Luftoni me diellin, ose se si të shpëtoj Freckles në shtëpi


Çfarë shoqatat keni me fjalën Efelide? Ndoshta shumica prej nesh vetëm duket diçka me diell, i ajrosur dhe i bukur ...

Përmbajtje

 • Mjetet juridike popullore për heqjen e Freckles
 • Këshilla profesionistët
 • Si të shpëtoj Freckles përgjithmonë?

Në fakt, çdo gjë është shumë më prozaike. Efelide në greqisht do të thotë "stickers Dielli", ose në gjuhë të thjeshtë, Freckles. Ajo do të duket mjaft e padëmshme, ata duket se shumë problem i madh. Megjithatë dispozitat e dëshpëruar nuk do të ndodhë! Le të përballen me atë - se si të shpëtoj Freckles në shtëpi dhe është e mundur në të gjitha.


Një teori pak. Freckles - rezultat i shkeljes së metabolizmit pigment, tipar gjenetik të trupit. Këta njerëz janë nën ndikimin e diellit në lëkurë akumulon pigment të veçantë për t'u ngjyrosur. Mbajtësit lëkurë të lehta, të kuqe dhe flokëverdhë, të përballet me pamjen e Freckles më shpesh se të tjerët. Pavarësisht nga mosha, ata shfaqen në pjesë të ndryshme të trupit: fytyrë, gjoks, mbrapa dhe të armëve.

Koha e paraqitjes së tyre - pranverë dhe në vjeshtë dhe dimër ata zbehet ose praktikisht zhduken. Në mes 20-25 vjet ka rritur numrin e Freckles. Pas 30 - numri mbetet i njëjtë, por Freckles janë pak paler. Pas 40 vjetësh, shpesh nga Freckles asnjë gjurmë mbetet.

Por mos e humbni shpresën, ju nuk duhet të presin 40 vjet për të hequr qafe pika të moshës. Ka disa mënyra që variojnë nga mjetet juridike popullore testuar dhe duke përfunduar me lazer terapi.

Si për të hequr Freckles - mjetet juridike popullore

Nuk është sekret se mjetet juridike popullore për të hequr Freckles - qindra. Ne kemi zgjedhur për ju më të popullarizuara dhe të provuar të fillojë, ndoshta, me maska:

Ballë për ballë kundër Freckles

 1. Merrni një patate, të pastër dhe të tremo në një rende gjobë. Pastaj shtoni 1 tbsp. lugë bajame krunde, 3-4 Art. l. kos, 1 lugë vaj vegjetal. Mix dhe të vënë një shtresë të trashë të lëkurës. Lahen me ujë të ftohtë pas 15-20 minuta dhe lubricates moisturizer lëkurës.
 2. 1 tbsp djathë të përzier me 1 tbsp salcë kosi dhe shtoni 1 lugë çaji peroksid hidrogjeni. Përzierje dhe të aplikoni në fytyrë të thatë, pas 20-25 minuta del me të larë me ujë të ngrohtë.
 3. Disa arra bajame hedhin në ujë të vluar për 15 minuta. Pastaj gat, peeled dhe grimcuar. Pastaj përzierje me 1 lugë çaji mjaltë dhe 1 lugë gjelle ujë të zier. Imponon në fytyrë për 15-20 minuta dhe del me të larë me ujë të ngrohtë.
 4. 1 tbsp. l. maja rritur qumësht i thartuar deri në konsistencën ajo nuk do të ngjajnë një paste trashë. Shtoni 1 lugë lëng limoni, kujdes fshij. Aplikoni maskë që rezulton duhet të jetë 15-20 minuta, pije me ujë të ftohtë.
 5. Merrni argjile të bardhë dhe llokoçis atë me tul domate (vetëm 1 copë.) Dhe 1 lugë gjelle qumësht i thartuar. Masë që rezulton është aplikuar në fytyrë pas 15 minutash larë me ujë të ftohtë.

Kremra Faqja e Freckles

 1. Kastravec. Me kastravec të freskëta marrë 3 lugë fara, pour 1 filxhan vodka, japin krijoj 12 orë. Locion rezultuar pastron mëngjes lëkurës dhe në mbrëmje. Ju në vend të kësaj mund të përdorni fara finely copëtuar kastravec. Lexoni më shumë këtu.
 2. 1 trazim. l. lëng kastravec, 1 lugë gjelle lëng limoni dhe 1 litër zier të ftohur me ujë. Rezulton Zgjidhja është përdorur për larje.
 3. Merrni 1 filxhan të thata copëtuar rrënjët luleradhiqe, pour 1 litër ujë të vluar dhe vlim për 15 minuta në ngrohje të ulët. Dërgo krijoj supë (1-2 orë) dhe filtruar. Duke rezultuar larë supë fytyrë mëngjes dhe në mbrëmje.
 4. 1 të bardhë veze me 2 lugë 1% uthull, e rrahën me një mikser. Fshini lëkurën e përzierje në mëngjes dhe në mbrëmje.
 5. Grimcuar rrënjë majdanoz, të marrë 2 st.l dhe pour 1 filxhan ujë të valë. Kuzhinier 25 minuta. Pastaj filtruar, ftohur, shtoni 1 tbsp lëng limoni. Aplikoni si zakonisht në mëngjes dhe në mbrëmje.

Infuzion i Freckles

 1. Ne kemi nevojë për të marrë 1 lugë gjelle herbs: kumak, violet trengjyrësh, të përjetshme dhe Wort Shën Gjonit. Krijoj atë në 1 litër ujë të valë. Prisni 2-3 orë dhe për të marrë një gjysmë gotë para ngrënies 3 herë në ditë.

Të gjitha mjetet e mësipërme kërkojnë kohë dhe përpjekje. Nëse ju keni as njëri as tjetri, ju mund të përpiquni për të testuar recetave të thjeshta e gjysheve tona, të cilët ndihmuan ata për të shpejt të të shpëtoj Freckles.

Fshij fytyrën gjatë ditës në dorë të tilla si: 1. lëng të freskët e qepë; Lëng 2. kastravec; 3. çaj të nxehtë të fortë të zi.

Këshilla profesionistët

 • Dermatologists moderne këshillojnë kryesisht për të mbrojtur fytyrën nga rrezet e diellit direkte me fillimin e pranverës. Aplikoni zbardhues krem, kremra dhe maska. Mos harroni se zgjedhja e pajisjeve mbrojtëse duhet të jetë për shkak të llojit të lëkurës suaj. Ndiqni një dietë: ajo duhet të përmbajnë vitamina C dhe PP.
 • artistë kozmetikë rekomandojmë jo për të fshehur nën një sasi të madhe të Freckles grim. Përdorimi i pluhur terrakote shpesh është e mjaftueshme për të korrigjuar shkeljen e pigment në fytyrë. Ju gjithashtu duhet për të pikturuar sytë, përndryshe ata "humbur" në fytyrë. Shmangni hije kafe e kozmetikë.

Asgjë nuk ndihmon ... se si të shpëtoj Freckles përgjithmonë?

Metoda moderne quhet terapi lazer - që është shpëtimi juaj. Në ditët e sotme të hequr Freckles lazer - një nga mënyrat më të besueshme dhe të sigurt. Megjithatë, si çdo ndërhyrje mjekësore, kërkon kohë shërimin e lëkurës, pasi ndikimi i vend lazer duket kore. Ajo do të zhduken vetëm pas 6-7 ditë pas procedurës.

Para procedurës - ju duhet të konsultoheni me një mjek të pavarur. Më shumë gjasa të marrë disa seanca, kjo do të varet nga dendësia dhe intensiteti i çrregullimeve pigment dhe ngjyra e lëkurës. Mos u shqetësoni, një klinikë të mirë me përvojë mjeku duhet të thoni ju në lidhje me procedurën e vetë dhe numri i seancave të nevojshme për ju.

Dhe në fund, mos harroni se paraqitja e Freckles më e lehtë për të parandaluar se sa të merren me zbardhjen apo tërheqjen e tyre. Pra, një të thjeshtë disa këshilla për parandalimin e Freckles:

 • Para se të nisej në shtëpi, aplikoni sunscreen në fytyrë.
 • Të jetë i sigurt për të veshin syze dielli.
 • Mos harroni duke thënë: "Përgatitja sleighs në verë dhe në dimër karrocë?" Pra, në shkurt të fillojnë të hanë ushqime të pasura në vitaminë C.
 • Mundohuni që gjithmonë të mbuluar fytyrën nga rrezet e diellit direkte me anë të kapelet.

Në qoftë se ju vendosni për të shpëtoj Freckles në shtëpi, të jenë të kujdesshëm si gjatë procedurave zbardhues lëkura bëhet më e ndjeshme, kështu që edhe dielli vjeshtë mund të jetë i rrezikshëm. Për fat të keq, për të shpëtoj Freckles krejtësisht pa përdorimin e masave të ashpra - dhe e pamundur para se të shpallim luftë, mendojnë: ndoshta ata janë - është ajo që i jep bukuri dhe ju bën të ngjashëm me të tjerët!