Ballë për ballë me një banane ushqim unbeatable dhe rivendosjen e lëkurës tuaj


Ka shumë mënyra për ta bërë lëkurën tuaj dinjitoz, i zhdërvjellët dhe të freskëta. Por shkojnë nën thikë dhe të bëjë "injeksione rinore" e frikshme dhe e dhimbshme, dhe blerja e kozmetike profesional quajtur - të shtrenjta ... Si për të përmirësuar gjendjen e lëkurës në shtëpi, nuk ndërsa shpenzimet e një shumë kohë dhe të holla? Si kujdesin e brendshëm të shprehur për të ndihmuar ju vijnë maska ​​fytyrë me banane.

Përmbajtje

 • Maskë ushqyese banane
 • Maskë Pastrimit për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme
 • Maskë e banane për lëkurë të pjekur
 • Maskë për plakjen dhe sagging lëkurës
 • Toning dhe gjallërues maskë
 • Whitening maskë për lëkurë me vaj
 • Maskë hydrating banane-krem
 • Informata të dobishme në lidhje me banane dhe maska ​​banane

Banane Pulp - një burim i vërtetë i vitaminave dhe ushqyesve. Bananet përmbajnë vitamina A, B, C dhe E, si dhe minerale që normalizuar proceset metabolike në qelizat.


Maska me banane të përkryer i përshtatet çdo lloj të lëkurës dhe të përballen me një sërë problemesh - thatësi, lëkurë, butësi, rrudhave dhe shumë të tjerë. Le të lëvizin për në pjesën e fun - receta më efektive dhe maska ​​popullore bazuar fruta diellore.

Maskë ushqyese banane

Fytyra e banane për lëkurë të thatë është e përgatitur shpejt dhe thjesht. Ju vetëm duhet të pure tërësisht me një fetë pirun e banane pjekur dhe derdh një krem ​​pak. Për trashë ju mund të shtoni një Breadcrumb.

Maskë është aplikuar në dy faza - së pari thahet kur një shtresë e hollë në krye të saj përputhet tjetër. Pas gjysmë ore do të thotë hiqni pads pambuku ngjyhet në një çaj të dobët.

Pas disa përdor ju do të vini re se rritja e qëndrueshmëri dhe elasticitetin e lëkurës, çehre u bë ushtar i ri dhe e duhur, dhe flaking dhe ngushtësi ndjenja më nuk ju mërzit!

Maskë Pastrimit për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme

Lëkura e thatë gjithashtu ka nevojë për pastrim. Por ajo duhet të jetë i butë dhe i kujdesshëm, përndryshe të shmangur acarim dhe skuqje. Recetë më poshtë plotëson të gjitha kërkesat e mësipërme dhe për të ndihmuar të pastruar lëkurën, nuk e dëmton atë.

Për të përgatitur këtë maskë gotë birrë e bollgur nxehtë me qumësht, prisni deri sa të qetësoheni dhe të shtoni pure banane të freskëta. Një tjetër masë e ngrohtë aplikoni në fytyrë dhe për të mbajtur për rreth pesëmbëdhjetë minuta, pastaj pije me lëvizje të lehta masazh. Më shumë receta për maska ​​fytyrës bazuar në bollgur.

Maskë e banane për lëkurë të pjekur

Mosha njom lëkurën të kthehet në freski e saj dhe elasticitet, linjat e qetë e bukura për të ndihmuar maskë me banane dhe mjaltë. Për përgatitjen Mix pjesët e saj të barabarta të banane pure dhe mjaltë, pastaj shtoni vezë e verdhë veze. Përzierje të aplikoni në fytyrë dhe të lënë në për njëzet minuta. Duke vepruar maskë, të shtriheni dhe relaksoheni.

Banana përkryer moisturize e lëkurës, t'i jepte verdhë veze elasticitetin dhe shërojnë mjaltit dhe pastron mikrotreschinki, hiqni lëkurë, poret ngushta.
Rezultati nuk është e gjatë për të pritur - pas përdorimit të parë ju do të vini re se si e thatë gjendje e lëkurës është përmirësuar!


Maskë për plakjen dhe sagging lëkurës

Një banane maskë popullor fytyrës i rrudhave është i përgatitur si më poshtë. Mix sasi të barabartë të djathë dhe pure banane tul. Aplikoni përzierje të qetë një shtresë e hollë në fytyrë, prisni njëzet minuta dhe shpëlarje jashtë ujit maskë.

Për forcimin efekt ishte e dukshme, ne rekomandojmë përdorimin e maskë banane bashku me banjot me avull me herbs dhe një masazh të lehtë të fytyrës.

Toning dhe gjallërues maskë

Dërgo tonin e lëkurës tuaj dhe menjëherë të hequr gjurmët e lodhjes që të ndihmojë banane maskë të fytyrës, të përgatitura në një çast. Vetëm pure tul e banane dhe segmente portokalli, dhe përbërja rezulton të zbatohet për pesëmbëdhjetë minuta. Me përfundimin e fytyrës pije me ujë të ftohtë ose fërkim kube akulli.

Kjo maskë jo vetëm që të forcojë lëkurën dhe heq ënjtje, por poret ngushta dhe të përmirësuar çehre - cheeks rozë janë të garantuara! Megjithatë, nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, ajo është e mirë për të përdorur një maskë.

Whitening maskë për lëkurë me vaj

Nëse ju doni të ngushtuar poret dhe spote zbardh dhe shramyky vjetëruar? Nuk është një recetë e madhe që mund t'ju ndihmojnë në luftën kundër imperfections lëkurës! Le të shohim se si kjo është një maskë banane fytyrës në shtëpi.

Është e thjeshtë - përzierje e tul banane me një lugë çaji lëng limoni. Rezulton përbërja e furçë fytyrës dhe prisni njëzet minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë do të thotë të nevojshme ose zierje e bimëve - të tilla si kamomil, i urtë.

Kjo maskë është e përkryer për të lëkurës me vaj dhe kombinim dhe copes mirë me shndrit dhe pikat e zeza. Dhe për të gjitha veprimet e tij, ajo peresushyt fytyrën tuaj dhe të mos lënë pas një ndjesi të pakëndshme të ngushtësi.

Maskë hydrating banane-krem

Zbutur lëkurën, rinovimin atë dhe të ndihmojë moisturize maskë me banane dhe krem. Nëse ju keni llojin e lëkurës kombinim, zgjidhni krem ​​të ulët-yndyrë kosi nëse thatë - keni nevojë për një produkt me një përmbajtje maksimale yndyrë. Ju mund të shtoni një lëng limoni pak.

Mix përbërësit janë marrë në proporcione të barabarta, për gjendjen e ajrit dhe një krem ​​homogjene. Mbani mjetin në fytyrë duhet të jetë njëzet minuta. Bëni këtë procedurë herë në javë, dhe efektin që rezulton ju patjetër do të ju lutem!

Informata të dobishme në lidhje me banane dhe maska ​​banane

 1. Si e çuditshme si ajo mund të tingëllojë, banane është një antidepressant e natyrshme dhe të padëmshme. Ky frut ka një ndikim pozitiv në aktivitetin mendor, mbështet forcën fizike, ndihmon në eliminimin e lodhjes akumuluar dhe dobësi. Sepse banane - nuk është vetëm e shijshme, por edhe, duket e dobishme!
 2. Dhe tani vëmendja - ata të cilët janë duke luftuar me mbipeshë, banane nuk duhet të përfshihet, sepse fryti kalorive të mjaftueshme.
 3. Nëse ju keni një alergji ushqimore për një përbërës të veçantë, atëherë maskë për zbatimin e saj nuk duhet të përdoren. Para se procedura është gjithmonë testyruyte përgatitur do të thotë bërryl brendshëm apo dore.
 4. Nëse recetë zgjedhur përfshin produktet e qumështit, të zgjedhin ata me një jetë të shkurtër raft - që do të thotë se ata nuk ishin të prirur për një finish të fortë, mos humbasin pronat e të dobishme dhe nuk përmbajnë preservatives.
 5. Të gjitha këto maska ​​duhet të përgatitet menjëherë para procedurës.
 6. Mos kini frikë të eksperimentojnë në "bukurinë" e tij - shtoni një maskë me banane përbërës të tjerë që i përshtaten tipit tuaj të lëkurës.

Maskë banane Shtëpi përgatitur shpejt dhe thjesht. Në rrjedhën është se pa punë nuk është një frigorifer në çdo zonjë. Megjithatë, performanca e ata nuk e pranojnë kozmetike të shtrenjta dhe plus për çdo gjë, absolutisht natyrore!


Pra, është me vlerë për të paguar, kur mjet i duhur është e lehtë për të bërë veten? Natyrisht, vendimi përfundimtar është i juaji, por nuk nxitojnë për të shkarkuar vjet recetave provuar!