Otoplastic ose plastike veshit - korrigjim formë dhe korrigjim kaplovuhosti


Forma e bukur e veshit është gjithmonë zili e atyre që nuk i dha të tillë një dhuratë e natyrës. Veshët të mëdha ose shumë të vogla, kaplovuhist është problem mjaft i zakonshëm. Veçanërisht e rëndësishme është se adoleshentët pyetje.

Përmbajtje

 • Llojet e operacioneve
 • Kur operacioni nevojshme
 • Përgatitja për operimin
 • Si është operacioni për të korrigjuar veshët
 • Periudha postoperative
 • Lob plastike vesh: kur është e nevojshme?

Në fëmijët nëpërmjet formë të parregullt të veshëve mund të zhvillojnë komplekset dhe çrregullime mendore, duke përfshirë edhe depresion të thellë. Të ndihmojë për të përballuar me këtë defekt herë dhe otoplasty - kirurgji plastike për të korrigjuar formën, vendndodhjen dhe madhësinë e veshit.


Llojet e operacioneve

Sot veshët plastike - Një nga operacionet më të popullarizuara të kirurgjisë plastike. Si formën e veshit dhe konfigurimi i saj është unike dhe individuale për çdo person, si foto në topat e gishtave tuaj, atëherë otoplasty - nuk është një manipulim të veçantë, dhe një varg të procedurave kirurgjikale, e cila sot ka më shumë se 170 metodat e korrigjimit. Në çdo rast, të zgjedhur metodën më të përshtatshëm.

Duke përdorur kompjuterin modelimin e pacientit mund të shihni rezultatet e pritura pas otoplasty, së bashku me mjekun tuaj të zgjidhni versionin më të përshtatshme e veshit të ri.

Varësisht nga qëllimi Ka 2 lloje të otoplasty:

 • estetike - qëllimi i saj është për të formuar korrigjim vesh, madhësinë e saj dhe vendin, korrigjim estetik e mangësive të lindura të veshit;
 • Rindërtues - të kryejë për të korrigjuar defektet anatomike që lindin gjatë jetës së (lëndimet, djegiet, Piercings dhe përdorimin e tepruar al.).

Kur operacioni është i nevojshëm?

Veshi fillon të zhvillohet dhe të rritet në fetus në fund të tremujorit të parë, lehtësim veshit formua në fillim të 6 muajve të zhvillimit të fetusit.

Në shumicën e rasteve kaplovuhist - një tipar familjes. Besohet se spikatur veshët mund të ndodhë për shkak të pozitës jo të drejtë e fëmijës gjatë shtatzënisë, por shumica e ekspertëve nuk janë dakord, dhe një rol kyç në karakteristika të tilla anatomike ata caktojnë gjenetikë.

Kaplovuhist dukshme menjëherë pas lindjes. Interesante, ky defekt mund të rregullojmë pa kirurgji, nëse menjëherë pas lindjes së fëmijës fillojnë të konservatore formë korrigjimin veshët dhe nëse jo kaplovuhist theksuar shumë.

Kërc në foshnjat janë shumë të butë dhe janë remodeling nga ndreqim. Pas 6 muaj nga mosha, kërc bëhet i qëndrueshëm, dhe të rregulluar formën e tyre pa kirurgji nuk do të ketë sukses.

Indikacionet veshët plastike:

 • kaplovuhist (është ndër arsyet më të otoplasty);
 • formë të parregullt nga veshët;
 • kërmill mëdha apo të vogla;
 • veshët asimetrike;
 • Kapaciteti-veshit ose një pjesë që mungon (kongjenitale ose patologji të fituara për shkak të lëndimeve);
 • earlobes ndarë, lobes shumë të mëdha ose të vogla;
 • shtrembërim për shkak të Piercings vesh përdorimin e tepruar.

Përgatitja për kirurgji

Nëse jeni duke pritur për korrigjimin e veshëve, ju duhet të dini momente të rëndësishme të përgatitjes për kirurgji.

Para bisedës otoplasty detyrueshëm të kirurg plastik. Gjatë ekzaminimit mjeku do të qartësojë natyrën e ndryshimeve, dëgjoni pacientit, të shpjegojë se çfarë ju mund të bëni. Duke përdorur një kompjuter për të simulojnë disa opsione të mundshme për të ardhmen e veshit që ndihmojnë pacienti të shihni një rezultat të mundshëm.

Ashtu si të gjithë operacionit, otoplasty kryhet nën anestezi të përgjithshme. Zakonisht përdoret anestezi të përgjithshme, por ndonjëherë ju mund të kryejë ndërhyrje dhe nën anestezi lokale (p.sh., kur një sasi e vogël e transaksionit ose kanë contraindications për anestezi të përgjithshme).

Prandaj, në fazën e përgatitjes para operacionit duhet t'i nënshtrohen një ekzaminim të plotë mjekësor për të përcaktuar shëndetin e pacientit, contraindications për kirurgji dhe anestezi.

Indikacionet për kirurgji:

 • Reagimi alergjik ndaj drogës anestezisë;
 • sëmundjet ngjitëse akute;
 • ethe;
 • Sëmundjet decompensated rënda somatike të organeve të brendshme;
 • lezioni pustular në operacionet e ardhshme;
 • shtatzënisë dhe laktacionit;
 • patologji onkologjike;
 • probleme me koagulimit të gjakut;
 • sëmundje mendore;
 • Tendenca për të formuar keloids;
 • Obsesioni me kirurgji plastike.

Si është operacioni për të korrigjuar veshët

Zgjedhja e metodave të kirurgjisë varet nga problemi, strukturën anatomike të veshit, preferencat kirurg. Shumica kirurgët moderne plastike kryer otoplasty tri metodat e mëposhtme:

 1. Korrigjimi për Furnas.
 2. Kirurgji plastike për të Mustarde.
 3. Plastike nga Entenstormu.

Këto dhe metodat e tjera të otoplasty mund të bëhet si duke përdorur lazer kirurgji, dhe duke përdorur një bisturi konvencionale. Në çdo rast, rezultati - një korrigjim i ndonjë defekt, duke përfshirë kaplovuhosti.

Operacioni (në rastin e korrigjimit veshit estetike): të ndryshojë në vesh formë kërc ose duke lëvizur atë në pozitë më të mirë, e ndjekur nga ndreqim formën e re dhe vendndodhjen e indeve kërc përdorur sutures kirurgjikale.

Metodat e operacionit në kaplovuhosti: pas kirurgu veshi bën një prerje të vogël përgjatë folds fiziologjike të lëkurës dhe të vijë e flokëve. Pastaj kërc veshi sigurojë formën e duhur (në varësi formën e veshit dhe dëshirat e pacientit).


Nëse është e nevojshme, kërc tepërt hequr imponojë seams brendshme. Pas otoplasty mbetet një mbresë të vogël e cila është e fshehur në rrudhë pas veshit dhe krejtësisht i padukshëm.

Pas operacionit

Shumë janë të gatshëm për të ndryshuar interesat veshët e tyre, si do të jetë rehabilitimi, ose keni nevojë për disa kufizime, të cilat do të ndikojë.

Në mënyrë tipike, periudha postoperative pas otoplasty është pothuajse pa dhimbje dhe pa komplikime. Shërojnë postoperative plagë shpejt, bruises dhe bruises zhduken deri në fund të javës së parë pas korrigjimit. Sutures janë hequr në ditën e 10. Fashë hiqet brenda pak ditësh.

Një faktor i rëndësishëm në rehabilitimin postoperative është vënë në FA SHAT elastike në natën për muajin e parë. Këto masa do të ndihmojë për të konsoliduar rezultatet e otoplasty.

Gjatë muajit të parë duhet të shmangin aktivitete të rënda fizike, vizita në sauna dhe pishinë. Por efikasiteti i pacientit rimëkëmbet plotësisht për 3 ditë.

Shërimi i plotë vjen vetëm 3 muaj, atëherë, dhe ju mund të vlerësojnë rezultatet korrigjimin e veshëve. Korrigjim rezultat jeta veshit, edhe pse nganjëherë kanë nevojë për korrigjim shtesë.

Lob plastike vesh: kur është e nevojshme?

Manipulim të tilla si lob veshit plastike nuk është një procedurë e komplikuar dhe kërkesa në mesin e pacientëve. Shpesh ai kombinohet me metoda të tjera të otoplasty.

Sot, më shpesh në skajin e veshit plastike nevojë për të rinjtë që duan për të eliminuar efektet e veshur "tunele". Madhësive të vrimave në lobes nganjëherë arrijnë gjigant. Gjithashtu ky manipulim kryhet në lob traumatike këputje, degëzim i saj i lindur, asimetria është lobes shumë të mëdha ose të vogla.

Në përgjithësi, të gjitha manipulimet mjeku kryen nën anestezi lokale në fëmijët duke përdorur anestezi të përgjithshme. Operacioni është kryer në një mjedis pacient i jashtëm, dhe kjo zgjat rreth 30 minuta. Sutures janë hequr në ditën e 7. Pas lobes kirurgjisë në krijimin e suva të veçantë mjekësor, të cilat kirurgu heq disa ditë.

I vetmi kufizim pas lobes korrigjim është një ndalim për mbajtjen e një palë vathë dhe ylli për 3-4 muaj.

Nëse ju keni një veshët natyrisht plotësisht i përsosur - nuk e fsheh mungesën e flokëve dhe larmi të madhe e kapele. Otoplastic - një metodë efektive dhe të sigurt për të hequr qafe e problemeve estetike herë dhe për të gjithë.