtrisë, i cili mbijetoi, sepse, duke u angazhuar në spiunazh në malet kilian mendoi ngrënë këtë kokrra të kuqe të mahnitshme. Përfundimisht ai solli mbretin a pranishëm jo vetëm në pozicionet e armikut, por një çift të shkurre dhe lulushtrydhe egër.

Shijshme të tilla u vlerësuar nga gjykata. Dhe së shpejti zonjat e asaj kohe gjithashtu zbuloi pronat e dobishme e lëkurës luleshtrydhe dhe maskë anti-plakje me manaferrat mahnitshme filloi të fitojë popullaritet.

Në Berry ishte nën Car Aleksei Mikhailovich. Ai kishte një kopsht pranë Moskës, ku ai vendoset kulturat trill të mahnitshme në mbarë botën. Një prej tyre ishte një lulushtrydhe. Pasi kopshtar i fali mbretit manaferrat mëdha ëmbël. Pastaj ai ishte urdhëruar për të ofruar luleshtrydhe çdo ditë. Në fund të dredhëzave shekullit XVIII është tashmë një preferuar manaferrat rusët.