Olive Oil shqyrtime fytyrës, receta dhe këshilla


Vaj ulliri si një ilaç kozmetike ishte i njohur shekuj më parë. Sipas mitologjisë ullirit pemë rritur nga goditur shtizën e tij në tokë perëndeshë Athena. Edhe Homeri këndoi e vaj ulliri si "ari të lëngshme" dhe Hipokrati popullarizuar pronat e saj të dobishme dhe të përdorur në trajtimin e. Dhe tani ajo është një pjesë e kozmetikës të ndryshme dhe beauticians janë të këshilluar që të përdorni vaj ulliri për fytyrën dhe kujdesit të lëkurës në shtëpi.

Përmbajtje

 • Përfitimet e vaj ulliri për lëkurë
 • Kozmetikë me vaj ulliri në shtëpi
 • Përdorni vaj për kujdesin e lëkurës
 • Receta për maska ​​fytyrë me vaj ulliri

Për shtëpi ekspertët e kozmetikës përdorimit këshillojnë pa filtër të naftës notë më të lartë (Extra Virgin pa filtër). Ata ruajnë të gjitha pronat e dobishme për shkak se ata poluchayutsya gjatë të ftohtit të parë shtypur pa shtuar ndonjë preservatives dhe substancave të tjera të dëmshme.


Përfitimet e vaj ulliri për lëkurë

 1. Ajo përmban një sasi të madhe të ushqyesve, acidet minerale dhe vitamina. Kjo është veçanërisht e vërtetë e vitaminave A dhe E. Të gjithë e dimë se vitamina A moisturises dhe ushqen lëkurën dhe vitaminë E kontribuon për përtëritje të saj. Kështu, përdorimi i rregullt i vajit që moisturizes, ushqen dhe parandalon plakjen e parakohshme të lëkurës.
 2. Vaji i ullirit ndihmon në rigjenerimin e shpejtë të qelizave të indeve të lëkurës, e cila është arsyeja pse ajo është e rekomanduar për të përdorur në mënyrë periodike atë ose të holla për të. Ky është një mjet i madh për parandalimin e hershëm të rrudhave të fytyrës.
 3. Vaj ulliri është i përshtatshëm për çdo lloj të lëkurës, madje edhe për të ndjeshme apo të thatë, sepse nuk ka absolutisht hypoallergenic.

Kozmetikë me vaj ulliri në shtëpi

Vaji i ullirit - ky është një produkt unik që mund të përdoret si në gatim dhe në kujdesin e fytyrës dhe trupit.

Për shembull, për të ruajtur tonin e përgjithshme të trupit që ju mund të marrë vetëm një dush, duke shtuar një sasi të vogël të ujit në vaj, dhe lëkura juaj do të hyjë në pamjen shëndetshëm dhe i pastër. Ose ju mund vetëm pas një dush lëkura lyhet me vaj ulliri në një disk pambuku.

Vaji i ullirit dhe do të ndihmojë të hequr qafe shënon shtrirje - mund të përdoret si element kryesor i përzierjes për mbështjellës. Ju duhet të përpunojë zonat e problemit në trup, të përfundojë një peshqir të ngrohtë për 10-15 minuta. Procedura është e nevojshme për të kryer Exchange gjatë muajit.

Nëse keni lëkurë të thatë ose gishtërinjtë mund të bëjë banja apo kompresa. Këto procedura e bëjnë lëkurën më të butë dhe i përkulshëm, të ndihmuar të shëruar mikrotrischynok. Pastaj thjesht hiqni cuticle dhe burrs.

Është e dobishme për të përdorur vaj ulliri për kujdesin e flokëve. Përziejnë atë me vezë e verdhë veze, shtoni lëng limoni dhe lani flokët tuaj me këtë përzierje.

Për të luftuar zbokth mund të përdorni një përzierje e pluhur dhe vajra ulliri. Këto maskë flokët do të të rivendosë llambë dëmtuar dhe mbaron ndarë, e flokëve të shëndetshme, për t'u dhënë atyre rrjedhin dhe i pastër pamjen.

Gjëja më e thjeshtë për të bërë është të aplikoni vaj ulliri të ngrohtë në flokët tuaj, të përfundojë kokën me një peshqir dhe të lënë për rreth 20 minuta. Ndoshta shtimi i verdhë ose mjaltë. Pastaj ju shpëlaj flokët tuaj me ujë të ngrohtë.

Përdorni vaj ulliri për kujdesin e lëkurës

Shqyrtime për vaj ulliri përdorimi për fytyrë me lëkurë të thatë në përgjithësi pozitiv. Nëse keni lëkurë me vaj, receta bukurie me pritë vajra të ndryshme më të mirë.

Së pari, ju të përballet lyhet me vaj ulliri me shtimin e pemë çaji vaj çdo natë ose mëngjes. Është e mjaftueshme vetëm për të vënë një zgjidhje të vogël të nxehtë në një top pambuku apo disk dhe të fshij fytyrën e tij. Pas 5-10 minuta pije.

Së dyti, vaj mund të përdoret si një mjet për të kujdeseni për lëkurën e hollë të ndjeshme rreth syve. Përhapjen ajo vret lëvizjet e gishtave në lëkurë rreth syve dhe të lënë gjatë natës. Kjo procedurë do të ju ndihmojë që të heqin qafe e rrudhave të para fytyrës rreth syve.

Së fundi, një maskë me vaj ulliri për fytyrë - një mjet i madh dhe i domosdoshëm për kujdesin në shtëpi. Vaj mund të përdoret si bazë ose si një komponent shtesë në recetë, le të marrin në konsideratë disa nga këto maska.

Ballë për ballë me vaj ulliri

 1. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, atëherë ju përshtatet maskë nga tul e manave, fruta apo perime. Për ta bërë këtë, të marrë 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe shtoni si shumë mish çdo perime ose fruta. Aplikoni përzierje në fytyrën tuaj për 20 minuta pastaj pije me ujë të ngrohtë.
 2. Për maskë lëkurë të thatë përshtatet mirë me djathë apo vezë. Ju duhet të shtoni djathë në vaj ulliri. Ose lugë gjelle vaj të përzier me vezë e verdhë veze. Përzierje rezultuar përballoj 20 minuta në fytyrë dhe del me të larë.
 3. Nëse ju jeni pronari i lëkurë normale ose të kombinuar, maskë fytyrën mund të bëhet me shtimin e vajit çdo vakt. Si rezultat, duhet të marrë një përzierje të trashë zverdhur. Në vend të miellit, ju mund të shtoni argjile të bardhë.
 4. Nëse vaji i ullirit shtuar Detit të Kripur, kafe apo bollgur, që ju të merrni një pastrim të shkëlqyer në shtëpi fytyrës.
 5. Ju mund të gatuaj xhel spastrimit për fytyrë - shtoni ulliri lëng aloe naftës dhe vaj esencial tuaj të preferuar. Kjo përzierje duhet të fshij fytyrën çdo natë. Keep it mund të jetë në frigorifer në një shishe qelqi të errët.
 6. Për plakjen e lëkurës vijnë për vetitë rigjeneruese ndihma e naftës. Maskë përbëhet nga komponentët e mëposhtëm: vaj ulliri, salcë kosi, lëng karrote, lëng limoni dhe maja. Mix përbërësit në proporcione të barabarta, aplikoni në fytyrë dhe të lënë për rreth 15 minuta. A keni nevojë për të maskuar disa herë në javë për një muaj.