Naftës u rrit bukurinë hips balsame dhe të rinjtë


Bukuri i ri ra në dashuri swashbuckling Don Kozak kryetar, por e keqe, me qëllim që të martohet me vajzën, dërgoi një djalë të ri për të luftuar në tokat e largëta. Në ikje, i dha djali dashur kamë dhe i tha për të pritur kthimin e tij.

Përmbajtje

 • Goditje e fortë me spikes
 • Termike Përbërja vaj hips
 • Secrets Bukuri Wild Rose

Ataman filloi përgatitjen për martesë, por Kozak vërtetë preferuar vdekjen me jetën e urryer dhe e zhyti teh paraqitur vetë në zemër. Me pika të kuqe të gjakut rrit bush me lule të bukura, dhe të veprojë vajzë zemëruar vjetër vendosën për të shqyej një prej tyre. Papritmas bimore bristled kryetar pokolov dhe thumba të mprehta. Pas frytet e saj të përgjakshme janë shëruar njerëzit nga shumë sëmundje.


Një legjendë e bukur - vetëm trillim, por ajo tregon se sa shumë vitalitet mbushur me manaferrat dhe fara e tyre të marra nga ijet e naftës.

Goditje e fortë me spikes

Që atëherë, të dy u rrit origjinën në Azinë Juglindore dhe të shtrirë pothuajse në të gjithë botën - nga Meksika në Skandinavi, u shfaq numrin nesmёtnoe të llojeve të saj. Përshtatur kushteve të jetesës, ai fitoi formë vreshtat në pyjet subtropikale shi, dhe në kushte të ftohta hasur edhe një vit si bari, të egra u rrit. Në mjedis mbështetës që mund të jetojnë një gjysmë shekulli, por ka shkurre të mëdha se më shumë se katër vjet.

Të përfshijnë shumë lloje të trëndafilit të egër dhe pasardhësit e tij kulturor - trëndafila kopsht. Pa marrë parasysh se sa shumë mbarështuesve provuar, Mbretëresha e Luleve kujton origjinën e tij. Në këmbë nuk është dhënë kujdesin e saj të duhur dhe vëmendje - ajo duhet të marrë formën e vet primordial, që të bëhet një trëndafil.

Duke pasur parasysh gjeografinë e madhe e rritjes - Temperatura, pjelloria e tokës nuk është për t'u habitur se speciet e kësaj bime janë cilësitë mjaft të ndryshme shëruese.

Për shembull, varietetet e frutave që kanë marrë rrënjë në latitudes polare - kampionë për përmbajtjen e acidit Askorbik (pesëdhjetë herë më shumë se limon) dhe Rosa canina pothuajse nuk ka komponente vitaminë.

Hips efekti i dobishëm në trup u tregohet kohësh, si dhe për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme duke përdorur pjesëve të ndryshme bush. Nga rrënjët e përgatitjes përgatitjet bile me petals dhe gjethet - antiseptics dhe painkillers. Frytet janë çmuar si një tonik, anti-inflamator dhe diuretik. Deri më tani, shumë prej tyre që kalonte në një termos për parandalimin dhe trajtimin e ftohjet - në këto shpesh rekomandojmë qëllime u rrit në maj. Por vaj vegjetal mirë rrjedh nga fara e ndryshme Rosa Mosqueta (Moschata) - erëmyk u rrit.

Historia e këtij lloji të panjohur saktësisht, por në shekullin e gjashtëmbëdhjetë ajo erdhi nga Italia në Angli dhe që atëherë shumë vlerësohet si një bimë zbukuruese dhe medicinale. Nëse modës ishte egra u rrit edukate, ose shkatërruar për hir të materialeve të tij shëruese, por deri në shekullin e njëzetë myshk aromatik rose është konsideruar specie shuar, derisa ajo u ri-zbulua në Albion.

Termike Përbërja vaj hips

Para së gjithash, vetitë shëruese të egra naftës u rrit për shkak të faktit se metoda e ftohtë presion mund të shpëtojë ai përfshin të gjitha ushqyesve, të cilat përforcohen vetëm në sinergji. Midis tyre:

 • Acidet yndyrore esenciale - linolenic alfa (Omeha3), linoleik (Omeha6), dre, komplekse e të cilit quhet vitaminë F. Ata janë të rëndësishme për parandalimin e arteriosklerozës, të mbrojtur sistemin kardiovaskular dhe kanë efekt anti-inflamator. Sigurimi i një normale qelizat e indeve dietë.
 • Acid Askorbik - vitaminë C - një antioksidant i rëndësishëm, vitaminë E dhe reduktimin e "rinia coenzyme» Q10, kolagjenit sintezë stimulator dhe serotonin, ndihmon në thithjen e hekurit, forcon funksionet mbrojtëse të trupit.
 • Tocopherol - Vitamina E - stimulon sistemin imunitar, kolagjenit, hemoglobinë, hormonet të rëndësishme dhe komponimet proteina pengon proceset oxidative në qelizat, mbajtja e tyre të rinj.
 • Carotenoids - prekursorëve të vitaminës A - si substancat e mësipërme, duke luftuar radikalet e lira, të rritur kushtet e trupit rezistencës negative mjedisore, të dobishme për sytë dhe lëkurën.
 • Stearic dhe acidet yndyrore palmitik kur zbatohet jashtë të mbrojtur lëkurën nga tharje, efektet e dëmshme të acar, era dhe UV eliminon flokët e brishtë dhe thonjtë.

Një vaj shumë rosehip përdorur në prodhimin e barnave dhe praktikë aromaterapevtov si bazë e komponimeve thelbësore. Kjo portokalli vitaminë-yndyrore acid koktej - një dhuratë nga perëndia e vërtetë për tifozët e kozmetikës natyrore. Tij injektuar në hidratues dhe mbrojtëse krem, maska, kremra ushqyes masazh.

Secrets Bukuri Wild Rose

Pronës forcimin e enëve të gjakut dhe të stimulojë proceset brendaqelizor lejon naftës rosehip në kozmetikë si një agjent anti-celulitin dhe anti-plakje.

Substanca e saj bio-aktive nxisin rigjenerimin e duhur të lëkurës, kështu që është efektive për parandalimin dhe reduktimin e shënon shtrirje, trajtojnë djegiet dhe shkurtime. Shpesh e përdorur për të bërë balms diellit.

Rrezitje të naftës

Objektivi: Për të marrë tan edhe të sigurt, ushqimin dhe mbrojtjen e lëkurës nga ekspozimi ndaj ujit të kripur dhe rrezatimit UV.

Përbërësit:

 • Vaj i gropa rrushit - 40 ml
 • Naftës u rrit hips - 30 ml
 • Brokoli naftës - 20 ml
 • Fara karrota naftës - 10 ml.

Zbritje përzierje është më e mirë për të aplikuar para sunbathing, por pas tyre do të zbutur lëkurën dhe për të zvogëluar siklet nga djegiet.

I pari në linjë për ndihmë u rrit hips është lëkurë të thatë që vuan nga era dhe temperatura ekstreme. Lëkurë, elasticitet të ulët, ngjyra prej dheu, poret e zgjeruar dhe rrudhat rrjetë moshën - këtë eliksir të lehtë të përballen me këto probleme. Ajo është gjithmonë e përshtatshme në balms cik, trashë dhe lëkurë të prirur plasaritje.

Për hips gjalpë persona efekt të vlefshme zbardhjen, për ta vënë atë mohon spote - për të rritur efektin e shtuar për atë esenca thelbësore të kamomil, limon, pemë trëndafili.

Me këtë burimeve natyrore të rëndësishme për t'u marrë parasysh se kjo mund të shkaktojë prodhimin e tepërt sebum dhe problemin puçrra fytyre e keqe të të gjitha llojeve. Nëse ju keni llojin e lëkurës kombinim, mos e përdorni vaj në T-zone.


Nëse normale ose të prirur për pak yndyrë - të hequr tepërt me një ind ose pije me ujë të ngrohtë. Përdorni vaj rosehip për lëkurën rreth syve, në qoftë se ajo është e hollë si pergamenë dhe të kuqe në ngrirjes motit, por heqin dorë nga ideja nëse ndonjëherë i mbuluar me kokrra të bardha - miliumy.

Ky vaj është i pazëvendësueshëm dhe kujdes të flokëve në qoftë se ata vuajnë nga brishtësisë dhe seksioni. Perm, ngjyrosje përhershëm, përdorimi shumë i shpeshtë i tharëse flokësh, hekurosje Plaitings apo nivelim shpesh të çojnë në faktin se flokët të humbasin famë, bëhet e thatë dhe i vdekur. Përveç çuar në furnizimin e pamjaftueshëm të ushqyesve dhe vitaminat, zakonisht ndodh në fillim të pranverës, si dhe kushtet e pafavorshme të mjedisit urban - pluhur dhe ujë klor.

Maskë për flokët e thatë

Objektivi: ushqim, zbutur dhe mbrojtur flokët nga ndikimet agresive; parandaluar shfaqjen e mbaron ndarë; eliminuar ndjenjën e ngushtësi dhe acarim të kokës.

Përbërësit:

 • Jojoba naftës - 15 ml.
 • Naftës u rrit hips - 15 ml.
 • Vaj esencial i portokallit - 4 pika.
 • Kamomil vaj esencial - 2 pika.

Përzierje e vajrave të aplikuara të kokës jashtme lëvizjet mbetet e përhapur mbi të gjithë gjatësinë e flokëve. Ukutuvaty nuk kërkohet, por në qoftë se flokët është shumë e gjatë, pjesa e poshtme e tyre mund të hiqet në një qese plastike.

Naftës u rrit hips, zakonisht parafinuar, kështu që mbahen gjatë. Keep it në një vend të ftohtë të errët.

Ndikimi në trup për përdorim të brendshëm studiuar sa duhet, kështu që kufizojnë për përdorim të jashtëm. Për të përcaktuar përgjigje individuale për provë shpullë drogës - të aplikojnë atë në bërryl lëkurës ose prapa veshit. Acarim, kruarje apo djegie të naftës e bëjnë përdorimin jopraktike.

Duke përdorur naftës rosehip për flokë, lëkurë të thatë, duart dhe fytyrën, ju me të vërtetë e vlerësojmë kompetencat e saj magjike shëruese. Dëgjim të tij, ju do të kuptoni saktësisht se çfarë metoda që ju përdorni më të këndshme dhe të dobishme - masazh, maskë, larë të holla apo kërkesë vend.