Kujdesi i duhur i lëkurës kombinim në shtëpi


Sigurisht, çdo grua dëshiron që të duken pas tij e trupit, fytyrë, flokët, thonjtë, lëkurën. Një tjetër pyetje është nëse ajo e di se si të duhet të kujdeset për veten e tyre? Pa dyshim ka mjete universale të përshtatshme për të gjitha llojet e lëkurës, por një efekt të fortë mbi to ju merrni.

Beauticians dalluar disa lloje të mëdha të lëkurës. Por kjo Kujdesi për lëkurën e kombinuar shkakton më pyetje dhe mosmarrëveshjet.

Përmbajtje

  • Dini llojin e lëkurës tuaj
  • Rregullat për rrotull kombinuar lëkurën
  • Maska për tipit të përzier lëkurës
  • Si të kujdeseni për lëkurën në lindje


Dini llojin e lëkurës tuaj

Asgjë e komplikuar në këtë, për këtë ju duhet të shkoni në beautician ose dermatolog. Mjaft në mëngjes, pa pasur nevojë të shpenzojë procedurën në mëngjes, një leckë të hollë lagur fytyrën.

  • nëse leckë ishte lagur, keni lëkurë me vaj.
  • nëse vendet lagësht leckë (p.sh. vendi ku ju fshiu ballin thatë dhe mjekër ku lagësht), atëherë keni lëkurë kombinim.
  • nëse pecetë asnjë gjurmë, kështu që ju keni lëkurë normale ose të thatë.

Për të identifikuar ju thatë ose normale lëkurë të mjaftueshme për të larë me sapun dhe ujë. Nëse lëkura është tërhequr, ju keni një lloj të lëkurës të thatë, në qoftë se jo, ju zavidnoho- fitues i tipit të lëkurës normale.


Llojin e lëkurës kombinim është kombinim i lëkurë, ky lloj është më kapriçioz të gjithë. Është e nevojshme që të i kushtoj vëmendje të mos përballen me një tërësi dhe pjesë të caktuara të saj veç e veç. Lëkurë kombinim është e shëndetshme të mjaftueshme të shikojmë strukturën kadifeje të butë, nuk është më pak e sebum, i vendosur në zonën e T (në ballë, hundë dhe mjekër).

Rregullat e kujdesit të lëkurës të kombinuara

Si ka zona të lëkurës kombinim me llojin normal dhe fushën e përmbajtje të lartë yndyrë, është tërheqje e përsosur çdo zonë më vete, por sot kozmetike tregut janë formuluar posaçërisht për lëkurë kombinim të thotë duke marrë parasysh nevojat e të dy zonave.

Zgjedhja krem ​​krem ​​preferojnë ujë, jo bazë vaj. Për periudhën e verës dielli është mirë të përdorni një krem ​​me nivelin e diellit, jo më poshtë 6 faktorë. Është e rëndësishme të dini se të gjitha kozmetike, e cila ka të bëjë me llojin e lëkurës kombinim duhet të jetë hippoalerhenna.

Lëkurë të përziera kërkon pastrim të shpeshta, është e këshillueshme për të bërë atë 3 herë në ditë, nëse kjo nuk është e mundur, të jetë i sigurt për të pastruar mëngjes lëkurës dhe tërësisht të del me të larë grim para shtrat.

Në asnjë rast nuk do të pastruar fytyrën e tipit të përzier me sapun dhe ujë të nxehtë, ajo rrit gjëndra dhjamor.

Më shumë informacion në lidhje me larje

Për larje në mëngjes, vini re shkumë për lëkurë normale, lexoni me kujdes përbërjen para blej shkumë, ajo në asnjë rast nuk duhet të jetë alkool. Alkooli është i kundërindikuar lëkurës me vaj. Dhe opsioni më i mirë i buxhetit për ju do të jetë bërë decoctions bimor për të larë veten. Qe mund alternative teas lëkurës, që nuk do të përdoret për të marrë të njëri tjetrit.

Lëkurë të përzier ka një aciditet të ulët, për rritjen e tij mund të bëjë fshirje produkte të fermentuara të qumështit të tilla si kos apo hirrë, pas 5 minutash, pije me ujë të ngrohtë running.

E rëndësishme! Fshirje të ngjashme konsiderueshme ndriçohet e lëkurës në qoftë se ju dashuroj një bronzi cirk, provoni një tjetër recetë, për shembull larjes me një zierje e ngjyrës gëlqeres. Për të përgatitur supë ju do të duhet 2 lugë ngjyra gëlqere (ju mund të blini në një farmaci) dhe një litër e gjysmë me ujë të valë. Mbush për rreth një orë, derisa ostudzhenomu, dhe ju mund të larë. Dhe në qoftë se ju bëni akull kjo supë dhe të bëjë në mëngjes kube akulli rubdown, ju do të shihni rezultatet në të njëjtën ditë. Lëkura rreth syve dhe fytyra do të jenë të freskët, e zuri gjumi pamjen.

Lahen me ujë me kamomil dhe acaroj. Një lugë gjelle e dy komponent derdh në dysheme litra ujë të valë. Ftohtë dhe të larë çdo ditë mund të jetë alternuar me umyvaltsi tjera.

Gjatë larjes në mëngjes, zona T duhet të kushtojnë vëmendje të veçantë. Ju mund të skrabirovat lëkurës yndyrore mund të blihen në farmaci një furçë të butë të veçantë për këtë zonë dhe brenda 2 minuta e shkumë masazh për larje. Kjo do t'ju ndihmojë të shpëtoj prej zonave me yndyrë dhe për të hequr pika të zeza.

Maska për tipit të përzier lëkurës

Në çdo sezon ky lloj i lëkurës kërkon kujdes të ndryshme. Për shembull, në verë për t'u kujdesur për lëkurën me vaj, si, që shpesh larë, scrubs përdorin të paktën 2 herë në javë, të përdorin vetëm butë, krem ​​jo të yndyrshëm. Në dimër, e kundërta është e vërtetë: scrubs duhet të bëjnë, por shumë më rrallë se një herë në dy javë do të jetë e mjaftueshme. Përdorni vetëm yndyror trajtohen krema- përgjithësisht si një lëkurë të thatë.

Krunde maskë

Një lugë gjelle krunde ngjyhet në një dhallë lugë gjelle ose kos. Ne shohim përpara për të ënjtje e krunde, dhe pastaj të vendosë në fytyrë dhe prisni 15 minuta.

Vetëm Shpëlaj me ujë të ngrohtë, pastaj të lajë me ujë të ftohtë. Maskë e shkëlqyer është i përshtatshëm për llojin e lëkurës të përziera, butësisht whitens lëkurës.

Maskë kastravec me vajra

Një vezë e verdhë veze shtoni një lugë çaji perime ose vaj ulliri, copëtuar në një kastravec gjobë rende dhe të shtoni në masë.

Të krijojë një maskë të trashë shtresë për 15 minuta, pastaj pije me ujë të ngrohtë dhe të aplikojnë një moisturizer dritë.

Maskë me domate

Në qoftë se lëkura juaj është më e lidhur me llojin e yndyrë ju do të vijnë në ndihmë të një maskë me lëng të freskët domate, një gjysmë lëng kastravec, shtoni një lugë çaji lëng limoni me tul dhe dosypte miell gruri, për të marrë një qëndrueshmëri trashë.

Aplikoni maskë për 20 minuta dhe pije me ujë të ftohtë.

Maska e shalqi

Summer Pjepër maskë për pronarët e shumë të avancuar tani. Vërtit disa feta pure pjepër, duke shtuar 2 lugë kos.

Përzierje rezultuar është aplikuar në fytyrë pas 20 minutash larë me ujë të ftohtë.

Si të kujdeseni për lëkurë grua aziatike

Autori ka jetuar për disa vite në Iran dhe unë dua të theksohet një banor i vendeve aziatike, duke përfshirë edhe Republika Islamike e Iranit ka dhënë nuk duket si ne imagjinojmë ata. Këto gra janë një vizitor i shpeshtë i sallonet e bukurisë dhe beauticians. A nuk e pajis keq në veten tuaj, dhe jo gjithmonë të rri në shtëpi, si zakonisht besohet.


Pavarësisht nga gamë të madhe të kozmetikës aziatike, gratë iraniane preferojnë maska ​​të bëra në shtëpi. Në nder të gruas iraniane maskë me mjaltë - një çift i lugë mjaltë të ngrohtë në mikrovalë, derisa uji mjaltë, pas ftohur dhe aplikuar në fytyrë për maksimum zhytur. Lahen me ujë të ngrohtë dhe të vënë në fytyrë krem ​​«Nivea» (këtu ajo është diçka shumë popullor dhe është në çdo grua).

Në natën larë kastravec ujë, nuk e larë atë. A maska ​​të ndryshme krem. Ata thonë se duken si të mirë për shkak të rregullsisë të procedurave të saj. Ata janë absolutisht nuk dembel për të bërë atë çdo ditë. Është e këshilluar edhe për të larë në mëngjes u rrit me ujë, thonë se kjo zgjat rinjtë.

Në të vërtetë, në çdo rast rregull të rëndësishëm dhe qasje të drejtë. Ndoshta ju keni përvojë me gra nga vende të tjera dhe keni diçka për të ndarë?