Lëkurë të përballet në shtëpi duhet të bëhet dhe si të bëhet kjo


Femrat ëndërrojnë të duken bukur dhe të mbetet gjithmonë i ri. Megjithatë, kjo ka të bëjë përpjekje të mëdha dhe vazhdimisht kujdesen për veten e tyre. Dukshëm rinovimin e lëkurës, eliminimin e shumë probleme kozmetike dhe të reduktuar rrudhat, plagët dhe të metat e tjera që dëmtojnë pamjen e një gruaje mund të jetë, duke kaluar lëkurë lëkurë të fytyrës në shtëpi. Kjo procedurë është efektive dhe të sigurt, por ju duhet të dini contraindications për të dhe e di se si të bëhet kjo. Gjithashtu, mos harroni se për lëkurë të thellë rishfaqet është më e mirë për të vizituar një beautician specialist.


Përmbajtje

 • Fytyra përtëritje me lëkurë
 • Llojet e peels shtëpi
 • Disa karakteristika të lëkurë
 • Dallimi në mes shtëpisë dhe lëkurë sallon
 • Si duhet të kryejë procedurën dhe çfarë për të kujtuar

Fytyra përtëritje me lëkurë

Lëkurë - Procedura efektive kozmetike që ndihmon për të përballuar me shumë probleme dhe për të përmirësuar pamjen. Me përdorimin e rregullt është e mundur për arritjen e mëposhtme:

 • hequr shtresa e sipërme brirë;
 • japin lëkurës një pamje të freskët dhe të shëndetshme;
 • shpëtoj nga "njolla e zezë", dhe i poshtër priza dhjamor në poret;
 • të qetë nga rrudhat dhe shënon shtrirje;
 • përmirësimin e qarkullimit të lëkurës;
 • normalizuar funksionimin e gjendrave dhjamor dhe më shumë.

Përveç kësaj, efekti i krem, atëherë do të jenë më të dukshme dhe efektive. Nëse bëhet si duhet, kjo procedurë brenda një periudhe të shkurtër kohore të bëhen ndryshime të dukshme pozitive. Lëkure rrafshoi, pamjen e saj përmirëson, ngjyra bëhet më e zakonshme, lëkurë, dhe defekte të tjera zhduken.

Llojet e peels shtëpi

Ka disa lloje të peels fytyrës në shtëpi. Kryesor i tyre - janë mekanike dhe kimike.

Lulëzim mekanike

Për kozmetike të para të përdorimit, të cilat përfshijnë disa pjeseza abrazive me origjinë natyrale ose sintetike.

Për këtë qëllim, NDRYSHME veçanta mund të përdoren, gropa grimcuar kajsi, elemente të rërë, balta apo shërimi baltë, arra. Këto mjete janë quajtur scrubs. Ata mund të shiten përgatitur tashmë ose vetëm pryhotavlyvatsya shtëpi.

Efektet e kozmetikës që synojnë heqjen mekanike të shtresa e lartë e lëkurës, peshore e saj të vjetër dhe i poshtër. Në aplikimin këto fonde duhet të jenë të vetëdijshëm se ata mund të aplikohet vetëm për lëkurë të shëndetshme. Përndryshe, acarim të jetë e mundur ose infeksion.

Lëkurë kimike

Një shumë më efektive në aspektin e përtëritje të lëkurës mund të jetë peels kimike për t'u përballur në shtëpi. Në shitje sot ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të mjeteve të ndryshme për këtë procedurë, duke përfshirë për përdorim në shtëpi.

Përdorimi më efektive dhe të jetë e mundur në shtëpi janë konsideruar produkte të bazuar në fruta, salicili dhe limoni, laktik, bajame dhe acid rrushit. Këto mjete janë efektive për pastrimin, për të përmirësuar pamjen dhe shërim. Ju lutem vini re se ju mund të në mënyrë të pavarur kryejnë vetëm të lehta (mirë) peels kimike. Për mjetet e saj të zgjedhur të përqëndrimit të substancave aktive të cilat është e ulët, rreth 10%. Megjithatë, efekti është procedura vetëm dukshme këmbimit.


Koha më e mirë për këtë kurs do të jetë e vjeshtës dhe dimrit, kur aktiviteti diellor është i ulët. Në këtë rast bëhet më e hollë kur pastrimin e lëkurës do të jetë ekspozuar ndaj ekspozimit minimale diellit. Përveç kësaj, ajo është gjithashtu e nevojshme për të mbrojtur dhe të sunscreen veçantë.

Kur kombinohet ose llojin e lëkurës me vaj dhe sensibilitet për proceset inflamatore, zgjeruar poret dhe moshës ndryshimet e lëkurës të ndihmojë në përmirësimin e shtëpisë lëkurë acide frutash. Kjo procedurë mund të përdoret për lloje të tjera të lëkurës, përveç shumë e ndjeshme. Kundërindikimet tjera për të është ekzemë, pezmatim i lëkurës dhe të lëkurës sëmundje.

Disa karakteristika të lëkurë

Frekuenca e lulëzim varet nga lloji të lëkurës. Po, për të thatë-lloj ystonchennoho bërë atë vlerë jo më shumë se dy herë në muaj. Nga mjetet gërryes duhet të braktiset krejtësisht ose zgjidhni scrubs me grimca shumë të vogla, apo acarim dhe dëmit të mundshëm ndaj personit të lëkurës.

Lëkura normale toleron pothuajse të gjitha përgatitjet për pastrim. Por gjëja kryesore është të mos e teproj. Mjafton të përdoret një herë në javë dhe pastrim gommazh dhe peels kimike dyjavor. Ka opsione të tjera për trajtimet që ofrojnë pastrim të mirë.

Lëkurës me vaj si asnjë tjetër, ka nevojë për të hequr shtresa e lartë dhe pastrim. Ajo mund të përdoret për pastrim dy herë në javë, dhe oksid salicili peels kimike çdo 1.5 javë.

Dallimi në mes shtëpisë dhe lëkurë sallon

Pastrimi i brendshëm përdor vetëm shtresa sipërfaqe të lëkurës. Për atë, e përdorur scrubs, dhe aksione të veçanta gommazh me përmbajtje të acidit të ulët. Efekti i tyre jo shumë të gjatë. Rezultati është e dukshme vetëm pas një kurs të trajtimit.

Sipërfaqja pastrim fytyrë mund të kryhet në cosmetology sallon dhe veten. Por thellë të përballet me lëkurë në shtëpi mund të çojë në pasoja të rrezikshme, deri në një djegie të rënda kimike. Për shkak të ajo duhet të braktiset, ose, nëse është e nevojshme, shkoni tek specialisti.

Gjithashtu jo, rekomanduar kimike pastrimin vetëm në praninë e sëmundjeve të lëkurës mëngjes, dhe dëmtimi vatra e inflamacionit, si edhe të lëkurës shumë të hollë dhe të ndjeshme. Në raste të tilla është e këshillueshme për të vizituar një cosmetologist.

Si dhe çfarë përbërësit janë përdorur për lëvozhgë kimike në shtëpi

Për të pastruar një shtëpi të përdorur drogë acide bazuar. Ato më të njohura janë fruta, salicili dhe të tjerët. Peels fruta të japë një efekt rinovimin, të hequr shtresa e sipërme me brirë.

Për të përgatitur këtë ilaç, ju duhet të zgjidhni frytet e duhura me aciditet të lartë, të tilla si pineapple dhe papaja, dhe shtrydh lëng prej tyre. Pastaj përziejnë atë me një lugë të madhe mjaltë dhe të aplikoni në fytyrë. Përzierje të lëkurës duke lënë jo më shumë se 5 minuta. Pastaj del me të larë me ujë të ftohtë. Kur zgjedh fruta, është e nevojshme të marrin në konsideratë mundësinë e një reaksion alergjik. Për salicili acid peels të përballet në shtëpi përdorur atë 15 për qind zgjidhje. Duhet të theksohet se kjo procedurë është mjaft i butë, si përbërësit aktiv me pothuajse nuk depërtojnë thellë në lëkurë.

Kjo pastrimi heq lëkurë, duke e bërë çehre ndikim më të mirë pozitiv në funksionimin e gjëndra dhjamor, eliminon aknet. Në kryerjen e zgjidhjen e saj acid është aplikuar dhe lënë për disa minuta. Atëherë të jetë i sigurt për të përdorur krem ​​të pasur.


Një tjetër metodë e spastrimit lëkurën bazuar në përdorimin e produkteve kozmetike që përmbajnë enzimat. Këto substanca të hequr qelizat e vdekura. Kjo procedurë është e përshtatshme jo vetëm për fytyrë, por për dekoltin dhe qafën. Lëkurë është aplikuar në lëkurë dhe është rreth një e katërta e një orë, dhe pastaj larë me kujdes.

Enzima shkak përmbajnë nuk mund të përdoret në skuqjet ose lezione lëkurës. Get shpëtoj e spote moshës dhe për të përmirësuar pamjen duke përdorur peels acid retinoic jashtë. Ky mjet është aplikuar një herë në javë për gjysmë ore. Kursi përbëhet nga gjashtë trajtime.

Si duhet të kryejë procedurën dhe çfarë për të kujtuar

Para se personi kimike zhvishem duhet të jetë e nevojshme për të provuar për alergji. Për këtë sasi të vogël të produktit të aplikuar në sipërfaqen e brendshme të dore dhe qëndron për një kohë.

Nëse kjo skuqje të dukshme apo ndryshime të tjera është më mirë për të zgjedhur një tjetër metodë. Ajo fillon lëkurë nga fytyra e pastrimit locion. Në kryerjen e përgatitjes është aplikuar një shtresë e hollë, ose djegiet e mundshme.

Zona rreth syve duhet të mbetet i lirë, për shkak se kjo zonë është shumë delikate. Nëse keni djegie të rënda apo ndjesi shpimi gjilpërash duhet menjëherë shpëlarje tërësisht me përgatitjen e ujit. Kryer spastrimet kimike më shpesh se çdo dhjetë ditë nuk është e nevojshme. Pas procedurës, mundësisht për një ditë duke prekur fytyrën e saj dhe nuk e përdorin grim, me përjashtim të mbrojtjes.