Parabens në kozmetikë lugë dhtya një fuçi MDA


Ju ecin rreth përgjatë raftet e dyqaneve të cilat rreshtuar një ushtri e shishe gjallë dhe raznotsennyh, tuba dhe kavanoza. Zgjedhja është e vështirë, por nga disa mrekulli, keni arritur të ngushta poshtë pretendentët për blerjen e dy ose tre automjete.

Përmbajtje

 • Preservatives parabenovyh Natyra
 • Ndikimi i Parabens në trupin e njeriut
 • Parabens dëme: polemika shkencore
 • Kozmetikë pa Parabens

Paketimin e njërit prej tyre thotë se "pa Parabens", dhe ti, pa dyshim, e vënë atë në shportë. Teshite veten me mendimin se blerë krem ​​tonë? Por ae dini roli i luajtur Parabens në kozmetikë? Dhe Pse është kjo armiqësi ndaj tyre nga ana e konsumatorëve dhe prodhuesve?


Për të filluar, të kuptojnë se çfarë është - Parabens.

Preservatives parabenovyh Natyra

Në pyjet e dendur e Sumatra dhe Indonezi rritet benzoik ose stiraksovoho, dru. Për shekuj me radhë, njerëzit kanë përdorur rrëshirë e tyre ndahen në qëllime të ndryshme, duke përfshirë - për dezinfektimin e plagëve. Në shekullin e gjashtëmbëdhjetë me përbërjen e tij ka qenë e ndarë acid benzoik, e cila kishte një veprim më të theksuar antimicrobial dhe përdorur me sukses për ruajtjen e fruta.

Në fund të shekullit të nëntëmbëdhjetë u zbuluan dhe pronat antifungal e substancës. Kërkime të mëtejshme udhëhequr atë në zbulimin e oksid salicili dhe pastaj acetilsalicilik - aspirinë. Dhe tani, në agim të shekullit të njëzetë janë marrë Parabens - esteret e acidit para-hidroksi.

Pothuajse menjëherë ata ishin preservatives kryesore në ushqim, farmaceutike dhe industrinë kozmetike. Më të njohura në këtë drejtim ishin:

 • Methylparaben (nipahin) - E218
 • Etilparaben - E214
 • Propil (nipazol) - E216
 • Sod

Secili prej tyre - Përsosmëri në spektrin e saj. Për shembull, Propyl mirë se të tjerët copes me maja, metilparaben dhe nuk lë mundësi për myk. Për të përmirësuar efikasitetin e përdorimit të tyre ishin komplekse.

Pronat e preservatives reja superiore ndaj të gjithë të njohur këtë komponimet antiseptik. Ata treguan këpurdhëvrasës lartë dhe aktivitet baktericid në përqendrimet më të ulët nuk ndikojnë në qëndrueshmërinë e produktit dhe nuk paraqesin asnjë erë, pa shije. Përparësia më e rëndësishme ishte dhe me kosto të ulët. Edhe pse këto substanca dhe të përfshira në disa bimë (manaferrat, leh shelg) në shkallë industriale duke përdorur vetëm homologët e tyre sintetike.

Sigurisht, eksitim dhe përdorimi i gjerë i Parabens kërkuar prova të sigurisë së tyre.

Ndikimi i Parabens në trupin e njeriut

Studiuesit gjetën se doza e rekomanduar (0.4% për një Paraben dhe 0.8% për disa) prej këtyre preservatives nuk kanë efekt toksik dhe nuk shkaktojnë mutacione. Ajo doli se edhe reaksione alergjike ato ndodhin më rrallë se në substanca të tjera të ngjashme.

Studimet laboratorike kanë treguar se esteret e acidit para-hidroksibenzoik, në veçanti - butilparaben, kanë disa veprimtari estrohennuyu.

Por eksperimentet në vivo - që është tashmë në organizëm i gjallë - çoi në përfundimin se ajo është e papërfillshme në krahasim me veprimin e disa phytoestrogens të tjera të përfshira në ushqim.

Përdorimi i sasive të vogla të Parabens brenda shkaktuar asnjë frikë: në procesin e metabolizmit, ata lehtë mund të prishen në substanca të sigurta dhe excreted shpejt.

Prodhime në natyrë përdorimit që përmbajnë preservatives se grupi, zbuloi disa nuanca të pakëndshme dhe qiellin parabenovom retë e para ...

Kështu, u bë e qartë se zbatimi i rregullt dhe i zgjatur në lëkurë të çon në akumulimin e tyre në shtresat e sipërme të rrobave. Një methylparaben dhe mjaft në gjendje për të bashkëvepruar me dritën ultravjollcë, duke rritur veprimin e radikaleve të lira.

Kjo do të thotë se krem ​​dhe kozmetike ditë, në të cilat ajo është e shënuar, kontribuon në plakjen dhe lëkurë të thatë. Fakti që methylparaben më shpejt se homologët e tij, të shkatërruara pas aplikimit, nuk kanë përzënë të mjaftueshme për të justifikuar atë.

Parabens sot shpesh gjenden në ushqim. Në Rusi ndaluar përdorimin e propilparaben në këtë fushë, por kjo është për shkak jo vetëm të rrezikut të saj, si me mungesë provash e sigurisë. Me metilparabenom gjërat janë të ndryshme: të ndaluara në disa vende ushqim shtues është e lejuar në Rusi.

Në industrinë farmaceutike, këto janë preservatives kryesore. Vini re se në qoftë se Parabens nuk lejohen për përdorim në ushqime, kjo nuk do të thotë se ajo nuk mund të përdoret në prodhimin e barnave.


Sa për kozmetikë, preservatives parabenovoy të gjitha grupet e lejuar edhe në vendet më të kërkuar. Japoni, Amerikë, Evropë, i njohur për vigjilencë e tyre në çështjet e sigurisë, asnjë ankesë zyrtare për përdorimin e tyre.
Pyetja është: kështu që çfarë është marrëveshje? Kush e hodhi hype rreth këtyre Parabens të bardhë dhe me gëzof?

Parabens dëme: polemika shkencore

Nxitësit e luftës u bë një ruajtës popullore shkencëtarëve famëkeqe britanikë.
Në vitin 2003, Filipi Darbre - ekspert udhëheqës në biologji molekulare - tronditur botën me zbulimin e tij.

Në studimin e njëzet raste të kancerit të gjirit në tetëmbëdhjetë e saj prej tyre u gjetën Parabens. Ndryshimet patologjike janë të vendosura në zonën rreth sqetull. Në punën e tyre, shkencëtarët hypothesized se kanceri i gjirit lidhur me përdorimin e antiperspirants përmbajnë Parabens, pasi që ky i fundit të ketë aktivitet estrogenic.

Në vitin 2004, studime të ngjashme janë kryer në SHBA, rezultati i tyre ishte konfirmim se ekziston mundësia e Parabens në zhvillimin e kancerit.

Metodat dhe rezultatet e studimeve të shkaktuar një stuhi të kritikave në komunitetin më të gjerë shkencor. Në vitin 2005 një grup i shkencëtarëve nga SHBA dhe Gjermania, u mblodhën të gjitha të dhënat në dispozicion në kohën e preservatives, botoi të rinisë së tij: probabiliteti që Parabens përdorur në kostot e jashtme, mund të shkaktojë kancer, është jashtëzakonisht i vogël. Ekziston evidencë objektive për të kundërtën.

Kjo pikëpamje u mbështet nga American Cancer Society, por evropianët vendosën që banojnë në studimin e kësaj çështjeje në fillim.

Në vitin 2008, shkencëtarët francezë në bazë të disa dhjetra punime shkencore me temë erdhi në një burg tjetër, në fakt, nuk do të ndryshojë asgjë. Dukej kështu: "Rreziku nuk është provuar Parabens dhe të ulët, dhe kërkime të mëtejshme është absurde."

Kozmetikë pa Parabens

Pra, pyetja "A besoni në sigurinë e Parabens?" Tingëllon si "A besoni në Zot?". Çfarëdo përgjigjja juaj, ju do të jetë në të drejtën e vet. Dhe në çdo rast ju do të jetë produkteve të konsumit, dhe prodhuesit e tij do të bëjë çdo përpjekje për të sjellë tek ai.

Ekzagjerim ose fshehjen e fakteve - vetëm një nga mënyrat dhe kozmetika pa Parabens - dëshmi.

Mjetet Zgjedhja «paraben lirë», ju duhet të jenë të përgatitur për faktin se ata mund të:

 • Të mbajë një shumë më e rrezikshme preservatives (toksike, mutagjene, kancerogjene, duke shkaktuar alergji apo më pak të njohur) në përqëndrim.
 • Kanë një jetë minimale raft (deri në tre muaj).
 • Kërkojnë kushte të veçanta të ruajtjes (në frigorifer, ose në një vend të errët).
 • Duke qenë të infektuar me mikroorganizmave patogjene, dhe - të shkaktojë inflamacion dhe infeksionit fungale.
 • Ende përmbajnë Parabens (produktet e prodhuesve të dyshimta).

Çfarë mund të ju këshillojë në këtë rast?

 • Shkojnë përtej leximit paketën e krem ​​- të gjeni informacion në lidhje me komponentët e tij.
 • Ndiqni këto rregulla për ruajtje.
 • Kryejë testin paraprak për reaksione alergjike.
 • Get testuar markave kozmetike.
 • Përgatitja mjete për t'u kujdesur për veten e tyre.

Pjesa tjetër - të ndiqni instinktet tuaja. Po, ajo mund të ju them se shampoos, dush xhel dhe produkte të tjera të pashlyeshme që përmbajnë Parabens - objektivisht të sigurt. Dhe në qoftë se ju jeni të shqetësuar se antiperspirants mund të dëmtojë shëndetin tuaj, ju e dini, deodorants, sprays zakonisht përmbajnë Parabens në përgjithësi, por shumica e burimeve janë të rrinë të thatë.