Përfitimet dhe dëmet e vajit të ullirit për trupin e femrës


Vaj ulliri - një nga produktet që është e njohur për njerëzimin për mijëra vjet, është bërë nga fruti i pemës së ullirit. Cilësia Amazing vendosur të përdorin atë jo vetëm në gatim, por edhe në trajtimin e sëmundjeve, ruajtjen e rinisë dhe bukurisë, duke prodhuar ilaçe, soaps dhe vajra aromatike.

Përmbajtje

 • Përbërja dhe vetitë e vajit të ullirit
 • Ky vaj nuk rekomandohet të naftës
 • Recipes e bukurinë dhe shëndetin
 • Si prodhuar vaj ulliri
 • Si te zgjidhni vaj ulliri

Ullishte këndohen nga poetët dhe dramaturgët e Greqisë antike dhe Romës, vajrat e legjendat dhe tregime. "Ari të lëngshme", "Gjaku i tokës" vaj ulliri i quajtur tifozët e tij entuziast, por ka nga ata që janë mjaft skeptik në lidhje me përfitimet e vaj ulliri dhe beson se zbatimi i saj në shumë raste dëmtojnë trupin. Le të shohim se si me të vërtetë përfitim të vërtetë dhe dëmi i vajit të ullirit.


Përbërja dhe vetitë e vajit të ullirit

Perberja e vajit përfshin përbërës të tillë;

 1. Acidet yndyrore monounsaturated (kryesisht acid oleik). Acidet yndyrore të pangopura kolesterol më të ulët të ndikojë në përmirësimin e sistemit të tretjes, kanalet biliare, enët e gjakut pastrohen në mënyrë të përkryer, të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, trombozë.
 2. Skvaleon - bladaet antypuhlynnym aktivitet, promovon sintezën e vitaminës D, përmirëson qelizat e furnizimit me oksigjen, përshpejton shërimin plagë, efekt i dobishëm për flokë dhe lëkurë, është përdorur me sukses në kozmetikë, shumë gra të përdorni vaj ulliri për shënon shtrirje gjatë shtatzënisë.
 3. Vitaminat (tocopherols, Grupi A, B, D). Vitamina E dhe A - antioksidantë të fuqishëm që nxisin lidhjen e trupit të shkatërrojnë radikalet e lira dhe për të parandaluar plakjen.
 4. Polyphenols - kanë anti-inflamator, antimikrobial, efekt anti-alergjik, antioksidantë shkëlqyera.
 5. Ngjyra Natyrore, pigmente (klorofil, carotene). Stimuluar metabolizmin, përmirësojnë metabolizmin e qelizave, duke e lejuar ju rekomandojmë vaj ulliri në të ushqyerit për humbje peshe.


Ky vaj nuk rekomandohet të naftës

Pavarësisht nga të gjitha llojet e pronave të dobishme, vaj ulliri, i cili është kalori shumë të larta (të 900kkal / 100 g), duhet të zbatohen me kujdes nga njerëzit me peshë të tepërt.

Nutritionists këshillojnë për të zëvendësuar vaj ulliri yndyrna trans me humbje në dietë, jo vetëm të bashkëngjitni kalorive shtesë.

Personat kundërindikuar vaj ulliri që vuajnë nga cholelithiasis sepse ajo stimulon prodhimin e biliare dhe mund të shkaktojnë një sulm. Qasje e kujdesshme për të konsumit dhe personave me probleme ndihmon tretjen e ushqimit.

Recipes Shëndeti dhe bukuria

Pronat e pazakontë e vaj ulliri janë parë për një kohë të gjatë, sepse përveç gatim atë deri më sot përdoret me sukses si një kurë për shumë sëmundje në mjekësinë popullore dhe në procedurat kozmetike.

 • Choleretic lehtë dhe pastrues: të marrë një sasi të vogël vaj para ngrënies në një stomak bosh, por me kujdes për njerëzit me fshikëz fshikëz e tëmthit.
 • Prapa dhimbje dhe nyjeve: një pjesë të vogël të thata farmaci kamomil dhe të njëjtat lule kumak të këmbëngulë në një dritë qelqi ulliri të nxehtë vaj, kullimin dhe masazh njollat ​​e lënduar.
 • Këmbët i lodhur: pas një dush të nxehtë në vezë dhe të fshij këmbët e vaj ulliri të përzier me gjysmë lëng limoni.
 • Kur urth: për të reduktuar sekrecionet e stomakut lëng para ngrënies të marrë një filxhan çerek të naftës.
 • Nga dehje: në qoftë se ju merrni vaj ulliri në një stomak bosh, vetëm disa gllënjka para vakt, ajo do të ngadalësojnë thithjen e alkoolit.
 • Nga shënon shtrirje: Pas dush, fshij butësisht nxehtë, të ngrohtë të naftës në lëkurën ende të lagur, fërkoni atë. Për të rritur efektin, ju mund të përzierje vaj të përziera me lëng aloe (Pyesin se si të shpëtoj e shënon shtrirje në shtëpi? Lexoni të gjitha recetave).
 • Parandalimi i kancerit: Përdorimi i përditshëm i vajit të ullirit me ushqim.
 • Për të forcuar flokët, bëni një përfundojë ngrohtë me vaj dhe fshij atë në lëkurë e kokës.
 • Për humbje peshe, të marrë pak vaj përpara se të hahet, hani sallatë perimesh me vaj ulliri.


Si prodhuar vaj ulliri

Pronat e tyre unike të vajit të ullirit mbron vetëm nga përpunimi saktë të lëndëve të para. Jo çdo naftës, e cila është e shkruar në etiketë ullirit, garantoj se kjo do të sigurojë për shëndetin (disa specie jo të destinuara për konsum njerëzor dhe mund të shkaktojë dëm, të tilla si vaj llambë).

Sigurisht, më ideale është vaj ulliri, ftohtë presion, të cilat prodhojnë tufa të vogla prodhuesve private që kanë plantacion tyre ulliri. Kujdes të kujdesshëm për pemët, mbledhja manual e frutave, kontrolli privat mbi procesin e klasifikim dhe nxjerrjes, të japin rezultat të shkëlqyer. Kjo është gourmets më të shtrenjtë dhe me vlerë shumë të naftës.

Vini re se shije dhe ngjyra e naftës varet ndryshme, pjekuria e ullinjve, zona ku ata ishin rritur. E njëjta shumëllojshmëri rritur në toka të ndryshme në kushte të ndryshme klimatike, mund të japë një rezultat krejtësisht të ndryshme.

Hyn në fabrikë të lëndëve të para janë të renditura, larë dhe të dërgohet në tjerrje ftohtë për naftë të lartë (ekstra të virgjër), fërkim me boshte çeliku në paste fruta, ndërsa më shumë kujdes bluaj paste, të naftës është aromatik. Faza tjetër - Centrifuge, ku nafta është e ndarë nga fraksioneve partiake.

Këtu është i pari pa filtër marrë pa kimikate të naftës, dhe është kështu një "ari të lëngshme", të vlefshme, e cila përmban më ushqyesve. Është më mirë të përdorni atë për gatim dressings të shëndetshme dhe të shijshme për sallata dhe për qëllime medicinale, duke marrë vaj ulliri agjërimi për të pastruar trupin e toksinave, dhe në kozmetikë për përfundon efektive dhe maska ​​për flokë dhe lëkurë.

Si te zgjidhni vaj ulliri

Zgjidhni vaj ulliri të mirë, e cila është e shkruar në etiketë «ekstra të virgjër», nuk mund të shkojnë keq. Vaj duhet të jetë derdhur në ngjyrë të errët shishe ose i errët, enë metalike. Kushtoj vëmendje të datës së skadimit, vendin dhe zonën e prodhimit. Mos harroni se fusha të ndryshme në të njëjtën naftës prodhimin e shije të ndryshme italiane - nga fruta delikate dhe arrë, e hidhur për hidhërim. Mbani naftës në një mbyllur fort, por jo në frigorifer, të mbrojtur nga drita, përndryshe ajo shpejt humb vetitë e saj.


Në këtë artikull, ne vetëm u përpoq të japë një informacion të plotë dhe objektive që është vaj ulliri - dobi apo dëm nga përdorimi i saj do të takohet me ty, sepse kjo çështje duhet të tingëllojë qasje, dhe në disa raste të shmangur konsultuar një mjek.