Lëkura e thatë është organi shkaqet dhe metodat e duke u shpëtoj prej thatësi e tepërt


Në qoftë se lëkura e trupit tuaj kanë pasur mundësi për të shprehur ndjenjat e tyre të ishin këto fjalë? A është kjo vëmendje e mjaftueshme dhe kujdes organin tuaj primar e trupit tuaj? A nuk është thërret për mëshirë dhe të të ndihmojë? Ndoshta lëkurë të thatë trupi - një rast për të reflektuar mbi gjendjen e trupit të tij?

Përmbajtje

 • Shkaqet e trupit të lëkurës të thatë
 • Çfarë duhet të bëni nëse lëkura është trupi shumë e thatë? Care Këshilla


Shkaqet e trupit të lëkurës të thatë

Gjëja e parë që bën një grua moderne, ndjenja se sipërfaqja e trupit të pamjaftueshme hydrated, i akuzuar dhe i krisur - kjo e vë një shtresë e krem ​​ose locion. Ndonjëherë - së pari, një krah më të mirë. Sigurisht, shumë rregullisht përdorin mjete të posaçme pas një vaske ose dush, duke besuar se ky është trupi plot kujdesit të lëkurës, por arsyet mbeten të thatë dhe nuk eliminohen.

Lëkura ka mekanizmin e vet për ruajtjen e nivelit të kërkuar të lagështisë. Ai e quajti faktorin natyror hidratues - GUF ose NMF. Kjo është e formuar nga aktiviteti qelizor të epidermë dhe përbëhet nga shumë komponentë - kripërave minerale, acidet organike, saharydov, proteina dhe aminoacidet, ure dhe të substancave të tjera. Ata mbajnë të lëngshme në sipërfaqe dhe në shtresat e lëkurës, fibrave kolagjenit të sigurojë elasticitet dhe rinovimin e qelizave të shpejtë.

Përbërja dhe për këtë arsye GUF funksionalitetin varet sezonit, moshën dhe gjendjen e brendshme të trupit. Të lëkurës nuk bëhet e thatë, i irrituar dhe i butë, është e rëndësishme për të ruajtur dhe për të ruajtur këtë mbrojtje natyrore.

Çfarë kontribuon në shkatërrimin e faktorit natyror hidratues?

Trajtimit të ujit

Ujë të ngrohtë dhe të vështirë, sapun dhe substanca të sipërfaqshëm aktive të përfshira në gels, dush jo vetëm të hequr papastërtitë, por edhe të shkatërrojë shtresë shumë të nevojshme hydrating. Paramendoni se çfarë ndodh në lëkurë, nëse ju jeni të dashur për të arritur pastërtinë "për shpëtim" namylyuyte atë një herë dhe nuk zbatohet një sfungjer të ngurtë!

Higjiena e ashpër lënduar lëkurës të tilla të thatë, madje edhe në qoftë se ju neutralizuar rezultatet, duke e vënë locion hidratues për trupin. Ashtu si krem ​​për duart nuk është në gjendje për të eliminuar plotësisht lëkurë të thatë, nëse keni larë enët pa doreza.

Uji mund të thatë lëkurën dhe në qoftë se ka shumë klor. Zakonisht ky mëkat pishina publike. A nuk e bëjnë lëkurën tuaj hydrated dhe uji i detit - veçanërisht në aleancë me diellin përvëlues.

Çfarë duhet të bëni:

 • Replace banjot e përditshme të nxehtë në dush të ngrohtë.
 • Shmangni produktet e bollshme shkumë. Nëse obhodytes mundur vetëm ujë ose përdorni vaj hidrofilike për shpirtin. Nëse lëkura ka nevoja të veçanta (inatosur, të prirur për inflamacion), ju mund të përdorni TEAS bimor - kamomil, Calendula, selino.
 • Shtypja në një banjë me ujë, prisni pesëmbëdhjetë apo njëzet minuta. Gjatë kësaj kohe ai do të më të madhe të klorit. Marr pilula e ujit lehtësuese specifike ose bombochkamy - ata, përveç që përmban Futjet më të ndryshme të dobishme.
 • Para se të vizituar pishinë dhe plazh, aplikoni në zonat e thatë e trupit yndyrë krem ​​mbrojtës dhe pas - trupit pije me ujë të ftohtë dhe të aplikojnë një locion hidratues.

Faktori sezonal

Kjo kështu ndodh që lëkura e thatë dhe i krisur vetëm në kohë të caktuara të vitit. Për shembull, në dimër, kur trupi është vazhdimisht fshehur nën të shtrënguar, duke e bërë të vështirë për të lëkurës frymëmarrje, veshje.

Në të njëjtën periudhë karakterizohet nga lagështia e ulët shtëpie ajrit për shkak të ngrohjes, dhe ju vetë mund të vuajnë nga rëndim të sëmundjeve kronike dhe të dobësuar imunitetin. Në muajt e nxehtë të lëkurës të prirur des efektet e diellit dhe pluhuri.

Çfarë duhet të bëni:

 • Preferojnë indet natyrore dhe stil të lirë.
 • Në dimër, organizoni banja të rregullta ajrore trupi.
 • Përdorni një humidifier gjatë sezonit të ngrohjes. Akuariumi, batanije të lagur në vatër, një vazo me ujë - në dispozicion, por jo shumë efektive alternativë.
 • Përdorni sunscreen dhe krem ​​sezonit të ftohtë, respektivisht.

Ushqyerit e paarsyeshme

Njeriu është çfarë ai ha. Ushqimi, hartuar pa nevojave të trupit, herët a vonë të çojë në probleme të ndryshme. Lëkura e thatë mund të shkaktohet dietë uria dhe ngrënë ushqime me përmbajtje të papërfillshme të vitaminave B, A, E, C, acide yndyrore polyunsaturated, proteina dhe minerale.

Me efekt të dehidratuar çojë kofeynsoderzhaschye pije, drogë për humbje peshe, diuretics dhe laxatives. Ato ndihmojnë eliminimin e lëngjeve nga trupi, dhe i pari që i përgjigjet është vetëm lëkurë.

Çfarë duhet të bëni:

 • Hani vajra bimore, fara, arra, fruta portokalli dhe të kuqe dhe perime, herbs, produktet e qumështit, salmon, hikërror, tërshërë dhe kokrra elbi.
 • Pini ujë të mjaftueshëm - gjysmë deri në tre litra në varësi të peshës trupore, aktivitetit fizik, temperatura dhe lagështia.
 • Mos përdorni diuretics pa një recetë.
 • Në sezonin vitaminë mangësi dhe një dietë me objekte të veçanta të marrin këshillën e një doktori.

Ndryshimet hormonale

Kjo është një nga faktorët më të rëndësishëm, dhe kjo është e rëndësishme në këtë rast për të përcaktuar natyrën e ndryshimit. Një gjë - gara hormoneve gjatë shtatzënisë dhe pas lindjes, një tjetër - mosha e metamorfozës, dhe e treta - mosfunksionimi i sistemit endokrin.

Në mënyrë tipike, ndryshime të menjëhershme në sfond hormonal që çojnë në lëkurë të thatë lokale - në duart, bërryla, këmbët, gjunjët.

Çfarë duhet të bëni:

 • Moms tona të reja zakonisht vetëm duhet të jetë i durueshëm, për të diversifikuar menu (shpesh të pakta për shkak të kufizimeve) dhe mos harroni ushqyesve dhe Moisturizers.
 • Femrat përjeton fazën e menopauzës, duhet të kontaktojnë mjekun e tyre. Ndoshta ai do të zgjidhni medikamente të përshtatshme zëvendësues ose përshkruajnë krem ​​kortykosteroydnuyu.
 • Në qoftë se lëkura e thatë është për shkak të sëmundjeve që çojnë në prishjen e gjëndrave endokrine, mjetet e jashtme është e nevojshme. Vetëm një ekzaminim të plotë mjekësor, zbatimi i recetave mjekësore dhe të vëmendshëm për veten e tyre mund të zgjidhin këtë dhe të lidhura me probleme.

Sëmundjet dermatologjike

Një numër i çrregullimeve të lëkurës mund të shoqërohet me mbulon rënda thatësi, skuqje, lëkurë, plasaritje dhe ulcerat.

Midis tyre - alergjike dhe dermatit atopic, ekzemë, psoriasis, ichthyosis, mikozë veç e veç. Natyra e patologjive të ngjashme mund të jetë gjenetike, autoimune, infektive dhe madje edhe psikosomatike - me këtë pushtet për të kuptuar specialist.

Por mendoj se, nuk është arsye për thatësi dhe iritim në një re pluhuri larje apo pëlhurë softener, milje ose dush xhel? Sikur nuk ju provoni fruta ekzotike, pije helmuese ngjyrë, ëmbëlsirat dhe produktet e ngjashme që shkaktojnë alergji?

Kur për të vizituar një zyrë dermatolog:

 • Kur keni filluar hidratues dhe masat mbrojtëse nuk ishin efektive.
 • Kur spote thatë manifestohen, skuqje, lëkurë, çarje, plagë, ndryshojnë në cilësi të lëkurës.
 • Nëse të njëjtin problem ballafaqohen anëtarët e tjerë të familjes tuaj.
 • Nëse përkeqësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Çfarë duhet të bëni nëse lëkura është trupi shumë e thatë? Care Këshilla

Nëse ju lënë problemin e trupit të lëkurës të thatë pambikëqyrur, shumë shpejt ju do të shqetësojnë pasojat e tij - spote, butësi, ndjeshmëri e tepruar, hyperkeratosis. Por plakje të shpejtë - nuk përfundimi më i trishtuar. Shumë më keq, për shembull, të jenë në ata që vuajnë nga ekzema, e cila shpesh ndodh në këtë sfond dhe shumë e dobët për të trajtimit.

Çfarë duhet të bëni me trupin lëkurë shumë të thatë? Si për të parandaluar komplikimet?

 • Shmangni përdorimin e kremra për rrezitje ,, krem ​​depilatory, peels acid dhe scrubs përafërt.
 • Përdorni përzierje të naftës në vend të gels dhe shkume për rroje.
 • Mos përdorni një locion trupi që përmban glicerinë, me lagështi nën 60%.
 • Zgjedhur produktet përmbajnë ure (carbamide), acid laktik, Hyaluronate natriumi, acide yndyrore polyunsaturated.
 • Konsideroni e procedurës biorevitalization - futjen e acidit përdorimit microinjections hailuronike.
 • Merrni banja të ngrohta me qumësht dhe mjaltë.
 • Ball përfundon me krem ​​lëkurës me vaj, vajra të naftës, aguliçe mbrëmje, Rosehip, arre, lirin dhe alga deti. Përdorni vajra esenciale - portokalli, santala, palisandër, kamomil.

Nëse ju merrni këto këshilla në shërbim, lëkura juaj do të vuajnë më nga etja. Ajo elasticitet pacenuar kthimit dhe ngjyra të shëndetshme, dhe ju - humbje e ngjyrës pamjen, besimin dhe shpirtrat e lartë!