Instant tan duart e tyre nga historia e deri recetë


Mbi rreziqet e keqpërdorimit sunbathing nuk e di, ndoshta, banorët e Veriut e Largët, për të cilat çdo rreze drite - një hirit të vërtetë. Ata të cilët nuk vuajnë nga mungesa e rrezatimit ultravjollcë, janë përballur me një dilemë: mrekullueshëm tonin e lëkurës bronz apo shëndetin e saj.

Përmbajtje

 • Historia Hollywood
 • Si të përdorni për rrezitje?
 • Gatim krem-rrezitje

Thatësi, plakje e parakohshme, spote moshës, djegiet dhe madje edhe problemi i kancerit - ju mund të shmangur ato, nëse miratojnë menjëhershëm tan, i quajtur gjithashtu kallam, Hollywood, Karaibe, aerozaharom (procedurat sallon) rrezitje ose për rrezitje (linjë e kozmetikës).


Rrezitje - Vendimi veçanërisht e rëndësishme kur sapo ka filluar sezonin e nxehtë, dhe phalloides Amanita duket Sundress ndritshme nuk dëshiron. Shpesh ata vijnë për të shpëtuar e grave me lëkurë shumë të ndjeshme ndaj diellit dhe ata që luajnë mjekët kundërindikuar. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të fshehur njolla të bardha në trup - ose gjurmë të djegur vitiligo.

Rrezitje artificiale mund të bëjë lëkurën të errët në disa ngjyra, në varësi të përqendrimit të ngjyrosur. Në mënyrë tipike, përbërës kryesor aktiv në të - mori Rush dihidroksiaceton, ose DHA (i lirë për të blerë, për shembull në Amazon).

Historia Hollywood

Në mes të shekullit të kaluar, ky derivat glicerinë shërbeu si bazë për trajtimin e drogës e sëmundjeve të hidhur në të cilin konvertimi i glycogen është prishur. Fakti se ilaçi merr në lëkurën tuaj e bën atë hije rezistente diellit, shumë të interesuar në cosmetologists amerikane.

Ajo u gjet se dihidroksiaceton, duke reaguar me aminoacidet e keratin, formimin çështje melanoydynov errët. Kështu ajo nuk ndikon në sintezën e melaninës apo procesi tjetër përmes pikturë vetëm sipërfaqen e lëkurës - kjo është absolutisht e sigurt dhe zhduket në një javë ose dy.

Shumë shpejt, kremra dhe krem ​​me përbërës të reja u bë popullor në mesin e konsumatorëve të zakonshëm, dhe në mesin e yjeve të Hollivudit. Por ata ishin më të njohura në vitet nëntëdhjetë, kur informacioni për rreziqet e diellit dhe për rrezitje filloi të tingëllojë në çdo cep.

Që atëherë, rezervat bronziruyuschaya thotë përmirësohet vazhdimisht. Teknologë punojnë në cilësi që lejon për të vënë rrezitje në mënyrë të barabartë dhe për të shmangur divorcin. Ekstrakte bimore dhe vitamina kontribuar për të zbutur dhe hydration lëkurës, grimca reflektuese dha shimmer e saj joshëse.

Hetimi i mëtejshëm çoi në faktin se në avtobronzantov filloi të përfshijë eritrulozu ose sheqer mjedër. Kjo substancë vepron ngjashëm me DHA, por përveç kësaj ka veti hidratues, përmirëson shpërndarë me anë të rrezitje të lëkurës dhe të zgjat jetën. Në mënyrë tipike, këto komponente janë përdorur së bashku, duke plotësuar veprimin e njëri-tjetrit.

Krem moderne dhe sprays mund të përmbajë edhe sunscreens dhe komponente anti-plakje.

Në kremra e ish-Bashkimit Sovjetik për çast tan shfaq relativisht vonë dhe menjëherë shkaktoi një ndjesi. Megjithatë, për disa përvoja e parë u kthye zhgënjim të plotë - vajzat fshehur gjunjët e tyre ngjyrë kafe dhe u përpoq pa sukses të kuqërremtë spote shtupë rubbed larg. Ky ishte rezultat i përdorimit të padrejtë të fondeve.

Si të përdorni për rrezitje?

Sigurisht, shumë më e lehtë për ta kthyer një sallon ku ju mund të ofrojë një kallam Tan - procedurën e aplikimit të një llak të veçantë. Të gjitha që ju duhet - për të përcaktuar dëshiruar tonin e lëkurës. Por kjo bukuri kërkon disa shpenzime monetare për shkak se më shumë gra preferojnë "të luajë" veten.

Para se të filloni të aplikoni për rrezitje, është e nevojshme për të provuar për zonën e lëkurës pa u vënë re. Kjo jo vetëm që do të shmangë reaksione alergjike, por gjithashtu të sigurojë zgjedhjen e duhur të ngjyrës.


Për të një uniforme tan artificiale doli, lëkura duhet të jetë i qetë. Për ta bërë këtë, të hequr flokët e padëshiruar trupit dhe të përfitojnë nga pastrim. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet zonave bruto - bërryla dhe gjunjë. Pas një dush që ju mund të vënë në to pak qumësht të lehta hidratues.

Kjo është më e lehtë për të larë duart pas procedurës në qoftë se ju furçë vaj cuticle ose krem ​​yndyrë. Doreza nuk duhet të përdorë - ata mund të ndërhyjë me edhe shpërndarjen e fondeve.

Mjetet për djegien nga dielli menjëhershme aplikuar për të pastruar, lëkurë të thatë, duke lëvizur nga poshtë lart - nga këmbët deri në fytyrë. Mundohuni të tërësisht fshij locion duke përdorur të njëjtën sasi të prodhimit në të gjitha fushat e trupit, por në rënie atë për bërryla dhe gjunjë. Mos u përpiqni të aplikoni për rrezitje në anën e pasme - ju nuk mund të shmangur divorcin dhe njollat.

Në mënyrë tipike, një person tans shpejt në diell, kështu që është më mirë për të vënë rrezitje me më pak intensitet. Që të shkojë me ngjyra të përkryer, përdorni një krem ​​të veçantë nga të njëjtën seri si mjet për trupin. A nuk e aplikojnë atë mbi qepallat, buzët dhe vetullat, kujdes fshij kufirin e kokës.

Pasi të plotë, tërësisht të larë duart tuaja duke përdorur sapun dhe loofah.
Mos vishni rroba dhe nuk shkoni në shtrat derisa trupi është e thatë - zakonisht ajo merr 20-40 minuta.

Djegien nga dielli Manifest menjëherë, por vetëm pas tre deri në shtatë orë, në varësi të produktit.

Këshillë: shmangur gabime dështuar dhe në disa vende ende shfaq pika të errëta, të përpiqen për të ndriçohet e tyre duke përdorur lëng limoni, peroksid hidrogjeni apo hirrë.

Nëse ju nuk keni nevojë për të marrë intensiv sot artë tan - preferojnë qumësht hidratues trupit me një përmbajtje të ulët DHA. Ajo mund të përdoret çdo ditë pas shpirtit, dhe çdo herë që lëkura do të marrë një ngjyrë të errët. Avantazhi kryesor i këtyre fondeve - edhe tan, e cila nuk është e dyshimtë, dhe lagështi shkëlqyer.

Të tilla krem ​​menjëhershme për rrezitje mund të jenë të përgatitur me duart e tyre! Të gjithë përbërësit e nevojshme janë shitur në dyqanet e specialiteteve për prodhimin e kozmetikës natyrore.

Gatim krem-rrezitje

Kjo do të thotë në asnjë mënyrë inferiore në dyqan, dhe në shumë mënyra edhe tejkalon ato. Me këtë, ju jo vetëm që të arrijë efektin e një lëkurë të shëndetshme tanned, por edhe ushqyer vajrat e saj të dobishme natyrore dhe Panthenol thellë njomet ure.

Nëse nga natyra keni lëkurë të errët, ju mund të rrisë përmbajtjen e dihidroksiaceton për tre për qind - Përvoja tregon se kjo do të jetë e mjaftueshme.

Për të bërë rrezitje në shtëpi, ju duhet të merrni një palë jo-metalike ngrohjes-rezistente mysochok, peshore e kuzhinës, mikser-kapuchynatorom dhe kavanoza magazinimit të krem.

Rrezitje "pushime Karaibe", 100 g

Faza vaj

 • Oil Karite - 5 g
 • Vaj bajame - 10 g
 • Ciklometikonit - 4 g
 • Montanov 68-5 g

Faza e ujit

 • Ujë të distiluar - 67 g

Faza aktive

 • Ure - 4 g
 • Dexpanthenol - 2 g
 • Dihidroksiaceton - 2 g
 • Garantohet Gum - 0.3 g
 • Sorbate i kaliumit - 0.2 g
 • Vaj esencial i fara karrota - 5 pika
 • Lavender vaj esencial - 12 pika
 • Vaj esencial i ylang-ylang - 3 pika

Përgatitja:

Enët Prosterylyzuyte, trajtuar mikser dore dhe worktop antiseptik.

Në 09:55 ml të ujit të shpërndarë ure, DHA, Sorbate kalium dhe çamçakëz guar - trazim dhe e vendosi atë mënjanë për të pushuar për gjysmë ore.

Në banjë me ujë të ngrohur përbërësit yndyrë Faza - vaj, silikoni dhe emulsifier - për të shpërndarë këtë të fundit. Në të njëjtën kohë në një tigan të ngrohur ujë mbetur.

Kur temperatura e të dy fazave do të arrijnë rreth 70 gradë, largimin e tyre nga banjë me ujë dhe të lidheni, derdhje të naftës në një ujë të hollë lumë. Vazhdimisht dhe intensivisht përziejnë ato me një lugë derisa një emulsioni homogjene, atëherë përdorni minimikserom.

Shkruani një i ftohtë për 40 gradë përzierje të përgatitur paraprakisht zgjidhjen e përbërësit aktiv, duke vazhduar për të dybek mikser.

Shto Panthenol dhe vaj esencial dhe llokoçis përsëri krem ​​kapuchynatorom. Të përsëritur kur është ftohur tërësisht.

Është koha për të zhvendosur produkt kozmetike është i gatshëm për të marrë në një kavanoz prej qelqi ose akrilik dhe ta dërgojnë atë për të ruajtur në frigorifer.

Dhe tani ju mund të shkoni në banjo për pastrim për të polish lëkurë, dhe pastaj - për të vazhduar me procesin e rrezitje aromatik në shtëpi. Krem gatuar ju mund të përdorni çdo ditë - dhe për trupin dhe për personi gradualisht arritjen ngjyrë tërheqëse të artë.

Nëse ju vendosni për të futur disa ndryshime në recetë e propozuar për shënim për rrezitje që DHA nuk mund të kombinohet me AHA-acidet dhe komponente qëllimisht zbardhues.