Spote Pigment në fytyrë - mund të shpëtoj në shtëpi


Çfarë emocion të shkaktojë Freckles në faqet e fëmijëve - këto puthje gjallë dielli! Por, duke qenë më të vjetër, pronari i tyre duke u përpjekur me të gjitha mjetet për të hequr qafe e shumëllojshmërisë. Çdo vajzë dëshiron që të ketë një natyrë të përkryer të qetë. Si për të shmangur shfaqjen e spote moshës dhe si të bëjnë ato më pak të dukshme janë ende atje? Në këtë artikull ne do të kushtoj vëmendje të gjitha rrugët e njohura për të hequr qafe spote moshës në fytyrë - nga teknikat moderne kozmetike dhe mbarimit mënyra popullore.


Përmbajtje

  • Ku janë spote
  • Metodat e korrigjim hiperpihmentatsiy
  • Si për të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë në shtëpi

Së pari, le të ende të kuptoni se çfarë lloje të çrregullimeve pigment të ndodhë. Dyshromiyi nuk është gjithmonë e errësuar të lëkurës, depigmentation mund të jetë se shumë duket e shëmtuar. Por, kur më të zakonshme në fytyrën e saj spote, pastaj të përqëndrohet në lloje të tjera të shkeljeve melanogenesis nuk do.

Ku janë spote

Pra, le të flasim për arsyet. Hyperpigmentation është primar dhe sekondar - rezultat i një procesi patologjike apo lëndim. Një shembull i mrekullueshëm i pigmentim origjinal - Freckles, mesme - spote postacne.

Pigmentim fillore:

  • Efelide (Freckles)
  • Melasma (chloasma)
  • lentiho.

Freckles natyra e ka pajisur klishe skinned 1-2 njerëzit me flokë të kuqe ose flokëverdhë. Me moshë, ulur intensitetin e pigmentim dhe Freckles mund të zhduken plotësisht.

Melasma ose siç është quajtur, chloasma ndodh për shkak të ndryshimeve hormonale dhe shpesh në gratë, hormonet janë shumë të ndryshueshme. Shumë shpesh kafe ngjyrë njollat ​​e intensitetit varion mund të shihet në fytyrat e grave shtatzëna. Nëse pamja e njollat ​​nuk janë për shkak të shtatzënisë, ju duhet të i kushtoj vëmendje të veçantë për këtë dhe të konsultoheni me një gjinekolog dhe endokrinolog.


Shpesh ka njolla në gratë me ovarian polycystic marrjen e kontraceptivëve oral, por edhe mund të jetë shkaktuar nga fotosensybylyzyruyuschyh marrë droga të tjera. Gjithsesi njolla në fytyrë nuk janë të pa luftë dhe ata mund të fillojnë vetëm pasi të ketë konstatuar shkakton.

Tifozët e rrezitje dhe Solariums tifozët aktive do të "shpërblehet" lentiho - spote rrumbullakosura pigment të ngjyrë të ndryshme dhe zona me intensitet. Kjo lentiho diellor, por ka pleqërie dhe të mitur. Kjo nuk është për shkak të ndikimit të ultravjollcë, duket në fëmijëri dhe arsyet mbetet një mister.

Korrigjimi kozmetike pigmentim të llojeve të ndryshme është e ngjashme. Për të arritur rezultate të qëndrueshme Brightening procedura duhet të zhvillohet paralelisht me trajtimin e sëmundjes themelor, i cili shkaktoi shfaqjen e spote moshës. Nëse arsyeja për të pranuar kontraceptive hormonale apo droga të tjera, ata të anulluar dhe për të gjetur një zëvendësim më të përshtatshme, pa efekte të tilla anësore.

Metodat e korrigjim hiperpihmentatsiy

Mënyra më e përballueshme - Krem i spote moshës në fytyrë. Ne nuk do të konsiderojë markave të veçanta dhe prodhuesit, dhe të përqëndrohet në përbërjen e produkteve kozmetike. I përbërës aktiv është një substancë mjaft toksik - Hydroquinone.


Medikamente përmbajnë një përqendrim të madh të substancave në mënyrë efektive pengojnë melanogenesis, por shpesh shkaktojnë dermatit alergjik dhe të lehtë, dhe mund të shkaktojnë shfaqjen e lëkurës depigmented. Prandaj, këto barna duhet të administrohet nën mjeku rreptë monitorimin rezultatet e terapisë.

Hiq njollat ​​në fytyrë më të sigurtë duke përdorur ekstrakte bimore nga bimët dhe substancave të sintetizuara. Kjo është Arbutin - Një substancë që rrjedh hydrohynona sigurt dhe është gjetur në shumë bimë: bearberry, Arbutus, lë Kastrati dhe Bergenia.

Kjo substancë gjithashtu pengon tyrosinase enzimë, që e bën atë një zbardhues dhe veprim parandalues. Arbutin është përbërës kryesor i popullore kohët e fundit e BB-krem tilla.

Me sukses lufton pigmentim ëmbël dhe majdanoz, të cilat gjithashtu përfshijnë ekstrakte të krem ​​zbardhues.


Metodat më efektive të spoteve luftimin pigment është i armatosur me cosmetology moderne. Metodat Kjo hardware të tilla si Photorejuvenation, lazer po rishfaqet, dermabrasion. Por ata kanë për qëllim të gjithë në eliminimin e melaninës ekzistuese pigment, dhe paraqitja e spote të reja nuk i japin një garanci.


Korrigjimi lehtë ekspozuar sipërfaqësore derdhen njollat, pigment i cili është në nivelin e veshje e guaskës. Në këtë rast nuk do të jetë ndonjë metoda efektive exfoliating e korrigjimit, lëkurë, bluarje, Cryotherapy.

Dhe ju jeni kurioz të dini se si beauticians përcaktojë thellësinë e pigment? Kjo i ndihmon ata Dru fluoreshente. Melaninës, e cila është e vendosur në shtresat e sipërme të lëkurës fillon ndezur konturirovany me shkëlqim, si në qoftë se këto rreze, por në qoftë se ajo është në dermis, ky efekt nuk është vërejtur. Prandaj, mjeku mund të japë një parashikim të caktuar efektivitetin e trajtimit të këtij lloji të njollë.

Vetë të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë mjaft ndoshta në raste shumë të rralla, por të zvogëluar intensiteti i ekranit të tyre është mjaft i aftë për të gjithë. Ju duhet të jetë i durueshëm dhe të kryejë të gjitha rekomandimet për kujdesin në shtëpi cosmetologist. Beautician juaj duhet të jetë gjithmonë krem ​​me faktor mbrojtës SPF 30. Veshjet mbushëse në modë të gjerë-brimmed hat, e cila në mënyrë të besueshme të mbrojtur fytyrën tuaj nga rrezet e dëmshme të diellit dhe të shtoni bukuri.

Si për të hequr njollat ​​e moshës në fytyrë në shtëpi

A ka mënyra për të ndihmuar të heqin qafe e spote moshës në shtëpi? Ne kap një maska ​​disa sqaruese që do të jetë e lehtë për të gatuar në shtëpi.

Shtëpi lëkurë

Së pari, ajo që unë dua të ndajnë - lëkurë në shtëpi. Për këtë ne kemi nevojë për: 50g. kos dhe 10 pllakat e aspirina dhe vitaminë C. Për të mirë shpërndarjen tabletë para-kile në një pluhur dhe përzierje me kos. Apliko për t'u përballur me të tillë një përbërje merr vetëm disa minuta, edhe një herë duke rritur kohën e ekspozimit. Ju mund të lyej vetëm fushat me probleme.


Djegia apo ndjesi shpimi gjilpërash duhet të jetë tolerant në qoftë se një ndjenjë të tillë si në qoftë se fytyra juaj acid sulfurik hlyupnuly ​​- menjëherë pije përbërjen. Pas një lulëzim të mirë të bërë maskë ushqyes, të përsosur krem ​​kosi rregullt që plus pronat ushqyese gjithashtu ka zbardhjen efekt.

Maskë me lëng limoni kundër spote moshës

Maskë shumë efektive me lëng limoni. Efekti Pra zhvishem, si acid limoni ka të forta keratolytic dhe exfoliating pronat. Mënyra më e lehtë është thjesht për njollat ​​yndyrat me lëng limoni, dhe ju mund të përziejnë atë me mjaltë në raportin 5 pika e mjaltit 50g lëng. Gradualisht, duke pikëz mund të shtoni lëng limoni me durim të mirë e maska ​​të tilla.

Maskë e hyperpigmentation me peroksid hidrogjeni

Maskat me peroksid hidrogjeni gjithashtu kanë vendin e tyre në mesin e agjentët zbardhues. Për pronarët e kostum lëkurës me vaj që opsioni: përzierje rrahur shkumë vezë, 10 pika peroksideve 3% dhe disa pika lëng limoni. Aplikoni në fytyrë me një furçë apo sfungjer për 20 minuta. Nëse lëkura është e thatë ju mund të provoni një maskë: Merrni 50 gram djathë, vezë e verdhë veze, një lugë çaji mjaltë dhe 5 pika të peroksid, pije pas 15-20 minuta.


Maskat me lëng limoni dhe peroksid hidrogjeni lëkurë shumë të thatë, kështu që pas këtyre maska ​​duhet të përdorni një krem ​​ushqyes. Për çdo ditë përdorni ju mund të bleni kozmetike me acide frutash shtuar.

Tani ju e dini se si të shpëtoj e spote moshës në fytyrë, por shikuar nga për veten tuaj dhe mos harroni: çdo gjë është e mirë në moderim. Mos e lini rrezikun e lëkurës tuaj pa mëshirë trupin zëvendësuar nën diellin përvëlues, sepse kjo është pika më e dëmshme që mund të shkaktojnë dashuri të tepruar për rrezitje.

Olga Kochetkova, mjeku dermatolog