Oil geraniums aromatike sekretet Doctor


Një çift i dekada më parë pothuajse çdo dritare që ju mund të shihni tenxhere, nëse jo një nga pakursyer humbje e ngjyrës geraniums ose Pelargonium. Shumë amvise ende puth dhe ushqej tyre të ëmbël "lart", shpesh të referuara si lulja e popullit, por jo të gjithë e dinë në lidhje me cilësitë mbresëlënëse e kësaj bime dhe dhuratë një saj të paçmuar, si vaj barbarozë.

Përmbajtje

 • Historia aromatik
 • Aromoterapevt preferuar
 • Kozmetikë me vaj barbarozë
 • Essential Oil Pelargonium: Karakteristikat dhe Këshilla

Historia aromatik


Përfitimet sjella nga geraniums trupi i njeriut, i njohur që nga antikiteti, kur kontinenti afrikan ishte paguar për të adresuar probleme të shumta fizike dhe shpirtërore. Evropianët - sidomos frëngjisht, në shekullin e shtatëmbëdhjetë vlerësuar bimët kryesisht dekorative - numër të pafund të ngjyrave, formave, shije, thjeshtësia e bëri atë të mirëpritur në sera dhe në sills dritare.

Por kulmin e popullaritetit Pelargonium vërtetë bëhet shekullit të nëntëmbëdhjetë, kur ajo nuk ishte vetëm dekoratë më të shquar luksoze e shtëpive, por edhe lënda e parë për prodhimin e vajrave aromatik esenciale.

Në epokën viktoriane parfume aromatik dhe produktet e saj ishin në kërkesë si gjithnjë, i shoqëruar jo vetëm erë zonja dhe zotërinj, por çdo sende shtëpiake - rroba, mobilje, libra. Edhe kripa e zakonshme dhe uthull kërkuar për të rritur komponentët aromatik, duke përfshirë heranyevoe naftës mori një nga vendet e nderit.

Fakti historik: barbarozë në fillim të nëntëmbëdhjetë dhe njëzetë shekujve shpesh quhet palmarozovoe dhe naftës, në mënyrë që, të dyja përdoren në mënyrë aktive për naftë mashtrim u rrit.

Kapjen geraniums përgjithshme në Evropë është minuar ngjarje e trishtuar dhe prozë: në funksion të nevojës për të ruajtur burimet e karburantit në Luftën e Parë Botërore ishte e ndaluar serat ngrohtë lule. Por në jug, si dhe koloni franceze indiane dhe afrikane, pelargonium aromatike rritur për prodhimin e esencave fito para të dyzetat. Dhe sot më të mirë në mesin e tifozëve të tij konsiderohet e naftës, nxjerrë nga varietetet e gjelbër e barbarozë Bourbon - i njohur më parë si ishullin e ribashkim në Oqeanin Indian.

Aromoterapevt preferuar

Vajra esenciale, të cilat kanë një ose të tjera të cilësive të dobishme të përcaktuara. Por jo çdo njëri prej tyre me të drejtë mund të quhet i popullarizuar në mesin e profesionistëve Aromatherapy dhe në mesin e klientëve të tyre. Naftës barbarozë, e cila ka një grup të madh të karakteristikave të fuqishme, ndërsa në të njëjtën kohë - një të ngrohtë (edhe pse disa lloje të përmbajë edhe komponente mente), aromë e këndshme, depo-hidhur, kjo nuk është toksike dhe copes me detyrat si në mënyrë të pavarur dhe në varg aromatik me vëllezërit e tjerë.


Barbarozë Vaj esencial më i suksesshëm i kombinuar me eukalipt, limon, selvi, pisha, nenexhik, dru sandali, kamomil, palmorozovu, si dhe pemë çaji vaj, Clary Sage, ca balsam, oe limon, citronella dhe borzilok.

Pronat e shërimit të vajit esencial të barbarozë

Dhe dokumentet historike dhe studimet moderne të konfirmuar efikasitetin e barbarozë vaj esencial në trajtimin e shumë sëmundjeve. Kjo do të thotë se jo pa vëmendjen e mjekësisë zyrtare dhe alternative, ka efekt të madh në trupin e njeriut:

 • Antibacterial, antivirale, antymikoznu. Jep rezultate të mira në luftën kundër inflamacion të lëkurës në adoleshentët shpërthimet herpetike vende të ndryshme, seborrhea dhe të lënë.
 • Anti-inflamator. Efektive në trajtimin e sëmundjeve të traktit të sipërm respirator, zgavrën me gojë, largon shenjat e dermatit.
 • Analgjezik, antispasmodic. Ajo përdoret në kryesor, neurologjike dhe menstrual dhimbje, migrena, reumatizma, artritit.
 • Rigjeneruese. Përshpejton procesin e shërimit të plagëve dhe djegie. Ajo përdoret në përkujdesje postoperative.
 • Qeverisës tonik. Ky veprim synon sistemin kardiovaskular, nervor, hormonal dhe urinar. Në sajë të tij, norma normale të zemrës, nivelet e sheqerit në gjak. Stimuluar prodhimin e estrogjenit, naftës barbarozë është përdorur për shterpësi dhe problemet e menopauzës. Përdorur si një diuretik dhe lymfodrenazhnoho fondeve, forcon indet nervor.
 • Anti. Në mënyrë efektive në Anti-morrat dhe zgjebja.

Kur përdorni vaj esencial e Pelargonium është e rëndësishme për t'u marrë parasysh efektin e saj në prodhimin e hormoneve - ajo mund të zvogëlojë efektivitetin e kontraceptivëve dhe droga të tjera, funksionet rregullatore e gjëndrave endokrine, dhe nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë. Në raste të tjera, esenca fito është konsideruar si një nga më të ndjeshme dhe në qoftë se nuk ka intolerancës individuale, korrigjuar zbatimi i saj nuk do të shkaktojë probleme në formën e djegieve ose dermatit.

Kozmetikë me vaj barbarozë

Si zonjat e bukur në oborrin e mbretëreshës Viktoria, bukuria moderne Mos harroni të përfitojnë nga vetitë e Pelargonium dhënë për rininë dhe freski. Në cosmetology barbarozë vaj esencial është përdorur si një përbërës aktiv për krem, shampoos, maska, blends naftës masazh dhe dush aroma.

Në disa raste, vaj barbarozë për fytyrë mund të jetë vetëm shpëtuar: ai jo vetëm merr shpëtoj puçrra fytyre, por gjithashtu parandalon dhëmbëza nga aknet, redukton acarim, moisturizes lëkurë të thatë, përmirëson elasticitetin e plakjes, minimizon rrudhat shprehje.

Maskë për lëkurë të ndjeshme

Objektivi: Getting shpëtoj e lëkurë dhe skuqje.

Përbërësit:

 • Kuqe ose rozë balta - 1 lugë gjelle,
 • Bulmet krem ​​- 1 lugë gjelle,
 • Geranium vaj esencial - 2 pika,
 • Lavender vaj esencial - 2 pika.

Komponentët janë të përziera në një gotë ose enët prej porcelani nonmetallic lugë. Përzierje është vënë në fytyrë të pastër për 20 minuta, pastaj del me të larë me ujë të ngrohtë. Përdorin jo më shumë se dy herë në javë.

Tonik i butë për lëkurën e çdo lloji

Objektivi: Hiq mbetje pastrues, ngushtimi poret, përmirësuar çehre.

Përbërësit:

 • Pink ose livando ujë - 250 ml
 • Magjistare te kalter supë - 25 ml
 • Vodka - 10 ml
 • Geranium vaj esencial - 4 pika
 • Rose vaj esencial - 4 pika.

Vodka derdh në një shishe qelqi, të shpërndarë atë vaj esencial, pastaj shtoni lëngun e mishit dhe ujë lules. Well shkundur. Aplikoni përditshme pas larjes. Shitore në frigorifer.


Efekti qetësues në lëkurë e kokës dhe antifungal veprim mund të përdorin në mënyrë efektive të naftës barbarozë për zbokth flokët, ndërsa gjithashtu duke marrë një bonus bukur në formën madhështi, fuqi punëtore dhe të këndshëm aromë.

Protivoseboreynym maskë

Qëllimi: Trajtimi i zbokth dhe parandalimin e paraqitjes së saj, kokës ushqimit.

Përbërësit:

 • Verdhë veze e një vezë,
 • Konjak ose rum - 1 lugë çaji,
 • Pemë çaji vaj esencial - 3 pika
 • Geranium vaj esencial - 2 pika.

Mix gjithë përbërësit dhe të aplikojnë në lëkurë e kokës, të mbuluar me mbyllur plastike dhe një peshqir. Një orë e gjysmë pa aplikuar shampo shpëlarje me ujë të ngrohtë. Në trajtimin e zbokth aplikuar dy ose tre herë, për të parandaluar - një herë në javë.

Maskë vaj për flokë normal

Objektivi: Për të kokës Ushqimi, stimulimin e flokëve follicles, zgjidhjen e problemeve brishtësisë dhe turbullim.

Përbërësit:

 • Jojoba naftës - 1 lugë gjelle,
 • Vaj i rodhe - 1 lugë gjelle,
 • Vaj esencial i kedri - 5 pika
 • Rozmari Essential Oil - 5 pika
 • Essential dafinë vaj - 3 pika
 • Geranium vaj esencial - 3 pika.

Përzierje e bazës dhe vajra esenciale aplikuar në lëkurë e kokës dhe në të gjithë gjatësinë e flokëve në sasi të vogla ose gjatë natës, ose për një orë nën kapak plastike para se të larë. Recommended çdo tre ditë për një deri në dy muaj.

Jo më pak se përfitimet e naftës barbarozë në lëkurën e trupit: ajo pengon pamjen e shënon shtrirje, eliminon "patë e lëkurës" venat merimangë përfshira në kompozime deodorizing. Sepse esenca pelarhonievaya fito përmirëson proceset e rrjedhës limfatike dhe heq lëngjeve të tepërta nga indet, ajo është përdorur në mënyrë aktive në produktet e celulitit.

Ka edhe receta për kremra me geraniums eter për të rritur madhësinë e gjirit, por veprimi i tyre është i bazuar në rritjen e prodhimit të hormoneve që kërcënojnë pasoja të rrezikshme.

Hot përfundojë anti-celulitit trupin

Objektivi: Reduktimi i tregon "lëvozhgë portokalli" proceset revitalizimin e lëkurës.

Përbërësit:

 • Kantier pluhur të thatë - 100 g
 • Clay blu - 3 lugë,
 • Hot çaj jeshil - 450 ml
 • E ëmbël vaj bajame - 2 lugë,
 • Vaj Geranium - 7 pika
 • Lemon naftës - 7 pika.

Kantier derdhur çaj të nxehtë, rozmishuyetsya dhe shtohet brenda njëzet minuta. Vajra esenciale janë të tretshëm në baza, pastaj përzierje të gjithë përbërësit. Masë që rezulton është i shpërndarë në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e fushat me probleme dhe pastaj mbuluar me kapem film.

Për të ruajtur ngrohjes mirë hide batanije. Procedura është e përfunduar në dyzet minuta dush të ngrohtë dhe duke shkaktuar celulitin locion. Efektivitetin e saj është rritur në qoftë se pak para se të fshij trupin me një furçë të thatë. Mbaj me ditë duhet të përfundojë të paktën një muaj.

Neveritshëm universale të naftës

Objektivi: Mbrojtja kundër mushkonjave, fluturon, entsefalitnyh ticks, morrat dhe zgjebja trajtim.

Përbërësit:

 • Vaj bajame - 50 ml
 • Vaj Pelargonium - 10 pika,
 • Pemë çaji vaj - 10 pika,
 • Lavender naftës - 10 pika,
 • Rozmari naftës - 10 pika.

Një përzierje e të gjithë komponentëve të zbatohet në zonat jo të mbrojtura me veshje trupin për të shmangur pickimin e insekteve. Kur morrat smeared kokës e saj dhe flokët, veshin një kapelë bërë nga polietileni, dhe katër orë del me të larë me shampon. Përsëriteni pas 2 ditësh, pastaj një javë më vonë. Kur zgjebe naftës është aplikuar në të gjithë trupin pas dush dy herë në ditë, pashlyeshme.

Aftësia për të trembë larg insektet bezdisshëm barbarozë ndihmon luftuar molë - kjo është e mjaftueshme për të vënë në shami dollap ngjyhet me vaj bimë aromatike.

Essential Oil Pelargonium: Karakteristikat dhe Këshilla

Para se të blej vajra esenciale të barbarozë, lexoni këshilla të ekspertëve për zgjedhjen e prodhuesit për forume kozmetike ose Aromatherapy - ajo do të ndihmojë të shmangur zhgënjimin e blerjes falsifikuara.

Paketimi duhet të tregojë emrin në latinisht - Pelargonium graveolens (Rose, burbon), por ajo me siguri mund të jetë në kuti dhe falsifikimit.

Pelargonium Oil ka një aromë të pasur që jo të gjithë i pëlqen. Megjithatë, kjo nuk është një arsye për të braktisur zbatimin e saj - të mjaftueshme për të reduktuar përqendrimin.
Jo çdo gjalpë e ëmbël mund të përdoret në formë undiluted, heranyevoe - të jetë e mundur, por një pikë: trajtimi i herpesit apo skuqje të lëkurës.

Aromapreparat duhet të ruhen në paketimin origjinal, larg nga burime të dritës së diellit dhe ngrohjes kafshët shtëpiake dhe fëmijët e vegjël.

Rregullisht duke aplikuar vaj esencial barbarozë për flokët, lëkurën dhe trupin, trajtime shëndetësore dhe madje edhe në shtëpi, ju jeni të sigurt për të vlerësojmë vetitë magjike e shpenzimeve natyrore aromatike. Apo ndoshta ju tashmë keni sekretet e tyre duke përdorur vajra Pelargonium aromatike? Mos harroni të ndajnë ato me ne!