Masazh Asahi se si të kryejnë shqyrtimet dhe rekomandimet


Pa dyshim, shumica e grave i kushtoj vëmendje për gratë Ageless japoneze, fytyrat nuk janë rrudhat e dukshme, sagging dhe shenja të tjera të moshës. Disa gjejnë këtë shpjegim, lakimi të mjekësisë japoneze, disa ia atribuojnë këtu ushqim të shëndetshëm. Por ajo që me të vërtetë e bën gratë japoneze të jetë i ri në çdo moshë? Është e thjeshtë: mrekullitë e tilla krijon Asahi masazh, gratë japoneze dhënë nga brezi në brez.

Përmbajtje

 • Një histori pak
 • Çfarë ndodh gjatë masazh
 • Disa këshilla - ku të fillojë
 • Kundërindikimet për Asahi vetë-masazh
 • Teknika e assah masazh


Një histori pak

Sipas fakteve historike, emri i vërtetë i këtij masazh mrekulli - ZOGAN-masazh (Krijimi i personave) dhe Rilindja e tij ai duhet Hisasi Hiroshi, një cosmetologist Japanese grua.

Që ajo mori bekimin e gjyshes së tij, që ndihmoi të zbuluar sekretin e familjes e bukurisë dhe të rinjve, tha sekretet e "dvuhpaltsevoho" masazh për gratë në Japoni.

Më vonë, një tjetër japonez, Yukuko Tanaka, shkoi edhe më tej, duke përshkruar të gjitha detajet metodë Y-libër "masazh të veçantë të fytyrës. Back 10 vjet. "

Për gratë evropiane teknikë japoneze masazh dhe sjellja e tij u bë autor i njohur i librave Gjalpë Laila, i cili shkroi dhe botoi një libër "assah Massage. Morning Sun ", e cila ka qenë prej kohësh një bestseller në Europë.

Çfarë ndodh gjatë masazh

Baza e këtij masazh është metodë Osteopathic e ndikimit, sepse ajo ndikon në kockat, muskujt, ind lidhës dhe lëkurë. Si e çuditshme si ajo mund të tingëllojë, por kafka ajo i jep formën e duhur dhe pozicionin. Dhe kjo pavarësisht nga mosha. Muskujt e fytyrës, saturating oksigjen vijnë në ton, forcuar, të bëhet elastike. E njëjta gjë ndodh me lëkurën dhe indit lidhor.

Sipas kritikat, pas disa procedura Asahi masazh, përballen me 7-10 vjet më të rinj. Sure, kjo tingëllon e pabesueshme, por është e vërtetë.

Çfarë është e arsyeshme është një transformim i mrekullueshëm? Ndryshe nga artistët europianë, "predikuar" delikatesë e masazh, terapistët Japanese masazh aktivizon proceset duke ndikim chiropractor fortë.

Sa për lëkurën - shumë ekspertë këmbëngulin se nuk shtrihet për të shmangur lëndimit, por në të Y-metodë është mjaft i pranueshëm. Pra, parimi themelor i Asahi masazh është përdorimi i forcës brenda arsye.

Disa këshilla - ku të fillojë

Që masazh Asahi Japanese provokon kullimit limfatike, para fillimit nevojën për të përgatitur dhe të pastrojë lëkurën. Terapistët Japanese masazh përdorni për të rritur efektin dhe një rrëshqitje krem ​​të mirë kozmetike me pambuk. Për fat të keq për gratë tona është një luks. Replace këtë përzierje mund shkumë qumështi apo Makeup Remover.

Dhe për të dashuruar e produkteve natyrore kozmetike është i përsosur, qumësht tërshërë. Për ta bërë këtë, ju duhet së pari të hartuar në napë ose najloni çorape "Hercules" thekon ngjyhet në ujë në temperaturën e dhomës për formimin e qumështit, dmth 7-10 minuta. Pastaj shtrydh qumështin në një enë ose direkt në pëllëmbë menjëherë para përdorimit.

Duke zgjedhur një pozicion për masazh duhet të vijnë përgjegjësi. Sipas udhëzimeve Tanaka, gjatë një masazh do të ulet pikërisht pengojnë, ndalohet mbështeten në armrests, karrige ose mur, qafa nuk duhet të jetë i qetë, se kreu nuk mund të shtrihen në headrest.

Në Evropë lejuar veten për të bërë disa ndryshime dhe të bëjë këtë gënjyer masazh, duke argumentuar se në një situatë të tillë muskujt e fytyrës më të relaksuar dhe të hapur. Prandaj, zgjedhja finale do të vinim pas jush.

Kundërindikimet për Asahi vetë-masazh

Më shumë se një masazh nuk pa kufizime si contraindications. Kjo vlen edhe për Y-metodë: sigurisht nuk ka shumë, por ato janë injoruar, në të mirë, të çojë në një mungesë të rezultateve në të keq - gjendja shëndetësore mund të përkeqësohet në mënyrë të konsiderueshme.
Pra, në të njëjtën notë para fillimit të kryejë Asahi fytyrës masazh:

 1. Sëmundjet e sistemit limfatik.
 2. Sëmundjet e veshit, hundë ose fyt.
 3. Sëmundjet e lëkurës.
 4. Pafuqi, ethe, lodhje kronike.
 5. Ditë kritike.

Nuk rekomandohet masazh për gratë me tipare delikate apo fytyrën e hollë, ashtu siç është edhe më delikate për shkak të daljeve të fortë e limfës, duke hequr shtresa e yndyrë dhe heqjen e puffiness.

Teknika e assah masazh

Në teknikën e saj të bit assah masazh si masazh Shiatsu japoneze. Ngjashmëria e tyre është që të përdorin vetëm një gishtat pak, jo pjesa tjetër palme. Por kjo vlen vetëm shiatsu acupressure, dhe kur shtohen stroking assah dhe lëvizjen zigzag.
Rregulli themelor assah masazh - një Zonat e duhura ndikimit: Zona e nyjeve limfatike është trajtuar me kujdes, dhe fusha të tjera - me përpjekje.

Pra, ne të vazhdojë të vetë-masazh të fytyrës.

 1. Heqja e rrudhave në ballë është përmes lëvizje zigzag nga e majta në të djathtë dhe anasjelltas. Ky ndryshim lëkurë është e nevojshme, gishtat duhet të kaloj mbi lëkurën në presion.

 2. Largimi i folds nasolabial është si vijon:

  • bravo vpertysya nevojë për një mjekër, hundë përqafojnë të tjera. Pra, "lutje jashtë." Pastaj shtrihet lëkurën tuaj me një përpjekje drejt veshëve;
  • vendin e mesme dhe të indeksit gishtat e në të dyja anët në gropën nën krahët e hundës. Pastaj të bëjë një lëvizje lart e poshtë me presion dhe pa. Pastaj, pa lëvizur gishtat shtrirje lëkurën drejt tempujve.
  • Hiq mjekër të dyfishtë mund të jetë si më poshtë: Vendi dorën në mënyrë që gishtat prek llapë e veshit, dhe toka ishte në mjekër. Me përpjekje të tërheq lëkurën (dhe muskujt) në veshin tuaj. Pastaj të ndryshojë duart dhe të bëjë stërvitje në drejtim të kundërt.

  • Kjo do të rrisë qoshet venitje e gojës, ju keni nevojë për tre gishtat e mesme për të bërë lëvizje nga mesi i mjekër lart, sytë. Ushtrimi është bërë me presion, lëkura shtrihet, muskujt e përfshira.

  • Masazh Asahi japoneze jo vetëm që ndihmon në eliminimin e puffiness rreth syve, por rritja e tyre. Ndoshta kjo është e vetmja metodë që është në gjendje të krijojë një mrekulli të tillë, natyrisht, në qoftë se ne nuk po flasim për kirurgji plastike ().

  Me sa duket, kjo zonë duhet t'i jepet vëmendje të veçantë. Masseurs në masazh klasik evropian duke përdorur një vijë rreth syrit. Kjo nuk është e mundshme për shkak të pronave fiziologjike dhe inconveniences që lindin gjatë një shekulli masazh. Lëkurës është shumë e ndjeshme dhe delikate, kërkon vëmendje dhe kujdes. Sepse masazh është bërë në Evropë qepallë më të ulët vetëm nga hunda në vesh. Gjatë kryerjes masazh Asahi përdorur dy linja: qepallë e sipërme dhe të poshtme.

  Qepallë sipërme: vënë jastëkët gishtat e mesme në qoshet e jashtme të syve, ndërsa bërryl larg. Lehtë, pa tërhequr lëkurën dhe nuk e goditi, të mbajë pjesë të brendshme. Kthehu mbrapa lëvizjen hark praktikisht vetullat me presion.

  Qepallë më të ulët: nuk i nënshtrohen stresit të lartë mekanike, lëvizja duhet të jetë aq e lehtë. Vendosur edhe gishtat e mesme në qoshet e jashtme të syve, bërryla njëri-tjetrit. Kaloni nga e jashtme të pjesëve të brendshme, të kthehen mbrapa, gishtat e saj pak më e ulët, duke e çuar gishtat e tij në lob veshit.


  Në vazhdim të vetë-masazh teknikë personi Asahi mund të arrijë rezultate të mahnitshme pas 1-2 seancave. Ky masazh zgjidh një sërë problemesh kozmetike që janë rregulluar më parë vetëm me anë të fytyrës plastike: një rritje në sy, të heqë fytyrën, heqjen ulur qoshet e gojës apo syve, ndryshimi ovale fytyrë dhe më shumë.

  Ne shpresojmë se teknika e mahnitshme Yukuko Tanaka do të jenë të dobishme për ju, gjithmonë të jenë të rinj dhe të shëndetshëm! Sayonara!