Termike Face ujë - komente dhe rregullat e


Ne të gjithë e dimë se ky ujë mineral dhe plotësisht të përdorni dobi e vet. Çfarë është një ujë termal? Kjo pyetje jo të gjithë mund të përgjigjen është.

Përmbajtje

 • Minerale ose termike?
 • Përse është e nevojshme
 • A gratë ujit termal?

Por çdo gjë është shumë e thjeshtë - kjo është e njëjtë "mineral", vetëm temperatura e nxjerrjes nuk duhet të jetë nën 20 gradë. Uji jashtëzakonisht e dobishme termik kjo fytyrë.
Ajo shpejt e mbushur me lagështi të dobishme të lëkurës, e cila redukton lodhjen, zbut rrudhat, freskon çehre. Termo-Vodicka fjalë për fjalë të dhënë jetën për fytyrën e tij dhe të zbukuruar buzëqeshje tuaj. Pas buzëqeshje si çdo grua, nëse ajo është e kënaqur me reflektimin e tij në pasqyrë.


Minerale ose termike?

Ujë mineral është një zgjidhje komplekse e kripëra dhe minerale. Pasurimi i elementeve kimike ndodh natyrshëm. Siç e dini - uji është tretës më të mirë në natyrë. Ajo mund të shpërndajë në vetvete asgjë, gjë në kohë.

Moving vite dhe shekuj në shtresat e tokës, ujërave nëntokësore ngopur me kripëra të dobishme, sulfateve, karbonate, komponimet e tjera natyrore dhe elementët gjurmë. Për të shpërndarë një tryezë të zakonshëm kripë e nevojshme minuta tilla. Për shpërbërjen e mineraleve të ngurta mund të marrë vite. Por, siç thonë ata, rënie mprehje gur.

Ujit natyral mineral, në disa vende vijnë në sipërfaqen e Tokës ose të shkëputura nga akuiferet nëntokësore horizonte. Përbërja natyrore kimike e ujit mund të ketë shkallë të ndryshme të ngopjes. Me përmbajtje rritjen e përbërësve aktivë biologjike e ujit të bëhet një efekt terapeutik ose parandalues ​​në trup.

Mbani në mend se uji mineral natyral nuk mund të quhet:

• ujë artificialisht mineralized;
• nëntokësore kimik i kompozimeve të ndryshme gjeokimike;

• uji mineral thatë me ujë të pijshëm normale ose artificialisht mineralizuara.

Le të ndalem në çfarë saktësisht është ujë termik. Me kërkesat e saj të veçanta. Kjo Vodicka ka të drejtë të quhet vetëm "ujë mineral", e cila është nxjerrë nga toka, ose është në sipërfaqe të saj janë të nxehtë për të formuar.

Ka një dallim në shkallën e lëngshme ngrohjes:

 • Nëse t ujit nga 20 deri 37C - një burim të ngrohtë ose subthermal;
 • 37-40 - termike;
 • Mbi 42 - hipertermalni, një pranverë të nxehtë.

Për ngrohje nëntokësore të ujit në një temperaturë, ju duhet të keni diçka në thellësitë e saj ngrohur deri. Dhe shumica e "vysokohradusni" brendshmet pranë proceseve aktive vullkanike dhe llava e nxehtë është afër në sipërfaqe. Procesi i mineralizimit këtu është veçanërisht intensive, uji jo vetëm thith mineralet, por edhe gaze. Mineral në mënyrë natyrale me gaz Vodicka.

Por uji termal është gjetur jo vetëm në rajonet aktive sizmike.
Në këto raste, ngrohje është për shkak të faktit se uji nëpër të çara në koren kenë mundësi të zbresin shumë të thellë. Dhe në shtresat tokësore mantel t gjithmonë të larta. Vodicka tërheq fuqinë e saj shëruese në zemër të planetit, dhe bujarisht ndan ato me të tjerët.

Përse është e nevojshme

Ujërat shëruese termale kanë kohë dhe me sukses përdoren për trajtimin dhe shërimin. Vendpushimet e famshme spa ka gëzuar gjithmonë popullaritet të madh. Krem i aristokracisë ruse çudi preferuar për të shkuar për trajtim dhe për të forcuar shëndetin "në ujë".


Uji kurativ pirë, ata morën një dush, larë ato. Më vonë ata filluan të prodhojnë kozmetike bazuar në burimet minerare. Por disi përdorni ujë të tillë të dobishme termike në një llak filluar kohët e fundit.

Dhe çfarë duhet për ujë të përballet termik në një llak?

 1. Lëkura e fytyrës duket e freskët dhe të fortë vetëm nëse ajo është e mirë hydrated. Spray ka aftësinë për të llak ujë termal në formën e pikat mikroskopike që shpejt dhe në mënyrë aktive depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës dhe të kryejë atë me lagështi dëshiruar.
 2. Duke pasur në spërkatës dore, ju mund në çdo kohë të ditës "popshikat" fytyrë Vodicka, qafë, zonën dekoltin, armëve. Vetëm ndjenja e freski dhe rehati, të lëkurës hidratues shton fuqinë dhe procedura enerhii.Takaya është e dobishme gjatë sezonit të ngrohjes, kur peshqir jashtëzakonisht të nxehtë e ajrit të thatë. Ajo është i pazëvendësueshëm në të nxehtit e verës, kur të ftohtë jashtë ashtu si çdo orë.
 3. Llak termike e ujit jo vetëm moisturize e lëkurës, ajo do të sjellë minerale të mira të ushqyerit e saj, kripëra, vitamina. Rritja e vitalitetit, të përmirësuar çehre, së bashku me lagështi të zhduket nga lodhja fytyrën tuaj.
 4. Kanaçe me lëng shërimit mund të përdoret në mëngjes para se të aplikoni grim në fytyrë. Në këtë mishërim, ujitja do të sigurojë tonik perfekt. Ju mund të spërkasë lëkurën para se të aplikoni krem ​​ushqyes ose maskë. Mikropjeseza lagështi, në mënyrë aktive depërtojnë në lëkurë, një kapjen e ushqyesve. Efekti i procedurës do të rritet.
 5.  Është shumë e rëndësishme që ju të spërkasë fytyrën dhe pas aplikoni grim, "karakteristika" që nuk rasplyvutsya, më mirë akoma të lidhur në fytyrën e tij. Gjatë ditës, aplikoni llak me ujë termik mund të jetë direkt në kozmetikë. Kjo është e madhe.

Për disa arsye, disa gra të gjeni se ujë të ngrohtë duhet të përdorin vetëm ata me lëkurë tepër të thatë ose të tharë kur ka lëkurë apo acarim. Kjo nuk është kështu. Wet nevojë për ndonjë lloj të lëkurës, kjo vetëm do të përfitojnë.

A gratë ujit termal?

Pyetje retorike. Që nuk na pëlqen që të jetë e bukur? Pas një shishe me ujë termik në çantë e saj - një garanci e marrjes ndjesi të freskët dhe të këndshme. Vetëm mos sjellë llak shumë afër fytyrës. Nuk mund të jetë një rrezik që rrjedhën e rëna boje.

Mbani llak në një distancë prej rreth 30 cm, dhe çdo gjë do të jetë mirë. Nëse e dëshiruar, lëngjeve të tepërta mund të hiqet me një pecetë.

Gjykatësi më i mirë dhe i drejtë - kjo sigurisht ato gra që tashmë kanë përvojë me cherished shishe kanaçe.

Komente e tyre të ujit termal për fytyrë do të jetë e dobishme të dinë.

Zgjedhja ujërat termale. Por është më mirë për të blerë në farmaci, më shumë garanci se nuk do të jetë një falsifikim. Zgjidhni jo për çmim, por për punën. Në secilin nga karakteristikat. Great stuff!

Uji termal ishte shpëtimtar. Ne hipi në tren në det, ajer te kondicionuar në makinë u ndërprenë. Ngrohjes ishte e tmerrshme. Disa uji u arratis, pshykaty vazhdimisht: fytyrë, kyçet e duarve dhe qafën. Tani unë nuk do t'ju lë nga llak edhe në shtëpi.

Nëse keni lëkurë shumë të ndjeshme, zgjidhni një ujë termik nga Avon, ajo është e butë. Edhe irrituese heq Vichy. Në përgjithësi, këshilla më e mirë dhe mostrat me ujërat e saj të marr e cila i përshtatet më të mirë të gjithë.

Uji termal i vërtetë është në shishe direkt në burim, e vetmja mënyrë për të ruajtur të gjitha pronat e saj të dobishme. Por kjo ngre pyetjen: "A nuk është ky ujë mund të gatuaj veten?". Ajo do të jetë e lehtë - blerë një shishe "ujë mineral" derdhur atë në një mund të llak dhe Spritz kohë të pacaktuar.

Në qoftë se ne të vërtetë duan për të bërë këtë, ju mund të përpiquni. Vetëm në këtë rast është më mirë për të zgjedhur ujë që nuk ka një lloj shumë kripë, ata do të thahet lëkurën tuaj. Pas ujitjes, çik fytyrë pecetë. Nëse ju zgjidhni sode para se të aplikoni gazrave ndenja prej saj, duke mbajtur shishe të hapur.

Megjithatë, më mirë për të blerë llak cilësi të fabrikës. Tani, shumë kompani kozmetike të prodhuar këto produkte. Me firmat vendase më të njohura të ujit të nxehtë "Unë vetë" (100 rubla). Dhe "Pearl Black" (320 fshij.). Ata janë të lehtë për t'u përdorur dhe janë përveç hidratues funksion mbrojtës, të mbajtur lëkurën tuaj nga efektet e dëmshme të ambientit nuk është gjithmonë e dobishme.


Ky agjent kujdes universal nuk mund të jetë në bufe tuaj ose beautician vetëm në qoftë se ju nuk e dini në lidhje me të. Tani ju e dini. Pra, është koha për të filluar duke përdorur!