Pedikyr në këshilla shtëpi dhe sekretet


Summer po vjen, dhe kështu sandale të hapura dhe këpucë. Lejoni vetes që të nxjerr në këpucë në modë me gishtin e hapur e mundur vetëm nëse këmba jote në mënyrë të përsosur. Sigurisht, për disa dimrit këmbët trashë, kështu që tani është koha për të i kushtoj vëmendje të tyre.

Përmbajtje

 • Çfarë lloje të pedikyr
 • Si për të bërë pedikyr hardware në shtëpi
 • Pedikyr klasik
 • Pedikyr Frëngjisht
 • Marrja e Spa-pedikyr

Shumë vajza dhe gra preferojnë procedurat sallon. Besohet se vetëm një mjeshtër mund të bëjë pedikyr profesionale të cilësisë. Në fakt, pedikyr në shtëpi - jo aq e vështirë një detyrë sa duket.


Çfarë lloje të pedikyr

Thonjtë i ujdisur janë, pamjen tërheqëse të shëndetshme, e cila ndikon dukshëm në vetë-respekt. Në total janë 4 lloje të pedikyr:

 • Hardware pedikyr. Si emri sugjeron, është bërë duke përdorur një makinë të posaçme për manikyr dhe pedikyr. Ajo përdor nozzles të ndryshme që manikyrin e thonjve, të hequr inde të vdekur dhe kallo.
 • Klasike apo bordurë pedikyr. Karakteristikë e saj është se cuticle është hequr mekanikisht
 • Pedikyr Europiane ose frëngjisht. Në këtë rast, lëkura është zbutur me mjete të veçanta, pa dëme.
 • PS-pedikyr dhe pedikyr mashkull. Fjala PS në emër flet për veten. PS-pedikyr - është çdo pedikyr, i kombinuar me mjete të kujdesit dhe kujdesit këmbë mashkull përfshin parandalimin e sëmundjeve kërpudhore, heqjen e drithërat dhe lustrim pjatë gozhdë.

Si për të bërë pedikyr hardware në shtëpi

Hardware pedikyr në shtëpi nuk është e vështirë për të bërë. Por si puna është kryer me anë të një pajisje të veçantë, duhet të marrë parasysh disa pika të rëndësishme. Para së gjithash, makinë për manikyr dhe pedikyr, e cila është përdorur në kabinën ndryshon nga pajisjet të dizajnuara për përdorim në shtëpi. Ky dallim është kapaciteti, numri i nozzles dhe gradë e aparatit rregullimit.

Avantazhi kryesor i kujdesit këmbë hardware që hundë të vogël mund të hiqni lëkurën me brirë atje, ku është e pamundur të arrihet me anë të kujdesit konvencionale. Në të njëjtën kohë, kjo do të thotë radikale në luftën për bukurinë e këmbët, edhe pse calluses, drithërat hequr me shumë kujdes. Ju absolutisht nuk do të rrezikojë dëmtuar lëkurën tuaj, aq më shumë ata vetë të kontrolluar intensitetin e ekspozimit.

 • Në mënyrë që të kujdeset për këmbët e tyre, ju duhet së pari të përgatisë lëkurën e këmbëve. Për ta bërë këtë, të përdorin mjete të posaçme për të zbutur calluses dhe drithërat. Nëse dora është asgjë atje, ju mund të bëni dush të rregullt këmbë me kripë ose vaj, vetëm atëherë erdhi për të hequr lëkurën i përafërt.
 • Tjetra ju duhet të përpunojë duke përdorur këshilla gozhdë, formë gozhdë duke rreshtuar dhe heqjen cuticles. Sa më e vogël hundë, më të lehtë për të punuar me të vogla e vështirë për të arritur zonat.
 • Në fazën e fundit, mos harroni për të zbutur këmbët lëkurës me një krem ​​të veçantë.

Pedikyr klasik

Kryesore pedikyr tipar klasik është se misri, etj hequr mekanikisht me mjete të posaçme. Në mënyrë që të bëjë pedikyr klasik, këmbët duhet të jetë edhe para se të avullit. Këmbë të shërbejë si një burim i hidratues për lëkurë dhe kjo do të ketë asnjë problem për të hequr. Nëse këmbët nuk janë të përgatitur, procedura mund të jetë më e dhimbshme. Dashuri Megjithatë rëndomtë, sekreti pedikyr klasik në shtëpi - në një aftësi të veçantë, e cila është fituar me përvojë.

 • Hapi i parë do të zbutur këmbët. Të përshtaten këtë bato e vajit, kripë dhe shtesa të tjera aromatike. Nga rruga, në qoftë se ju dëshironi të relaksoheni këmbët, shtoni lëng limoni në ujë.
 • Ndërsa këmbët janë në ujë, ju tashmë mund të fillojë të përpunojë saws tyre me granularity të ndryshme, duke hequr qelizat e lëkurës me brirë.
 • Hapi tjetër për të hequr llak vjetër, por vetëm pasi këmbët e thatë dhe të procedojë drejtpërsëdrejti në formimin e gozhdë. Edhe pse hapa manikyr dhe pedikyr janë pothuajse identike, toenails nuk e rekomandojmë raundin off për të shmangur rritje në lëkurë, vrima gozhdë që linja duhet të jetë i drejtë. Mos harroni të gishtit pjatë gozhdë rozsharovuvalasya jo, është më mirë për të prerë disa truket.
 • Pastaj fillon fun - domethënë, cuticle rrethprerja. Duhet të veprojnë me kujdes veçanërisht që rreziku herë të parë më të lartë të plagosur lëkurën. Rrethprerja bërë ose të veçantë pranga cuticle ose gërshërë gozhdë me edges rrumbullakuar. Trim cuticle e mundur vetëm në qoftë se të mjaftueshme këmbët steaming.
 • Në përfundim, është e dobishme për të trajtuar veten krem ​​të veçantë për këmbët. E mirë për të kombinuar bordet (klasik) pedikyr me llojet e tjera të këmbëve të kujdesit të lëkurës të tilla si banjot parafine, masazh.

Pedikyr Frëngjisht

Ajo quhet shpesh "evropiane" dhe ai i karakterizuar në atë që i parë zbut lëkurës me mjete të drejtë, të butë dhe hiqen pa përdorimin e prerjes mjetet. Zbutjen vetëm cuticle është larguar me anë të shkopinj me peme portokalli (për ata që janë enët e gjakut të ngushta dhe cuticle qetë). Me cuticle rregullt pedikyr rritja Evropian ngadalësohet.

Ky lloj i pedikyr është më e butë dhe të sigurt, kështu që lëkura nuk është dëmtuar. Dobësitë e kësaj metode mund të quhet se efekti do të jetë i dukshëm vetëm pas 8-10 trajtimeve. Alternative franceze mund të kombinohet me Spa-trajtimet apo masazh, pedikyr dhe e bëjnë këtë në shtëpi mjaft thjesht.

 • Fillimisht, lëkura rreth mjet thonjtë aplikuar zbut cuticles. Pas 5-10 minuta ajo butësisht fshihen me një disk pambuku
 • Pas cuticle hequr një shkop druri. Ju gjithashtu duhet të dini se kur do të ndalet. Nëse ka siklet - një shenjë se më shumë punë nga cuticle nuk është e nevojshme
 • Gjithashtu hequr drithërat brushat pas asaj që kishin vuajtur nuk do të thotë razmyahchayuschee
 • Faza përfundimtare - exfoliating dhe hidratues të lëkurës.

Marrja e Spa-pedikyr

Sigurisht, në shtëpi për të bërë një të plotë Spa-pedikyr në kabinë është pothuajse e pamundur, por kjo nuk do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë për të trajtuar një të dashur.

Këtu janë disa Spa-procedura të thjeshta që mund të bëni në shtëpi:

Të jesh në gjendje të mirë:

 • Në një pellg me ujë të nxehtë, shtoni 2 tbsp kripë, 1 tbsp kafe terren, 2-3 pika vaj limoni, nenexhik ose portokalli. Ulët këmbë prapa për 10 minuta
 • Fshini këmbët dhe furçë përzierje cuticle e balte të bardhë dhe vaj limon, pastaj të lëvizë cuticle.
 • Ju mund të aplikoni një maskë të thjeshtë por efektive për të njëjtën kripë deti. Vaj ulliri dhe rozmarinë. Të mbajë për 10-15 minuta.
 • Bëni një masazh këmbë, duke filluar nga gishtërinjtë në kyçin e këmbës dhe shkon. Për më të mëdha këmbët efekt zakutayte apo veshin çorapet.

Heqin qafe e edemë:

 • Në ujë, shtoni rozmarinë tharë 5 pika vaj kedri dhe nenexhik. Këmbët dip për 10-15 minuta.
 • Këmbët gëlltit, hiqni cuticles, pas brushing pastrim saj me sheqer kafe dhe vaj ulliri
 • Treat këmbët tuaja në mënyrë pastrim: Mix në pjesë të barabarta sode. Kafe terren dhe nenexhik tharë. Lani pastrim me ujë të ngrohtë.
 • Aplikoni një maskë: 1 vezë e verdhë veze, ½ avokado, 1 lugë gjelle mjaltë, 10 pika vaj karamele mente. Mbani jo më shumë se 10 minuta, pastaj pije.
 • Së fundi, lahen këmbët kokosit ose vaj ulliri.

Për relaksim

 • Në ujë, shtoni 5 pika vaj karamele mente, 3 pika rozmarinë dhe vajra pisha. A nuk e lënduar sa më shumë si një bandë e kripë.
 • Fshini këmbët me një peshqir dhe të aplikojnë një pastrim cuticle me balte rozë dhe vaj karamele mente. Nga ana tjetër, të përdorni një kafe të mirë bluaj.
 • Pas heqjes cuticles, aplikoni një pastrim këmbë: 2 tbsp kripa e detit dhe 2 lugë jod. Mbani jo më shumë se 5 minuta. Nëse zabarvlyatsya këmbët e jodit është e mirë. Jod përdoret për parandalimin e artritit dhe osteoarthritis.
 • Së fundi, konfiguroni masazh me ndonjë krem ​​dhe veshin çorape pambuku.

Është e pamundur të imagjinohet pa një këmbë pedikyr i pastër, për më tepër, në verë llak të ndritshme në thonjtë imazhin thekson dobi dhe i jep besim. Unë nuk kam për të shkuar në sallonet e shtrenjta për t'u kujdesur për këmbët e tyre. Nëse e dëshiruar, mini-sallon mund të organizohen në shtëpi, pavarësisht nga fakti që bëjnë pedikyr në shtëpi është shumë më e lehtë se sa duket.