Përtëritje fytyrës në shtëpi Mit apo Realitet


Ndërsa ndjekin një shtëpi, ne mund të bëjë veten të sigurt, kozmetikës natyrore. Në kavanoza nga dyqani, pa marrë parasysh se si ata ishin të bukura dhe të shtrenjta, rreziku shpesh të fshehura jo vetëm për të lëkurës, por për shëndetin e përgjithshëm.

Përmbajtje

 • Pastrimin e lëkurës pa kimikate dhe komponente të sintetizuara
 • Toning - hapi i dytë në lëkurë të shëndetshme
 • Vite më parë tërhiqeshin krem ​​fytyrë natyrore
 • Ruan efektin me maskë kozmetike.
 • Këtu në ton muskujt e fytyrës
 • Mos harroni në lidhje me gjëra të vogla

Për shembull, Hormone kozmetike. Ajo është e ndaluar, si në Rusi dhe në Evropë. Por ligji shkelur. Hormonet japin efekt të menjëhershëm rinovimin dhe ai tërheq shumë. Megjithatë, më vonë efektet anësore skenë. Pa "Doping" lëkurë pushon të funksionojë, ajo bëhet me shkëlqim dhe transparente. Rritje e rrezikut nga kanceri dhe të gjitha llojet e komplikime. Përtëritje fytyrës në shtëpi ju lejon të përdorni përbërësit natyrore, të përpiqet dhe të zgjedhë mjetet më efektive anti-plakje për veten e tyre pa rrezik për shëndetin.


Pastrimin e lëkurës pa kimikate dhe komponente të sintetizuara

 • Perime të freskëta, fruta, kafe, produkte qumështi, mjaltë natyral, vajra esenciale, beeswax, baldose concoctions yndyrë e bimëve - janë përbërësit kryesore për kozmetikë shtëpi. Disa prej tyre mund edhe të përdoret si produkte të vetë-kujdesit.
 • Krem ose krem ​​kosi përshtatshme për heqjen e kozmetikë. Ato janë veçanërisht të mira për lëkurë të thatë dhe dimër. Summer është më e mirë për të kaluar në vaj bajame. Ajo mbron lëkurën nga dritën ultravjollcë. Të përshtatshme për lëkurën delikate rreth syve.
 • Me grim i papërshkueshëm nga uji në mënyrë të përkryer të përballen vaj ulliri. Është gjithashtu e rekomanduar për heqjen sy përbëjnë. Vitamina E gjendet në të, rinovimin dhe shtoni freski në fytyrën tuaj.

Tani disa receta mjete për pastrimin e lëkurës të kombinuara. Për të zbatuar përzierjen e përbërësve të kenë ata të cilët janë përdorur për të larë me ujë. Struktura do të përfshijë Krem shkumë pastrimi 2 lugë kos pa mbushëse, një kivi, një lugë çaji bajame copëtuar (efekti shtuar pastrim të butë), një lugë gjelle vaj bajame dhe mjaltë. Të gjithë komponentët duhet të përzierje mirë.

Për të prodhuar qumësht, përzierje filxhan krem ​​rëndë me verdhë veze, shtoni një lugë gjelle e raki dhe tre lëng limoni. Formula është i përshtatshëm për lëkurë të thatë dhe normale.

Lëkurës të prirur për puçrra fytyre dhe lajka pluhur të përshtatshme bazuar në tre lugë bollgur - ata të hequr të kuqe, dhe çaj jeshil, i cili neutralizon skuqje dhe për të parandaluar plakjen. Për masë homogjene e nevojshme të zhvendoset përbërësit në një mulli kafeje. Pak pour përzierje në duar, shtoni ujë dhe del me të larë lëvizjet kozmetikë masazh. Detajet maskë me bollgur këtu.

Toning - hapi i dytë në lëkurë të shëndetshme

Krem kujdesit dhe serums mund të japin efekt vetëm kur zbatohet për të pastruar dhe tonin e lëkurës. Mjet penetron poret. Nëse ata janë të bllokuar, nuk eliksiri i të rinjve nuk do të ketë efektin e dëshiruar.

Toner prodhuar broths ujit bazuar dhe bimëve. Rekomandohet për lëkurë të ndjeshme tonik trëndafili. Një lugë gjelle e petals mbretëresha e luleve derdh një gotë me ujë të valë dhe të sjellë në vlim. Këmbëngulin për të ftohur, filtruar (ju mund të përdorni napë), të mbrojtur dhe të përdorni.

Thatë kostum lëkurës kastravec supë. Grimcuar integruar përzierje perimesh me një gotë qumësht të zier dhe kuzhinier për pesë minuta. Ftohur tendosje tonik. Ai moisturize dhe të forcojë e lëkurës.

Recetë nga nenexhik këshilluar probleme të lëkurës. Bimëve (mund të jenë të thata), duhet të derdh dy gota me ujë të valë. Mloyimo supë të ziej për rreth dhjetë minuta, pastaj tendosje dhe shtoni dy lugë tretësirë ​​e Calendula, një lugë çaji alkool borik dhe disa pika lëng limoni.

Shkëlqyer tonik nga uji mineral, i cili shtuar lëng limoni. Ngrijë veçanërisht i mirë përzierje. Në mëngjes do të merrni vetëm kubike akull të ngrirë, e cila mund të fshij fytyrën.

Vite më parë tërhiqeshin krem ​​fytyrë natyrore

Neutralizoj kohë për lëkurën tuaj të marrë frymë duke përdorur recetë e thjeshtë e shtatë komponentë:

 • dy lugë beeswax;
 • një lugë çaji u rrit me ujë;
 • një lugë çaji mjaltë;
 • një lugë gjelle gjalpë Shi apo Shi;
 • një lugë gjelle vaj bajame;
 • Një lugë çaji me vaj kokosit;
 • 4-5 pika vaj esencial për llojin e lëkurës tuaj;

Beeswax shkrihet në ngrohje të ulët. Në një tas të veçantë, përzierje u rrit me ujë me mjaltë dhe një të ngrohtë pak, shtoni dylli gjalpë Shi (më shumë në përdorimin e bukurisë Karite vaj) dhe përzierje. Ata gjithashtu të shtoni bajame dhe vaj kokosit. Shto kësaj përzierje u rrit me ujë dhe mjaltë. Lëvizje për të bërë një krem ​​homogjene dhe për të hequr nga të nxehtit.

Kjo kornizë, e cila përfshin komponentët e nevojshme për përtëritje duhet të shtoni vaj esencial sipas llojit të lëkurës.

 • për lëkurë të thatë - barbarozë, livando, palisandër;
 • për vaj - limon, livando;
 • për normale - limon, livando, portokalli;
 • për përzier - limon, nenexhik, Neroli;

Një anti-plakje krem ​​në bazë të bimëve. Të marrësh vajin ata ekstrakt. Për të marrë atë, një lugë gjelle nenexhik, Wort Shën Gjonit, yarrow, çaji jeshil duhet të derdh vaj të ngrohtë ulliri (0.5 gota). Insistojnë nevojë për një javë, pastaj tendosje.

Pas një banjë me ujë të shkrirë beeswax, shtoni një lugë çaji rrëshirë pishe (ju mund të vini veten ose të blejnë në farmaci). Në këtë përzierje e bimëve pour nxjerrjen (2 lugë), të njëjtën sasi të ujit u rrit dhe 2 pika e zgjidhjes së naftës së vitamina A, D dhe E. Mix gjithçka, hiqni nga banjë, rrahur me një mikser. Ky krem ​​jo vetëm rejuvenates lëkurës, por edhe ushqen atë shumë mirë.

Ruan efektin me maskë kozmetike.

Procedurat për fytyrës përtëritje do të ishte e paplotë pa përdorimin e maska. Ata ndoshta janë gratë më të vjetra të armëve kundër moshës lidhur me ndryshimet. Ata përdoren edhe në Egjiptin e lashtë dhe Babiloni, dhe të bëra nga përbërësit natyral: mjaltë, qumësht, fruta. Maska për përtëritje të fytyrës bazuar në këto urgjente tani.

Maskë rinovimin përballet me qumësht

Në pak qumësht të ngrohtë të shtoni miell heshtur. Duke pasur smetanoobraznuyu peshë, e vënë atë në një vezë e verdhë veze, llokoçis dhe të vënë në fytyrë të pastër. Shpëlaj pas 20 minutash duhet të jetë ujë me lëng limoni.

Maskë rinovimin nga mjalti

Një lugë çaji mjaltë dhe dy lugë miell duke e shtuar whipped vezë e bardhë. Mix përbërësit dhe të aplikojnë mjet në lëkurë për 20 minuta. Shpëlaj me ujë të ngrohtë.

Maskë Fruta e rrudhave mbi efektin heqjen fytyrë kontur

Muzik integruar ftua fruta pjekur dhe të aplikojnë paste rezulton në fytyrë. Për të arritur efektin është e mjaftueshme për 15 minuta. Lahen me ujë të ngrohtë.

Maskë rinovimin me herbs

Bluaj dhe përzierje lë rrush pa fara, Linden, Yarrow, gjethe delli, luleshtrydhe. Katër lugë përzierje derdh një sasi të vogël me ujë të valë. Datat kashtsi ftohtë dhe të aplikojnë atë në lëkurë për 15 minuta. Del me të larë maskë me ujë të ftohtë.

Këtu në ton muskujt e fytyrës

Ashtu si trupi, lëkura e fytyrës mund të jetë i qetë dhe elastike, vetëm muskujt e trajnuar. Nëse rregullisht bëni ushtrime për përtëritje të fytyrës, muskujt nënlëkurës rritet në vëllim, duke shtrirë folds padëshiruar dhe grooves. Gjatë akuzuar imitator shfrytëzohen si pika biologjikisht aktive. Ajo relakson muskujt, duke siguruar efektin e relaksimit në gjithë trupin.

Janë përshpejtuar procedurat skemë. Këto procedura të mjaftueshme për të paguar për 10 sekonda 3 herë në ditë. Rrudhat mbi ballin zhduken nëse lëkura presion rreth rrënjët e flokëve dhe të mbyllë sytë tuaj. Në këtë kohë të bëjë nxënësve lëvizje rrotulluese rreth gjashtë sekonda.

Ushtrimi i ardhshëm do të ndihmojë për të mbajtur vijën e ngritur vetullat. Lëkurës mbi ta duhet rregulluar huajt. Vetullat ndërsa presion aq i lartë sa të jetë e mundur dhe të mbajë 6-10 sekonda.

Tani shpëtoj prej sagging shekulli. Majat e gishtave të dorës së tij të djathtë për të rregulluar hapësirën podbrovnoho. Kjo ngritni vetullat rreth gjysmë centimetër, dhe mbyll sytë. Pra, duhet të mbajë 6 sekonda.

Rrudhat rreth gojës shkojnë nëse turistik të "defekt qirinj." Brenda 6 sekonda ajër duhet të goditje me forcë. Pastaj relaksoheni, të hapur gojën, buzët të zgjas mbi dhëmbë. Për të përfunduar ushtrimin, të relaksoheni dhe buzëqeshje gjerësisht.

Shfaqja e ushtrimeve të dyfishtë mjekër paraprijë një karrige. Ne duhet të ulen deri drejtë, të mbajtur tensionin tuaj të muskujve mjekër dhe gjuhën. Ngadalë hedhin kokën prapa, atëherë përpara, pastaj i relaksoni.
Për të bërë faqet elastike, duart duhet të shtrydh skajet e lëkurës në një distancë prej dy centimetra nga veshët. Fryj faqet, buzët tërheqë përpara në një tub. Zafiksuvatysya 6 -10 sekonda, të relaksoheni dhe buzëqeshje.

Bëjnë lëkurën të zhdërvjellët dhe elastik masazh do të ndihmojë gjithashtu. Ajo përmirëson qarkullimin e gjakut, normalizes metabolizmin dhe gjithashtu forcon muskujt. Qarqeve standarde janë bërë duke përdorur gjalpë ose krem. Masazh plastike më të forta këtu, talk më të përshtatshme. Së treti, lloji më efektiv të procedurës - këputur masazh. Ai është në gjendje për të hequr qafe të dukshme të moshës lidhur me ndryshimet e lëkurës.

Për fat të keq, në shtëpi, mund të jetë vetëm një masazh klasik për përtëritje të fytyrës. Elementet e saj kryesore janë: vibracione të ndryshme, fërkim dhe stroking. Ne duhet të fillojmë nga balli. Lëvizjet trajektore, kryesisht rrethore. Gjëja kryesore nuk është që të devijojnë nga linja masazh:

 • nga mesi i ballit në tempuj (stroking dhe vibruese lëvizjet);
 • pash qepallë më të ulët nga qoshe e jashtme të qoshe e brendshme dhe qepallë e sipërme - në të kundërtën;
 • nga hunda në majë të hundës nga të dyja anët;
 • në cep të gojës në veshët në të dy anët;
 • nga mesi i Chin në nofulla dhe veshit ulëta lobes;
 • nga qendra e buzës së sipërme të krahëve hundë;

Mos harroni në lidhje me gjëra të vogla

Në lëkurën kusht që ndikojnë jo vetëm kozmetikë, dush dhe masazh. Ka një listë të faktorëve që ne shpesh nuk i japin vlerë. Ndoshta eliksir më e rëndësishme e të rinjve - ujë. Pije duhet 1,5-2 litra në ditë, përndryshe lëkura do të jetë i thatë dhe rrudhat e hershme e garantuar.

Nga rruga, vesa Bibla konsiderohet si një shenjë e bekimit të Perëndisë. Mjeku i famshëm mesjetar Paracelsus plakjes ngadalshëm Marquis de Pompadour dhe Mbretëresha e Anglisë - Elizabeth është me anë të vesë. Vetë gratë e famshme kanë dokumentuar këtë fakt.

Një komponent i rëndësishëm psikologjik. Stresi pasqyrohet jo vetëm në të drejtat e brendshme, por edhe të shtetit të huaj. Për të qëndruar lëkurë të rinj kërkon një dietë të ekuilibruar. A nuk ndërhyjnë ajrit dhe e diellit banja të freskëta (brenda arsye). Lumix japin vitaminë lëkurës tonë D, e cila nuk është përfshirë diku tjetër. Zakone të këqija, nëse pirja e duhanit apo varësisë ndaj alkoolit, të përshpejtojë plakjen. Ata janë të dëshirueshme për të dhënë.

Mjetet juridike popullore për përtëritje të fytyrës - një gamë të tërë të recetave dhe veprimit. Përdorimi i tyre sistematik nuk do të shkojë pa u vënë re. Gruaja i pastër gjithmonë tërheq syrin, është e admirueshme. Kjo nuk do të mësojnë një shumë të rregullt për kozmetikë në modë dhe sallonet e bukurisë që vizitojnë.

Çdo gjë që ju duhet për të rinjtë është në veten tuaj dhe në shtëpinë tuaj. Gjëja kryesore për të filluar, dhe rezultati nuk do të marrë kohë. Filozofi anglez Francis Bacon tha: "Një fytyrë e bukur është një rekomandim i heshtur." Watch për veten e tyre, të jenë të suksesshme dhe të lumtur.