Kastravec locion eliksir tuaj personale e të rinjve


Bukuritë e sotme është e vështirë të imagjinohet, por vetëm 30 vjet më parë në dyqane nuk ishte i tillë një shumëllojshmëri të kozmetikës. Nga një seri e agjentëve të pastrimit mund të blej vetëm "Kastravec Locion" fabrikë New Dawn.

Përmbajtje

 • Kastravec Si të dobishme?
 • Tonik ose locion - bëni zgjedhjen e duhur
 • Faqja Gatim me locion kastravec
 • Me tonik kastravec për lloje të ndryshme të lëkurës

Nga rruga, pastruar të përkryer dhe pimples pidsushuvav, lightens Freckles dhe çehre ngriti! Ai dhe sot nuk e ka humbur popullaritetin e saj. Sekreti fondet efikasitetit mrekullia qëndron në naturalness e tij: asgjë e tepërt - vetëm alkooli dhe kastravec esenca. Ajo kastravec ekstrakt ka një efekt pozitiv në lëkurë.


Kastravec Si të dobishme?

Kastravec - perime, të njohur nga fëmijëria, por çfarë ne të vërtetë dini rreth tij? Shumë pyetje në lidhje me pronat e dobishme e këtij fruti bimët divorcuar duart: "Cili është përdorimi? Një ujë ... "

Uji me të vërtetë shumë në trangujve, pothuajse 97%, por për të mirën tonë që të sjellë shumë organizmave. Fakti që uji të përfshira në trangujve tretur minerale shumë të rëndësishme të tilla si kalcium, hekur, kalium, jod, fosfor, dhe shumë të tjerë. Në mënyrë të ngjashme, ka polysaccharides, acide organike, fibra dietike dhe vitamina A, PP, C, V. Pra përdorni kastravec është jo vetëm e shijshme, por jashtëzakonisht e dobishme.

Fakt interesant: jo të gjithë e di se kastravec është konsideruar si një perime për klasifikimin kuzhinës vetëm. Botanists referohen këtë manaferrat fruta të rreme, dhe klasifikimi shkencor është një fryt.

Tonik ose locion - bëni zgjedhjen e duhur

Shumë kompani të famshme kozmetike kanë marrë parasysh vetitë e dobishme e një kastravec dhe filloi për të prodhuar produkte të bazuara në të. Dyqanet dhe farmacitë gamë të gjerë të mjeteve ekstrakte dhe ekstrakte nga frutat e kësaj bime: krem, maska, tonics, spastrim fshin dhe kozmetike të tjera për çdo shije dhe buxhetin.

Pse nuk kemi të përpiqet të bëjë locion kastravec në shtëpi? Recetë e thjeshtë dhe të gjithë përbërësit e nevojshme lehtë atje në kuzhinë.

Por përpara se të prodhojë locion apo tonik, ju duhet të kuptoni dallimin në mes këtyre kenaqesive. Ata janë të dizajnuara për lloje të ndryshme të lëkurës dhe të bëjnë atë një efekt të ndryshme.

 • Locion projektuar për pastrimin e lëkurës dhe dezinfektim është një antiseptik i mirë, si përbërja e tij përmban alkool. Krema të rekomanduara në qoftë se lëkurën e fytyrës me vaj, të prirur për skuqjen dhe pimples (fytyre). Përmbajtja e lartë e alkoolit në locion promovon depërtim të thellë në poret e substancave aktive, dezinfekton dhe dries.
 • Tonic nuk përmban alkool ose të pranishëm të alkoolit në sasi shumë të vogla sepse e rekomanduar për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme. Tonics moisturize, ushqyer, ushqen lëkurën me komponentë aktive.

Locion përgatit lëkurën për miratimin e ushqyesve të dobishme dhe tonik ushqen asaj këto substanca. Teorikisht ne kemi nevojë për diçka, dhe më shumë.

Faqja Gatim me locion kastravec

Për të shmangur efektet e pakëndshme pas përdorimit të produkteve të kujdesit në shtëpi, ju duhet të dini - të gjitha produktet duhet të jenë të larë të freskët dhe të pastër, rubinet uji nuk mund të përdoret në vend të vodka është më e mirë për të marrë holluar fërkim alkool.

Nga përvoja personale unë mund t'ju këshillojë të hidhura kuzhinier vetëm kozmetike trangujve që ju keni rritur vetë. Blerë në fruta të afërt supermarketi mund të shkaktojnë alergji, të shkaktojë skuqjen, skuqje dhe kruarje.

Nëse jeni të tuned tashmë kuzhinier kastravec locion mund të përdorni recetave mëposhtme.

Recetë bazë

Ne kemi nevojë për të marrë kastravec të mesme, të prerë në copa të vogla me lëvore dhe pour vodka. Vodka mund të zëvendësohet deri në 40 alkool të holluar. Të dy përbërësit janë marrë në sasi të barabartë (1: 1 raporti). Translate përzierje rezulton në një pjatë xhami, të mbuluar fort me një kapak dhe të lënë në një vend të ngrohtë me diell mbush për dy javë.

Locion gati - fshij atyre lëkurën një herë - dy herë në ditë dhe të gëzojnë pastërtinë dhe freski. Kjo recetë është ideale për kujdesin e lëkurës me vaj dhe problematike.

Recetë për lëkurë të thatë

Njerëzit me lëkurë të thatë ose të ndjeshme nuk është e rekomanduar për të përdorur mjetet alkoolike si ata thahen më tej veshje e guaskës. Nëse ju ende nevojë për një pastrim të thellë është e nevojshme për të zbutur infuzion rezulton.

Për këtë rrjet përgatitur locion holluar (mundësisht të distiluar) ujë në një raport prej 1: 2 (Pjesa e dytë infuzione të ujit) dhe shtoni glicerinë - për 100 ml zgjidhjen e 1 lugë çaji. Pas aplikimit locion jetë i sigurt për të aplikuar një hidratues ose krem ​​ushqyes.

Opsion në verë

Përndryshe ju mund të gatuaj locion kastravec për fytyrë në verë e bardhë e thatë. Kjo është më pak dehydrates qelizat dhe është i përshtatshëm për të gjitha llojet e lëkurës. 60 gram (4 lugë Slide) finely copëtuar zhvishem kastravec, përzierje me një lugë gjelle e lë copëtuar majdanoz.

Plotësoni verë (200 g) dhe këmbëngulin 2 javë në një tas qelqi transparente, kapak të mbyllur fort. Ky locion jo vetëm të pastruar, por edhe të shkëlqejë pigmentim lëkurës dhe të bëhen më pak të dukshme. Është e nevojshme për të marrë parasysh recetë për ata që duan të shpëtoj Freckles.

Locion me fara

Nëse trangujve pak pjekur, locion mund të jenë të përgatitur nga fara e saj. Ne kemi marrë nga fara nga kastravec, copëtuar.

Tre lugë masë rezulton derdh një gotë vodka dhe të insistojnë në javë, të mbuluara në një gotë.

Rezultuar Infuzion duhet të thahet, shtoni një gotë me ujë të distiluar dhe një lugë gjelle lëng limoni të freskët. Kjo recetë është ideale për të lëkurës me vaj - ndihmon hequr famë me yndyrë, të freskohem dhe të lëkurës zbardh.

Është e rëndësishme të mbani mend - të gjitha kremra gatuar vetëm duhet për të ruajtur në frigorifer. Ju mund të përdorni një muaj dhe pastaj të zëvendësojë të përgatitur fllad.

Me tonik kastravec për lloje të ndryshme të lëkurës

Përgatitja tonik kastravec shumë e lehtë, këtu janë disa recetave

Nëse lëkura është e vaj, të prirur për skuqje:

 • Kastravec copëtuar pour lëng limoni, të përballojë orë shtrydh. 15 minuta pas aplikimit të këtij tonik është e rekomanduar për të larë me ujë të ftohtë.
 • Lëng kastravec përzier me një sasi të barabartë të kos ose qumësht i thartuar lënë në frigorifer për një orë. Ju mund të përdorni disa herë në ditë.

Thatë, lëkurë të ndjeshme:

 • Gjysmat kastravec mesme pres dhe pour qumësht të ngrohtë. Insistojnë gjysmë ore, thahet. Të aplikuar 2-3 herë në ditë.

Për të gjitha llojet e lëkurës:

 • Kastravec Grate derdh një gotë me çaj brewed fllad gjelbër. Enët mbuluar, të përfundojë një peshqir dhe të presin për infuzion të ftohtë poshtë plotësisht. Ju mund të krijoj në një termos. Filtruar tonik disa herë në ditë për të fshirë të lëkurës.
 • Shtrydh lëng i një kastravec, shtoni një lugë çift ujë të distiluar, shkundur mirë. Përdor si të nevojshme gjatë gjithë ditës.

Asnjë tonik kastravec duhet të përgatitet në sasi të mëdha, sepse jeta shelfin e shtëpisë përgatitur kushton vetëm dy - tre ditë dhe duhet të jetë në frigorifer.

Është e vështirë që të argumentojnë me shkencëtarët flasin në lidhje me përfitimet e përdorimit të kozmetikës natyrore bimore, veçanërisht për shkak se efikasiteti i saj është testuar për shekuj me radhë. Ndoshta ju keni sekretet e tyre të vogla të bukurisë. Le të ndajnë recetave tuaj të preferuar me njëri-tjetrin, sepse përshtypjet tuaja në locion kastravec apo tonik mund të jetë shumë i dobishëm për shumë njerëz.