Pse lëkurës me luspa në shkaqet fytyrë dhe zgjidhjet


Lëkure - treguesi më i saktë i shëndetit. Problemet organi më i madh i rregullt ose periodike në trupin e njeriut, jo gjithmonë në përgjigje të stimujve të jashtëm. Ajo përgjigjet për dështimet në organet e brendshme, ushqime të konsumuar në situata të vështira, mungesa e substancave të caktuara në trup - dhe shumë më shpejt se ju vetë e kupton se diçka është e gabuar.

Përmbajtje

 • Shkaqet e thatë, i krisur dhe të inatosur lëkurës
 • Recipes e produkteve kozmetike për të thatë, lëkurë i krisur


Nëse lëkura është e thatë, dhe shtresa e sipërme e saj vdes shumë shpejt, ai bëhet i prirur për inflamacion, infeksion, pigmentim parregullt, plakjen e parakohshme. Pse me luspa të lëkurës në fytyrë? Çfarë duhet të bëj që të kthehen në sy e saj të freskët dhe të shëndetshme?

Shkaqet e thatë, i krisur dhe të inatosur lëkurës

Në thelb lëkurë - proces krejtësisht normal dhe të vazhdueshëm të ndarë qelizat e vdekura të epidermë. Ky fenomen mund të konsiderohet patologjike vetëm kur ajo bëhet shumë e qartë.

Zgjedhja e gabuar dhe zbatimi i kozmetikës

Probleme të ngjashme zënë hapin me femrat më shpesh se meshkujt - është për shkak të veçantive të gjëndra dhjamor. Përveç kësaj, gjysma e fortë e njerëzimit nuk duket aq ashpër në fytyrën e tyre: ajo nuk është bukuria e veçantë e eksperimentimit dhe ndjekjen e përsosmërisë jashtë.

Ndonjëherë, duke u përpjekur të heqin qafe e mangësive të vogla, zonjat provokojnë shfaqjen e të tjera më të dukshme. Po, lëkurë i krisur në fytyrë mund të jetë për shkak të zbardhues dhe pastrimin e procedurave të zhvilluara me zell të tepruar ose duke përdorur komponente irrituese. Fletët Bëhuni mund të shkaktojnë thatësi surfactants agresive - të gjithë të njëjtën sulfate e lauryl sodium, e cila është e bashkangjitur me mjetet më të arritshme për larje. Në mënyrë të barabartë të dëmshme për lëkurë të ndjeshme:

 • alkool
 • produkteve të naftës (vazelinë, parafine)
 • silicones
 • ngjyra sintetike
 • odorants
 • preservatives parabenovye

Përbërësit tjera kozmetike - acidet e prejardhje të ndryshme, enzime (papain), ure, glicerinë, yndyrore dhe vajra esenciale, dhe komplekset minerale aditivëve gërryes - projektuar për t'u marrë me shkallë, por qasja e gabuar për përdorimin e tyre mund të intensifikojë vetëm problemin. Në asnjë rast nuk duhet të mbështetet në lëkurë, gommazh dhe exfoliating maska ​​më shpesh se një herë në çdo një apo dy javë.

Prodhuesi i kozmetikës, e cila rekomandon duke përdorur pastrim me predha arre tokë dy herë në shtatë ditë, nuk kujdeset për bukurinë tuaj, dhe fitimet e saj. Exfoliating parave nuk është prioritet në programin e kujdesit për lëkurë të thatë dhe për të përmirësuar gjendjen e saj pas lulëzim - afatshkurtër. Pas këtyre procedurave nuk harroni të aplikoni një moisturizer që i përshtatet llojin e lëkurës.


Mjetet juridike në shtëpi nuk mund të rivendosur gidrolipidnyj ekuilibrin dhe për të hequr qelizat e vdekura të epidermë, por shkaktojnë reaksione alergjike. Shpesh këto efekte çojnë në thelbësore dhe perimeve vajra, erëza, lëngje frutash, mjaltë, produktet e qumështit, pluhurat bimor dhe concoctions. Para se të vënë në maskë fytyrën përmban këto përbërësit, të jetë i sigurt për të kryer një provë për ndjeshmëri. Aplikoni përbërjen në bërryl lëkurës - në qoftë se ajo nuk ka treguar shenja të acarim për pesëmbëdhjetë minuta, më shumë gjasa kjo do të thotë për ju.

Ndikimi mjedisor Agresive

Sipërfaqe të ndjeshme dhe të thatë trupin menjëherë tregon natyrën e saj kapriçioz, kur kushtet e motit nuk janë më të rehatshme. Djegia rrezet e diellit, era e fortë ose acar çon në faktin se lëkura e fytyrës është e kuqe dhe me luspa.

Para se të shkojnë jashtë për të përdorur mjetet e UV-filtër në verë dhe të ftohtë krem ​​- të dimrit. Një pikë e rëndësishme: pas kthimit në shtëpi, larë "mbrojtje" për të hequr qafe të shtresës së lanolinë, dylli, yndyrë dhe grimcat e dendur që pasqyrojnë. Privuar nga fryma, lëkura është e prirur për thatësi dhe inflamacion.

Në sezonin e aktiv ngrohjes ajrit të brendshëm është overdried, dhe kjo ndikon në trupin tërësisht. Mungesa e lagështisë ndikon gjendja e mukozën e hundës, të humbasë flokët gazmend - A është ndonjë çudi pse me luspa të lëkurës në fytyrë? Një zgjidhje e mirë për këtë situatë është përdorimi i një humidifier, regjimi duhur të pijshëm dhe përdorimi i rregullt i një llak e ujit - lule ose termike.

Trokitje e lehtë e ujit që përdoret për larje mund të cenojnë integritetin e fletëve. Pronarëve lëkurë të ndjeshme reagon pothuajse të gjithë lëkurë dhe të shërohen më mirë të përdorni ujë të zier ose të pastruar - ajo është shumë më e butë. Temperatura e saj duhet të jetë të rehatshme, as e nxehtë dhe as akull, as edhe të kundërta procedurat në këtë rast papërshtatshme.

Gjendja shëndetësore

Problemet e lëkurës të shkaktuara nga mosbalancim fizike apo sëmundjeve infektive, nuk janë në gjendje për të zgjidhur ndonjë kozmetike. Para se të blej një kavanoz e moisturizer të përpiqen për të analizuar shëndetin dhe karakterin e tyre lëkurë.

Nëse thatë rritet përballen të lëkurës në vjeshtë dhe pranverë, të shoqëruar nga pigmentim, formimin e rrudhave rritur - ndoshta trupi juaj vuan nga mungesa e vitaminave. Dobësimi i flokëve dhe thonjtë, lodhje, karakteristikë e paqartë vizion me një deficit prej Vitaminat A, C, E dhe Grupi B. Bëni dietën tuaj të plotë. Nëse ju duhet të dietë, të marrin vitamina dhe minerale komplekset - ilaçe të përshtatshme që ju mund të jetë një mjek pas analizave.

Parandaluar pirjen e duhanit lagështi lëkurës, pije caffeinated, ndotjen e ajrit, stilin e jetës pasive, mungesën e ujit të pastër dhe madje edhe të punojnë në kompjuter.

Ndonjëherë lëkurë - një arsye për të vizituar një dermatolog. Shfaqja e spote, kruajtje, skuqje - e gjithë kjo mund të jetë një manifestim i alergji, ekzemë, psoriasis, fungale dhe lezione toksike. Nëse këto simptoma ndodhin në mjedisin tuaj të menjëhershëm, nuk është një infeksion mundësi ngjitëse.


Në disa situata, rritur ndarjen e shtresat e sipërme të epidermë për shkak të predispozicion gjenetik, dhe nganjëherë - për shkak të plakjes. Me moshën, ekuilibrin hormonal është i shqetësuar, duke rezultuar në prodhimin reduktuar të sebum - lëkurë të thatë të fytyrës është edhe më kapriçioz. Në këtë rast, do të përfitojnë konsultuar përdorimin endokrinolog dhe të rregullt të hidratues dhe ushqyes produkte.

Qëllimi numër ointments hormonale - për shembull, hydrocortisone ose SYNAFLANU - duhet të jetë vetëm një specialist. Humidifying efekt të mirë, rigjenerimin dhe mbrojtjen e fondeve të dhëna Panthenol dhe allantoin - ato janë të sigurta dhe të përdoren në kujdesin e fëmijëve të porsalindur. Zgjedhja e një krem ​​ose krem ​​në këto komponente, preferojnë që përmbajnë oksid zinku.

Në qoftë se natyra e ka pajisur keni lëkurë të thatë - nuk e marrin atë si një dënim. Kujdesi i kujdesshëm i saj dhe ndjeshmëri për veten tuaj do t'ju lejojë të merret me shkallë dhe të zgjerojnë të rinjtë e tyre.

Recipes e produkteve kozmetike për të thatë, lëkurë i krisur

Një pastrim delikat spastrim për lëkurë të ndjeshme

Përbërësit:

 • Mishi është bukë e bardhë
 • Krem

Bukë zhytem në krem ​​që u formua paste trashë. Ajo duhet të larë fytyrën tuaj, fshij lëkurën lehtësisht për jo më shumë se një minutë. Mbaro shpëlarje procedurë me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë moisturizer. Ky mjet mund të përdoret çdo ditë.

Butë exfoliating pastrim për lëkurë të thatë

Përbërësit:

 • Arrë
 • Qumësht pluhur - 1 lugë çaji
 • Mandarin vaj esencial - 2 pika

Kernelit bluaj në një mulli kafeje për mukoobraznoy qëndrueshmëri. Një lugë çaji arra të përzier me një sasi të barabartë të qumështit. Shtoni vaj mandarinë dhe fshij tërësisht për të në mënyrë të barabartë rozpodilylosya atë në përzierje. Lehtë masazh fytyrën, me përjashtim zonën e syve. Aplikoni një herë në javë.

Maskë për lëkurë të thatë

Përbërësit:

 • Banane
 • Veza e verdhë veze - 1 pc
 • Vaj susam - 10 ml
 • Storax naftës - 1 pikë
 • Rose naftës - 1 pikë

Tul i shtrydhje banane me një pirun. Verdhë veze dhe gjalpë të përziera tërësisht, shtoni një salcë, duke siguruar konsistencën e krem ​​të trashë. Përzierje është vënë në lëkurë të pastër për 20 minuta, pije me ujë të ngrohtë. Përsëriteni çdo pesë deri në shtatë ditë.

Tonik lule për lëkurë të irrituar

Përbërësit:

 • Trëndafila Hidrolat - 50 ml
 • Hidrolat livando - 47 ml
 • Dexpanthenol - 2 ml
 • Ekstrakt ose xhel Aloe - 1 ml

Të gjitha komponentët e përzierje. Aplikoni si një tonik ose llak në lëkurën tuaj gjatë ditës.