Almond lëkurë komente, fotot para dhe pas, indikacionet dhe contraindications


Një nga më të popullarizuar (dhe efektive!) Një procedurë kozmetike konsideruar kohët e fundit të jetë peels kimike. Një qëllim i rëndësishëm i kësaj procedure është korrigjimi i imperfections lëkurës me rrezik minimal të komplikimeve. Një prej agjentëve kimikë që përdoren në lëkura janë acid bajame dhe procedura për përdorimin e saj të quajtur zhvishem bajame.

Përmbajtje

 • Features acid bajame
 • Çfarë përdorur bajame lëkurë
 • Peels Përfitimet acid fenilhlikolevoy
 • Fazat e
 • Kujdesi Postpilinhovyy
 • Komplikime të mundshme

Një tipar dallues i kësaj lëkurë është efekti i butë në lëkurë, për shkak se procesi përfshin vetëm corneum e sipërme shtresë dhe jo arrin më të thella. Kjo është për shkak të faktit se përbërja e lëkurë bajame është acid fenilhlikolevaya (Almond), e cila është marrë nga nxjerrja e bajame e hidhur.


Veprimi i këtij acidi është shumë më e butë se acidet e tjera të përdorura në lëkurë. Size molekulat e acidit bajame janë më të mëdha, dhe për këtë arsye ajo është shumë më e ngadalshme të depërtojnë thellë në lëkurë.

Nëse ju krahasoni të njëjtin bajame përqendrimit dhe acide të tjera, kur pothuajse të njëjtën efikasitetin e, bajame pothuajse nuk ka efekte anësore dhe ka minimumin e contraindications. Shpesh lëkurë me acid bajame është rekomanduar për njerëzit me lëkurë të ndjeshme dhe të hollë.

Indikacionet:

 • fytyre, puçrra;
 • seborrhea me vaj;
 • pika e zezë (kamedony të hapur);
 • lëkurës pabarazia;
 • Freckles, njollat ​​e moshës;
 • poret zgjeruar;
 • rrudhat.

Një nga ndritura lëkurë mundësitë bajame është efektiviteti i saj i madh në luftën kundër puçrra fytyre, puçrra fytyre (dmth me sëmundje inflamatore të lëkurës), e cila duket shumë mbulimi rezultat, ndotjen dhe shkelje të gjëndra dhjamor. Ndryshe nga procedurat me acidet e tjera, bajame lëkurë zgjidh këto probleme një herë në kompleksin.

Së pari acid Almond zbut lëkurën, pastron atë veshje e guaskës pastaj keratinizuara. Së dyti - të paturit e një veti të mirë antiseptik, ajo ndihmon në heqjen e llojeve të ndryshme të inflamacionit, redukton prodhimin e sebum. Pas Freckles procedurës dhe çrregullime pigmentim i pari tregon më pak të dukshme, një linjë tonin e lëkurës.

Nëse problemi lëkurë tepër i ndjeshëm i pacientit që nuk toleron Facials dhe ndërhyrje, ajo është e mirë për të porositur ajo mund të çojë lëkurë bajame. Përdorin këtë lloj të zhvishem mund të jetë në çdo lloji dhe karakteristikat e lëkurës.

Features acid bajame

Acidi Almond ka aftësinë për të burgosur radikalet e lira për shkak të pronave të saj antioxidant. Peeling me acid bajame ka anti-inflamator pronave dhe antibacterial, aktivisht lufton skuqje fytyre dhe pasojat e saj.

Ajo stimulon rigjenerimin e qelizave dhe rinovimin e shtresave sipërfaqësore të lëkurës dhe aktivizon procesin e zhvillimit të kolagjenit e vet dhe elastin, të cilat janë blloqe ndërtimi të matricë ndërqelizor.

Acidi Almond ka një funksion të veçantë: aftësinë për të shpërndarë ngurta proteina të lëkurës - keratin, pa ndikuar qelizat e shëndetshme. Ky Exfoliating bazuar veprimin e saj. Ajo stimulon prodhimin e kolagjenit dhe elastin saj, kjo është për shkak të rinovuar dhe të lidhur të lëkurës, zbutjen e rrudhave.

Ka veti antibacterial që parandalojnë bakteret (sepse rreziku i inflamacionit infektive të lëkurës pas procedurës është minimal). Vepron si një antioksidant sepse bllokuar joneve të rënda metalike dhe radikalet e lira dhe heq ato nga qelizat. Liron goja e follicles flokët, zvogëlon sekretimin e gjëndra dhjamor për shkak të kësaj zbut gjendjen e gjatë e lëkurës përmirëson, pika të zeza në fytyrë zhduken.

Çfarë përdorur bajame lëkurë

Që acid bajame promovon otshelushyvanyyu qelizat e vdekura, ka efekt anti-inflamator, aplikimi i tij është konsideruar si një mënyrë efektive për të luftuar complexions pabarabartë, pigmentim të pabarabartë, reduktuar tonin e lëkurës, rrudhat gjobë, puçrra fytyre dhe pasojat e tij pika të zeza dhe zgjeruar poret.

Një e dobishme do të jetë e dobishme sidomos pronarët e lëkurës me vaj dhe kombinim. Zbuluar efektin e saj stimulues në prodhimin e kolagjenit të vet dhe elastin. Ekspertët besonin se bajame lëkurë pad nisjen e mirë për trajtimet më të thella rinovimin tilla si lazer po rishfaqet.

Ashtu si me çdo lloj të zhvishem janë contraindications:

 1. komponentët origjinalitet që përbëjnë zhvishem; 2. plagët, abrasions, inflamacion purulent i lëkurës;
 2. herpes në formën aktive;
 3. shtatzënisë dhe laktacionit;
 4. infeksionet respiratore akute;
 5. nuk rekomandohet procedurën pas ekspozimit të zgjatur në diell ose për rrezitje shtretër.

Përfitimet Almond lëkurë

Almond lëkurë bastisjeve përparësi të shumta në krahasim me drogë në bazë të acideve të tjera. Në radhë të parë ajo është e rekomanduar për njerëzit që kanë alergji apo intolerances acid retinoic dhe hlikoevaya, të cilat shpesh kryejnë procedurën lulëzim.

Që acid bajame shumë të butë dhe me kujdes ndikon në strukturën e lëkurës, ajo peels janë shumë më mirë tolerohet nga pacientët - më pak dhimbje dhe ndjesi të pakëndshme në krahasim me acide të tjera frutash. Po kështu, shumë më pak të shënuar raste të komplikimeve dhe reagimet inflamatore dhe, rrjedhimisht, shkeljen e pigmentim lëkurës pas procedurës.

Një tjetër avantazh i lëkurë bajame është se ai ka veti fotosensybylyzyruyuschyh dhe promovon melaninës aktive, kështu që mund të përdoret në verë me të gjitha rekomandimet e cosmetologist (zbatimin e detyrueshëm të faktorit të mbrojtjes sunscreen të paktën 60).

Për shkak të lulëzim të saj të butë duke përdorur ndikimit bajame ka një impakt të ulët vizuale - ju nuk keni për të thyer ritmin përhershëm të jetës, përdorimi vetëm i pajisjeve mbrojtëse.

Fazat e lëkurë bajame

Faza e parë: Përgatitja predpilinhovoy

Së pari janë duke u përgatitur lëkurën para procedurës. Për ta bërë këtë për një javë ose dy gjatë natës aplikuar krem ​​me acid bajame përqëndrime të ulëta (15%). Në disa raste të rekomanduara për të kombinuar aplikimin dhe xhel krem ​​nate me acide frutash në mëngjes për të rritur efektin.

Ky hap e bën lëkurën më të hapur, zbut atë dhe e bën të qartë se nuk ka reagim alergjik ndaj komponentët. Për të tërhequr trajnim të tillë nuk është e mundur, të jetë i sigurt për të kryer testet procedurës për ndjeshmëri.

Hapi VAUTRIN, pastrim, toning

Prodhimi fytyrën të pastër e grim duke përdorur kremra, që përmban 10% acid myndalnuyu.

Hapi i tretë: Prepilinh

Para lëkurë për mirë acidit bajame performancës për të provuar ndjeshmërinë e lëkurës shkaktuar fenoksihlikoevuyu 5% dhe acid laktik, i quajtur prepilinh.

Hapi i katërt: Peeling

Prepilinha nuk larë, zbatohen 30-60% bajame zgjidhje acid. Koha mesatare e ekspozimit të 10-25 minuta. Përqendrimi i saktë i acidit aplikuar si shtresa dhe të përcaktojë beautician ndikimit. Kjo varet nga lloji dhe ndjeshmërisë së lëkurës, dhe për çfarë qëllimesh të lëkurë. Gjithashtu, përqendrimi dhe aplikimi koha varet nga prodhuesit e drogës. Në disa raste, për të përmirësuar efektet mund të shtohet dhe acide të tjera. Kjo mund të jetë:

 • citric acid, i cili ndihmon të ndriçohet e lëkurës, për të ruajtur nivelet normale të aciditetit stabilizon aktivitetin e gjëndra dhjamor.
 • acid laktik, i cili ndihmon për të rivendosur ujë-lipidet ekuilibrin, rrisin aftësinë e lëkurës për të mbajtur lagështi, të përmirësuar veprimtarinë e kolagjenit dhe elastin.
 • për të eliminuar yndyrë, lezione inflamatore, ngjyra e shurdhër të shtoni komponentë të alkoolit.

Hapi i pestë: Neutralizimi acid bajame

Për ta bërë këtë fytyrë të zhvishem është aplikuar në konvertim të lartë. Koha e aplikimit, përqendrimit dhe numri i shtresave të përcaktuara në zhvishem. Pastaj të gjithë të larë me ujë.

Ndërsa ai peels me fenoksihlikolevoy (bajame) acid është shumë i butë dhe i butë, në disa raste lejuara për të bërë pa konvertim, dhe një fytyrë të mirë larë me ujë të ftohtë.

Hapi Gjashtë: Moisturize

Pika e detyrueshme pas procedurës është lëkurë hydration lëkurës dhe të qetë. Për ta bërë këtë, ju duhet të pastër lëkurën aplikoni një maskë, e cila përfshin Calendula, kamomil, aloe apo substanca të tjera qetësues. Maskë aplikuar për 15-20 minuta dhe pastaj aplikoni moisturizer.


Kujdesi Postpilinhovyy

Pas lëkurë është e rëndësishme për të ndërtuar një kujdes të duhur të lëkurës, e cila është tashmë në shtëpi. Kjo do të zvogëlojë siklet në lëkurë pas procedurës për të parandaluar zhvillimin e inflamacionit dhe komplikime të tjera. Kujdesi i duhur do të mbrojtur lëkurën tuaj nga faktorët e jashtëm irrituese, rrezet UV gjatë rehabilitimit mund të jenë të rrezikshme dhe të çojë në çrregullime pigmentim, stimulon proceset e shërimit të shtresat e sipërme të epidermë, dhe të përshpejtojë prodhimin e kolagjenit dhe elastin.

Çfarë duhet të zgjidhni produktet për kujdesin pas procedurës cosmetologist do të ju këshillojmë që të zhvishem Kozmetikë rekomanduar tradicionalisht njëjtin prodhues të cilët janë nënshtruar procedurës.

Në 4-5 ditët e para pas trajtimit lëkura është shumë e ndjeshme dhe e ndjeshme ndaj faktorëve të jashtëm destruktive. Prandaj është e rëndësishme që të përdorin qumësht të butë spastrimit për të hequr papastërtitë. Përdorni një gels pajisur siç duhet dhe krem ​​që përputhen me llojin e lëkurës. Zbatimi i detyrueshëm i një krem ​​me faktor të mbrojtjes nuk e mëposhtëm 30 dhe krem ​​anti-inflamator. Varësisht nga aftësia për rigjenerimin e lëkurës dhe reagimin e saj ndaj përbërësve aktiv gjatë rehabilitimit pas lëkurë mund të rritet - këtë ju duhet të tregoni beautician tuaj pas procedurës.

Pas periudhës së rimëkëmbjes fillon përgatitjen përsëri predpilinhovoy për seancën e ardhshme. Varësisht nga lloji dhe karakteristikat fiziologjike të lëkurës tuaj, kursi mund të përbëhet nga 6-10 seancave me pushimet për rehabilitimin dhe restaurimin e strukturës së lëkurës.


Breaks mund të shkojnë nga 7 apo 10 ditë. Në qoftë se lëkura përgjigjet edhe për acid dhe ka aftësinë për të shërohen shpejt, prishet, me rekomandimin e cosmetologist, mund të reduktohet. Sigurisht përsëritur është rekomanduar jo më herët se një vit. Nëse ju dëshironi të kalojnë procedurat e disponueshme mbështetëse, por jo më herët se dy muaj pas zhvishem fundit.

Komplikime të mundshme

Skuqje, t'i shtyer

Reaksioni i parë mund të jetë skuqje (hyperemia), dhe shqetësim në formën e djegies lëkurës, lëkurë siç është ende e kontrolluar djegiet kimike. Hequr këto simptoma ndihmojë aplikuar moisturizer.

Lëkurë të thatë

Pas procedurës, lëkura bëhet shumë e thatë, të nxjerr në krye. Kjo është një reagim i natyrshëm për një stimul kimik, i cili është acid bajame. Hiq thatë ndihmë krem ​​yndyror me mirëmbajtjen e aloe, gjalpë Shi, kore. Krem ideale, të cilat përfshijnë acid Hyaluronic. Ajo përshpejton shërimin e qelizave të lëkurës me ushqen lagështi, normalizes ekuilibër me ujë të naftës në murin qelizor.

Ju gjithashtu mund të përdorni një maskë që përmban kolagjenit, alga deti ekstrakt. Gëzuar domosdoshmërisht aplikoni krem ​​me një faktor të lartë të mbrojtjes së diellit. Kjo është e mundur në 2-3 ditët e para të paraqitjes së lëkurë të lëkurës - kjo është gjithashtu një proces i natyrshëm dhe të hiqet duke përdorur krem.

I nxituar

Skuqja mund të shfaqet nga shumë faktorë: përdorimi i kozmetikë (e cila nuk është e rekomanduar), disa sëmundje të traktit gastrointestinal, çrregullime hormonale, abuzimit dhe keqpërdorimit të fondeve pas lëkurë contraindications nëse fiction parasysh ekzistuese.

Prandaj, hapi i parë është për të rrëzuar shkakun, dhe pastaj të marrë masat e duhura. Por në çdo rast mjetet e ndihmës që përmirësojnë indet trofik, promovon shërimin më të shpejtë të qelizave të lëkurës (p.sh. SOLCOSERYL, Bepanten), krem ​​anti-inflamator dhe ointments në bazë të bimëve medicinale.

Infeksion

Në raste të rralla, infeksioni mund të ndodhë. Ky ndërlikim ndodh kur mos-pajtueshmërinë me rregullat e antisepsisë gjatë procedurës dhe në shtëpinë e kujdesit të gabuar. Nuk është aplikuar tashmë ointments me antibiotikë dhe caktohet trajtimin e duhur të plotë të barnave me gojë antabakterialnyh.

Rritja e pigmentim

Komplikim i dhimbshëm dhe i përbashkët pas lëkurë mund të jetë shfaqja e rritur pigmentim lëkurës. Në vend të lëkurës përflakur bëhet ngjyrë të errët. Kjo është për shkak të rritjes së veprimtarisë së qelizave të zhvilluar melaninës (pigmentit të lëkurës).

Arsyet mund të shërbejë si rrezatimi ultravjollcë (mos harroni rëndësinë e sunscreen?), Proceset inflamatore, ndryshimet në predispozicion hormonal dhe gjenetik. Për të hequr njollat ​​beautician mjek kryen trajtime të veçanta duke zbardhjen, drogë anti-inflamator.

Shpërthimet herpetike

Nëse keni infeksion kronik herpes, pas procedurës lëkurë mund të keqësohet proceseve dhe manifestim herpetike. Prandaj, lëkurë para bajame është e nevojshme për trajtim parandalues ​​me barna antivirale. Në qoftë se njolla është ende atje, ata duhet të trajtohen me ilaçe për të kuruar - si një pushim në mes të trajtimeve mund të rritet më shumë se 10 ditë.

Ënjtje, postoznost

Fenomene shumë të rralla të tilla si ënjtje dhe pastoznost. Nuk janë zakonisht ku lëkura është shumë e hollë (qepallat mund të fryrë lëkurës qafë). Trajtimi i këtij komplikacion ndihmojë fasha të ftohta, decoctions bërë nga bimeve të tilla si Calendula, kamomil, gels kanë një efekt ftohës, ointments hormonale.

Extremely efekt anësor i rrallë është një reaksion alergjik. Ata shfaqen në rastet kur ka pasur përgatitjen përdorur produkte predpilinhovoy përmbajnë acid myndalnuyu (në këtë fazë tashmë mund ta kuptoj janë alergjik ndaj përbërësve ose jo).

Alergji

Ky problem ndodh kur nuk u krijua asnjë e mirë është nëse alergji gjatë testeve të ndjeshme menjëherë para lëkurë. Por nëse kjo situatë ka ndodhur, është e nevojshme të aplikoni krem ​​antiallergic.

Djeg kimike

Rreziqet e djegie ekzistojnë. E gjitha varet nga karakteristikat fiziologjike të lëkurës, për rregullat e procedurës së zhvishem, kohën e përgatitjes së aplikimit, ndërgjegjësimin e dobët të pacientit në lidhje me procedurën e vetë dhe komponentët që janë të pranishme në mostër.

Është e nevojshme për të kryer teste mbi ndjeshmërinë e testimit, acid provë duke aplikuar atë në një zonë të vogël të lëkurës. Trajtuar djegiet nevojë ngrit Burns droga të përshtatshme (p.sh. si Olazol ose Panthenol).

Kohët e fundit lëkurë bajame nuk është vetëm përtëritje dhe trajtimin e lëkurës. Ai gjithashtu tregoi efektivitetin e saj në luftën për të rinjtë e dekoltin lëkurës dhe duart. Procedura po fiton popullaritet dhe njerëzit të cilët kujdesen për pamjen e tyre, pasi nuk është me të vërtetë i sigurt, pa dhimbje dhe efektive procedurë. Gjëja kryesore është të mos presin rezultate shumë të shpejta. Pas një efekt të shpejtë zhduket aq shpejt sa duket. Nëse qëllimi juaj është një përmirësim gradual në shëndetin e lëkurës dhe efekt afatgjatë - Almond lëkurë zgjedhje e shkëlqyer.