Rrudhat imitoj lindin pse dhe se si për të hequr ato


Që nga kohët e lashta, seksi i bukur janë luftë të përjetshme me armiqtë e tyre të egër - rrudhave. Nëse rrudhat japin disa urtësi për njeriun jashtë, gratë janë absolutisht të mos përballen.

Përmbajtje

 • Shkaqet e rrudhave, dhe cilat janë ato
 • Si ngadaltë paraqitja e rrudhave të fytyrës
 • Metodat e luftës kundër rrudhave imitoj

Në dekadën e fundit të suksesit në këtë "luftë" me të vërtetë mbresëlënëse, cosmetology dhe mjekësi estetike ka zhvilluar dhjetra metodat bukurisë-invazive dhe operacione feyslyftynha.


Shkakton rrudhat dhe cilat janë ato?

Rrudhave të klasifikojnë arsyet e shfaqjes dhe të thella.

Ekzistojnë tri grupe kryesore, në varësi të etiologjisë:

 • dinamik;
 • statike;
 • kombinuar.

Rrudhat dinamike (të cilat janë quajtur qeshura), shfaqen në fytyrë nëpërmjet reduktimit aktive e muskujve të fytyrës. Imitacion person shumë aktiv përmes karakteristikave anatomike dhe fiziologjike të muskujve të fytyrës. Fibrave tyre muskujve janë të bashkangjitur në secilën prej mbuluar, kështu që tkurrja e muskujve, lëkura lëviz prapa tyre.

Nga njëra anë krijon shumëllojshmëri të shprehjeve emocionale të njeriut, dhe tjetri nxit shfaqjen e rrudhave në lëkurë me moshën.

Gjithkush ka shprehjet e veta unike e fytyrës, dikush e do vrenjt, dhe dikush të ngrejë një vetull. Ajo është në këto vende është rritur ngarkesën imitator deri në 20 vjet shfaqen rrudhat e para të cilat çojnë në panik vajzat e reja. Në mënyrë tipike, paraqitja e rrudhave dinamike të ballit fillon, pastaj vuajnë qoshet e jashtme të syve (krem recetave shtëpi për këto fusha, shikoni këtu dhe këtu), për 30 vjet kanë filluar të kenë rrudhat mbi qepallat dhe rrudhave rreth gojës.


Rrudha statike quhen gravitacionale apo mosha. Ata fillojnë të shfaqen pas 40 vjetësh pavarësisht aktivitetit të imitoj. Arsyeja kryesore për pamjen e tyre - është moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës (plakjes).

Në lëkurë ngadalëson qarkullimin e gjakut, zvogëlon sintezën e kolagjenit, elastin, përmbajtje Hyaluronic Acid, e cila çon në një rënie në ngurtësinë e saj dhe elasticitet. Lëkura bëhet e butë, të reduktuara dhe ton muskujt e fytyrës. Nën ndikimin e gravitetit indeve të buta të fytyrës dhe të bien poshtë opovzaty (ptosis gravitacionale).

Rrudhat gravitacionale mund të ndodhin më parë, sidomos në ndikimin negativ të faktorëve të tillë:

 • dietë paekuilibruar;
 • predispozicion gjenetik;
 • sëmundjet neurologjike;
 • pirja e duhanit;
 • abuzimi me alkoolin;
 • rritur diellit;
 • kujdesit të gabuar të lëkurës;
 • dehidratim.

Si ngadaltë paraqitja e rrudhave të fytyrës?

Ka shumë produkte kozmetike dhe procedurat kozmetike që ju lejon të ngadalësojë shfaqjen e rrudhave të fytyrës e parë.

Nëse keni menduar se si për të hequr rrudhat, veprim i juaj i parë duhet të jetë për qëllim parandalimin e formimit të mëtejshëm të folds. Natyrisht, buzëqeshje apo vrenjt ndaluar joreale, sepse shumica e këtyre reagimeve është padashur.

Metoda të parandaluar formimin e rrudhat fytyrës:

Kujdesen me kozmetikë

Industri moderne kozmetike ofron një gamë të gjerë të produkteve, të cilat duhet të përfshijnë maska ​​dhe krem ​​për të rrudhave të fytyrës. Përbërja e këtyre fondeve është e ndryshme, por një gjë për të kujtuar - kështu kozmetike duhet të zgjidhni vetëm duke marrë parasysh llojin e lëkurës dhe mosha, tolerancës individuale.

Moisturize lëkurën

Arsyeja kryesore për sensibilitet në wrinkling e lëkurës është dehidratim saj. Në mënyrë tipike, përbërësit kozmetike hidratues përdoren si acidit Hyaluronic, ceramides, hidrolizate e elastin dhe kolagjenit, ekstrakte algat, aloe dhe bimë të tjera, acide yndyrore të pangopura, vajrave esenciale të ndryshme. Kur zgjedh një kozmetike kujdesit duhet studiuar përbërjen e tij.

Nxitja e epidermë rinovimit

Me moshën, ripërtëritja qeliza të lëkurës është më i ngadalshëm. Për të nxitur lëkurën për rinovimin, ju duhet të bëni disa përpjekje. Për këtë qëllim, peels ndryshme kozmetike (të dy në shtëpi dhe profesionale). Ka peels mekanike dhe kimike (sipërfaqësore, të mesëm apo të thellë). Gjithashtu, progres i rëndësishëm mund të arrihet duke përdorur shërbimet e cosmetology hardware.

Mbroni lëkurën

Komponent i detyrueshëm i kujdesit të lëkurës është përdorimi i kozmetikës me elementet e mbrojtjes nga rrezatimi ultravjollcë, dhe nevojën për të mbrojtur fytyrën nga era dhe të ftohtë.

Ushtrime gjimnastikore për muskujt e fytyrës

Pick up një sërë ushtrimesh duhet, së bashku me beautician, për disa stërvitje vetëm mund të rrisë ngarkesën imitator.

Mjetet juridike popullore për rrudhave të fytyrës

Ka shumë receta popullore që parandalojnë shfaqjen e rrudhave. Këto metoda janë në dispozicion dhe efektive në fazën e parandalimit, por të qetë nga rrudhat ekzistuese ata zakonisht nuk mund të.

Metodat e luftës kundër rrudhave imitoj

Hequr rrudhat mesme dhe të thella me ndihmën e disa kozmetikës nuk mund të. Është e nevojshme për të përdorur gjithë arsenalin e metodave moderne të mjekësisë estetike. Nëse dy dekada më parë, këto ndryshime të lidhura me moshën mund të eliminohen vetëm me anë të një ashensor fytyrë rrethore (kirurgji plastike), sot korrigjimin e rrudhave të fytyrës, në shumicën e rasteve, duke përdorur metoda jo-kirurgjikale për përtëritje. Le të kujtojmë më efektiv të tyre.

Metoda popullore e korrigjimit:

 • kontur - Metoda unike dhe efektive për luftimin e ndryshimeve të lidhura me moshën, përdorni biogel të ndryshme, e cila administrohet me injeksion, se arritur zbutjen e folds;
 • Botox dhe Dysport injeksione është metoda kryesore e luftës kundër rrudhave dinamike, ata janë shumë arsye për pamjen e tyre;
 • peels mekanike dhe kimike efektive kundër thellësi sipërfaqësore dhe mesatare të rrudhave;
 • RF-heqjen, darsonvalization, terapi microcurrent, avullimit, Photorejuvenation dhe metodat e tjera të cosmetology hardware të bëjë një efekt pozitiv në ndryshimet sipërfaqësore;
 • byorevytalyzatsyya - Injeksione intradermal e acidit Hyaluronic, e cila e rrit sintezën e kolagjenit dhe promovon përtëritje;
 • lypofylynh - Procedura unike zbutjen, madje edhe rrudhat më të thella duke hyrë thellë në qelizat yndyrë vetë lëkurës të pacientëve;
 • Mezoterapia - Hyrje në ushqyesve të ndryshme të lëkurës të cilat nxisin aktivizimin e ndarjes qelizore dhe formimin e kolagjenit;
 • 3-D modelimit mezonityami - Prezantimi i temat e veçanta nën lëkurë, duke formuar një kornizë mekanike, ndërsa resorption - stimuluar sintezën e kolagjenit e vet;
 • plazmoliftinh  - veçanërisht efektive në qoftë se ju të paraqesë rrudhave të shumta rreth syve;
 • Përforcim Biologjike persona (më shumë në heqjen vektor).

Zgjedhja e një metodë efektive për t'ju ndihmuar të shpëtoj prej tij rrudhave të fytyrës, duhet të jetë me mjekun-beautician. Vetëm një ekspert me përvojë do të ju ndihmojë të zgjidhni dhe të kombinuar metodat e përtëritje të cilat do të çojnë në rezultatin e dëshiruar. Ne nuk duhet të harrojmë se pothuajse të gjitha metodat e mësipërme kanë indikacione tyre, contraindications dhe efektet anësore, kështu që të konsultohet mjeku juaj i detyrueshëm.

Nëse ju vendosni për korrigjimin e rrudhave të fytyrës dhe rezultatin që ju mori, atëherë në çdo rast mos harroni atë për një kohë. Duhet të vazhdojë për të parandaluar shfaqjen e rrudhave të reja, përdorimin e drejtë dhe kujdes të kujdesshëm të lëkurës. Vetëm në këtë rast, rezultatet do të ruhen për një kohë të gjatë që do të minimizuar nevojën për procedura të tilla në të ardhmen.