Mumiyo të shtrihen Mit apo Realitet


Jeta jonë vazhdon çdo ditë sjell diçka të re, çdo ditë nuk është si tjetra. Ushtrimi, lindjes, shtim në peshë papritur dhe përpjekje të pafund për të humbur peshë ... e gjithë kjo ndikon në gjendjen e lëkurës sonë duke shkaktuar bezdisshëm dhe ka defekte kozmetike - shënon striae apo shtrirje.

Përmbajtje

 • Mrekulli "lot malet"
 • Marrja e krem ​​në shtëpi me mumje
 • Si të përdorni mumje në luftën kundër shënon shtrirje
 • Parandalimi i shënon shtrirje

Stretch Marks - një "zonë të vdekur" të lëkurës sonë, plagët formuar nga trauma mikro për shkak të shtrihen fortë. Ata nuk janë të prirur për rritjen e flokëve, djegien nga dielli, nuk janë alokuar djersë. Shumica e shënon shtrirje shfaqen në bark, gjoks, prapanicë apo kofshë, dhe nga të cilët askush nuk është i sigurt.


Të shpëtoj prej tyre do të jetë shumë e vështirë - kërkohet trajtim i gjatë që kërkon durim, kohë. Çfarë duhet të bëni nëse peels, masazhet, përfundon trupit dhe procedurat e shtrenjta sallon nuk sjellin efektin e dëshiruar? Login është! Shumë gra përdorur mumje të shtrihen dhe të arrihet efekt pozitiv.

Mrekulli "lot malet"

Çfarë është një mumje - ende nuk e themeluar me saktësi absolute. Mendimet shkencëtarët ndarë - pjesë pohon se këtë origjinë përbërjen gjeologjike, ndërsa të tjerë thonë se substanca ka një natyrë biologjike. Ne e dimë se një gjë - dhe kjo do të thotë një unike dhe një nga një lloj!


Mumiyo trajtimin e shënon shtrirje:

 • përshpejtuar rigjenerimin e qelizave të lëkurës;
 • të bëjë shënon shtrirje më pak dhe paler;
 • të zvogëlojë thellësinë dhe lehtësim të tyre;
 • rritjen e elasticitetit të lëkurës;
 • njom mineralet e saj natyrore dhe vitamina.

Rishikimet e shumës së mumje i madh, por verbërisht besojnë se nuk duhet - ne jemi të gjithë individuale, dhe kjo është e mirë për një mund të jetë i keq për një tjetër. Reagime negative shpesh për shkak të faktit se gratë janë hedhur procedurë shumë herët.

Rivendosja e lëkurës - një proces i gjatë që kërkon përpjekje dhe durim. Nuk Mumiyo të shpëtuar nga shtrihen si me magji! Sa kohë duhet të trajtimeve është e pasigurt. Disa tashmë të parë efektin e javës së tretë, dhe që ju nevojitet dhe gjashtë muaj.

Ka shumë shembuj ku vajzat mund të "fitojë" në shtrirje në shtëpi deri në gjashtë centimetra, ajo do të dëshironi.

Aktualisht krem ​​mumje në bazë mund të gjendet lehtë në barnatoret, por të përgatisë mjetet e shtrihen mund të jetë në shtëpi? Konsideroni recetë për krem ​​të shtrihen nga pllakat mumje.

Marrja e krem ​​në shtëpi me mumje

Për të përgatitur krem ​​e mumje të shtrihen, është e nevojshme për të shpërndarë dy pllaka (2-4 gram) një lugë çaji me ujë. Nëse mumje natyrore, ajo shkrin në ujë pa mbetje.

Pastaj, në një tas të vogël duhet të shtrydh krem ​​fëmijë, shtoni mumje, e cila ka tretur tashmë, dhe me kujdes llokoçis deri qetë. Krem të gatshëm duhet të përkthehet në një kavanoz qelqi (mundësisht) dhe dyqan në frigorifer.


Për të hequr erë dhe të rritur efektin, me krem ​​e mumje mund të shtoni vajra esenciale. Formulë krem ​​njëjta si më sipër. Dallimi është se në fund ju duhet të shtoni rreth dhjetë pika vaj esencial të zgjedhur. Perfect portokalli, rozmarinë, nenexhik, ylang-ylang.

Ju lutem vini re se vaj livando, vaj bergamot dhe kafe është më mirë të mos për të përdorur - ata zamaskuyut, por vetëm forcimin erë!
Ndryshojë sekuencën e krem ​​gatim pamundur, si mumje nuk është i tretshëm në vaj!

Mos harroni të testuar për alergji - vajra esenciale nuk i përshtatet të gjithë!
Ajo është e mirë për të përdorur krem ​​pas një dush të nxehtë dhe pastrim, steaming në një lëkurë të pastër - aq ushqyesve janë zhytur më të shpejtë dhe më të mirë. Në vend të kësaj, ju mund të përdorni llum kafeje pastrim apo sfungjer të vështirë.

Përdorimi i mumje do të thotë që ju duhet çdo ditë, ditën më të mirë dhe natën.

Si të përdorni mumje në luftën kundër shënon shtrirje

 1. Streamers trajtojnë duhet "ndjekje të nxehtë", para se ato të bëhen më të lehta se sa tonin e lëkurës normale. Ajo ishte freskëta shënon shtrirje purpurt ose trëndafili më të mira për të trajtuar.
 2. Të jetë i sigurt për të testuar për alergji - gatuar aplikoni një krem ​​të vogël në brendësi të dore tuaj dhe prisni pak. Nëse kruarje dhe acarim të humbur - në mënyrë të sigurtë përdorni mjet në çdo pjesë të trupit.
 3. Përdorni një mjet për të shtrihen nga mumje nevojë rregullisht.
 4. Aplikoni krem ​​mocionet fuqishme fërkim. Për të rritur efektin, ju mund të përdorni një rul masazh ose bëni një dritë masazh veten. Kjo do të përmirësojë rrjedhjen e gjakut në lëkurë, respektivisht, të përshpejtojë shërimin e shënon shtrirje.
 5. Krem i mumje nuk është e nevojshme menjëherë të larë! Përpiqen për të marrë atë të paktën 3 orë.
 6. Nëse mumje ka lënë gjurmë në errësirë ​​lëkurës, lëng limoni ose make-up mjet mbartës lehtë për të hequr këtë problem.
 7. Gjurmët e mumje në veshje apo shtrat lahen lehtë sapun normale.

Parandalimin e shënon shtrirje

Siç e dini, bukuria vjen nga brenda. Kushtoj vëmendje të dietën tuaj! Mbështetja Ndihmë elasticitet lëkurës kalium dhe acidet yndyrore polyunsaturated që janë gjetur në dardha, kajsi të thata, banane, rrush të thatë, fara, arra, ushqim deti. Hani mjaft e lëngjeve, ajo gjithashtu kontribuon në mungesën e humbjes së elasticitetit të lëkurës.

 • Të ndihmojë të mbajë tonin e lëkurës stërvitje - të mjaftueshme për gjysmë ore në ditë. Kjo mund të jetë një goditje e lehtë në mëngjes apo ushtrim.
 • Për të parandaluar shënon shtrirje dhe luftuar atyre përfundojë përsosur me balte, baltë nga Deti i Vdekur dhe madje edhe çokollatë.
 • Stimulimin e kolagjenit dhe elastin, aq të nevojshëm për elasticitetin e lëkurës ndihmon masazh të rregullt të lehta.
 • Një tjetër konfirmohen mrekullueshme dhe tonik - një dush kontrast.

Mos të jetë skeptik për mumje! Në luftën për lëkurë të bukur nuk duhet lënë pas dore çdo mjet! Papritmas pikërisht ajo që ju shpresë më pak të ngjarë të çojë në suksesin e shumëpritur!