Vaj Shfrytëzimi bajame për fytyrën - receta e maska ​​dhe scrubs


Në ditët e sotme është shumë e vështirë për të gjetur një cilësi dhe me të vërtetë efektive, kozmetike lira. Shumica e shampo apo krem ​​i ngjan një ligjëratë për kimi dhe jo premtuar "90 për qind përbërësit natyral."

Përmbajtje

 • Efekti i vaj bajame në lëkurën tuaj
 • Maska e naftës dhe rrushit bajame farë
 • Maskë ushqyese me krem ​​dhe luleshtrydhe e rrudhave
 • Hydrating maskë për lëkurë të ndjeshme
 • Posedon tharje maskë për të lëkurës me vaj
 • Pastrim të fytyrës Exfoliating
 • Toning Maskë me vaj bajame
 • Vaj Myndalno - Bukuri e naftës


Gjetja e produkte të vërtetë të mirë skincare ne plotësisht të harrojmë për ekzistencën e vajra natyrore kozmetike. Një nga këto vaj bajame - burimi më i vjetër i bukurisë femërore, e përdorur si një ilaç kozmetike për qindra vjet (kjo është edhe një përmendje në Bibël). Dhe jo vetëm për fytyrë! Kjo është një nga vajrat më të mira masazh. Dhe që shkon me të maskë flokët! Hmmm ....)

Vaj bajame është i dy llojeve - të hidhura dhe të ëmbël. Vaj bajame e hidhur përmbajnë amygdalin - një substancë e cila përfshin të rrezikshme për njerëzit Cyanide hidrogjenit. Pas përpunimit të temperaturës (pas së cilës amygdalin pushimet) vaj i tillë është përdorur në kozmetikë dhe mjekësi.

Vaj bajame ëmbël është marrë nga metodës peeled bajame të ftohtë të ngutshme dhe të kernelit janë përdorur gjerësisht në kozmetikë për fytyrën, trupin dhe flokët.

Vaj bajame të dobishme në lëkurë

Vaj bajame është e pasur me vitamina dhe elementët gjurmë të dobishme për lëkurën.

Ajo përmban carotene në përbërjen e saj, acide organike, acid folik, vajra yndyrore, niacin dhe vitamina A, E, F dhe Grupi B. Aktualisht, mjet universal dhe shumë qëllime:

 • Perfect për të gjitha llojet e lëkurës - të thatë dhe të njom moisturize, të ruajtur tonin normale dhe freski ndihmë të ndjeshme për të shpejt të hequr irritim dhe inflamacion do të eliminojë problematike;
 • Ajo ka antioksidant dhe frenon procesin e plakjes;
 • Mbron kundër rrezatimit UV të rrezikshme;
 • Ndihmon të sjellë përsëri në normale gjëndra dhjamor dhe poret;
 • Bën çehre shumë madje dhe rrezatues;
 • Ndihmon të qetë nga rrudhat e vogla dhe "këmbët në anët e syve".
 • Ajo është aplikuar në lëkurë nën sytë në mënyrë që të njomje shtresat e thella të lëkurës.

Siç mund ta shikoni, vaj bajame për lëkurën është shumë i dobishëm. Por ajo duhet të përdoret rregullisht dhe të saktë, në mënyrë që të mos dëmtojë fytyrën tuaj. Le të shohim se si për të përgatitur kozmetike shtëpi dhe maska ​​në bazë të vajit të mrekullueshme dhe si t'i përdorin ato.

Maska e naftës dhe të rrushit bajame farë për dhënien e elasticitetit të lëkurës

Lëkura juaj u bë i dobët, i butë dhe i mërzitshëm? Ndihma do të përballet me maskë tjetër me gjalpë bajame. Për përgatitjen e tij të marrë dy lugë argjile të bardhë dhe një lugë gjelle vaj bajame dhe farës së rrushit.

Aplikoni një mjet të gatshëm të përballen dhe të mbulojë të lëkurës me fletë metalike ose pambuku pëlhurë - kështu që do të krijojë compress dëshiruar efekt. Pas pesëmbëdhjetë minuta, hiqni maska ​​tepërta indeve dhe të gëzojnë të lëkurës butë dhe i përkulshëm!

Përdoreni këtë recetë e rekomanduar disa herë në javë pas marrjes së një banjë ose dush, kur poret e hapur.

Maskë ushqyese me gjalpë bajame, krem ​​dhe luleshtrydhe e rrudhave

Shumë përfaqësues të popujve të Lindjes tradicionalisht përdorin vaj bajame për fytyrën anti-rrudhë dhe anti-plakje (provuar - gjalpë bajame përshpejton rigjenerimin e qelizave)! Ne gjithashtu sugjeroj që ju të provoni një recetë "shijshme" dhe efektive.

Merrni një lugë gjelle krem ​​të rënda dhe disa luleshtrydhe fruta, bluaj në një blender, pastaj shtoni për përzierje dy lugë vaj bajame.

Vendos maskë e përgatitur në fytyrë dhe qafë për njëzet minuta. Procedura mund të bëhet, ndërsa duke marrë një dush, zbutës dhe shijuar procesin. Do të thotë mjaft yndyrë, dhe pije atë do të jetë shumë e vështirë - në mënyrë që të mbani në mend. Megjithatë çmendurisht fshij lëkurës nuk duhet të - vetëm të presim kur maskë absorbohet tepërt dhe të fshij fytyrën me një pecetë.


Hydrating maskë me vezë për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme

Për të përballuar me lëkurë, ndjenjë e ngushtësi, skuqje dhe e verdhë veze veze kile me dy teaspoons e vaj bajame dhe një sasi të vogël të mjaltit të freskët. Rezulton përbërja e furçë fytyrës dhe qafës dhe larë pas pesëmbëdhjetë minuta me ujë të vakët.

Pas maskë, ju do të shihni rezultatin - lëkura bëhet butë, të butë, të qetë dhe hydrated.

Posedon tharje maskë balta për të lëkurës me vaj

Zonja me lëkurë me vaj të prirur për inflamacion dhe pamjen kamedoniv rekomanduar fytyre bajame vaj. Ajo i ndihmon të shpëtoj prej skuqje, ikjes fytyre dhe për të parandaluar shfaqjen e imperfections të reja.

Për të arritur këtë efekt është mjaft mahnitëse tri herë në javë për një muaj për të bërë një maskë. Recetë është shumë e thjeshtë - të marrë një lugë gjelle e balta blu ose të bardhë dhe përzierje me një lugë çaji vaj bajame. Aplikoni një mjet të gatshëm të përballen për pesëmbëdhjetë minuta në film, pastaj pije me xhel cleanser dhe aplikoni një moisturizer dritë.

Pas trajtimeve pak ju do të vini re se numri i lezioneve ulur dhe ngushtuar poret pastruar dhe blemishes puçrra fytyre vjetra zbehtë. Rezultati mahnitëse!

Exfoliating pastrim të fytyrës bazuar në vaj bajame

Gjithkush e di se otshelushyvat qelizave të lëkurës vdekur është e nevojshme të paktën një herë në javë. Të qarta poret, hiqni lëkurë dhe të bëjë fytyrë të qetë dhe të ndihmojë të freskëta pastrim ardhshëm.

Përgatitja atë thjesht - Mix një lugë gjelle vaj bajame ëmbël dhe një lugë çaji kripë gjobë. Përzierje përfunduar të aplikoni në fytyrë, butësisht masazh dhe pije me ujë të ngrohtë. Ju mund të lënë pastrim në lëkurë për disa minuta - kripë ka shërim dhe veti antiseptike dhe të ndihmojë parandalimin e shndrit.

Kjo do të thotë butësisht të hequr shtresa me brirë pa plagosur dhe në këtë mënyrë nuk thaj lëkurën.

Toning maskë me fruta për të gjitha llojet e lëkurës

Shpejt të sjellë tonin e lëkurës tuaj, të shtrënguar fytyrë ovale dhe të qetë nga rrudhat gjobë vizualisht ndihmojë maskë në vijim.

Për përgatitjen e tij me kujdes fshij lugë gjelle djathë me pak tul shalqi (rrush, kivi apo mollë - në diskrecionin tuaj) dhe dy teaspoons e vaj bajame. Përzierje rezultuar ishte vënë në fytyrë, dhe pas njëzet minuta, pije me ujë të ftohtë. Kjo recetë është e përkryer para një ngjarje të rëndësishme, kur koha nuk është e mjaftueshme, dhe ne duhet të shikojmë tuaj më të mirë!

Këto maska ​​janë të përgatitur shpejt dhe lehtë, dhe aty patjetër do të përbërësit në arsenalin e çdo vajzë!

Vaj Myndalno - Bukuri e naftës

Siç u përmend, bajame vaj të pasur dhe mund të zëvendësojë një numër të madh të kavanoza dhe tubave në kozmetikë raft tuaj:

 • Vaj kozmetike bajame ka një strukturë të lehta dhe të zhytur të përkryer pa lënë një film me yndyrë. Kjo është arsyeja pse shumë gra e përdorin atë për t'u përballur në formën e saj të pastër si një krem ​​nate;
 • Oil qumësht ëmbël bajame të përkryer të përsosur mbartës kozmetikë - ajo është me kujdes hiqni hije dhe bojë për vetulla, ndërsa hidratues lëkurën delikate rreth syve dhe qerpikët forcimin;
 • Lëkura në qafë është shumë e hollë dhe delikate, në mënyrë që të fillojnë të kujdesen për atë sa më shpejt të jetë e mundur. Aplikoni vajin mbi lëkurën e qafës me një disk pambuku apo gishtat, prisni disa minuta deri sa të naftës është zhytur, dhe pastaj pat indeve të lëkurës për të hequr para të tepërta;
 • Në qoftë se ju për disa arsye nuk dëshironi të përdorni vaj bajame për fytyrën në formën e tij të pastër, ai mund të pasurojë ato produkte të gatshme kozmetike - qumësht, ditën dhe natën krem, kremra. Thjesht përzierje disa pika vaj me krem ​​(locion, qumësht) dhe menjëherë të aplikojnë në lëkurë. Mos shtoni vaj bajame direkt në kavanoz produkt kozmetik - rezultat i ndërveprimit të gjatë të komponentëve është e paparashikueshme;
 • Për të hequr çanta nën sytë, qarqet dhe puffiness rregullisht në mëngjes dhe në mbrëmje aplikoni në lëkurën delikate të naftës ëmbël bajame në formën e tij të pastër, ose së bashku me krem ​​tuaj të preferuar. Mirë vaj bajame përdorim në rrudhat rreth syve;
 • Forcuar thonjtë, të përshpejtuar rritjen e tyre, moisturize cuticles dhe të ndihmojë për ta bërë një kadifeje trajtojë dush me vaj bajame ose përdorim të përditshëm atë në vend të krem;
 • Dreaming e një fije floku të trasha, me shkëlqim dhe të butë? Thjesht aplikoni vaj bajame të kokës suaj dhe fillesat gjysmë ore para se të larë, gjatë natës ose me maska ​​të gatshëm dhe ju do të jetë i befasuar këndshëm, madje edhe i tronditur nga rezultatet!

E rëndësishme! Bëhu vaj kujdes bajame lë gjurmë në rroba, e cila është problematike për të tërhequr!

Siç mund ta shikoni, gama e zbatimit të vaj bajame është mjaft e gjerë, dhe rezultatet e marra nga përdorimi i saj të rregullt, thjesht mahnitëse. Provoni dhe ju këtë dhuratë të natyrës!