Masazh të fytyrës në shtëpi


Kur ata thonë se gruaja është e bukur, sidomos duke pasur parasysh bukurinë e fytyrës. Linjat e qetë figura, këmbët me formë të hijshme, duart Elegance do të vlerësohen gjithashtu, por - më vonë. Së pari, shikoni në fytyrë. Kjo është arsyeja pse bukuria dhe freskia e fytyrës së gruas kushtojnë vëmendje të veçantë. Një nga mënyrat kryesore për të mbështetur të lëkurës në gjendje të përsosur është masazh të fytyrës.

Përmbajtje

 • Çfarë është masazh, masazhet
 • A bit e historisë masazh kozmetike
 • Masazh klasik të fytyrës
 • Masazh të fytyrës në shtëpi
 • Efektet e masazh në trup
 • Kundërindikimet për masazh fytyrës
 • Feysbildinh - një prirje e re në kozmetikë
 • Mësimet Video feysbildinha


Çfarë është masazh, masazhet

Masazh - një grup të efekteve parandaluese në trup. Ka disa lloje themelore të masazh:

 • mjekësore;
 • sportive;
 • higjienike;
 • kozmetike.

Kozmetike masazh - shoku më i mirë dhe armiku më i keq i grave të moshës. Ajo përdoret në zonat e hapura e trupit. Kjo fytyrë, qafë, zona dekoltin dhe duart (duart). Ky masazh ka për qëllim të përmirësojë gjendjen e përgjithshme të lëkurës, duke eliminuar rrudhat, sagging, ënjtje, depozitat e yndyrë.

A bit e historisë masazh kozmetike

Masazh është përdorur nga njerëz nga kohra të lashta. Egjiptianët e lashtë zhvilluar një teknikë të masazh kozmetike, e cila është përdorur ende sot beauticians.

Historia ka ruajtur informacione se studentët e mjekut Roman Galenit këshilluar pacientët e tyre me vajra të ndryshme masazh dhe përgatitur mbi bazën e ointments.

Në shekullin e XVII francez Ninon de Lanklo, të courtesan famshme të kohës së tij, i famshëm për faktin se edhe 80-vjeçari kishte një lëkurë shumë të bukur. Sekreti i rinisë së saj ishte e thjeshtë: çdo mëngjes e çdo mbrëmje fërkoni copë fytyrën e kamoshi.

Masazh klasik të fytyrës

Një masazh klasik fytyrës konsiderohet i ekzekutueshëm me dorë në mënyrë rigoroze në linjat masazh. Për duar të mira shkau mbi lëkurë, duke përdorur rezervat e veçanta Massage: vajra bimore ose krem. Nëse lëkura në fytyrë është shumë vaj dhe nuk toleron kompozime të tillë masazh kryer nga talk.

Të gjitha lëvizjet janë kryer në mënyrë rigoroze në linjat masazh, përkatësisht:

 • nga mesi i mjekër të lobes veshit (pronarët e tokës);
 • qoshet e buzëve të tragus veshit;
 • krahët e hundës me mollëzat;
 • nga hunda në tempujt (mbi harqe vetull);
 • nga mesi i ballit deri në vijë e flokëve.

Të gjitha lëvizjet duhet të jenë shumë të butë dhe të qetë, pa presion të fortë. Stroking përdorura, përgjimi dhe lëvizja gatuaj. Masazh sy duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të mos shtrihet lëkurë shumë të hollë.

Masazh të fytyrës në shtëpi

Cosmetologists janë të trajnuar në Salons gjitha teknikat kozmetike masazh, dhe më të mirë të gjithë ata besojë kujdesin e bukurisë tuaj. Por jo të gjitha gratë të kenë mundësi për të përdorur shërbimet e profesionistëve. Në këtë rast, ju në mënyrë të pavarur mund të kryejnë masazh të fytyrës në shtëpi. Kjo është e mjaftueshme për të shqyrtuar e metodologjisë dhe të ndjekin të gjitha rekomandimet.

Për masazh nuk duhet të nxitojë në arrati, në mes të supë dhe larë, dhe një atmosferë të qetë se asgjë hutuar. Ne kemi nevojë për t'u ulur para një pasqyre të madhe dhe një mendje në procedurë. Eshtë e panevojshme të kujtojmë se një person duhet të jetë plotësisht i përjashtuar nga kozmetika. Duke marrë pjesën e duhur të krem, fshij atë në duart tuaja dhe të aplikoni në fytyrë lëvizjet. Krem duhet të merret në tepërt, për të dorëzuar në atë glided lehtë. Pastaj, kur personi depërtoj krem, ju mund të fillojnë të masazh.

Gishtave masazh povodytsya - dytë, të tretë dhe të katërt. Të gjitha lëvizjet duhet të drejtohen lart, ajo ndihmon për të parandaluar sagging lëkurës.

Për pereroztyahuyutsya lëkurës është më e mirë për të përdorur një dinakëri: për të rregulluar zonë të caktuar në mes të gishtit të madh dhe gishtin e mesëm të dorës së tij të majtë, të djathtë dhe gishtat në këtë fushë të caktuar të manipuluar.

Pastaj të përsëritur të njëjtën pritje në një pjesë tjetër të lëkurës, dhe kështu gradualisht të procesit të gjithë fytyrën.

Pastaj një qafë masazh, lëvizjet vertikale nëpër qafë, duke shmangur gjëndër tiroide, dhe pastaj në mjekër e dytë (nëse ka) të bëjë një seri të lëvizjeve të pasme të dorës. Kjo procedurë mund të konsiderohet i plotë.

Mbetjet e krem ​​masazh ose vaj peshqir të lagur dhe të pushojnë për dhjetë minuta në lëkurë u kthye në gjendjen e tij normale. Masazh të fytyrës në shtëpi mund të kryhet ose kursi i 10 seanca (e përditshme dhe të përsëritur normë 2 herë në vit), ose të bëjë atë një herë në javë, por rregullisht.

Efektet e masazh në trup

Masazh ka një efekt shumë më të madh në trup se sa mund të duket në shikim të parë. Në nivel lokal, në fushën e procedurës, ka rrjedhjen e gjakut në pjesë të massyruemym, përmirëson qarkullimin, rrjedhjen limfatike dhe shkëmbimin gazit, rrit TURGOR lëkurës.

Veç kësaj, impulse nervore të kalojë në lëvore cerebrale, stimulimin qendra qejf, e cila çon në nxitjen e sistemit qendror nervor, në përgjithësi. Së fundi, i prekshëm ndjehen ashtu si njerëzit! Stroking lëvizje të qetë, trazim energjik Effleurage dhe vibruese ton.

Mbi këtë bazë, ne mund të shpjegojë pse masazh në sallonet e bukurisë dhe vetë-masazh në shtëpi në mënyrë popullore: humor të mirë, mirëqenien, dhe porozovevshymy posvizhilyy shndrit e lëkurës në sytë e çdo gruaje kthyer në një bukuri!

Kundërindikimet për masazh fytyrës

Kundërindikimet nxito, ulcerat shumta, abrasions, shkurtime. Gjithashtu Kundërindikimet nuk përfshijnë shëndet shumë të mirë të përgjithshëm: sëmundjet infektive, ethe, hipertensionit apo hipotension.

Ju duhet të sjellë trupin në mënyrë për të kuruar sëmundje, për të mundësuar të shëruar shkurtime dhe abrasions, dhe pasi që ju mund të filloni një kurs masazh.

Feysbildinh - një prirje e re në kozmetikë

Tani bëhet feysbildinh gjithnjë e më popullore që mund të përkthehet si "ndërtimi, ndërtimin e kapaciteteve." U bë i vetëdijshëm për këtë teknikë në 30 të shekullit të kaluar, por rrënjët e saj datojnë që nga kohërat e lashta, popujve të ndryshëm kanë përdorur gjatë disa elementë në Facials feysbildinha.

Thelbi i këtij drejtimi është ofruar nga muskujt e fytyrës për të trajnuar në të njëjtën mënyrë si muskujt trajnuar. Sa më shumë kohë një person paguan stërvitje, aq më mirë është figura e tij. Nëse ju gjithmonë të trajnojë muskujt e fytyrës, edhe ata do të jenë në gjendje të mirë dhe fytyra nuk do të duken të lodhur dhe të butë, dhe të rinj, të shëndetshëm dhe të begatë.

Si feysbildinh: Këshilla dhe truket

Për feysbildinha seancës duhet të ulen para një pasqyrë dhe të përsëritur lëvizjet e video tutorial që ju të gjeni në fund. Këto lëvizje janë zakonisht të thjeshta, gjëja kryesore - për të bërë ato rregullisht dhe më pas efekti do të jetë e nevojshme. Ato përbëhen nga ushtrimet që duhet të shpallë O zanoreve, B, A, dhe, duke hapur gojën gjerësisht për muskujt e tendosura të fytyrës dhe qafës. Një efektiv ushtrim: lloji në ajër gojë dhe migrojnë atë nga një faqe në tjetrën, alternuar nën buzën e sipërme dhe nën pjesën e poshtme, si në qoftë se ju shpëlarje gojën tuaj. Kjo "shpëlarje ajër" shumë mirë eliminon folds nasolabial thella, duke i bërë ato më pak të dukshme.

Gjatë ushtrimit feysbildinha muskujt e punës janë forcuar, lëkurë pushon ulen, oksigjenuar 7 herë më shumë se sa shtet normal, dhe ushqyesve thith 3 herë më shumë se të tjerët. Që shkon proceset e njëjta si në masazh klasik fytyrë, por stimulim shtesë e muskujve, ata japin një rezultat i punës aktive të mirë dhe më të shpejtë. Përveç kësaj procedure nuk ka nevojë për të shkuar në cosmetology, ky masazh fytyrës në shtëpi është e lehtë për të mbajtur.

Në përfundim, mbetet për të shtuar se çdo lloj i masazh kozmetike mund të fillojë të mbajë pas 25 - 30 vjet. Ajo ka qenë prej kohësh e njohur se parandalimi është më e rëndësishme se trajtimi. Nëse jeni serioz në lidhje me kujdesin e paraqitjes së tyre, jo të moshës së shpejti të zënë. Por në rastin e masazh, si në çdo rast tjetër, gjëja kryesore - nuk e teproj! Çdo gjë duhet të jetë në moderim, dhe fytyrë - shumë.

Mësimet Video feysbildinha