Syri Kujdesi i duhur koha e keqe


Lëkurës mosha mund të them shumë për një grua. Të freskët dhe të qetë - krenaria e bukurive të rinj dhe ata që e ndjekin atë të saktë. Hijet gri dhe çanta nën sytë - një shenjë e lodhjes, problemet e shëndetit apo shkelje të dietës dhe pjesa tjetër. "Këmbët në anët e syve" rreth syve për të dalë në fillim në njerëz të sinqertë të cilët nuk i fshehin emocionet e tyre, dhe spote fije merimange hollë dhe rrudhat nën moshën më të ulët - ata që nuk janë pyetje shumë mëdyshje e ruajtjes së të rinjve.

Përmbajtje

 • Kujdesi ditor
 • Maska efektive anti-plakje


Sigurisht, koha nuk kursejë askënd, por i japin vetes mundësinë për të qëndruar më gjatë tërheqëse të përballojë çdo grua. Çfarë duhet të jetë kujdesi i përditshëm i lëkurës rreth syve? Çfarë gabime duhet të shmanget?

Lëkura në zonën e syve është e hollë, e ndjeshme dhe reagon menjëherë ndaj çdo stimujve. Ajo, ndryshe mbulon fytyrën dhe trupin, ka pak të mbrojtjes sa më shumë yndyrë dhe skelet muskujve. Në të njëjtën kohë, ai ndjehet shumë më të vështirë deformuar nën ndikimin e shkurtimeve të fytyrës dhe mbytje kozmetikë.

Për arsye të dukshme, kjo zonë është nënshtruar shpesh me stresin - era e ftohtë, ajrit të ndotur, dielli i pamëshirshëm. Edhe veshur një burka, ju lënë sy lëkurës zhveshur nga bota e jashtme, kështu që detyra e çdo vajzë dhe gratë - për të siguruar këtë zonë pushtet të veçantë dhe mbrojtje.

Kujdesi për lëkurën rreth syve duhet të jenë sistematike dhe të fillojnë një mbështetje të programit më të mirë sa më shpejt të jetë e mundur. Nga një moshë moshë të re kanë nevojë për një pastrim të plotë, por të butë, hidratues dhe mbrojtjen lehtë nga rrezatimi ultravjollcë.

Sigurisht, pa gjumë të plotë dhe futje të mjaftueshme të vitaminave, mineraleve dhe kujdesin e jashtëm ushqyesve do të sjellë rezultate të mirë edhe në rininë e tij. Shekulli fushë, e cila nga një moshë të re u torturua qëndrim i vrazhdë, nuk do të shpëtojë një maskë të vetme për lëkurën rreth syve.

Kujdesi ditor

Filloni ditën me një larë me ujë të ftohtë. Nëse ju mërzit ënjtje nën sytë dhe lëkura nuk është i prirur të mbindjeshmërisë mund të ndjekë shembullin e supermodelja Kate Moss. Ajo mbush një tas të gjerë me ujë akull, ajo shton kastravec copëtuar dhe zhyt në këtë fytyrë gjallërues dush. Sipas saj, kjo procedurë është krejtësisht e tonet e lëkurës, por mos harroni: temperatura radikal kundërindikuar në telangiektazisë (spider veins ose rosacea).

Një tjetër mënyrë për të hequr qafe çanta - çaj fasha. Ata mund të jenë të dy të ftohtë dhe të ngrohtë - udhëhiqet nga rehati personale dhe të performancës.
Pas larjes, fshij fytyrën me një peshqir dhe të aplikoni krem ​​të lëkurës rreth syve lëvizjet e butë e gishtave.

Rrjedhjen e gjakut në sy ka një drejtim të caktuar rrethore - nga këndi i brendshëm në vetull e jashtme në dhe mbrapa - nën qepallë më të ulët. Aplikoni krem ​​në të njëjtën trajektore - ky masazh tonet e lëkurës dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut.

Për njëzet e njëzet e pesë vjet do të thotë duhet të jetë strukturë e lehtë me një numër minimal të vajrave. Tendenca për formimin e edemë, sy dhe ndjeshmëri kur duke përdorur lentet e kontaktit rekomanduar xhel bezzhyrovu.

Pas njëzet e pesë vjet, lëkura kërkon më aktive humidifying dhe restaurimin nxitjen e proceseve natyrore. Zgjidhni rezervat me vitamina, acid Hyaluronic, acid laktik, kolagjenit, aloe, kamomil, majdanoz, blueberries, Wort Shën Gjonit, yarrow, çaj jeshil.

Për lëkurë të pjekur mirë të marr një koktej të phytohormones, Retinol, acid Hyaluronic, ekstrakt nga Rhodiola Rosea, xhensen, buckthorn detit. Krem ditë duhet të ketë një efekt të theksuar heqjen.

Në periudhën e aktivitetit të lartë diellor, përdorni krem ​​me antioksidantë syze dielli që mbrojnë kundër UV dhe kapele zatinyuyuchi. Pajisje që përmban sasi të mëdha të UV-filtra janë përdorur në raste ekstreme - ata mund të thatë lëkurën dhe të çojë në formimin miliumy.

Ndiqni jetën shelfin e kozmetikë. Mundohuni të mos abuzojnë kozmetike. Përbërjen e ndritshme e përditshme të vështirë të shprehin ndjenjën tuaj të patëmetë e stilit dhe sigurisht nuk përfitojnë lëkurën delikate të qepallave.

Përdorni vetëm cilësi të mirë maskimin agjentët, hijet, eyeliner dhe bojë për vetulla. Zgjidhni ato që kanë kaluar dermatologjike dhe testimin e syrit.


Merrni mjete të buta. Sapun, xhel për larje, ujë të ngrohtë - jo miqtë më të mirë për lëkurën rreth syve. Jo më pak efikase, por delicately largon përbërjen dhe papastërtitë krem ​​të veçantë ose qumësht. Për lëkurë shumë të thatë dhe dvuhfaznaya përshtatshme vaj perimesh të lëngshme (formë konvencionale apo shkrihet në ujë), dhe për sytë e ndjeshme - ujë mytsellyarnaya.

Aplikoni pastrues në një disk pambuku, bashkëngjitni atë në tryezë dhe të prisni disa sekonda. Lëvizje të lehta linjat masazh të hequr grim. Finish pastrimi duhet të larë me ujë të ngrohtë.

Ndonjëherë, edhe në qoftë se ju mendoni se ju jeni të pastruar edhe grimca të lëkurës aty janë hijet apo mascaras. Shikoni në pasqyrë, pas pesëmbjëdhjetë deri në tridhjete minuta - nëse ndonjëherë rrudhat ndotjes akumuluar, ecin mbi ta rrinë higjienike zhytur në qumësht, dhe pastaj pije fytyrën me ujë.

Aplikoni krem ​​nate për lëkurën rreth krem ​​hlaz.Raspredelyayte në qark të përshkruar më sipër, por vini re se shumë larg - pra, të sigurojë veten me ënjtje në mëngjes. Mos përdorni atë më afër se një centimetër në përputhje të rritjes së eyelashes.

Do të thotë se natën nuk duhet të përmbajë sunscreens dhe silikoni - ata vetëm komplikojë frymë qelizat e lëkurës. Heqja efekt gjithashtu nuk ka kuptim, veçanërisht në qoftë se ju fle fytyrën në një jastëk. Ky krem ​​mund të jetë ditë e pak fatter qoftë se qëllimi juaj - për të reduktuar shfaqjen e rrudhave, ose të shpëtoj nga ndjenja e ngushtësi.


Pas tridhjetë gratë duhet të i kushtoj vëmendje për krem ​​nate me omega-3 dhe omega-6, retinoids, acid Askorbik, aminoacidet, peptides, allantoin. Këto komponente të stimulojë proceset brendaqelizor dhe lehtësimin e efekteve të stresit të përditshme.

Maska efektive anti-plakje

Femrat shpesh imponojnë një maskë në fytyrën tuaj. Për fat të keq, pothuajse të gjithë prej tyre kanë një rekomandim urgjente për shkaktimin e "Shmangni zonën e syve." Por, sa shpesh ju blini një mjet të veçantë për këtë zonë? Në mesin e një duzinë e tubave tuaj rinovimin, pastroj, toning, hasër dhe balms ushqyes të ketë të paktën një qese prej flizelinovymi ochochky mbarsur me një përbërje të veçantë për gjithnjë?

Në mënyrë tipike, ato janë prodhuar në një paketë të vetme, dhe të përballojë ato rregullisht në gjendje për të ardhur. Maskë alginate si procedurat sallon - është gjithashtu mjaft i shtrenjtë, dhe përdorimin e tyre në shtëpi është i lidhur me bezdi ekstreme. Por, për fat të mirë, kjo nuk do të ju kursejnë mundësinë për të qëndruar të rinj dhe të bukur. Një alternativë e denjë për një mjet popullor të ruajtura direkt në kuzhinën tuaj.

Maskë e rrudhave rreth syve

Express-heqjen:

 • Proteina vezë trembem - 1 copë
 • Lëng Aloe - 1 lugë çaji

Komponentët përzierje dhe mundi me një pirun në shkumë. Aplikoni përzierje në lëkurën tuaj, ndërsa shtrirë, duke hedhur kokën mbrapa pak, tridhjetë minuta. Shpëlaj me ujë të ftohtë.

Për lëkurë të thatë:

 • Yndyrë krem ​​kosi - 1 lugë çaji
 • Lëng limoni - 1 pikë
 • Rose Essential Oil - 1 pikë

Përzierje e përbërësve të vënë në lëkurën rreth syve për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj pije zierje e kamomil. Përsëriteni dy herë në javë për një orë para gjumit.

Karnaval Maskë:

 • Vaj i gropa rrushit - 10 ml
 • Evening aguliçe naftës - 8 ml
 • Vitamina E - 1 ml
 • Vitamina A - 1 ml
 • Sandalwood thelbësore të naftës - 4 pika

Lidhu gjithë përbërësit dhe të aplikojnë në lëkurë massaging lëvizjet. Pesëmbëdhjetë minuta butësisht fshij naftës tepërt me një peshqir letre. Aplikoni kurse: një ditë për dy javë në mbrëmje.

Nga edemë dhe rrudhat:

 • Lopë qumështi - 2 lugë
 • Instant kafe - ¼ lugë
 • Lëng Majdanoz - ½ lugë çaji

Përzierje është ftohur, do ta ngjyeni në sfungjer pambuku dhe vënien e tyre në sytë e tu. Pas 20 minutash, pije me ujë të ftohtë. Apliko në mëngjes.

Një rezultat i mirë kërkon kujdes të madh. Mos të jetë dembel përkëdhel lëkurën rreth syve shqetësim për shkak të vetë-dashuria e saj - është apeli sekreti i grave.