Lëkura e thatë të fytyrës në kërkim të lagështisë çmuar


Le të bëjë një test të thjeshtë. Lahen me ujë të ngrohtë dhe sapun të zakonshëm, peshqir dhe fshij fytyrën - çdo gjë, shkoni në lidhje me biznesin e tyre. Tridhjetë minuta më vonë të përshkruar ndjenjat e tij si ndihet lëkurën tuaj, pa përdorimin e krem? Nëse ajo shtrirë - kjo nuk është e qartë lagështi të mjaftueshme. Lehtë për të klikoni mbi të me gishtin tuaj: në qoftë se ajo nuk ka gjurmë të rozhladylasya menjëherë, atëherë lëkura e thatë e fytyrës ka nevojë për rehabilitim urgjent.

Përmbajtje

 • Si të mos të humbasë rininë e tij të hershme?
 • Kujdesi për lëkurë të thatë: zgjidhjen e duhur
 • Këshilla dhe receta


Për një kohë, lëkura e thatë nuk mund të japë shqetësime specifike. Më shumë gjasa, si një adoleshent që ju nuk duhet të merren me një skuqje të lëkurës të puçrra fytyre, poret zgjeruar dhe pluhur maskë shndrit. Por pas pak vitesh kur njëjtën moshë juaj u shpëtoj nga shumica e problemeve që ju të kandidojë në të tjerët.

Çehre të zbehtë, lëkurë të shpeshta, acarim i shumicës së kozmetikës - këndshme mjaftueshme. Një tjetër surprizë mund të jetë njollat ​​më të hershme të moshës dhe rrudhat.

Si të mos të humbasë rininë e tij të hershme?

Gjëja më e rëndësishme - koha në njoftim mungesa e lagështisë në lëkurë. Ndonjëherë nuk është e lehtë. Gratë që kanë një zakon për të aplikuar moisturizer në lëkurën tuaj çdo herë pas larjes nuk mund të vëreni atë obezvozhennosty.

Ajo do të duket - mirë, çfarë? Kjo është pikërisht ajo që ne kemi nevojë - një ndjenjë të rehati dhe mungesa e simptomave.

Nëse një person është i lindur në botë me një kavanoz të madh të krem ​​në duart e tij, një qasje e tillë mund të quhet logjike. Por në vend të kësaj natyre na dha mbështetje të sistemit vetë nivelin e saj lagështi të lëkurës. Kjo është një çështje komplekse, e quajtur faktor natyrore hidratues, dhe në qoftë se për ndonjë arsye ai filloi të dobësohet - nuk ka krem ​​për lëkurë të thatë nuk do të jetë shpëtimi.

Një dermis shëndetshëm trupin e vetë ka një ton të mirë, natyrisht, në qoftë se ajo nuk i nënshtrohet torturës të vazhdueshme në diellin përvëlues, ujë të vështirë dhe të kujdesit të pahijshme. Në të njëjtën kohë ajo është - trupi flijimit dhe thirrja e parë është e gatshme për të dhënë elementet e saj shëruese duhura për të forcuar sistemet më të rëndësishme.

Kujdesi për lëkurë të thatë: zgjidhjen e duhur

Thelbi i përdorimit të kozmetikës është për të mbrojtur lëkurën dhe vendin stimuluese për të përmirësuar proceset e saj, por jo në zëvendësimin e mekanizmave të saj natyrore.

Disa përjashtime nga ky rregull janë krem, maska ​​dhe serums "anti-moshë", por ato mund të jenë efektive vetëm në lidhje me shërimin e të gjithë organizmit. Kujdesi për lëkurë të thatë - një program të masave dhe të jashtëm, dhe efektet e brendshme.

Kështu, lëkura e fytyrës tuaj të ligështohen nga etja. Por pse është kjo?

Duke iu përgjigjur pyetjeve të mëposhtme, ju do të gjeni shkakton dehidratim, dhe mënyra për të adresuar ato.

A ju hani mjaft ujë (gjysmë deri në tre litra) një ditë pa çaj, kafe, lëng dhe pijeve të tjera?

Regjimi pijshëm - hapi i parë në zgjidhjen e shumë problemeve të trupit. Mbani në mend me brokë ujë të pastër apo shishe me ujë mineral jo të gazuara. Kjo nuk ndihmon - të cilësuar një përkujtesë në telefonin tuaj celular. Të ruajtur ekuilibrin e ujit gjatë djersitje rëndë - në të nxehtit, me një temperaturë të lartë trupore pas trajnimit sportive.

Lëkura ju mbron nga dielli, acar, era, i përafërt PAVov, chlorinated apo ujë i kripur?

Aplikimi sunscreen në verë dhe krem ​​për vaj ose dylli në dimër do të shpëtojë fytyrën tuaj nga plakjes së parakohshme, ndjeshmëri dhe pamjen e hyperpigmentation. Wide-brimmed kapelë dhe syze dielli duhet të jetë sezonin e juaj Mast-HEV plazh.

Mos përdorni një sapun të thjeshtë apo xhel e lauryl natriumi dhe laureth, tonics përmbajnë alkool. Merrni-up krem ​​kozmetike, vajra, ujë micellar apo edhe qumështi i lopës së rregullt. I përshtatshëm për larjen e një ngrohje pak zgjidhet, ujë të zier ose infusions bimor.

Shumë menu ose vitamina tuaj dhe elementët gjurmë?

Një dietë e shumëllojshme duhet të përbëhet nga ushqime të shëndetshme që ofrojnë trupin si proteinat, karbohidratet dhe yndyrnat. A perime nuk lënë pas dore ngjyra të freskëta, fruta, drithëra, arra, produkte qumështi, prodhimet e detit. Në offseason, vini re komplekset multivitamin që përmbajnë omega-3 dhe omega-6.

A ju lëvizin mjaftueshme?

Lëvizja - Jeta. Jeta e qelizave të lëkurës shumë: qarkullimi aktive siguron furnizimin atyre materialet e nevojshme. Veçanërisht ushtrim i dobishëm jashtë. Ju lutem vini re se pirja e duhanit gjithashtu ndërhyn me furnizimin normal të gjakut në indet.

Mos overdry apo ajrit në dhomën ku je?

Kjo pyetje është veçanërisht e rëndësishme gjatë sezonit të ngrohjes. Të ndrequr situatën duke përdorur humidifier shtëpi, të rregulluar anije dhe vazo me ujë, peshqir të lagur në bateri dhe pastrimin e lagësht. Në vend të punës, përdorni një llak gjobë prej ujit të nxehtë - nuk e bollshme, por spërkatje të shpeshta nuk do të prishin përbërjen tuaj.

A keni vënë re mosfunksionim të gastrointestinal, kardiovaskulare, endokrine, të imunitetit apo sistemit nervor?

Dhe sëmundja ngadaltë aktuale dhe rëndim i saj mund të jetë shkaku kryesor i lëkurë të thatë. Të jetë i vëmendshëm për shëndetin e tyre, mos kaloni inspektime rutinë dhe të ndjekë kursin e trajtimit të përshkruara.

A ju bëni një test alergji?

Flaking dhe acarim të lëkurës (pezmatim) shpesh është një reagim ndaj ushqimit, kimikatet shtëpiake dhe kozmetikë. Alergjia mund të shkaktojë edhe pëlhurë, e cila është bërë veshje apo në shtrat.

A jeni i sigurt se bilanci hormonal trupit tuaj është normale?

Përdorimi i pilulave kontraceptive, shtatzënisë dhe lindjes, menopauza - të gjithë këta faktorë ndikojnë në hormonal, dhe ai, nga ana tjetër, në masë të madhe përcakton gjendjen e indeve. Lëkura shumë e thatë është nëna e porsalindur - një përgjigje e përkohshme ndaj stresit, në raste të tjera kjo ka kuptim për të konsultuar një gjinekolog për zgjedhjen e drogës zëvendësuese dhe kontraceptivëve.

A karakterizohet zonat veçanërisht të thatë përcaktuar qartë kufijtë, ndryshoi strukturën e lëkurës, kruajtje, rastreskyvanyem, ulcerat?

Vizitoni një dermatolog do të përcaktojë ekzistencën e sëmundjeve të rënda të lëkurës - ekzemë, psoriasis, infeksionet fungale dhe të tjerët. Në qoftë se probleme të tilla nuk do të, të ju tregojnë se çfarë duhet të jetë kujdesi përditshme e lëkurë të thatë që i përshtaten nevojave tuaja individuale.

Nëna juaj ankohet për lëkurë të thatë?

Trashëgim luan një rol të rëndësishëm në funksionimin e trupit. Ndjeshmëria për lezione të lëkurës mund të jenë të përcaktuara gjenetikisht. Por, para se të bëni një vendim të tillë, të gjetur se lëkurën pse dehidratuar në familjen tuaj. Ato mund të lejojë që të njëjtat gabime që keni?


Këshilla dhe receta

Shumica e vajzat e reja do të jenë të mjaftueshme për të ruajtur ekuilibrin e ujit në qelizat e dermis mënyrë të shëndetshme të jetës dhe krem ​​të lehta hidratues apo xhel. Por kujdesi i lëkurë të thatë pas 30 kërkon vëmendje shtesë, përndryshe bëhet i hollë, i nevrikosur, i mbuluar me rrudha.

Kur zgjedh një krem ​​ditë, preferojnë që përmban komponentët e faktorit natyror hidratues. Kjo mund të jetë acidet Hyaluronic dhe laktik, ure. Glicerinë është përfshirë edhe në numrin e tyre, por me lagështi të ulët ajo ekstrakte ujë nga shtresat e thella të lëkurës në sipërfaqe, duke rritur këtë problem. Një moisturizer mirë është kolagjenit, por mos prisni që rozhladyt rrudhave. Molekulat e saj të krijojë vetëm shtresa sipërfaqe të lëkurës. E pra, në qoftë se mjet i zgjedhur do të përmbajë UV-filtra.


Krem Night për lëkurë të thatë mund të përmbajnë phytoestrogens, vitamina dhe vitaminë si substancë - acid Askorbik, tocopherol, Retinol, acide yndyrore polyunsaturated.

Në mesin e familjeve metodat e përshtatshme për lëkurë të thatë, me fasha më efektive vaj të ngrohtë, maska ​​të bazuara në produktet e qumështit të yndyrshëm, yolks vezë, mjaltë, lëng Aloe, bollgur, rozë dhe balte të kuqe. Rezultate të mira japin një banjë me avull bimor me kamomil, i urtë, yarrow, nenexhik.

Vajra vegjetale për lëkurë të thatë:

 • Vajrat
 • Shipovniki
 • Arra
 • Evening aguliçe
 • Macadamia
 • Avokado
 • Argan
 • Susam
 • Farë rrush pa fara
 • Farë butë

Vajra esenciale për lëkurë të thatë:

 • Portokall
 • Sandale
 • Mira
 • Mirta
 • Palisandër
 • Faqekuq
 • Daisies
 • Ylang-ylang
 • Jasemi
 • Gerani

Shoqërojë shkaktuar përzierjet e naftës dhe të lehta krem ​​masazh dhe majë përsëri rrudhat caktuara - kështu që ju ngadalësojnë arsimimin e tyre dhe për të përmirësuar tonin e përgjithshëm të lëkurës. Për syrin, përdorni metodën "shpirtin gisht" - në kohën e duhur të shpeshta të butë me majat e gishtave në drejtim të hundës në tempuj nën vetull dhe prapa - në qepallë më të ulët.

Thatë të lëkurës - delikate dhe kërkuar. Merrni pak kohë për të dhe dashuri, dhe ajo do të pushojë të shqetësojë ju me trillet e tyre.