Vaj rozmarinë për fytyrën bukurinë dhe trupin


Vaj esencial i rozmarinë - një ilaç lashtë për shumë Sëmundjet. Ajo është përdorur në Romën e lashtë dhe Egjipt. Ashtu si mjete të tjera natyrore, vaj rozmarinë ka gjetur ngrohtë e saj në cosmetology. Vaj esencial ka një strukturë të lehta dhe aromë të këndshme të freskët.

Përmbajtje

 • Pronat medicinale e rozmarinë
 • Karakteristikat e zbatimit të vajrave thelbësore
 • Vaj rozmarinë për fytyrën bukurie
 • Vaj për flokë të shëndetshëm
 • Vaj Rozmari bën të shtrihen

Pronat medicinale e rozmarinë


Vënë re se vaj rozmarinë efektivisht stimulon aktivitetin e trurit. Në kohët e lashta, ajo është përdorur shpesh nga studentët përpara provimeve. Përveç kësaj, rozmarinë përkryer tone dhe madje edhe një nxitës i fortë.

Përdorimi i duhur i naftës rozmarinë thelbësore normalizes gastrointestinal traktit dhe fshikëz fshikëz e tëmthit.

Në sezonin e ftohtë rozmarinë ndihmon për të mbështetur sistemin imunitar dhe shmangur ftohjet. Rritja e vitalitetit dhe ton, e cila është aq mungon në vjeshtë dhe dimër. Përveç kësaj, kjo do të thotë që në mënyrë efektive për kollitet, tracheitis dhe probleme të tjera me sistemin e frymëmarrjes.

Rosemary dhe i dobishëm për sistemin kardiovaskular. Ajo normalizes presionin e gjakut, ul kolesterolin.

Ju gjithashtu mund të përdorni vaj e rozmarinë gjatë shtatzënisë. Shumë gra aromë e rozmarinë ndihmon për të përballuar me toksemisë.

Gjithashtu vaj esencial është një mjet anastezik natyral, duke përfshirë rozmarinë mund të përdoret për dhimbje koke, vetëm fërkim një pjesë ballore ose uiski. Ju gjithashtu mund të përdorni Aromalamps. Rozmari ndihmon për të përballuar me dystonia vegjetative-vaskulare dhe sindromi dhimbje të shkaktuara nga punë jashtë orarit.

Kjo është një ilaç i mirë për të stresit, lodhjes dhe lodh. Sidomos rekomanduar rozmarinë gjatë veprimtarisë aktive mendore, dhe kjo do të stimulojë trurin dhe të reduktuar stresin.

Pronat kozmetike vaj esencial të rozmarinë

Vaj Rozmari është përdorur gjerësisht në kozmetikë, ndihmon për të përballuar me zmadhuar poret, duke e bërë lëkurën më të shëndetshme, rregullon gjëndra dhjamor. Ekstrakti i kësaj bime ndihmon për të përballuar me skuqje të lëkurës puçrra fytyre dhe vlon. Rosemary stimulon rigjenerimin e lëkurës, duke i bërë ata më fleksibël. Në veçanti, kjo do të thotë përdorur në mënyrë aktive të shpëtoj nga plagët dhe plagët e thella.

Me kombinimin e përfundon me gjalpë dhe sportive rozmarinë, celuliti do të shkojnë shumë më të shpejtë, si rozmarinë ndihmon barazuar lëkurës. Aplikoni gjalpë dhe për një cirk të mirë, para se të shkojnë jashtë në diell, pini një gotë me ujë me një rënie prej rozmarinë, cirk dhe bien shpejt dhe në mënyrë të barabartë.

Mos harroni! Aplikoni vaj esencial të rozmarinë për qëllime terapeutike është e mundur vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj. Përveç kësaj, është e nevojshme për të kuptuar se kjo nuk është zgjidhja, por punon vetëm në trajtim. Ju lutem vini re se vaj esencial nuk është për të gjithë.

Karakteristikat e zbatimit të vajrave thelbësore

Zonat në të cilat përdorimi i gjerë i naftës rozmarinë janë shumë të ndryshme, kështu që ka disa mënyra themelore për të përdorin atë:

 • Aromalamps;
 • medallions për vajra aromatike;
 • masazh (duke përdorur vaj bazë);
 • dush;
 • Konsumi (në formë holluar);
 • duke shtuar kozmetike (krem fytyrë apo trup softener flokëve, etj);
 • duke shtuar Facials dhe flokët.

Para fillimit përdorimin e vajrave esenciale për të përjashtuar alergji. Vaj rozmarinë, si çdo mënyrë tjetër perimesh koncentruar, mund të jetë një alergjen i fuqishëm. Test ndjeshmëri sjellja në brendësi të bërryl tuaj. Një rënie e naftës përhapet thinly dhe të lënë për disa orë. Nëse nuk ka skuqje, djegie dhe skuqje nuk duket, kjo do të thotë asnjë reaksion alergjik.

Vaj me Rozmari kundërindikuar për njerëzit me sëmundje të tilla si hipertension dhe epilepsi. Kur shtatzënia është gjithashtu me vlerë me kujdes merren me rozmarinë. Edhe pse ai është shumë i mirë për të përzier, ata nuk duhet të përfshihen dhe të përdorin vetëm në aromë. Nga aplikimet e brendshme dhe te jashtme edhe më të mirë të abstenojnë.


Kur naftës rozmarinë është përdorur për qëllime kozmetike, ne duhet të kujtojmë se edhe në mungesë të fytyrës lëkurës alergji apo kokës mund të jenë më të ndjeshme se trupit. Në këtë rast, aplikimi i parë që ju do të vini re një ndjesi të fortë djegie dhe skuqje të lëkurës. Në këtë rast është më mirë për të gjetur një tjetër mënyrë.

Për të shmangur djegiet vajra esenciale mos harroni të holluar atë në vaj bazë, të tilla si bajame ose pjeshke, normën e tre ose katër pika për lugë gjelle.

Vaj rozmarinë për fytyrën bukurie

Vaj rozmarinë në shumë raste është një mjet efektiv për fytyrë.

Shfrytëzimi veçanërisht të njohura për të lëkurës me vaj dhe problemeve. Shumë prej tyre janë kryesisht të interesuar ose rozmarinë ndihmë të naftës puçrra fytyre? Pra, kur kombinohet me droga të tjera dhe të ushqyerit e duhur.

Le të shohim se çfarë probleme të lëkurës ndihmon për të përballuar vaj rozmarinë. Pronat e vaj esencial të rozmarinë për të përballuar me sëmundje të tilla si:

 • fytyre;
 • pezmatim i lëkurës;
 • vlon;
 • ekzemë puçrra;
 • rosacea.

Një nga vetitë kryesore të naftës rozmarinë - një rënie në prodhimin e sekrecionet e gjëndra dhjamor. Me vaj përdorim të vazhdueshëm në fund konik poret. Përveç kësaj, rozmarinë ka veti antiseptike dhe anti-inflamator. Pas dy muaj e përdorimit lëkura bëhet një masë e duhur, dhe çehre - të shëndetshme. Inflamacion Pass, reduktuar numrin e puçrra fytyre dhe lajka.

Vaj Rozmari është i përshtatshëm për lëkurë të thatë, sepse përveç anti-inflamator, ajo ka një efekt shumë të fortë lehtësuese duke stimuluar qarkullimin e gjakut dhe për të përmirësuar tonin e lëkurës. Fushat trashë bëhet e butë dhe zbutur, lëkura bëhet elastike. Rrudhë sigurisht nuk është për të shpëtuar, por shfaqja e vonesës së re.

Recetë për lëkurë të prirur për lajka

Mix një lugë gjelle vaj jojoba ose farës së rrushit dhe tre ose katër pika vaj esencial të rozmarinë, aplikoni një shtresë e hollë për të pastruar fytyrën. Ne të mbajë jo më shumë se pesëdhjetë minuta, hiqni duke përdorur napkins. Pastaj larë.

Kjo përzierje e vajrave ndihmon në zvogëlimin e gjëndra dhjamor, por nuk thaj lëkurën dhe ushqen anasjelltas. Duke përdorur këtë mjet ju mund të çdo ditë. Nëse çdo ditë jo, atëherë të paktën tre herë në javë, përndryshe efekti nuk duhet të jetë.

Recipes me puçrra fytyre rozmarinë

Për të krijuar mjetet juridike për puçrra fytyre, pimples dhe inflamacione të tjera si vaj bazë më të mirë për të përdorur gjalpë me pjeshke ose qimnon zi. Në një lugë çaji të shtuar deri në tre pika vaj rozmarinë. Mix, përzierje nuk zbatohet për të gjithë lëkurë të, dhe duke përdorur një shtupë pambuku dot në çdo puçërr.

Me antibacterial dhe anti-inflamator përzierje rozmarinë veprim për ta redukuar inflamimin dhe gradualisht të zvogëlojë numrin e pimples dhe madje vlon. Ju mund të aplikoni deri në tre herë në ditë.

Vaj i plagët Rozmari

Nëse ju doni që të shpëtoj nga plagët, plagët e vjetra apo njolla të kuqe nga puçrra fytyre duhet Gjalpë kakao, susam ose hips. Merrni një lugë çaji një nga këto vajra bazë dhe të përziera me dy pika vaj esencial të rozmarinë.

Aplikoni direkt në mbresë apo njollë të paktën dy herë në ditë. Mjet zbulon rigjenerimin efekt, zbut lëkurën dhe ngjyra e saj. Kjo mbresë mbi lëkura bëhet më elastike.

Recetë për lëkurë të prirur për thatësi

Përzierje vaj rozmarinë me vaj bazë. Ju mund të marrë një bukuroshe, bajame ose vaj kajsi. Në qoftë se ju përdorni vaj pluhur, automjeti është i përshtatshëm jo vetëm për restaurimin e fytyrës, por edhe për të përmirësuar pamjen e flokëve. Kjo përzierje është edhe moisturizes dhe ushqen lëkurën. Ajo mund të përdoret çdo ditë për dy ose tri herë në varësi të sezonit, dimrit lejuar përdorimin më të shpeshtë.

Vaj me Rozmari rosacea

Për të hequr qafe të rosacea mund të përdorni një përzierje të naftës rozmarinë dhe Qumësht carangth në raportin e katër lugë çaji të bjerë. Aplikoni vetëm në lëkurë prekur! Ky mjet i rikthen lëkurës duke e bërë atë më të dendur dhe të shëndetshme, atëherë rosacea nuk është aq e dukshme.

Nëse ju zëvendësojë vaj carangth në vaj detit buckthorn, ju merrni një ilaç i mirë për pika të moshës.

Recetë për plakjen e lëkurës

Vaj esencial rozmarinë kombinuar me ulliri, flaxseed ose pjeshke dhe përmirëson tonin e lëkurës dhe përmirëson qarkullimin. Vlera për përzierje: një lugë gjelle e plotë të naftës bazë të tre ose katër pika të domosdoshme.

Aplikoni në fytyrë për gjysmë ore katër herë në javë. Lëkura bëhet më i zhdërvjellët dhe dinjitoz, çehre rrezatues dhe të jetë i shëndetshëm, përdorimi afatgjatë do zbutjen masë të vogël të rrudhave.

Vaj rozmarinë për flokët të shëndoshë

Që nga kohët e lashta, rozmarinë bukur përdorur për të mbrojtur bukurinë e flokëve të tij. Cilat janë problemet me flokë do t'ju ndihmojë të zgjidhë?

 • forcimin rrënjët;
 • humbje e flokëve;
 • rritjen e flokëve ngadaltë;
 • Flokët me yndyrë;
 • zmadhues;
 • restaurimin e flokëve pas ngjyrosur, permanent, përdorimi i shpeshtë i tharëse flokësh dhe ployok.

Për shkak të asaj që rozmarinë etheric proshutë mund të përmirësojë flokët? Ajo warms mirë, i cili siguron rrjedhjen e gjakut në rrënjët e flokëve. Përveç naftës si ajo mbulon flokët, duke rritur rezistencën e tyre ndaj faktorëve të jashtëm destruktive.

Maskë për flokët me vaj

Ju duhet dy lugë vaj jojoba, dy lugë vaj farë rrushi, tre pika vaj esencial të thupër, e ëmbël dhe rozmarinë. Tërësisht përzierje një të nxehtë të vogël në një banjë me ujë dhe pastaj fshij në rrënjët e flokëve të thatë.

Izolim polietileni dhe një peshqir, mbajtur për rreth një orë. Tërësisht larë off. Për shkak të ndikimit të gjëndrave rozmarinë të naftës në flokë do të qëndrojnë të pastër më të gjatë, dhe të kokës bëhet shëndetshme. Bëni maskë mund të jetë jo më shumë se dy herë në javë.

Maskë për flokët e thatë

Merrni një lugë gjelle vaj jojoba, bukuroshe dhe avokado, shtoni dy pika vaj esencial të ylang-ylang, rozmarinë, e ëmbël dhe kamomil. Ashtu si në rastin e mëparshëm, izolimin dhe të mbajë orë.

Maskë dhe ushqen kokës të thatë dhe heq inflamacion të mundshëm dhe acarim. Pas përdorimit të zgjatur të flokëve bëhet më e ndritur, do të jetë përfundon më pak të ndarë. Ju mund të përsëris dy herë në javë.

Maskë për forcimin e flokëve

Mix dy yolks vezë me gjysmë lugë çaji piper i zi dhe dy lugë balta, shtoni dy pika të vajrave thelbësore të borzilok, rozmarinë dhe ylang-ylang. Komunikimi më i mirë - një balte të gjelbër dhe të naftës rozmarinë. Përzierje e verdhë veze rrit efektin pozitiv në flokë.

Aplikoni, izolimin, duke e mbajtur jo më shumë se gjysmë ore. Maskë bërë kurs tre herë në javë për dy muaj, pastaj pushim për të paktën një muaj.

Maskë humbje e flokëve

Mix një lugë gjelle vaj ulliri, një lugë gjelle mjaltë, një e verdhë veze veze, tre pika vaj esencial të kedrit dhe rozmarinë. Aplikoni, port kapak polietileni dhe peshqir, të mbajtur për rreth një orë.

Rosemary së bashku me përbërës të tjerë të rritur rrjedhjen e gjakut në follicles flokët dhe lëkurën e kokës të shëruar që promovon follicles dhe për të zvogëluar humbjen e flokëve. Ju mund të përsërisë çdo dy ditë.

Maskë për flokë

Për të hequr qafe zbokth dhe për të shmangur përzierje e saj rikthim tre lugë vaj rodhe dhe pesë pika vaj esencial të rozmarinë. Tërësisht fshij përzierje në rrënjët e flokëve, izolimin, duke mbajtur një orë e gjysmë. Rozmari dhe vaj rodhe mirë të ushqyer dhe moisturize kokës si një "shkop" të gjitha shkallët, redukuar inflamimin.

Maskat bërë normë para çdo kreu larë për të hequr qafe zbokth plotë. Nëse maskë është bërë si një masë parandaluese, është jo më shumë se dy herë në muaj.

Për kujdesin e flokëve të përhershëm mund të shtoni dy apo tri pika të shampo rozmarinë naftës apo kondicioner për flokët që është përdorur vazhdimisht. Përmbajtja kryesore e shishe për përzierje mirë. Një muaj më vonë, përdorimi i blends të tilla shumë gra raportojnë që flokët të bëhen më të shndritshme dhe të shëndetshme, ishte zbokth.

Stimulon rritjen e flokëve

Eksperimente të vazhdueshme me ngjyrosje të flokëve, permanent, goditje-tharje dhe ndikimeve të tjera të dëmshme pengon në masë të madhe rritjen e flokëve. Vaj Rozmari për flokët - kjo është një mënyrë e mirë për të aktivizuar rrënjët e flokëve dhe të përshpejtuar rritjen e flokëve.

Ju duhet të përzierje tre lugë vaj pluhur dhe katër pika të vajrave thelbësore të rozmarinë dhe ylang-ylang. Shto piper i zi. Nëse forma e vajrave esenciale, katër pika nëse terren, lugë çaji pa slides.

Aplikoni për të pastruar, flokët e thatë, izolimin dhe të mbajë orë. Nëse maskë fillon për të pirë duhan, nuk presin fundin e kohës dhe të del me të larë. A keni nevojë për një maskë një herë në javë.

Vaj Rozmari bën të shtrihen

Ndryshimi i rëndë në peshë, shtatzënia ... transferet lëkure janë të vështira për të ndryshuar. Megjithë fleksibilitetin e saj, ajo nuk mund gjithmonë të përballen me ndryshimin mprehtë në vëllimin e trupit dhe në vende ka lëndime të indeve mbresë - shtrihen. Në mënyrë tipike, gratë kanë turp të shtrihet, por të shpëtoj prej tyre jashtë, jo të gjithë. Dhe kostoja e trajtimeve sallon i tejkalon të gjitha kufijtë e mundshme.

Për shumë vite naftës rozmarinë gjenden në shumicën e mjeteve që janë përdorur për të luftuar shënon shtrirje. Vaj Rozmari lejon një të merren efektivisht me këtë të pakëndshme blemishes lëkurës. Ajo rrit elasticitetin dhe evens lehtësim lëkurës.

Procedurat e brendshme do të bëhet një alternativë e shkëlqyer për sallon, sidomos kur kombinohet me vetë-masazh e tyre dhe mënyrën e jetesës aktive.

Masazh vaj të shtrihen

Mix një lugë çaji vaj esencial të rozmarinë dhe një lugë çaji vaj bajame. Ju mund të kryejnë duart masazh, por massager dorë përshtatshëm për t'u përdorur. Për efikasitet më të madh, ju mund të shtoni gjashtë deri tetë pika vaj Neroli.

Përzierje petull e bën lëkurën më elastike, ajo rigjallëron dhe masazh, duke rritur qarkullimin, fillon procesin e rigjenerimit. Kryen masazh në baza ditore, por rregullsia e procedurave të mund të arrijë rezultatin e dëshiruar.

Përfundon të shtrihen

Mix vaj bazë (bajame, jojoba, pjeshke, kajsi ose avokado) me një lugë çaji vaj esencial të rozmarinë dhe tri lugë balta. Të bardhë të përshtatshme, balta blu apo të gjelbër. Apliko për fushat me probleme, të mbuluar polietileni izolim të mundshëm.

Ne të mbajë të paktën një orë, pastaj del me të larë me ujë dhe masazh lëvizjet ngrohtë. Në përbërësit e ngrohta të punojnë në mënyrë më efikase dhe të nxitojnë të gjakut në zonat problematike. Masazh rrit më tej veprimit përfundon.

Këto përfundon naftës rekomanduar dy apo tre herë në javë. Procedura më e mirë për të kryer kurse prej dy deri në tre muaj dhe pastaj të marrë një pushim për një muaj.

Vaj rozmarinë, përdorimi i të cilave në sfera të ndryshme të jetës ka qenë i njohur për një kohë të gjatë, nuk ishte vetëm një plotësues i mirë për ilaçe për shumë sëmundje, por edhe copes edhe me probleme kozmetike. Shumë gra përvoja tregon se rozmarinë bashku me vajra të tjera natyrore mund të bëni flokë të shëndetshëm dhe të lëkurës, për të përballuar me rosacea, skuqje fytyre dhe zbokth, të reduktuar të vjetëruara edhe shtrihen.

Përbërësit për të gjitha përzierjet mund të gjenden në shumicën e barnatoreve konvencionale. Kozmetike popullore, duke përfshirë përdorimin e rozmarinë në vitet e fundit janë duke u bërë gjithnjë e më popullore, pavarësisht nga fakti se raftet e dyqaneve janë plot me produkte profesionale. A është kjo dëshmi e efektivitetit të kozmetikës brendshme?