Qumësht lëkurë komente, indikacionet, teknikë e foto para dhe pas


Ndër të ndryshme të tretmaneve në dispozicion sot për bukurinë dhe përtëritje trajtime janë bërë popullore në veçanti lëkurë. Por vëmendje të veçantë meriton një metodë të tillë të lulëzim kimike si lëkurë qumësht. Pyetje në lidhje me atë në cosmetologist tij. Në këtë artikull ne do të diskutojmë pikat kryesore që lidhen me procedurën.

Përmbajtje

 • Acid laktik
 • Indikacionet dhe contraindications për procedurat
 • Lëkurë Përfitimet qumësht
 • Si për të shpenzuar lëkurë
 • Çfarë duhet të presin pas lulëzim

Acid laktik


Acidi laktik - është acid organik fruta, e cila është formuar kur fermentimin e qumështit të glukozës. Kjo është plotësisht substancë natyrore dhe e natyrshme për njerëzit, siç është një produkt i ndërmjetëm në metabolizmin e karbohidrateve.

Në një shumë të funksioneve Acid laktik si në njerëz, dhe më gjerë. Kjo është një ruajtës natyror. Kjo është për shkak të acidit laktik ruajtur perime dhe fruta për të dimrit, verës së prodhuar dhe birrë, produktet e qumështit. Nga kjo mund të konkludojmë se kjo substancë është plotësisht i sigurt për të trupit dhe madje edhe të dobishme.

Laktanovaya (laktik) anëtar acid nga komponentët e agjentëve të hidratues të lëkurës, mban reagim pak acid çdo besim që kontribuon në jetën normale dhe microflora dobishme.

Kimike lëkurë me acidit laktik referohet sipërfaqe - që vetëm exfoliates qelizat larti vdekur Epidermale. Kjo është një nga procedurat më të netravmatycheskyh dhe duke ua lënë gjallë (ekuivalent me bajame). I përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës, si shumë të ndjeshme, të prirur për thatësi, dhe për vaj, puçrra fytyre-prirur. Shumica e të gjithë aktualisht lëkurë të përshtatshme për gratë e reja, si pjesë e një përkujdesje të plotë të lëkurës.

Pronat e acidit laktik të përdorura në zhvishem qumështit:

 • Pronat exfoliative;
 • një efekt të fortë hidratues në lëkurë;
 • heqjen efekt, në sajë të aktivizimit të ndarjes qelizore dhe rinovimin e epitelit të lëkurës, sintezë e kolagjenit dhe fibrave elastin;
 • reduktuar prodhimin e sebum, duke zvogëluar numrin e comedones, elementet e puçrra fytyre dhe formacionet e tjera të lëkurës inflamatore;
 • përqasjen e ngjyra, ndriçim të saj;
 • efekt antiseptik dhe anti-inflamator;
 • pronat antioxidant.

Indikacionet dhe contraindications për procedurat

Peels sipërfaqësore acid laktik në rastet e mëposhtme:

 • Simptomet e dehidratim të lëkurës (lëkurë, ndjenja tkurrje);
 • Forma netyazheloy fytyre;
 • cicatrices pas fytyre dhe shkaqe të tjera;
 • çehre pabarabartë (hyperpigmentation ose hypopigmentation fusha);
 • simptomat e hyperkeratosis;
 • prodhimi i tepërt sebum;
 • pika të zeza;
 • ulet në elasticitet dhe elasticitetin e lëkurës;
 • çehre të sëmurë;
 • shenjat e para të photoaging ose ndryshimet plakjen e parakohshme;
 • rrjetë rrudhat pashprehur fytyrës.

Kjo procedurë është e ndaluar?

Përkundër faktit se laktanovoy lulëzim acid është shumë delikate, nuk janë kushte nën të cilat lëkurë është e kundërindikuar:

 • hypersensitivity ose alergji për çdo komponent të pilinhovyh;
 • infeksion herpes në fazën akute;
 • periudha e shtatzënisë dhe laktacionit;
 • Sëmundjet purulent-inflamator apo plagët, erozioni në zbatimin e pilinhovyh;
 • sëmundjet ngjitëse akute;
 • ethe;
 • Procedura heqja e flokëve bërë një ditë më parë, dhomë me diell, plazh;
 • diabeti në fazën dekompensimi;
 • patologji të rënda somatike;
 • Tumoret malinje të çdo lokalizimin;
 • neto vaskulare në lëkurë e aplikimit.

Lëkurë Përfitimet qumësht

Shtresohem përdorur acidet laktanovoy ka disa avantazhe mbi peels të tjera të ngjashme kimike sipërfaqësore:

 • praktikisht nuk shkakton reaksione alergjike;
 • Metoda e jonë nuk shkaktojnë siklet dhe dhimbje;
 • Nuk ka periudhë shërim, nuk formuar skuqje, lezione dhe erozionit, djegiet kimike;
 • ndoshta edhe pa shpenzimet e trajnimit predpilinhovoy, pasi procedura është shumë i butë dhe nganjëherë shumë të përdoret si manipulim përgatitore;
 • nuk thatë lëkurën që nuk ndikojnë në përbërjen e microflora normale;
 • të përshtatshme për të dy të thatë dhe normale për të lëkurës me vaj;
 • mund të kryhet në çdo kohë të vitit, ka fotosensybylyzyruyuscheho fuqi;
 • mund të përdoret në çdo pjesë të trupit, jo vetëm në fytyrë;
 • të përshtatshme për njerëzit me lëkurë të errët dhe tepër i ndjeshëm.

Si për të shpenzuar lëkurë?

Ka lëkurë qumësht protokoll, që është një sekuencë e veprimeve që duhet të përmbahen në efikasitetin e procedurës.


Fazat e lulëzim të gjirit:

Përgatitja për lëkurë - nuk kërkohet gjithmonë, ju keni nevojë për vetëm 2 javë para procedurës nuk bëj banja dielli. Në varësi të llojit të lëkurës beautician mund të këshillojnë kujdes predpilinhovoy - aplikoni krem ​​nate me një përqendrim të ulët të acidit laktik ose acide të tjera frutash.

Pastrimin e lëkurës e papastërtive dhe mbetur make-up duke përdorur kozmetike të veçanta.

Lëkura degreasing përdorur tonik me acid laktik.

Gjykimi i aplikimit. Ka disa qëllime - diagnoza e hypersensitivity në depo, për shpërndarje të mëtejshme të barabartë e acidit laktik.

Faza kryesore - duke shkaktuar lëkurë. Në varësi të llojit të lëkurës, objektivat e ndjekura, gjendjen e mjekut lëkurës do të zgjedhin përqendrimin e nevojshme të acidit laktik (30 në 90%). Perberja e mjet të veçantë aplikuar në 2 shtresa në një kohë (5-20 minuta).

Acid neutralizimi. Zgjidhje të veçantë neutralizues është aplikuar drejtpërdrejt në acid laktik, pastaj lahen në ujë të ftohtë të rrjedhshëm. Ujë të ngrohtë nuk mund të përdoren, pasi ajo mund të reagojë me acid laktanovoy dhe të shkaktojë iritim.

Moisturize lëkurës. Që të filloni të beautician do të ju bëjë një maskë qetësues, dhe pastaj të shkaktojë një moisturizer që ju përshtatet llojin e lëkurës.

Kujdesi pas lëkurë. Ajo duhet të vazhdojë në shtëpi. Moisturizer përshtatshme zakonshme për llojin e lëkurës tuaj dhe sunscreen për fytyrë.

Çfarë duhet të presin pas lulëzim?

Nëse ju zgjidhni qumështi lëkurë të fytyrës, ju duhet të dini se ju do të jetë pas procedurës. Në ditët e para pas lëkurë lëkurë do kënetë jashtë një grimë. Kjo është krejtësisht normale. Bombardimi i madh nuk duhet të presë, për shkak të efektit të sipërfaqes.

Fytyrës shtyer mund të jetë i pranishëm, por jo më shumë se 2 ditë. Ngrohtësi dhe djegie të lehta duhet të kalojnë menjëherë pas neutralizimit. Nëse jo, atëherë konsultohuni me mjekun tuaj - ndoshta ju keni një reaksion alergjik.

Ndër ndërlikimet janë:

 • reaksion alergjik
 • djeg kimike.

Duke ndjekur këto rekomandime, ju bëni procedurë lëkurë qumësht si efektiv dhe të sigurt:

 • në qoftë se pas aplikimit të lëkurës ju ndjeni siklet, djegie, defekt në ajër të ftohtë nga një tharëse flokësh të lehtësuar gjendjen;
 • për të mbrojtur lëkurën delikate rreth syve dhe buzët, lyej me vazelinë para procedurës;
 • të jetë i sigurt për të parë për herë nuk peretrymuyte përbërje;
 • ju duhet vetëm për pije me ujë të ftohtë;
 • një moisturizer pas fazën kryesore, zgjidhni një krem ​​me retinoids;
 • Seanca e parë duhet të fillojë me një përqendrim minimale, përqendrimi mund të rritet gradualisht;
 • Ju mund të krehër lëkurën e cila acid-trajtohen;
 • mos e përdorni kozmetike dekorative për 2 ditë;
 • Shmangni diellit.

Në qoftë se ju ndiqni të gjitha rekomandimet dhe këshillat e një cosmetologist mjeku, qumësht zhvishem procedura është i suksesshëm, do të sjellë vetëm rezultate pozitive dhe nuk do të shkaktojë komplikime.