Serum për fytyrë - dhe se si të përdorin recetë në shtëpi


Preferuar krem ​​fytyrë pushon të jetë efektive. Gjendje e lëkurës përkeqësohet, e saj zbehet ngjyra, rrudhat më të thella janë të urryer? Maskat japë rezultate afat-shkurtër, dhe për të gjetur një orë të lirë dhe procedura nuk është gjithmonë e mundur? Çfarë duhet të bëni?

Përmbajtje

 • Kozmetike serum - çfarë është ajo?
 • Si të përdorni serum për fytyrë?
 • Bukuri Activator me duart e tyre

Kërkojnë strehim në klinikën e kirurgjisë plastike, regjistroi një seancë rinovimin injeksione apo pranojnë plakjen e pashmangshme? Serum për fytyrën - kjo është një alternativë e denjë për masa radikale dhe dëshpërimit.


Kjo relativisht i ri bukuri-mjet në gjendje për të kthyer lëkurën tuaj përtej njohjes: qetë rrudhat, të shtrënguar konturet e fytyrës, ngjyra e saj lidhur. Disa prej tyre janë disa minuta për të provuar veten, të tjerët kërkojnë përdorim të zgjatur. Por gjithmonë një - serum zbatuar drejt rezultate të mira dhe të përputhet mbresëlënëse!

Kozmetike serum - çfarë është ajo?

Kohët e fundit serum për fytyrë janë pronë e kozmetikës profesionale, por tani ky produkt mund të blihet në çdo dyqan. Ndonjëherë për të tërhequr vëmendjen ai merr një emër të ri - Koncentrohuni, activator, eliksir, por thelbi mbetet i njëjtë.

Çmimi i anë të një tub të vogël ose shishe mund të jetë edhe një të përballueshme dhe shumë i lartë. Sidomos spozhyvachky të kujdesshëm duhet të shqyrtojë përbërjen - dhe pastaj ata mund të arrijë deri me befasi në kufi me zemërim. Zakonshme krem ​​ditë mund të pothuajse të përputhen me përmbajtjen e serumit nga të njëjtën seri. Çfarë është kapur? Mos u mundoni për të tradhtoj gratë prodhuesit sylesh?

Jo në të gjitha. Në fund të fundit, dallimi në mes të këtyre dy produkteve është përqendrimi i përbërësit aktiv. Në qoftë se krem ​​mbështet vetëm lëkurën në gjendje të mirë, serum - rëndë artileri për të luftuar problemet e veçanta. Për më tepër, ajo është e ndryshme nga e përditshme fondeve kujdesit cilësi.

Në mënyrë tipike, ky xhel apo emulsione lehtë malozhyrni - në një formë të substancave aktive është shumë më e lehtë për të marrë në shtresat e thella të lëkurës. Megjithatë, ka serum naftës - ato përmbajnë vitamina yndyrë shpjegueshëm dhe komponentëve të ngjashme biologjikisht aktive. Në mënyrë tipike, këto elixirs janë të dizajnuara për lëkurë të pjekur.


Nga veprimi i saj përqendrohet mund të ndahen në disa lloje:

 • Moisturizers
 • Qetësues
 • Anti-inflamator
 • Zbardhues
 • Antykuperoznyy
 • Anti-plakje
 • Forcojë

Secili prej tyre është përdorur në kombinim me mjetet e zakonshme të spastrimit aplikimit, toning dhe hidratues.

Si të përdorni serum për fytyrë?

Gjëja e parë për të marrë parasysh kur zgjedh një grua të kozmetikës - është mosha juaj. Natyrisht, në njëzet e pesë vjet nuk duhet të përdorin këtë serum për fytyrë, si "anti-moshë" edhe nëse rrudhat e fytyrës duket e parë. Marr më të mirë koncentroheni, duke bllokuar muskujt imitoj punojnë si Botox, dhe i kushtoj vëmendje të programit hidratues. Nëse ju filloni duke përdorur mjet "jo për vite," zledaschiye lëkurën tuaj - çfarë për të prodhuar kolagjenit e vet, elastin, acid Hyaluronic saj dhe antioksidantë, e gjithë kjo në qoftë se ajo mund të marrë një pjesë të serum?

Kur shkakton probleme të lëkurës pastruar dhe duhet zgjedhur përqendrohen eliminimin e tyre, ndiqni udhëzimet e dhëna në paketë.

Mundësisht përdorni serum, krem, tonik nga të njëjtën seri - në mënyrë që ata të mund të plotësojnë dhe përforcojnë veprimet e njëri-tjetrit. Përndryshe, konflikti mund të lindin përbërësit: për shembull, pronat e dobishme e hirrë "shprehin-heqjen" do të reduktohet në zero nën një shtresë e krem ​​yndyrë ushqyes.

Në mënyrë tipike, mjet zbatohet menjëherë pas larjes dhe të fshijë tonik lëkurës. Përdorimi i mëtejshëm i krem ​​mund të hiqej në qoftë se ju aplikoni një serum hidratues për fytyrë tërë, dhe kjo ju jep ndjenjë të rehatshme.

Të përqendrohet aktive e spote pigment, si serum fytyre, e vënë më mirë në natën. Në rastin e parë, kjo do të ndihmojë të shmangur rritjen e photosensitivity të lëkurës, në të dytin - pluhurin që pengon procesin e mjekimit.

Shumë serum duhet të përdoren në nivel lokal. Zbardhues aplikuar në spote, antykuperoznyy - në zonat me venat merimangë dukshme, inflamatore - për puçrra fytyre dhe do të thotë për të reduktuar rrudhat e fytyrës - nje vende zonës muskujt që shkaktojnë ato. Duke pasur parasysh se përqendrimi i përbërësit aktiv në to janë shumë të larta dhe të afërt me dozyrovkam mjekësore, nuk duhet të injorojë udhëzimet. Serum i tillë mund të përdoret çdo ditë për një deri në tre muaj dhe pastaj të bëjë pothuajse e njëjtë pushim. Në qoftë se pas një viti ju nuk e shihni rezultate të qëndrueshme, ju duhet të mendoni në lidhje me ndryshimin e koncentrohen.

Sera drejtohen për hydration dhe përtëritje, mund të aplikohet në të gjithë sipërfaqen e fytyrës, qafës dhe dekoltin. Ata gjithashtu normat e aplikueshme.

Përqendrohet, efektin kryesor i cili - shënuar shtrëngimin e lëkurës dhe për të përmirësuar çehre, shpesh duke premtuar emrin: "konvertimin menjëhershëm", "bukuria çastit", "përtëritje të shpejtë." Këto serum padukshme sy formojnë një film dhe në këtë mënyrë të bëjë fytyrën të qetë sipërfaqe. Shpesh në përbërjen e tyre përmban grimca reflektuese dhe pigmente toning. Aplikoni këto fonde duhet rastin menjëherë para se të aplikoni grim.

Shënim: Krem - ton dhe hidratues - mund të vishen keq pas aplikimit të këtij serum. Nëse ju filloni për të fshij të vështirë të koncentrohen skachayetsya gunga, dhe efekti nuk do të jetë.

Bukuri Activator me duart e tyre

Shtëpi fytyrës Serum mund të jetë një industri mirë zëvendësim përqendrohet. Për fat të mirë, çdo grua tani në dispozicion të veçanta përbërësit kozmetike, kështu që mund të përgatiten përbërje të ngjashme profesionale dhe shumë të shtrenjta.

Vaj Eliksir "të lëkurës të pastër" (50 ml)

Agjent përqendruar në bazë të vajrave thelbësore dhe zgjidhje oksid salicili është e përkryer për problemet adoleshente lëkurës.

Përbërësit:

 • Vaj i gropa rrushit - 46 ml
 • Oksid salicili - 0,5 lugë çaji pa slides
 • Pemë çaji vaj esencial - 25 pika
 • Lavender vaj esencial - 25 pika
 • Vaj esencial limoni - 10 pika
 • Sandalwood thelbësore të naftës - 5 pika

Përgatitja:

Pluhur Oksid Acid tretur në vaj të nxehtë perimesh.
Në zgjidhjen e ftohur shtoni vajra esenciale. Derdh në një shishe qelqi me kapak të shtrënguar përshtatshëm. Shitore në një vend të ftohtë të errët.

Serum duhet të zbatohet pas spastrimit dot - aplikuar për blackheads dhe pimples përflakur me shkopinj pambuku. Para përdorimit, të jetë i sigurt toleranca provë.

Serum nga rrudhat imitoj (10 ml)

Kjo eliksir efektivisht relaksoheni muskujt për shkak të peptides komplekse. Acid Hyaluronic ofrojnë hydration lëkurës dhe rozhladyt atë, por ure do të lehtësojë depërtimin më të thellë të përbërësve aktivë.

Përbërësit:

 • Ujë të distiluar - 7.2 ml
 • Olivderm - 0.3 ml
 • Hyaluronate natriumi të lartë molekulare - 0.1 ml
 • Ure - 0.3 ml
 • Argilerine - 1 ml
 • Leuphasyl - 1 ml
 • Sorbate i kaliumit - 0.1 ml

Përgatitja:

Acid hialuronik, urea dhe kaljumi surbik tretur në ujë.


Kur përzierje merr një cilësi xhel, e vënë atë Olivderm dhe muskujve Relaxants - Arhilerin dhe Leufasil. Llokoçis mikser mini.

Opsionale, ju mund të shtoni pika çift vaj esencial si një aromatizues.

Hidh serum në një rul vogël shishe. Ruajtjen e rekomanduar në frigorifer.
Aplikoni rul mjet në zonat me shprehje aktive fytyrës - ballin, hundën, zonën rreth syve, folds nasolabial. Kur serum është zhytur, përdorni një krem ​​hidratues.

Koncentrohen çmuar - një dhuratë e madhe për lëkurën tuaj. Sidomos në qoftë se ajo është bërë nga duart. Miratimi serum përshtatshme për fytyrë, ju mund të ngadalësojnë kalimin e kohës dhe çdo ditë për të kapur rreth paraqitjen e tij të begatë.