Mezoterapia për humbje peshe - kritikat, contraindications, foto para dhe pas


Koha pashmangshmërisht shkon përpara, dhe me vjen dhe të rinjtë tanë. Pasi lëkurë të shëndetshme dhe figurë të mirë gradualisht humbin sharmin e tij. Por mjekësi estetike nuk fle dhe është vazhdimisht në kërkim të metodave të reja efektive të përtëritje. Një metodë e tillë është Mezoterapia, përdoret për humbje peshe, përtëritjen e lëkurës, flokëve dhe korrigjimin e zonave problematike të trupit. Gratë e quajnë këtë procedurë - injeksione rinjtë.

Përmbajtje

 • Çfarë është Mezoterapia
 • Përgatitjet për Mezoterapia, përbërjen dhe pronat e tyre
 • Indikacionet dhe contraindications për Mezoterapia
 • Cili është thelbi i metodës
 • Side Efektet


Çfarë është Mezoterapia?

Nëse dikush mendon se kjo metodë është një risi absolute dhe frikë ta përdorin atë për të do të thotë të jetë e mundur, nuk ka studiuar ende, efekte anësore, këta njerëz janë të gabuara trishtim. Mezoterapia Historia ka më shumë se 150 vjet. Në Evropë, themeluesi i procedurave të besonin francezin Michel PISTOR. Ai filloi të praktikuar "injeksione të rinjve" që nga vitet '50 të shekullit të kaluar. Në vitin 1987, Mezoterapia u njoh zyrtarisht si një pjesë e mjekësisë tradicionale. Sot, kjo shkencë është mësuar në shkollat ​​më prestigjioze mjekësore në botë.

Kështu, Mezoterapia trupi - është një teknikë në të cilën hala hollë (shiringë apo aparati të veçantë) në doza të vogla në thellësi të lëkurës (0,5-0,6 mm) paraqiti një përzierje të pasura me vitamina të ndryshme, ushqyesve, ekstrakte homeopatik e ekstrakteve bimore medicinale dhe Të tjera.

Ky veprim lokal përmirëson ndjeshëm proceset metabolike në lëkurë, ngop qelizat me oksigjen, ushqyesve, duke lejuar proceset e zgjeruara të riprodhimit të qelizave, formimin e kolagjenit dhe elastin. Kjo është në përgjithësi efekte shumë të dobishme në lëkurë, i jep bukuri, të rinjtë dhe shëndetin.

Në varësi të metodës së dallojmë dy lloje të procedurave:

 • Udhëzues. Injections bëra nga një mjek me shiringa të veçanta e disponueshme me hala të vogla. Kjo metodë e zgjedhjes, kur për të trajtuar më delikate dhe e vështirë për të arritur zonat e trupit (qepallat, duart, zonat e veçanta në fytyrë). Doktor ndërsa ai kontrollon thellësinë e gjilpërës, duke u mbështetur në ndjenjat dhe përvojat e tyre.

 • Hardware. Ajo është quajtur gjithashtu Mezoterapia pjesshëm. Për të kryer injeksion duke përdorur një pajisje të veçantë (mezoinzhektor injectable armë). Pajisje të tilla lejojnë ndarë zona të gjithë të mëdha të trupit, ndërsa ata shpenzojnë një minimum të kohës. Thellësia e injektimit është dhënë para një seancë në settings. Me shpejtësi të lartë ndikimin shpuese dhe procesin efekt është absolutisht pa dhimbje dhe kërkon anestezi lokale. Kjo teknikë është e madhe për Mezoterapia me qëllim të korrigjimit dhe trajtimin e celulitit.

Zgjedhja të njëjtën metodë që ju duhet të bëni vetëm cosmetologist, bazuar në zonën objektive procedurës së faqes dhe qasjes së saj.

Përgatitjet për Mezoterapia, përbërjen dhe pronat e tyre

Kokteje Medicinale injeksion ndryshojnë në masë të madhe në përbërjen. Në mënyrë tipike, një përzierje e tillë është një mjek, bazuar në problemet që duhet të zgjidhen.

Përgatitjet për Mezoterapia prodhon shumë firma kozmetike dhe farmaceutike, por duhet të besoni vetëm prodhuesit e provuar.

Në përgjithësi, të gjitha substanca mund të klasifikohen në 2 grupe:

 1. Kryesor - Kjo substancë, e cila u fokusua në eleminimin e problemeve kozhi.Naprimer, Mezoterapia Cellulite është vizioni i substancave që shkelin integritetin e qelizave yndyrë dhe për të ndihmuar eliminimin e anijeve yndyrë limfatik. Por nëse qëllimi është për të eleminuar shënon shtrirje pas lindjes, pastaj injektuar medikamente që nxisin formimin e fibrave kolagjenit.
 2. Ndihmës - Kjo çështje shtuar në mënyrë specifike për përzierje në mënyrë për të përmirësuar proceset metabolike në lëkurë për të rritur efektin e komponentit kryesor aktiv (antioksidantë, vitamina dhe kështu me radhë.).

Fillimisht përgatitjet për Mezoterapia mund të ndahen në grupet e mëposhtme:

 • (sintetike) substanca artificiale (acid Hyaluronic - përdoret kryesisht për personin Mezoterapia);
 • Substancat me origjinë shtazore (elastin, kolagjenit, ekstrakte nga gjaku kafshëve);
 • produkte bimore (ekstraktet e bimëve të ndryshme dhe ekstrakte - kamomil, acaroj, etj);
 • vitamina;
 • minerale;
 • Acidet origjinë organike (glycolic, Pyruvic);
 • ilaçe.

Indikacionet dhe contraindications për Mezoterapia

Mezoterapia është treguar jo vetëm për humbje peshe, por edhe një numër problemesh të tjera:

 • celuliti;
 • depozitat yndyrë lokale;
 • lufta kundër trashje;
 • Shënon pas lindjes shtrirje;
 • dhëmbëza në fytyrë dhe në trup (nuk keloid);
 • Fushat sagging lëkurës (p.sh. sipërme dhe qepallat më të ulët);
 • lëkurës butë;
 • Rrudhat e para dhe shumë të thella personat dekoltin, duart;
 • trajtim fytyre;
 • pigmentim lëkurës dhe të shurdhër;
 • alopecia dhe areata përhapur (humbja e flokëve);
 • lëkurës problematike dhe me vaj.

Kundërindikimet për Mezoterapia

Ashtu si çdo procedurë tjetër kozmetike, Mezoterapia është i kundërindikuar në disa raste. Kundërindikimet për Mezoterapia:

 • Pacienti çekuilibër mendor;
 • epilepsi;
 • semundja inflamatore dermatologjik në vendin e injeksioneve aplikimit;
 • Sëmundje të rënda të sistemit kardiovaskular;
 • kanceri;
 • Sëmundje sistemike të indit lidhor;
 • probleme me koagulimit të gjakut;
 • injeksione alergji në komponente;
 • shtatzënisë.

Cila është esenca e trupit Mezoterapia?

Koktej me mjete të ndryshme që janë të futura në shtresën e mesme të lëkurës, të qëndrojnë për një kohë në vendin e injektimit. Kjo zgjat lipolytic (zhyroszhyhayuschyy) efektin e drogës.

Mezoterapia për injeksione intensive humbje peshe ka përbërjen e mëposhtme:

 • mjete enzimatike që catalyze dhe përshpejtojnë shpërbërjen e qelizave yndyrë (lipolitiki);
 • substanca që krijimin microcirculation dhe lëngun limfatike rrjedhjen, e cila përshpejton tërheqjen e yndyrë;
 • droga që shkatërrojnë membranën lidhës indeve, duke zbutur "lëvozhgë portokalli";
 • vitamina dhe minerale komplekset;
 • kolagjenit me elastin për të përmirësuar tonin e lëkurës, që nuk është sagging pas humbjes së yndyrë.

Zakonisht Kursi përbëhet nga 10-15 seancave në intervale prej 1 ditë në javë. Replay nuk mund të jetë më herët se një vit. Detail, si procedura që ju mund të shihni në video më poshtë.

Side Efektet

Ndër efektet anësore të këtyre teknikave mund të gjendet:

 • Reaksione alergjike. Për të parandaluar me mjekun e tyre para se të injeksioneve domosdoshmërisht të bëjë që ju të testuar për ndjeshmëri, dhe vetëm pas besimin se reagimi trupi juaj për këtë çështje, ai do të vazhdojë procedurën.
 • Prevalenca injeksione kohë.
 • Skuqje dhe acarim të lëkurës.
 • Bruises dhe bruises vogla.
 • Gjurmët e injeksione.
 • Mundësia e infektimit gjatë procedurës.

Efektiviteti i kësaj metode si Mezoterapia ka qenë prej kohësh provuar. Rishikimet e Mezoterapia hollim flasin për veten e tyre. Kënaqur të gjithë botën me rezultatet që ju mund të gjeni gra që rifitoi rinjtë dhe besimin. Mos kini frikë të përdorin këtë metodë, sepse ajo ka një efekt të jashtëzakonshëm.