Body Scrub në shtëpi recetave më të mira dhe sekretet e përdorimit të duhur


Në kujdesin e rregullt kërkon jo vetëm lëkurën e fytyrës, por edhe trupin. Ndonjëherë ne harrojmë se sa e rëndësishme duhet të pastër dhe moisturize. Prandaj humbja e elasticitetit, celuliti, skuqjen, dullness ...

Përmbajtje

 • Kjo nuk mund të bëhet lëkurë?
 • Recipes scrubs shtëpi
 • Teknologji përdorimi pastrim natyrore

Zgjidhur këto probleme mund të pa përdorur për kozmetike të shtrenjta. Gatuar si duhet në trupin shtëpi pastrim, nganjëherë, mund të punojnë mrekulli!

Kjo nuk mund të bëhet lëkurë?


Nëna dhe kadifeje lëkurën të butë - ëndrra e të gjitha vajzave. Dikush bën exfoliating trajtime vetëm, dhe disa preferojnë banjo vet komod dhe relaksues dhomën e tyre spa. Pa marrë parasysh se cila mënyrë ju vendosni të shkoni nëpër procesin e lëkurë, gjëja kryesore për të kujtuar contraindications vetëm ekzistuese dhe të përmbahen në mënyrë rigoroze për ta:

 • Barrë

Në pritje të fëmijës kundërindikuar shumë trajtime për të trupit për shkak të rritjes së ndjeshmërisë lëkurës moms të ardhmen dhe efektet e mundshme negative mbi fëmijën. Sidomos në pjesën e shumë scrubs spa përmbajnë vajra esenciale që duhet të shmanget. Një lëvizje të pakujdesshëm të aftë për të shkaktuar dëme të jashtëzakonshme dhe mund të ketë pasoja të paparashikueshme! A është me vlerë të rrezikut ?!

 • Fresh tan

Menjëherë pas seancës "solntseterapii" nuk duhet të përdorin scrubs. Kjo mund të çojë në dëmtime të lëkurës, të rrisë ndjeshmërinë e tij ndaj ekspozimit të diellit dhe rrezikun e pika të moshës.

 • Dëmtimi në lëkurë

Nëse keni hapur plagët, scrapes, djegiet, scrubs kundërindikuar për aq kohë sa lëndimet nuk shërohen plotësisht. Përndryshe, ajo ka të ngjarë të shkaktojë dhimbje, dëmtimi forcuar, për të forcuar procesin e shërimit dhe mund të çojë në infeksion.

 • Sensitive Skin

Për njerëzit me lëkurë të ndjeshme të prirur për alergji, disa recetave mund të kundërindikuar. Për ushudshit gjendjen e lëkurës tuaj, të bëjë testin për alergji në lëkurë të hollë e dore, dhe zgjidhni mjetet me grimca të vogla exfoliating.

 • Problemet me venat

Nëse ju keni venat merimangë dhe komponentëve deje nga vseochysniy procedurë lëkurë duhet të braktiset. Të paktën, mos e përdorni scrubs në këto fusha.

Recipes scrubs shtëpi

Dhe tani gradualisht lëvizin për në pjesën e fun - le të flasim për scrubs më të efektshme në shtëpi testuar për vite me rradhë.

Vanilla sheqer pastrim

Dhëmb i ëmbël do të duan recetë tani! Kjo jo vetëm që garanton një lëkurë të pastër dhe të freskët, por Aromatherapy vërtetë. Të vazhdojë për të përgatitur?

Sheqeri pastrim trupi është shumë i shpejtë - vetëm përzierje në një kapacitet katër lugë sheqer, disa pika vanilje dhe disa efirki e spoonfuls e vaj bajame. Përdorin mjete të marrë në mbrëmje një dush - kjo do të ndihmojë për t'u çlodhur, lehtësimin e stresit dhe të përgatiten për gjumë.

Pastrim domate për të lëkurës me vaj

Për ata që vuajnë nga rritja e lëkurës me vaj dhe zmadhuar poret, jo vetëm në fytyrë, por edhe në anën e pasme, shpatullat, gjoksi, rekomandoj duke u përpjekur për pastrim tjetër të trupit në shtëpi.

Merrni katër domate të pjekur dhe të imët pres ato. Thith oriz në ujë të ngrohtë për gjysmë ore, pastaj fshij atë me tul domate. Aplikoni pastrues në tërë masazh trupit dhe nuk turret disa minuta për rezultatet më të mira.

Kjo recetë është e përkryer për njerëzit me ngjyrë gri, të shurdhër, me vaj dhe bllokuar poret. Rajs vënë atë vidluschyt qelizave të vdekur epidermik dhe domate të ndihmojë normalizimin e sebum prodhimit.

Pastrim shtëpi trupi me llum kafeje


Të gjitha lover dedikuar kafe! Tani gëzojnë aromë tuaj të preferuar pije nuk mund të vetëm në kuzhinë, por në shpirt!

Sekreti është i thjeshtë - të përgatisë një pastrim të trupit me kafe. Për këtë ju do të duhet tre lugë llum kafeje, një lugë çaji pluhur kakao dhe një lugë gjelle vaj ngrohur kokosit.

Mix përbërësit deri qëndrueshmëri të qetë dhe të shkojnë në banjo.

Pastrim të trupit kafe ka veti të shkëlqyera të pastrimit, duke e bërë lëkurën të freskët, heq zonat e thatë dhe të zhvishem, dhe ofron të lehtë, nuancë mezi të dukshme e djegien nga dielli.

Salt Scrub trupi me bollgur

Bollgur, zotëri? Ndoshta! Çfarë nuk bollgur, shtoni kadifeje lëkurës, tërheq të gjatë nga ndotja dhe toksina dhe për të ndihmuar për të përballuar me ndjenjat e thatësi dhe ngushtësi!

Pra, nuk do të humbasë një minutë. Për të përgatitur pastrim me kripë dhe bollgur kemi nevojë lugë bollgur terren, pak vaj perimesh, dy ose tre lugë kripë dhe një lugë çaji mjaltë.

Tani ju mund të përdorni dhe të gëzojnë! Vetëm mos harroni të vënë dushe në sitë banjo ose napë mbrojtëse, përndryshe ai mund të bëhet i bllokuar.

Fruta gjallërues pastrim të trupit

Kthehu në tropikët nxehtë, të marrë frymë aromë të freskët të frutave lëng dhe ju lutem të lëkurës mund të tuaj pa lënë banjo. Gatim tropikale pastrim të trupit në shtëpi në recetë e mëposhtme:

Ju do të duhet dy banane pjekur, një kos qelqi ose salcë kosi, dhe para-integruar dhe copëtuar të thata lëvozhgë portokalli.

Përzierje të gjithë përbërësit dhe të aplikojnë në një lëvizje rrethore në trup. Për të rritur shije dhe pronat e anti-celulitit mund të shtoni pesë pika vaj esencial të agrume. Mos harroni të përdorni për të testuar për alergji!


Ky pastrim i jep efekt të shkëlqyer hidratues dhe forcon lëkurën, dhe shije fruta të ndritshme do të ju ndihmojë të ndjeheni më të rinj dhe ushtar i ri!

Pastrim i ushqyeshëm me avokado

Përfitimet e avocados mund të flasim shumë gjatë. Fruta përmban sasi të mëdha të vitaminave A dhe E, yndyrna, minerale. Ajo është ideale për të gjitha llojet e lëkurës dhe sidomos për të thatë dhe të dehidratuar. Avokado mund të merrni një pastrim të mrekullueshme të trupit. Konsideroni këtë recetë.

Mix një lugë çaji kripë dhe kopër fara, një lugë gjelle e ngrohtë të naftës kokosit dhe pure avokado, gatuar në një blender.
Kur të gjithë përbërësit deri sa të qetë rozimnutsya qëndrueshmëri pastrim mund të përdoret në mënyrë të sigurtë për qëllimin e synuar.

Pas aplikimit të rregullt të këtij produkti lëkura juaj do të jetë i butë dhe i pasur pa lagështi shtesë në formën e krem ​​dhe kremra. Ju do të harrojmë për fenomene të tilla të pakëndshme si ngushtësi, thatësi dhe flaking!

Cellulite Scrub nxehtë

Asistent tuaj aktive në luftën kundër "portokalli kore" mund të jetë mjet tjetër. Për ta bërë atë të lidhur në një të veçantë pan tri lugë kripë ose sheqer, një lugë gjelle vaj ulliri ose bajame.

Plus djegur komponent që do të përshpejtojë metabolizmin dhe për të përmirësuar cilësinë e përbërës misterioze djegia zhira.V mund të veprojë kanellë, caffeine dhe piper në një sasi lugë çaji.

Pasi strukturë është gati, ngrohtë atë në nje banjo me uje dhe të aplikuar në lëkurën e lagur në formën e nxehtesise. Kujdes punojnë jashtë fushat me probleme dhe tërësisht shpëlarje agjent. Për të parë rezultatet e para, ju duhet të përdorni të nxehtë celulitit pastrim rregullisht, por jo më shumë se një herë në javë.

Përdorimi i teknologjisë pastrim trup natyror

Në mënyrë që të arrihet komponentët efektive të aktive dhe nuk dëmtojnë lëkurën, ne ju rekomandojmë që të i kushtoj vëmendje të "rregullave të sjelljes në banjo" e mëposhtme:

 1. Gjëja e parë që duhet të jetë, mos harroni - nuk zbatohen pastrim të thatë lëkurën. Kthejeni në ujë të ngrohtë, të pushojnë, Prisni disa minuta nën dush të këndshme, dhe pastaj do të vazhdojë në lëkurë.
 2. Aplikoni lëvizjet rrethore strukturës zgjedhur për të përmirësuar qarkullimin. Brenda pak minutash e dritës bëni vetë-masazh që do të shërbejë një parandalimin e shkëlqyer e celulitit dhe sagging lëkurës.
 3. Asnjëherë mos fshij trupin tuaj shumë e vështirë apo shumë e gjatë - ajo do të sjellë asgjë, por dëm.
 4. Skrabirovat lëkurës një herë në javë është e mjaftueshme për të hequr qafe e qelizave të vdekur të epidermë - nuk e teproj.
 5. Asnjëherë mos aplikojnë pastrim të trupit në fytyrë. Të gjitha këto receta nuk janë të përshtatshme për lëkurën delikate dhe të mirë të fytyrës tuaj.
 6. Vjen nga dush, domosdoshmërisht aplikoni hidratues ose locion ushqyes për të rivendosur lëkurës pas procedurës për ta bërë atë të butë dhe i përkulshëm. Ju mund të përdorni bajame ose vaj ulliri.

E pra, ndoshta, dhe të gjitha urtësi. Mos harroni të përdorni lëkurë e trupit, ndiqni këshillat tona, të përpiqet, eksperiment dhe le lëkura juaj do të jetë i butë si mëndafshi!