Përdorimi i naftës zi qimnon në kozmetikë dhe mjekësi


Fara e zezë qimnon ngatërruar shpesh me zyroy ose kumynom, por asgjë përveçse shumë popullor në gatim aziatike, këto erëza aromatik nuk janë. Së pari (Nigella Sativa), i takon familjes Ranunculaceae, dhe e dyta (cyminum cyminum) - ombrellë.

Përmbajtje

 • Sekretet e faraonëve egjiptianë
 • Vaj kalindzhi përbërja
 • Përdorimi i naftës zi qimnon në kozmetikë

Pra, nëse ju doni të ndjeni forcën e plotë të këtyre kokrra pak puzatenkyy, ju e dini se në etiketë, në varësi të vendit të përveç emrat latine mund të specifikohet kalindzhi, chernushka, Roman koriandër, nyhella, Seydali, krishnadzhiraka, upakunchika. Nga ky farë marrë vaj të çmuar qimnon zi.


Sekretet e faraonëve egjiptianë

Mjaltë atdheu, erëz dhe bimë medicinale konsiderohet Mesdhe, Kaukazin e Jugut dhe Lindjen e Mesme. Për shkak të thjeshtësisë së tij, ai u përhap shpejt në të gjithë Botën e Vjetër, dhe më vonë - dhe kontinentet amerikane. Tashmë në fushën e shekullit të tetë frankëve kromuar koriandër zezë, siç e quajti kalindzhi evropianët. Rastësisht, britanikët e quajnë atë më poetikisht - Dashuria-në-mjegull, që do të thotë "dashuri në mjegull."

Me rëndësi të veçantë ishte kalindzhi ëmbël për qytetërimeve lindore dhe jugore të antikitetit. Ndritshme, aromë aromë e saj shije dha edhe një tortë të thjeshtë, për të mos përmendur ëmbëlsirat dhe pijet ngrohjes. Diturit arabët dhe SHBA zëvendësuar ato piper, sepse qimnon zi, duke i dhënë ushqim sharpness, nuk shkakton acarim të stomakut.

Nigella si quhet qimnon zi në, paraardhësit tanë përdorur për të gatuaj ushqime të ndryshme.

Por vlera kryesore e kësaj bime nuk ishte në cilësitë e tij shije aromatike. Për të kuptuar se cilat barna janë mjete të respektuar dhe madje magjike e qimnon zi, duke lejuar hulumtimin e historianëve dhe arkeologëve. Gjatë gërmimit të varrit Tutankhamen u zbulua kavanoz e vajit nga fara e kalindzhi. Veda indian, shkrimet e Dhiatës së Vjetër dhe Kurani - librat e shenjta të të gjitha feve të botës përmbajnë informacion në lidhje me këtë fabrikë mrekullueshme. Fjalë e urtë arabe, atribuohet Profetit Muhamed, thotë: "fara Bekuar shëron të gjitha sëmundjet përveç vdekjes."

Cilat janë meritat e farërave dhe naftës nxjerra prej tyre kanë marrë njohje të tillë në mjekësinë popullore dhe Afrikë, dhe Azisë? Është kalindzhi - e njëjta zgjidhja që dukej njerëzimin? Është e vështirë të jetë e mundur që të listojnë të gjitha pronat e saj, por me i madh duhet të kuptojnë.

Vaj kalindzhi përbërja

Vaj vegjetal është marrë nga ftohtë presion, përmban elemente dhe yndyrore, seri thelbësore, të cilat stimulojnë proceset sintezë e qelizave dhe mbrojtjen e tyre nga ndikimet negative. Midis qindra e tij të komponentëve:

 • Acidet yndyrore polyunsaturated - linoleik, oleik, arihidinovaya, linolenic dhe të tjerët - përmirëson sistemin kardiovaskular dhe trurin, të rritur imunitetin, ende qelizat e rinj, që rregullojnë metabolizmin.
 • Vitaminat dhe provitaminat B, A, E, R - në kombinim efektive mbrojnë qelizat nga radikalet e lira, të stimulojë prodhimin e kolagjenit, hemoglobinë, nukleotidesh, të sigurojë funksionimin normal të sistemit nervor.
 • Minerale - hekur, kalcium, zink, bakër, fosfor, përgjegjëse për proceset e gjakut, strukturën e kockave, indeve epiteliale, tru, thithjen e vitaminave dhe më shumë.
 • Enzimat - të tilla si lipase, i cili është përgjegjës për tretje dhe thithjen e yndyrave.
 • Alkaloide - kanë pronat analgjezik.
 • Catechins - bioflavonoids gjendje për të forcuar enët e gjakut, sistemin imun, vrasin mikrobet që shkaktojnë sëmundje dhe për të promovuar rezorbimit e ënjtje dhe tumoreve.
 • Phytohormones - përdoren për të eliminuar simptomat e pakëndshme të menopauzës, trajtimin e amenorrhea dhe sëmundjeve të tjera gjinekologjike.

Komponentët e aspekte të naftës të veprojnë së bashku, duke plotësuar dhe rritur pronat e saj. Kjo lejon mjet churchy ne trajtimin e shumë sëmundjeve. Ajo ndikon organet e traktit gastrointestinal, kardiovaskular dhe sistemin e frymëmarrjes.

Ngrohet dhe eliminon dhimbje në çrregullimet e sistemit muskulor. Fuqimisht të ndikojnë në sistemin imunitar, rigjenerimin e qelizave, metabolizmin dhe hormoneve sintezë. Ka antihistamine, antifungal dhe veprim baktericid.

Nuk ka dëshmi që zhvillohet në vitet nëntëdhjetë të shekullit të kaluar tregoi se vaji i farave të zeza qimnon tejkalon veprimin popullor në gentamicin kohë dhe tetracycline antibiotik, ndërsa gjoja nuk ndikojnë në microflora zorrëve. Eksperimente të tjera kanë çuar në përfundimin se kalindzhi mund të jetë një mjet efektiv për parandalimin e kancerit në gjak, sepse ai rregullon funksionin e palcën e eshtrave. Sa i përket këtyre të dhënave objektive - është i panjohur, sidomos kur ju mendoni se hulumtim i kryer në vendet që prodhojnë dhe të naftës të eksportit. Nuk ka konfirmim zyrtar i mjekësisë moderne në fytyrën e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në mënyrë racionale besojnë deklarata të tilla vetëm dinak marketers.

Gjalpë errët koriandër romake, me më shumë ose më pak të theksuar hidhërim - ndoshta kjo do të thotë se në këtë vaj jo pa katranit proverbiale lugë?

Përmbajtja e pasur e substancave biologjikisht aktive, ajo nuk mund të quhet një produkt kuzhinës. Veprimi ajo ka në trup, kjo barazohet me drogë, që sjellin vaj dhe qimnon zi mund të përfitojnë dhe dëm. Kjo do të thotë se një vetë-përcaktim, dhe në veçanti - fëmijët mund të kthehet pasoja katastrofike. Për shembull, duke marrë vaj Nigella për të trajtuar bronkit, ju mund të provokojë një sulm të cholecystitis akute, dhe përdorimin e rregullt të "trupit mbështetje" mund të çojë në dobësimin e funksionit të pankreasit.

Ky mjet ka një efekt të fuqishëm imunostimulues, kështu që është në çdo rast nuk duhet të përdoret për njerëzit të cilët kohët e fundit iu nënshtrua një operacioni për transplantimin e organeve, futja e implantet metalike. Për të njëjtën arsye vaj qimnon zi është i kundërindikuar në mënyrë strikte në shtatzëninë e hershme - trupi i gruas mund të refuzojë fetusin, duke marrë atë nga trupi i huaj.

Mjekësi arabisht dhe indiane ofron kalindzhi përdoret për të rritur prodhimin e qumeshtit nënat pleqsh, por është e rëndësishme për të kuptuar se eksperimente të tilla mund të dëmtojë jo vetëm ju, por edhe fëmija juaj.


Para se të vazhdojmë për të trajtuar metodat e njerëzve duhet të kryejë një studim të trupit dhe të konsultohet me mjekët. Edhe duke marrë miratimin e tyre, duhet të dëgjoni me trupin tuaj - të përzier, urth, dhimbje e lokalizimit ndryshme, përkeqësimi i përgjithshëm sinjal kusht që përdorimi i brendshëm i naftës zi qimnon - jo opsion tuaj. Ju mund të arrijnë rezultatet e dëshiruara, vetëm duke përdorur fara Nigella si erëza aromatike ose jashtë përdorimit të naftës?

Përdorimi i naftës zi qimnon në kozmetikë

Aktiviteti i lartë i komponimeve të këtij balsam zezë dhe përmbajtjen e elementeve thelbësore e bëjnë atë një mjet popullor për të zgjidhur shumë probleme kozmetike. Naftës është zakonisht nuk përdoret në formë të pastër, por është shtesë për përzierjet e naftës, krem, kremra, maska ​​dhe shampoos.

Decongestants dhe pronat razohrevayuschye sigurojë atij anti-celulitit në fuqi dhe janë efektive në luftën me "çanta" nën sytë. Antioxidant, hidratues dhe stimuluese cilësi të shpjegojë përdorimin e naftës zi qimnon në programet rinovimin dhe antimicrobial - për trajtimin e akneve.

Maskë për lëkurës me vaj

Qëllimi: heqja e inflamacion, irritim; rregullimin e sekretimit sebum, parandaluar dhe trajtuar aknet.

Përbërësit:

 • Almond naftës - 15 ml.
 • Kalindzhi naftës - 5 ml.
 • Dëllinjë të naftës - 2 pika.
 • Pemë çaji vaj - 5 pika.

Zbritje përzierje për të vënë në fytyrë të pastër ose trupin, pas njëzet minutave tërësisht mbetet i lagësht e indeve të buta.

Përdorimi i naftës zi qimnon për flokët, ju jo vetëm që mund të forcojë ato dhe kthimin e famë, por edhe për të rritur rritjen, të shpëtoj zbokth - vaj ose e thatë. Ajo do të jetë e dobishme për pronarët e ringlets, i venitur nga ndikimet kimike, mungesa e ushqyesve dhe stresit.

Maskë "dritë dhe energji"

Objektivi: Për të parandaluar humbjen, brishtësinë, flokët ndërprerje; stimuluar follicles, strukturën e flokëve të butë, kokës fuqi.

Përbërësit:

 • Krem kosi - 15 ml.
 • Vaj qimnon zi - 15 ml.
 • Honey - 1 lugë çaji.
 • Lëng limoni - 0,5 lugë.
 • Portokalli naftës - 5 pika.

Të gjitha komponentët përzierje tërësisht dhe të aplikojnë në lëkurë e kokës, butësisht fërkoni, dhe gjithë gjatësinë e flokëve. Në dyzet gjashtëdhjetë minuta për të vënë në një kapak plastike, dhe pastaj del me të larë maskën me ujë të ngrohtë dhe një shampo të butë. Përsëriteni dy herë në javë.

Naftës së papërpunuar të ftohtë kalindzhi presion mund të ruajë jo më shumë se gjashtë muaj në kontejnerë origjinal, larg nga rrezet e diellit dhe temperaturat e larta. Të jetë i sigurt për të provuar për ndjeshmëri të drogës para përdorimit.

Ata thonë se ajo Nefertiti përdoret vaj qimnon zi për fytyrën, trupin dhe flokët. Është shquar që gratë moderne mund të kuptojnë sekretet e bukurive të lashtë. Dhe çfarë produkte natyrore kujdesit janë bërë një e domosdoshme për ju, i dashur lexues?