Scrub për fytyrën në shtëpi - trill apo domosdoshmëri


Nuk është sekret se një nga komponentët kryesorë të lëkurës bukur - pastrimin e plotë. Çdo ditë fytyrën tonë të vënë në provë kozmetike dekorative, pluhur urbane, me cilësi të dobët e ujit të bllokoj poret dhe të provokojë një skuqje të lëkurës.

Përmbajtje

 • Kundërindikimet për përdorim
 • Recipes scrubs shtëpi
 • Duke përdorur pastrim të drejtë

Përveç kësaj, lëkura tenton përditësuar vazhdimisht, dhe qelizat e vdekura duhet të hiqet menjëherë. Kjo është arsyeja pse pastrim të fytyrës në shtëpi është një hap i rëndësishëm në kujdesin dhe një hap i madh për të përsosur PM freskët.


Kundërindikimet për scrubs përdorimit

Para marrjes së një procedure të veçantë, duhet të shikoni listën e contraindications. Në fund të fundit, kujdesit të lëkurës është i rëndësishëm për të ndjekur rregullin e "të bëjë asnjë të keqe". Kështu, personi lëkurë kundërindikuar:

 • në prani të hipersensitivitetit me komponentet e produktit;
 • në prani të fytyre, ulcerën dhe puçrra;
 • me rosacea dhe merimangë venat;
 • në prani të pashëruara mëngjes në fytyrë ose vatrave aktive inflamatore;
 • kur shumë i hollë dhe lëkurë të ndjeshme.
 • nëse enët në fytyrë janë të vendosura shumë afër sipërfaqes.

Nëse asnjë nga pikat e mësipërme nuk janë afruar ju, shkoni në hapin e ardhshëm.

Recipes scrubs shtëpi

Le të shohim se si të përgatitura scrubs shtëpi fytyrës, të cilat zgjedhin përbërësit dhe si për të zgjedhur mjetet për llojin e tyre të lëkurës.

Pastrimit pastrim të lëkurës me vaj

Exfoliating do të thotë për lëkurë të prirur për skuqje, skuqje dhe yndyrshëm përgatitur shumë e thjeshtë: përzierje 1 lugë gjelle kripë gjobë dhe një sode pak pjekje, shtoni pak ujë dhe të aplikoni në fytyrë do të thotë.

Mos u shqetësoni çikë nga kohë efekt dritë - një "dorën e djathtë" e sode. Ju mund të lënë përbërjen në lëkurë për pesë minuta si një maskë për të hequr qafe të pimples dhe Dilated poret. Pas procedura është e rekomanduar për të aplikuar një krem ​​ushqyes.

Scrub për fytyrën me sode buke në gjendje të krijojë mrekulli e vërtetë, por mos abuzojë me to dhe të përdorni më shumë se një herë në javë.

Pastrim sheqer me mjaltë dhe vaj bajame

Recetë më poshtë jo vetëm që në mënyrë efektive pastron poret, por edhe i jep elasticitet lëkurës, ton dhe moisturize mirë. Për ta bërë këtë, ju do të duhet përbërësit e mëposhtme:

 • dy lugë sheqer;
 • lugë mjaltë;
 • pak vaj bajame.

Rezultati duhet të dalë me konsistencën e përzierje kosi krem, e cila është e nevojshme dhe të aplikoni në fytyrë lëvizjet lehtë masazh.

Mjalti është i njohur për antibacterial saj dhe pronat e shërimit, gjalpë dhe bajame të përkryer në kujdesin nga mosha, të ndjeshëm dhe lëkurë të thatë. Si rezultat, pastrim të fytyrës me mjaltë ndihmon "të lidheni pa lidhje" - jo vetëm përballen me pastroj thellë, por moisturize atë!

Whitening pastrim me acide natyrore

Jo të gjitha krem ​​përmbajnë grimca exfoliating. Disa prej tyre janë në gjendje për të hequr shtresa me brirë të lëkurës me acide. Të tilla, peels kimike në shtëpi. Në rastin tonë kjo do të jetë një burim i lëng limoni.

Pra, të marrë katër lugë kos pa aditivëve ose salcë kosi, një lugë gjelle mjaltë dhe dy lugë lëng limoni. Për pastrim të fituar të përshtatshme për përdorim qëndrueshmëri, shtoni miell pak ose miell misri.

Aplikoni një ilaç të gatshëm për lëkurën, masazh disa minuta dhe pije me ujë të ftohtë. Kjo recetë është e rekomanduar për të përsëritur jo më shumë se një herë në javë për të mos e teproj. Rezultati është një fytyrë të butë, të freskët dhe të pastër, e cila si një prekje e bukur!

Pastrim Bollgur për të gjitha llojet e lëkurës

Bollgur ka qenë prej kohësh i njohur për shërimin e saj, pastrimin dhe pronat e shërimit. Jo vetëm që është e mirë për mëngjes, por si pastrim. Për normale, kombinim dhe të lëkurës me vaj, përzierje një lugë gjelle sheqer, bollgur dhe vaj ulliri, dhe të vënë një fytyrë të larë disa minuta.

Për lëkurë të thatë masazh ideale dritë bollgur, para-ngjyhet në qumësht. Ju mund të përzierje lëng aloe me drithëra, kos apo vezë e verdhë veze - variacione të panumërta.

Duhet të theksohet se pastrim aktuale me bollgur, si për lëkurën e trupit dhe mund të japin butësi e saj, qëndrueshmëri dhe creaminess!

Toning heqjen Scrub e edemë dhe ënjtje

Po, po, dhe ajo është e aftë të scrubs! Mjafton të zgjidhni përbërësit! Në mënyrë që në fund të zgjoheni, të zbresë dhe të japin fytyrë një vështrim të ri të gatshëm gjallërues pastrim aromatike.

Ju duhet një tave të vogël në një rende gjobë, gjallëri e portokalli dhe limoni, dy lugë rasparennoy bollgur dhe pika çift vaj esencial e portokalli.

Tërësisht përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikoni në lëkurën të lagur në një lëvizje rrethore, pastaj pije me ujë të ftohtë. Për të rregulluar efektin, ju mund të fshij Ice Cube fytyrën. Voila, ju jeni të freskët dhe të çlodhur dhe të gatshëm për të pushtuar botën!

Pastron, moisturizes dhe ushqen

Në lëkurës spastrim nevojë të çdo lloji, madje edhe të thatë dhe të ndjeshme. Nëse ju nuk doni të traumatizojnë saj të vështirë pjeseza abrazive të pranishme në produktet kozmetike të blera ju rekomandojmë që të bëni vajra bazë një pastrim të fytyrës në shtëpi.

Për ta bërë atë të nevojshme për përzierje një lugë gjelle vaj shkrirë kokosit, një lugë gjelle vaj ulliri, një lugë çaji mjaltë dhe një lugë gjelle kripë gjobë.

Procesi i aplikimit është i ndryshëm nga sa më sipër - të aplikojë, masazh dhe del me të larë. Vaj kokosit në fytyrën tuaj lë një film i hollë mbrojtëse që moisturize lëkurës dhe njom, kështu që kjo recetë është e rekomanduar për të përdorur gjatë natës.

Pastrim Anti në bazë të çajit të gjelbër

Çaji jeshil ka efekt të shkëlqyer rinovimin, zvogëlon rrudhat dhe njollat ​​e moshës, dhe të ndihmojë në lehtësimin e plagët. Për të përgatitur scrubs shtëpi bazuar në atë që ju do të duhet dy lugë pije dehëse.

Është e këshillueshme për të marrë një gjethe të thjeshta çaj, jo qese çaj - kështu infuzion do të jenë më të përqendruar.

Hapi i ardhshëm - duke shtuar sheqer në çaj ftohur në një masë të tillë deri në përzierje fiton pastrim qëndrueshmëri. Së fundi përfshijnë përbërjen e mjaltit, dhe tonë cleanser anti-plakje të gatshëm për të përdorur! Dyqan mund pastrim në një kavanoz me kapak të mbyllur fort në një vend të freskët për disa javë.

Pastrim salcë kafe

Scrub për fytyrën me kafe - ndoshta më e zakonshme opsion pastrimin e shtëpisë. Llum kafeje është një exfoliant natyrshme, exfoliating qelizat e lëkurës vdekur dhe shton një fytyrë të freskët.

Për të përgatitur pastrim mund të përdorin mbetjet e një kavuvannya mëngjes. Merrni një lugë gjelle e trashë, shtoni një lugë ujë dhe llokoçis tërësisht. Pronarët e lëkurë të thatë mund të kthehet në pak pjeshke, bajame ose vaj ulliri.

Lëvizjet rrethore vënë mjet në lëkurën tuaj, bëni masazh të lehta dhe të larë me ujë të ftohtë. Kafe pastrim të fytyrës ndihmon për të stimuluar qarkullimin e gjakut, duke e lënë lëkurën tuaj të pastër dhe të rigjallërohet.


Duke përdorur pastrim të drejtë

Për procedurën e lëkurë dhënë rezultatet e dëshiruara, ju duhet të ndiqni rreptësisht disa rregulla të rëndësishme.

 1. Krejtësisht të pastër fytyra e grim me një qumësht të veçantë micellar ose ujë, pastaj të lajë me shkumë apo xhel hap.
 2. Vendos në lidhje me një lugë çaji të para-përgatitur pastrim shtëpi në dorë dhe sigurohuni që ai ka cilësi saktë. Në qoftë se një shumë e trashë ose shumë të lëngshme, nuk mund të ketë probleme me aplikimin. Ju mund të rregullojmë duke shtuar pak sheqer, kripë, apo anasjelltas, ujë.
 3. Butësisht të aplikojnë përzierje në fytyrën tuaj në mocionet rrethore. Vëmendje të paguajë afër krahë hundë, T-zone dhe përfshijnë granatuar. Jini të kujdesshëm, përdorni një pastrim për lëkurë të hollë dhe delikate rreth syve nuk mund!
 4. Hiqni lëkurën nga mjetet e rekomanduara të pads pambuku ose një sfungjer të veçantë zhytur në ujë të ngrohtë. Lean mbi lavaman dhe të fillojnë heqjen e lëkurë pastrim, Veting sfungjer përsëri kur është e nevojshme.
 5. Me përfundimin e larë me ujë të ftohtë. Ju mund të fshij kubike akull fytyrë - është e përkryer mbyll poret dhe e freskon fytyrën. Hequr lagështi nga lëkura duhet të jetë e thatë me një peshqir të butë.
 6. Hapi i fundit - duke aplikuar moisturizer tuaj të preferuar. Kjo procedurë pakomplikuar fytyrë të pastër gjatë!

Fytyrës Scrub - ka konfuzion shtesë, si një hap i nevojshëm në kujdesin e lëkurës. A nuk e lënë pas dore ato dhe ju do të shihni se si e lëkurës ju tregon se "faleminderit", radiating dritë dhe freski nalyvayuchys skuqem!