Trajtimet thalassotherapy dhe natyra natyrore e shërimit


Kur ne jemi duke planifikuar për të kaluar pushimet e tyre në plazh, në gënjeshtër parë ëndërr në rërë të ngrohtë nën diell, nakupatsya një det i butë, të admirojnë pamje të bukur, të harrojmë për problemet. Inhaling ajër detit, shpresoj që të merrni emocione pozitive. Por kjo rezulton se kjo nuk është vetëm një festë, kjo është trajtimet më aktuale dhe thalassotherapy emri i tij.

Përmbajtje

 • Thelbi i trajtimit Thalasso
 • Cilat janë përfitimet?
 • Historia e terapisë pazakontë
 • Vendpushimet më të mirë në Tunizi

Thelbi i trajtimit Thalasso


Terapia (therapia) - në greqisht do të thotë trajtim. Thalassa - det Grek. Kjo është esenca, si: trajtimi deti. Nëse shumë shkurtimisht në lidhje me atë që është thalassotherapy, një fjalë e qartë kjo tingëllon si "morelechenie." Struktura e procedurave alternative mjekësore që trajtimi kompleks përfshin:

 • Banje, efekte të dobishme në ujin e detit të njeriut;
 • Veprim pozitiv klimës bregdetar;
 • Pronat medicinale që përdoren për shërimin e algave, baltë dhe produkte të tjera të mjedisit detar;
 • Soditje peizazh të bukur që nxit sistemin nervor.

Duke arritur për të pushuar në det është mjaft e mundshme që të argumentojnë se ju të merrni trajtimin e Integruar Detare, por ende disi më e gjerë koncepti thalassotherapy.

Pa dyshim, mjeti kryesor dhe më efektiv të teknikave mjekësore është uji i detit. Ajo shpërndau sasi të madhe të mineraleve të dobishme kimike dhe elementët gjurmë. Një e vërtetë thesar natyror përfshin bromine, jod, hekur, kalium, fosfor, bakër, squfur, magnez, zink, kalcium, mangan, selen dhe elemente të tjera.

Por tipar të saj më e rëndësishme është se në përbërjen kimike të ujit të detit është pothuajse identike me plazma e gjakut të njeriut dhe përbërjen e lëngjeve që mbush hapësirat ndërqelizore të trupit. Prandaj, blerjen lehtë depërtojnë në lëkurë, ajo sjell mineralet shëruese, efekt i dobishëm për njerëzit. Në qoftë se uji i detit është i ngrohtë, e ngrohtë, efekti do të rritet penetrimin.

Thalassotherapy urdhëroi duke marrë banja me ujë të nxehtë e detit. Kjo është një procedurë kyç në të gjitha sallonet SPA, të cilat përdoren për klientët morelechenie rekreacion. Në ujin e detit veprim tonik përkryer moisturizes lëkurën, tone, i jep elasticitet.

Talassoprotsedur përdorura dhe florës detare. Alga të marra nga thellësitë e pastër të mbajë të gjithë përbërësit e tyre aktive dhe pronat biologjike. Ata të përkryer manifestuar veten në luftën kundër celulitit. Anti-celulitin alga deti përfundojë është një nga më të njohura sallonet procedurat SPA. Efekt shumë të mirë dhe përdorimin e maskave të fytyrës nga alga deti.


Me pronave të tilla të shkëlqyera kanë baltë në det. Procedura Obmazuvannya lashtë baltë baltë. Kush nuk ka dëgjuar të famshëm Deti i Vdekur?

Përfundojë përdorur alga ose baltë në det të përmirësuar cilësinë e lëkurës, aktivizimin atë metabolizmin dhe gjaku qarkullimi, kanë efekt antioxidant. Por kjo nuk është një listë të plotë të përfitimeve të trajtimit det.

Cilat janë përfitimet?

Këtu janë "terapeutike" aftësitë kryesore e mrekullueshme e terapisë:

 • Zgjidh problemin e peshë të tepërt dhe në këtë mënyrë e trajton celulitin. Nëse ju vendosni të vendosur të drejtën e procedurave dhe të kombinuar ato me dietë, humbje peshe mund të arrijë 3-4 kg në javë;
 • Sëmundjet Excellent shërojnë lëkurës dhe korrigjon defektet kozmetike;
 • Heq dhimbjen. Trajton efektet e traumave, artrit, reumatizmi;
 • Rikthen trupi pas operacionit, lëndimit, lindjes;
 • Ajo përmirëson gjendjen e pacientëve me kancer;
 • Dobishme për të sistemit të frymëmarrjes, tiroides,
 • Ajo promovon sekretim e yndyrë të tepërt, toksina;
 • Vjen në një sistem normal nervor, stresi ulet;
 • Përmirëson metabolizmin e trupit, duke rritur rrjedhjen e gjakut.

Burrat Thalassotreatments dobishme dhe gratë, të moshuarit dhe fëmijët. Ky mjet i fuqishëm tonik dhe parandaluese. Por Kundërindikimet edhe të tilla një thalassotherapy dhunti të shumta dhe të këndshëm ende ka.

Kujdes më të rëndësishme: Mos e merrni procedurat gjatë rëndim të ndonjë sëmundje kronike. Disa baltë kundërindikuar në gratë me sëmundje gjinekologjike. Jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të bëhet diabet talassoprotsedur, presionin e lartë të gjakut, që vuajnë nga venat me variçe. Duhet të jenë të kujdesshëm me alergji, veçanërisht kur reagimi të jodit.

Historia e terapisë pazakontë

Themeluesi konsiderohet mjek morelechenie britanik Richard Russell. Ai së pari ka shkruar një traktat shkencore mbi përfitimet e larjes detit dhe faktit se të pijshëm uji i detit i dobishëm, si dhe të dobishme për të përdorur prodhimet e detit. Ajo ishte në mesin e shekullit të 18-të.

Kap, zhvilluar dhe forcuar këtë ide francez. Këtu thalassotherapy u prezantua në praktikë dhe është përdorur gjerësisht tani. Se Franca është numri më i madh i spa Salons që punësojnë procedurat detare. Ata janë shumë të popullarizuara në Belgjikë, Greqi, Portugali, Itali, Marok, Qipro. Përdorur gjerësisht në Turqi dhe Egjipt. Por më efektive dhe të rehatshme - në Tunizi.

Moda në cirk dhe deti banje paharrueshme Coco Chanel futur. Ajo ishte djegien nga dielli i saj i papritur gjatë jaht udhëtim në det ishte shpallur newspapermen dhe ngritur në rangun e modës. Shumë shpejt u bë e vendpushimet bregdetare në modë. Për më tepër, të njohura dhe të ngrohtë dhe të bregdetit të ftohtë, të tilla si Balltikut dhe Detit të Veriut.

Që nga viti 1900 trajtimi detare futur në Rusi. Mjetin e parë në Gjirin e Finlandës u hap në Sestroretsk. Pothuajse në të njëjtën kohë bëhet vendpushim bregdetar të Anapa. Në qytetin jugor filluan të veprojnë vodohryazelikarnya V.A.Budzinskoho. Atëherë vendpushimet e Detit të Zi e fëmijëve të hapur në Gelendzhik. Ata fillojnë "karrierën" e tyre vendpushimet tepër popullor të Big Soçi.

Por i vetmi vend në botë ku vendpushimet detare ndërtuar në politikën shtetërore, ishte Tunizia. Standardet talassoprotsedur miratuara në nivel qeveritar.

Vendpushimet më të mirë në Tunizi

Vendi ka 35 qendra thalassotherapy. Ata janë nën mbikëqyrjen vigjilent të dy ministrive - Shëndeti dhe turizmit. Në universitetet mjekësore është mësuar disiplina të veçanta, që synojnë trajnimin dhe përgatitjen e profesionistëve më të mirë në botë të kësaj zone.

Trajtimi i detit është nxjerrë në një thellësi prej 6 metrash, jo më afër se 450 metra nga bregu. Thalassotherapy në Tunizi - një politikë publike dhe krenari të merituar në këtë vend të Afrikës Veriore.
Përveç larjes tradicionale detit, banja me ujë të nxehtë detit, baltë, alga deti përfundon përdorur në Tunizi dhe procedura të tjera interesante. Masazh shumë të popullarizuara në avionët e ujit të ngrohtë të detit, dush famshëm Wellness, pishina për trajtimin e veçantë të pacientëve me venat me variçe, Aromatherapy dhe metodave të tjera të mrekullueshme ozdorovleniya.Voshititelny zona e relaksimit në hotele. Ajo kusht çdo gjë është e përkryer për një pushim dhe trajtim.

Zbutës pushime në det të ngrohtë. Çfarë mund të jetë më e bukur? Vetëm pushime me talassoprotsedur shtesë. Ndoshta ju keni një histori për të treguar në lidhje me pushime të paharrueshme në Tunizi ose në një tjetër turistik bregdetar? Ju lutem! Kur dimri në rrugë, kështu që ju dëshironi të lexoni një histori të mirë në lidhje me verë të ngrohtë.

Ndoshta nuk ka terapi dritë më të këndshme, por jo më pak efektive. Në fund të fundit, me trupin shëruar shpirtin, dhe nervat plagosur derdhur aq shumë probleme "balsam", të cilat jeta nuk duket aq e vështirë. Detyrë e pamundur tretur në ujë të detit, trupi është i mbushur me ngrohtësi, humor të keq cëcëritës dielli dhe bilancet vështirësi në lulëzim erë deti të freskëta. Ju janë të freskëta, të gëzuar dhe të lumtur.